Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 12 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

pon.-pt. 900 - 2000 - 22 463 80 50

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.

Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Czy można otrzymać odszkodowanie za stłuczoną szybę?

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Akwarium, okap, kabina prysznicowa, kominek, płyta indukcyjna – przedmiotów szklanych jest w każdej nieruchomości, nie licząc okien, bardzo dużo. Uszkodzenie takiej powierzchni oznacza wydatki, których można uniknąć posiadając właściwą polisę.

Rozszerzenia do umowy podstawowej zawsze warto posiadać, ale trzeba wiedzieć, które z nich będą rzeczywiste przydatne. Stłuczenie szyb to dobry pomysł na polisę, zwłaszcza gdy w domu czy mieszkaniu na co dzień przebywają dzieci – najczęstsi sprawcy nieświadomej szkody.

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Umowa podstawowa i rozszerzona


To, ile wynosi odszkodowanie za stłuczoną szybę zależy nie tylko od wartości danego przedmiotu, ale sumy ubezpieczenia – taka szkoda jest wyliczana procentowo. Przy czym najbardziej istotną kwestią jest zakres ochrony i obecność w tym zakresie stłuczenia.
 
W produkcie Warta Dom 24+ stłuczenie przedmiotów szklanych jest rozumiane dwojako i zależy od rodzaju posiadanej umowy:
 • umowa podstawowa – stłuczenie jest traktowane jako zdarzenie losowe, ale odnosi się do murów, które nie są wykonane z tego tworzywa, dlatego lepiej wykupić odpowiednie rozszerzenia.
 • umowa rozszerzona –  stłuczenie dotyczy wybranych elementów stałych konstrukcji, czyli drzwi szklanych oraz szyb w stolarce drzwiowej lub okiennej w zakresie pęknięcia lub rozbicia; ponadto w ramach dokupionego assistance ubezpieczyciel organizuje pomoc interwencyjną różnych specjalistów, w tym szklarza. Usługa ta obejmuje organizację, dojazd i koszt robocizny, bez materiałów lub części zamiennych.
W przypadku chęci ubezpieczenia innego elementu stałego lub przedmiotu wykonanego ze szkła warto uważnie prześledzić definicję stłuczenia w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, czyli dokumencie (najczęściej w formacie PDF) łatwym do pobrania na stronie internetowej ubezpieczyciela.


Co oznacza słuczenie w ubezpieczeniu?

Według słowniczka zawartego w produkcie ubezpieczenia nieruchomości Warta Dom stłuczenie oznacza pęknięcie lub rozbicie przedmiotu wykonanego w całości lub części ze szkła, w tym:

 • drzwi szklanych,
 • wewnętrznych lub zewnętrznych szyb w stolarce drzwiowej lub okiennej,
 • elementów szklanych stanowiących składową część mebli,
 • szklanych, ceramicznych lub kamiennych blatów oraz parapetów wewnętrznych,
 • szklanych, ceramicznych lub kamiennych okładzin ścian, słupów lub filarów,
 • luster zamontowanych na stałe,
 • ceramicznych, szklanych lub indukcyjnych płyt kuchennych,
 • szklanej osłony piekarnika,
 • szklanych lub plastikowych osłon/obudowy/drzwi kabiny prysznicowej, brodzika lub wanny,
 • zabudowy balkonów, loggi lub tarasów.

Stłuczenie jako zdarzenie losowe pojawia się w większości polis mieszkaniowych jako ubezpieczenie dodatkowe i może mieć odniesienie do stałych elementów konstrukcji, jak i tzw. ruchomości domowych. Co to oznacza w praktyce?
 
Przykład: właściciel domu wykupił polisę z podstawowym zakresem ochrony. W tym wariancie wypłata świadczenia nastąpi tylko wtedy, gdy któreś z wymienionych w umowie zdarzeń losowych (pożar, zalanie, wybuch) spowoduje uszkodzenie murów. Za szkody na przedmiotach szklanych ubezpieczony nie otrzyma finansowania. Mając rozszerzenie o stłuczenie, takie świadczenie by mu przysługiwało.
 

Stłuczenie a wypłata odszkodowania

Czasem wykupiona opcja stłuczenia może być powodem do wypłaty podwójnego świadczenia za szkodę. Dzieje się tak w konkretnych przypadkach, np. stłuczonego akwarium, o ile ubezpieczony posiada ważną opcję ubezpieczenia murów i ruchomości od zalania.
 
Istnieją też zdarzenia, w wyniku których ubezpieczony nie otrzyma kwoty w ramach odszkodowania, nawet jeśli posiada kilka rozszerzeń. Klasycznym przykładem jest tutaj stłuczenie szyby w szklarni czyli obiekcie małej architektury. Dzieje się tak na skutek zastosowania wyłączenia odpowiedzialności – w ubezpieczeniach majątkowych obiekty tymczasowe, do których zalicza się szklarnie, namioty i tunele foliowe, są pozbawione ochrony polisowej.
 
Innym wyłączeniem stosowanym w produkcie Warta Dom Komfort są szkody wyrządzone przez ubezpieczonego lub osoby pozostające z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym w związku ze stanem nietrzeźwości lub stanem po użyciu alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających. Zapis ten dotyczy także przedmów tłukących się lub w opakowaniu szklanym – potłuczenia lub utraty wartości uszkodzonego przedmiotu.
 

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
457104
5
1
3
1
7
1

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy