Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Oszczędź nawet 50% na polisie.

Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.

Porównaj ceny

Kiedy można wykupić OC krótkoterminowe?

Oszczędź nawet 50% na polisie.

Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.

Porównaj ceny
Istnieje kilka uregulowanych prawnie przypadków, w których można wykupić krótkoterminowe ubezpieczenie OC pojazdu. Sprawdź, czy taka polisa może być odpowiednia dla Ciebie.

Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej (OC) jest ubezpieczeniem obowiązkowym, które musi posiadać każdy właściciel zarejestrowanego w Polsce pojazdu. Chociaż standardowe OC wykupuje się na 12 miesięcy, istnieje kilka przypadków, w których okres obowiązywania umowy może być krótszy. Działanie OC krótkoterminowego jest uregulowane tymi samymi przepisami, a także zapewnia taki sam zakres ochrony, jak ubezpieczenie roczne.

Dowiedz się, kiedy można z niego korzystać i w jaki sposób je kupić.

 

Porównaj polisy OC/AC


Czym jest OC krótkoterminowe?

OC krótkoterminowe to ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, które zgodnie z Ustawą może mieć okres ochrony krótszy niż 12 miesięcy. Krótkoterminowe OC jest przewidziane na szczególne, uzasadnione sytuacje, kiedy posiadacz pojazdu nie potrzebuje OC całorocznego. Te sytuacje to:

  • posiadanie pojazdu historycznego, którym jeździ się tylko na zloty,
  • sprowadzenie samochodu z zagranicy z zamiarem rejestracji w Polsce, 
  • wyjazd pojazdem wolnobieżnym na drogę publiczną w czasie prac polowych, 
  • posiadanie komisu samochodowego, gdzie w każdej chwili możesz sprzedać auto. 

W jakich przypadkach można skorzystać z OC krótkoterminowego?

OC krótkoterminowe jest ubezpieczeniem zadaniowym. Posiadacz pojazdu wykupuje krótkoterminowe OC w określonym celu i gdy tylko ten cel zostanie spełniony, OC przestaje być potrzebne. W jakich sytuacjach posiadanie OC krótkoterminowego jest uzasadnione? 

  • wyjazd pojazdem historycznym na zlot, 
  • sprowadzenie samochodu z zagranicy, 
  • wyjazd pojazdem wolnobieżnym na drogę publiczną. 

W trzech powyższych przypadkach OC jest wykupowane w konkretnym celu i nie jest potrzebne po jego osiągnięciu. Gdy wracasz zabytkiem ze zlotu, wstawiasz go do garażu, wycofujesz z ruchu i nie jeździsz dalej. Wyjeżdżasz kombajnem na drogę publiczną w trakcie żniw? Kupujesz OC na sezon żniwny, a po jego zakończeniu kombajn wraca do stodoły. Podobnie z samochodem sprowadzonym z zagranicy - w momencie rejestracji w Polsce musisz kupić całoroczne ubezpieczenie OC. Na rejestrację masz 30 dni, czyli dokładnie tyle, ile trwa polisa krótkoterminowa. Gdzie kupić OC na samochód? Sprawdź nasz ranking!

Ranking ubezpieczeń OC

1. Pojazd zarejestrowany czasowo

Ubezpieczenie krótkoterminowe przydaje się, gdy rejestrujesz samochód czasowo. Okres ochrony ubezpieczeniowej nie może być w tym przypadku krótszy niż okres rejestracji pojazdu. Należy jednak zaznaczyć, że nie chodzi tutaj o rejestrację tymczasową, która poprzedza moment uzyskania stałego dowodu rejestracyjnego. Z polisy krótkoterminowej mogą skorzystać kierowcy, którzy planują przetransportować swoje auto za granicę lub potrzebują dokumentów pozwalających na przejazd określonego dystansu (np. dojazd do warsztatu lub stacji kontroli pojazdów)
  

2. Samochód sprowadzony z zagranicy  

Gdy sprowadzamy auto z zagranicy, przed przekroczeniem granicy możemy wykupić tzw. ubezpieczenie graniczne (na okres co najmniej 30 dni). Umowę możemy również zawrzeć podczas pobytu na terytorium Polski, gdy wygaśnie okres ważności Zielonej Karty.

Pamiętaj, że polisę krótkoterminową na samochód sprowadzony z zagranicy możesz kupić tylko jeden raz. Kolejna umowa powinna obejmować okres 12 miesięcy.

Zobacz też: Ubezpieczenie krótkoterminowe samochodu sprowadzonego z zagranicy

3. Pojazdy historyczne

Zgodnie z ustawą, pojazd zabytkowy jest to „pojazd, który […] został wpisany do rejestru zabytków lub znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków, a także pojazd wpisany do inwentarza muzealiów […]” (Prawo o ruchu drogowym, art 2 pkt 39). W praktyce mianem pojazdów zabytkowych lub historycznych określa się samochody, które są starsze niż 40 lub 25 lat i zostały uznane przez rzeczoznawcę lub biegłego za unikatowe. W ich przypadku długość polisy krótkoterminowej musi wynosić co najmniej 30 dni, lecz umowa ubezpieczeniowa może zostać zawarta kilkukrotnie w ciągu roku.

Ważne! Ponieważ pojazdy historyczne nie uczestniczą w ruchu drogowym regularnie, nie istnieje konieczność zachowywania ciągłości ich ochrony ubezpieczeniowej (właścicielom samochodów nie grożą w tym przypadku żadne kary).

4. Pojazdy wolnobieżne

Pojazd wolnobieżny jest to „pojazd silnikowy, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h, z wyłączeniem ciągnika rolniczego” (art. 2 pkt KRD). Pojazdami wolnobieżnymi są wszelkiego rodzaju maszyny budowlane, leśne lub transportowe. Minimalny okres OC krótkoterminowego wynosi w ich przypadku 3 miesiące, a więc jest nieco dłuższy. Podobnie jak w przypadku pojazdów historycznych, pojazdy wolnobieżne nie wymagają ciągłości ochrony ubezpieczeniowej.

Ważne! Maszyny rolnicze stanowią wyjątek od powyższych zasad. Jeżeli są regularnie wykorzystywane w gospodarstwie rolnym, podlegają normalnemu ubezpieczeniu i muszą być ubezpieczone na cały rok.

5. Samochody sprzedawane w komisach

Ponieważ wszystkie pojazdy, które są wystawione na sprzedaż w komisie, muszą posiadać ważną polisę OC, podmioty prawne prowadzące działalność gospodarczą związaną z handlem samochodami chętnie korzystają z ubezpieczenia krótkoterminowego. Dzięki temu spełniają wymogi prawne, a przy tym nie muszą kupować polisy na cały rok.

Jeżeli kupujesz samochód w komisie, prawdopodobnie jest on ubezpieczony jedynie na miesiąc. Koniecznie pamiętaj, aby przed końcem polisy wykupić OC na 12 miesięcy. W niektórych przypadkach istnieje również możliwość, aby wraz z kupnem używanego samochodu przejąć ubezpieczenie jego dotychczasowego właściciela.

Gdzie można kupić ubezpieczenie krótkoterminowe?

Zakup ubezpieczenia rocznego nie stanowi problemu. Umowę może zostać zawarta nie tylko w biurze ubezpieczeniowym, lecz również przez Internet lub telefon. W przypadku polisy krótkoterminowej dwie ostatnie opcje zakupu zwykle są niedostępne. Kierowca planujący podpisać taką umowę musi najczęściej odwiedzić siedzibę towarzystwa ubezpieczeniowego lub skontaktować się bezpośrednio z jego agentem.

Wyjątkiem od powyższej reguły są oferty skierowane do przedsiębiorców zajmujących się sprzedażą lub pośrednictwem w sprzedaży pojazdów. Właściciele komisów oraz niezależni handlarze samochodowi mają możliwość nabywania ubezpieczeń krótkoterminowych w Internecie, bez konieczności podpisywania umów w oddziałach stacjonarnych.

Uwaga! Nie wszystkie firmy ubezpieczeniowe oferują polisę krótkoterminową. Zanim zdecydujemy się z niej skorzystać, powinniśmy sprawdzić, u którego ubezpieczyciela będzie to możliwe.

Koszt ubezpieczenia krótkoterminowego dla auta osobowego wynosi około kilkudziesięciu złotych.

Warto pamiętać, że OC krótkoterminowe nie przedłuża się automatycznie. Jeżeli przed końcem obowiązywania polisy nie wykupimy ubezpieczenia rocznego, okres ochrony wygaśnie, a my narazimy się na karę za brak OC, nakładaną przez UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny). Po zakończeniu ubezpieczenia krótkoterminowego nie istnieje możliwość, aby nabyć taką polisę ponownie (ta zasada nie dotyczy jedynie właścicieli pojazdów historycznych).

W pierwszej połowie 2024 roku stawki kar dla pposzczególnych kategorii pojazdów kształtują się następująco:

Jak widać, nawet za 1 dzień braku OC w przypadku samochodu osobowego można zapłacić 1700 zł! Zakup całorocznej polisy na czas opłaca się zdecydowanie bardziej.
 

Porównaj polisy OC/AC


Ubezpieczenie OC warto wybrać najtańsze. Podczas zakupu AC, najważniejszym kryterium wyboru jest jednak jego zakres. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. ASS. Taka ochrona kosztuje niewiele, a przyda się w razie nieoczekiwanych problemów podczas podróży.

Jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojego samochodu w naszym kalkulatorze OC i AC. W kilka minut porównasz oferty kilkunastu towarzystw w jednym miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę ubezpieczenia.

To warto wiedzieć o krótkoterminowym OC

1. Polisę OC można wykupić na krótszy okres niż pełne 12 miesięcy tylko w szczególnych przypadkach.

2. Ubezpieczenia krótkoterminowe zapewniają identyczny zakres ochrony jak ubezpieczenia roczne.

3. Nie wszyscy ubezpieczyciele oferują klientom polisy krótkoterminowe.

4. Polisy krótkoterminowe nie odnawiają się automatycznie i wygasają wraz z końcem okresu ochrony.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie krótkoterminowe

  1. Na jaki okres mogę wykupić OC krótkoterminowe?

    Czas obowiązywania krótkoterminowej polisy OC zależy od rodzaju pojazdu. Dla aut osobowych sprowadzanych z zagranicy to będzie zawsze 30 dni. Dla pojazdów wolnobieżnych nie mniej niż 3 miesiące. Dla pojazdów zabytkowych możesz wykupić OC na konkretny okres, a po wycofaniu auta z ruchu, masz prawo do zwrotu nadpłaconej składki.

  2. Ile kosztuje OC krótkoterminowe?

    Trzydziestodniowa polisa na samochód kosztuje kilkadziesiąt złotych, najczęściej nie więcej niż 100 zł. Nieco więcej zapłacisz za OC na pojazd wolnobieżny. Składka na pojazd historyczny zostanie wyliczona tak, jakby polisa miała obowiązywać cały rok. Zwróć jednak uwagę na ofertę towarzystwa ubezpieczeniowego. Niektóre firmy mogą oferować dodatkowe zniżki na ubezpieczenie klasyka.

  3. Czy OC krótkoterminowe przedłuża się automatycznie?

    Nie. Wraz z końcem okresu ochrony polisa OC krótkoterminowa wygasa i musisz ją przedłużyć. W przeciwnym razie za poruszanie się pojazdem bez ważnego OC po drogach publicznych dostaniesz karę z UFG. Jeżeli zaś chodzi o pojazdy sprowadzone z zagranicy - nie możesz mieć więcej niż jedną polisę 30-dniową. Zakup kolejnej polisy 30-dniowej może nieść za sobą poważne konsekwencje.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (1)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Piotr

2021-11-08 13:42:18

Niebawem kończy mi się ubezpieczenie w agencji ubezpieczeniowej włoskiej na mój samochód kupiony i używany we Włoszech przez 10 lat mojego pobytu w tym kraju. Jest on, jak mniemam, mieniem przesiedleńczym. Nie zdążę przerejestrować samochodu przed upływem ubezpieczenia. Czy w tym przypadku mogę wykupić ubezpieczenie OC krótkoterminowe?

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia