Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 30 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Jak ubezpieczyć mieszkanie pod kredyt?

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny
Ubezpieczenie mieszkania pod kredyt jest obowiązkiem, narzucanym przez bank. Jednak nie musisz wybierać polisy z oferty bankowej. Na rynku znajdziesz wiele innych rozwiązań różnych TU. Sprawdzamy polisy mieszkaniowe do kredytu hipotecznego.

Bank wymaga polisy z co najmniej podstawowym zakresem ochrony, a także cesji, czyli przepisania praw do odszkodowania. Zakres takiego ubezpieczenia mieszkania pod kredyt obejmuje: ochronę murów i stałych elementów na wypadek zdarzeń losowych, na które nie masz wpływu. Należą do nich np. ogień, grad, huragan, uderzenie pioruna, dym i sadza czy zalanie mieszkania. Zobacz, co jeszcze warto ubezpieczyć w mieszkaniu na kredyt.



   Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Na czym polega ubezpieczenie mieszkania pod kredyt?

Ubezpieczenie mieszkania pod kredyt polega przede wszystkim na zabezpieczeniu nieruchomości, której dotyczy spłata zadłużenia. W zamian, gdy dojdzie do szkody całkowitej, zobowiązanie dla banku spłaca ubezpieczyciel. A jeśli rozszerzymy zakres, odszkodowanie za niektóre zdarzenia trafi do naszej kieszeni.
 
Takie ubezpieczenie często stanowi warunek udzielenia pożyczki. Jest tak dlatego, że mieszkanie stanowi dla banku jednocześnie zabezpieczenie kredytu. Bez ubezpieczenia, w przypadku szkody całkowitej, np. pożaru, nasza własność zostanie zniszczona, a my nadal będziemy musieli spłacać raty pożyczki. W związku z tak dużym ryzykiem, ubezpieczenie mieszkania pod kredyt wydaje się kluczowe.
 
Ubezpieczenie mieszkania pod kredyt musi być wykupione na cały okres spłaty i jest odnawiane co roku.
 

Kredyt i polisa – o tym pamiętaj  

Bancassurance

współpraca pomiędzy bankiem a firmą ubezpieczeniową, pozwalająca na oferowanie klientom bezpośrednio w banku, pod własną marką, polis ubezpieczeniowych

Cesja
przepisanie praw z umowy ubezpieczenia domu pod kredyt na kredytodawcę-bank, który staje się cesjonariuszem, a ubezpieczający – cedentem. Na wypadek wypłaty odszkodowania pieniądze trafią na konto banku
 
Kredyt hipoteczny
kredyt udzielany przez bank z zabezpieczeniem w postaci hipoteki wpisanej do księgi wieczystej nieruchomości na rzecz banku
 
Ubezpieczenie nieruchomości
ubezpieczenie majątkowe, którego przedmiotem jest nieruchomość klienta. Może obejmować ono ubezpieczenie murów – od ognia i innych zdarzeń losowych – jak i ubezpieczenie również wszelkich ruchomości w mieszkaniu
 
Ubezpieczenie nieruchomości pod kredyt
wymagane dodatkowe zabezpieczenie do kredytu hipotecznego
 
Polisa
dokument potwierdzający fakt zawarcia ubezpieczenia i wszelkie jego warunki
 

Oprac. ubezpieczeniaonline.pl


Co obejmuje ubezpieczenie mieszkania pod kredyt?

Ubezpieczenie mieszkania pod kredyt zawiera ochronę na wypadek różnych sytuacji losowych, na które narażona jest nieruchomość, takich jak pożar czy zalanie. Również takich sytuacji, które mogą uniemożliwić spłatę zadłużenia - np. utrata źródła dochodów, nieszczęśliwy wypadek, a nawet choroba. Takie zabezpieczenie może pomóc w pokryciu kosztów na naprawy i remonty bądź spłatę pozostałej części kredytu.  

Warto wiedzieć, że polisa będzie chronić nie tylko samo mieszkanie, ale również przynależące do niego strych, piwnicę, garaż czy nawet ogród. 

Bank wymaga wykupienia ubezpieczenia mieszkania pod kredyt w podstawowym zakresie. Oznacza to ochronę murów i elementów stałych od zdarzeń losowych. Nie ma znaczenia, czy kupujesz nieruchomość z rynku pierwotnego czy wtórnego. 

W takiej podstawowej wersji polisy musisz sam ustalić wysokość sumy ubezpieczenia (całkowitej wartości mieszkania wraz z wyposażeniem). Będzie ona odpowiadać wysokości maksymalnego odszkodowania, jakie będzie mógł wypłacić ubezpieczyciel. 
Jeśli chcesz zadbać o jeszcze większą ochronę swojego mieszkania,  możesz zdecydować się na polisę z odpowiednimi rozszerzeniami. 

Podstawowe ubezpieczenie do kredytu

Najbardziej podstawowa opcja ubezpieczenia ochroni mieszkanie na wypadek około 20 zdarzeń losowych. Najczęściej występującym z nich jest pożar, w wyniku którego mieszkanie może spłonąć częściowo lub nawet całkowicie. Ale pożar to nie wszystko. Do innych zdarzeń losowych należą:

  • zalanie,
  • powódź,
  • katastrofa budowlana,
  • uderzenie pioruna,
  • przepięcie,
  • wybuch,
  • pękanie mrozowe. 

Rozszerzone ubezpieczenie do kredytu

Ubezpieczenie mieszkania pod kredyt w podstawowym zakresie dotyczy jedynie elementów stałych mieszkania, co oznacza brak ochrony mebli czy sprzętów AGD. Jeśli chcesz zadbać także o wyposażenie mieszkania, możesz rozważyć rozszerzone ubezpieczenie do kredytu. 

Taka polisa może chronić mienie ruchome w podstawowym zakresie na wypadek zdarzeń losowych, ale nie tylko. 

Wyposażenie możesz ubezpieczyć także od innych ryzyk, jeśli wykupisz odpowiednie rozszerzenia. Mogą one obejmować ochronę na wypadek: 

  • kradzieży mebli czy sprzętów,
  • dewastacji,
  • zalania piwnicy, 
  • zniszczenia sprzętów AGD/RTV w wyniku przepięcia,
  • stłuczenia przedmiotów szklanych, 
  • rabunku poza ubezpieczonym mieszkaniem. 

Swoje ubezpieczenie mieszkania pod kredyt możesz poszerzyć także o dodatkowe pakiety: 

  • OC w życiu prywatnym, które pomoże na wypadek szkód wyrządzonych osobom trzecim, np. gdy zalejesz mieszkanie sąsiada,
  • Home Assistance, dzięki któremu w razie awarii w mieszkaniu, będziesz mógł skorzystać z pomocy fachowców, bez ponoszenia dodatkowych kosztów. 

Polisa All Risk do kredytu

Ubezpieczenie mieszkania pod kredyt możesz wykupić także w formule All Risk. To tzw. ubezpieczenie od ryzyk wszystkich, które chroni nieruchomość przed wszystkimi możliwymi zdarzeniami, niewymienionymi w dokumencie OWU polisy. Należą do nich przykładowo: 

  • pożar w wyniku pozostawienia bez opieki włączonego żelazka czy niezgaszonego kominka,
  • działania dzikich zwierząt, które mogą prowadzić np. do uszkodzenia dachu,
  • kradzież mienia przechowywanego w garażu lub piwnicy,
  • dewastacja elewacji, drzwi, okien przez graffiti, 
  • uszkodzenie np. okien, spowodowane przez drzewa i krzewy rosnące na posesji domu. 

Ubezpieczenie All Risk nie ochroni mieszkania w każdym możliwym wypadku - ubezpieczyciel określa wyłączenia odpowiedzialności, które znajdziesz w każdym dokumencie OWU. 


Czy ubezpieczenie mieszkania pod kredyt jest obowiązkowe?

Bank narzuca kredytobiorcom obowiązek wykupienia ubezpieczenia mieszkania pod kredyt. Właściwie warunkuje to pozytywne rozpatrzenie wniosku. 
Dzieje się tak dlatego, że kredyt hipoteczny to bardzo duże zobowiązanie wobec banku, który chce mieć zabezpieczenie w razie szkody w zakupionym mieszkaniu. To także ochrona dla banku na wypadek, gdyby kredytobiorca nagle przestał spłacać swoje zadłużenie. 

Aby to bank odzyskał środki w ramach ubezpieczenia, konieczna jest cesja, czyli przeniesienie praw do wypłaty odszkodowania na bank. Oznacza to, że jeśli mieszkanie ulegnie zniszczeniu w wyniku pożaru, ubezpieczyciel wypłaci środki banku, z którym podpisałeś umowę o kredyt hipoteczny. 

Jednak obowiązek ubezpieczenia dotyczy tylko podstawowej wersji, czyli ochrony murów i elementów stałych, np. paneli podłogowych i ścian. 
Ubezpieczenie mienia osobistego, czyli przede wszystkim cennych mebli i sprzętu RTV/AGD, nie jest obowiązkiem, ale dobrowolną decyzją, która może uratować twoje mienie w przypadku kradzieży i wielu innych nieprzewidzianych sytuacji.

Mimo że bank wymaga ubezpieczenia mieszkania pod kredyt, wcale nie musisz wykupywać polisy oferowanej przez bank. Zwykle kredytodawca współpracuje tylko z jednym TU, co oznacza, że dostajesz bardzo ograniczoną ofertę, często o zawyżonej cenie. Co możesz zrobić? Możesz wykupić polisę na własną rękę - sprawdzając w porównywarce różne zakresy ubezpieczenia, by wybrać to idealne dla siebie.


   Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Przy wyborze polisy musisz wziąć pod uwagę, by spełniała ona kryteria wskazane przez bank, i była zgodna z warunkami zawartymi w umowie kredytu hipotecznego. 

Innym wymogiem, jaki stawia bank do kredytu hipotecznego, jest wniesienie tzw. wkładu własnego. Oznacza to tyle, że jeśli chcesz wykupić mieszkanie pod kredyt, musisz posiadać własne środki w wysokości co najmniej 20% wartości nieruchomości. Jest jednak jeden wyjątek. 

W dalszym ciągu bank może udzielić finansowania na mieszkanie, jeśli nie posiadasz pełnej kwoty na pokrycie wkładu własnego. Jednak i tu jest pewne minimum - musisz wnieść co najmniej 10% wartości mieszkania. W takim przypadku konieczne będzie jednak dodatkowe ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. Taka polisa obejmie kwotę, która jest różnicą między wymaganym, a posiadanym wkładem własnym.

Ubezpieczenie mieszkania na Bezpieczny Kredyt 2%

Co w sytuacji, gdy marzysz o własnym mieszkaniu, ale masz problem ze zgromadzeniem wkładu własnego? Szansę na własne M2, pomimo takich trudności, daje rządowy program „Bezpieczny Kredyt 2%”, który wystartował w lipcu 2023 r. Dzięki niemu maksymalny wkład własny może stanowić 200 tys. zł, a minimalnie nawet zero. 

Zgodnie z założeniami środki w ramach programu możesz wykorzystać na zakup pierwszego mieszkania, domu lub działki, a także budowę domu lub jej dokończenie. 

Warunkami „Bezpiecznego Kredytu 2%” są: wiek poniżej 45. roku życia oraz brak mieszkania, domu i spółdzielczego prawa do nieruchomości. Dla singla maksymalna wysokość kredytu wynosi 500 tys. zł, natomiast dla małżeństw i rodziców z dzieckiem limit rośnie do 600 tys. zł. Bank może udzielić finansowania na mieszkanie zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego.


Ubezpieczenie mieszkania z cesją – dla kogo odszkodowanie?

Cesja na bank oznacza tyle, że to bank jest ostatecznym beneficjentem pieniędzy z odszkodowania. Oczywiście w umowie cesji można określić też pewne widełki tolerancji. Jeżeli na przykład dom zostanie uszkodzony, ale w stopniu takim, że można go wyremontować i doprowadzić do poprzedniego stanu, wówczas pieniądze można wypłacić właścicielowi mieszkania, by naprawił szkody i tym samym przywrócił wartość nieruchomości z ustanowioną hipoteką.

W przypadku podobnych ustaleń ubezpieczyciel nie kontaktuje się nawet z bankiem, tylko od razu wypłaca wartość, na jaką szkoda została wyceniona, a jaka jest zwolniona z działania cesji, i właściciel może przystąpić do remontu. Jeżeli jednak dojdzie do sytuacji, w której dom całkowicie spłonie i ubezpieczyciel będzie zmuszony wypłacić całą wartość ubezpieczenia, wtedy taka informacja przekazywana jest do banku, a bank wylicza należną kwotę dla siebie.

Dlaczego? Ponieważ może pobrać maksymalnie tyle, ile kredytu pozostało do spłacenia. Jeżeli do spłaty pozostało 80% kredytu, to taką kwotę z ubezpieczenia pobierze bank. Jeżeli jednak pozostało zaledwie 20%, to również tylko te 20% zostanie pobrane. To bardzo dobre rozwiązanie dla klienta. Chroni go przed sytuacją, w której pozostaje bez mieszkania, a z kredytem. Kredyt zostanie spłacony w ramach cesji z ubezpieczenia.

Ubezpieczenie nieruchomosci do kredytu hipotecznego w banku, choć chroni bank w pierwszej kolejności, jest też niebywale korzystne dla samego klienta. Gdy kupujemy ubezpieczenie mieszkania, kredyt hipoteczny staje się mniej groźny i ryzykowny.

Infografika - Jak działa cesja na bank


Na jaką kwotę ubezpieczyć nieruchomość przy kredycie?

Kredyt hipoteczny jest niezmiennie częstym źródłem finansowania wymarzonego mieszkania. Pokazuje to jasno „Ogólnopolski raport o kredytach mieszkaniowych i cenach transakcyjnych nieruchomości 2 / 2022”, przygotowany przez AMRON-SARfin. 

Jednak liczba nowo udzielonych kredytów w II kwartale 2022 r., w porównaniu z poprzednim rokiem, spadła o ponad 40% - do niecałych 40 tys. Średnia wartość kredytu mieszkaniowego wyniosła ok. 350 tys. zł, a jego średnie oprocentowanie wzrosło do 9,03%. 

Najwięcej kredytów jest zawieranych na okres od 25 do 35 lat - takie zobowiązania dotyczą niemal 70% Polaków, którzy zawarli umowy z bankiem. Jeśli chodzi o kwoty zadłużeń, najczęściej decydujemy się na kredyt do 400 tys. zł.

Te liczby mogą przyprawiać o zawrót głowy, dlatego właśnie ubezpieczenie mieszkania, o które tak długo się starałeś, może być bardzo cenne. Nie można jednak wskazać jednej, konkretnej kwoty, na którą powinnieneś wykupić polisę.

Kwota ubezpieczenia mieszkania pod kredyt zależy od wskazanej sumy ubezpieczenia (SU), czyli całkowitej wartości murów, elementów stałych oraz wyposażenia. Możesz ją określić sprawdzając rynkową wartość swojej nieruchomości. 

Taka suma ubezpieczenia powinna pokryć w całości straty, do jakich doszło w mieszkaniu, np. koszty remontu po pożarze. Jeśli niedokładnie wskażesz jej wartość możesz narazić się na niedoubezpieczenie lub nadubezpieczenie. 

W pierwszym wypadku, gdy zaniżysz realną wartość mieszkania, odszkodowanie z ubezpieczenia może nie pokryć wszystkich strat. W drugim przypadku, kiedy zawyżysz SU, będziesz regularnie przepłacać swoją składkę, a finalnie ubezpieczyciel i tak wypłaci odszkodowanie w wysokości realnej wartości poniesionej szkody.


Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania pod kredyt?

Cena ubezpieczenia zależy od zakresu ochrony, jakiej potrzebujesz. Zwykle przedział cenowy pomiędzy różnymi TU jest dosyć szeroki, dlatego możesz sam podjąć decyzję, na jaki roczny koszt możesz sobie pozwolić. 

Sprawdzamy, ile zapłacisz za ubezpieczenie mieszkania pod kredyt, na przykładzie M2 w 3 wybranych miastach, przy uwzględnieniu średnich rynkowych cen na lokalnych rynkach nieruchomości. 

Porównanie dotyczy mieszkań 2-pokojowych, o powierzchni 50 m2, wybudowanych w 2020 r., usytuowanych na parterze. 

Okazuje się, że różnica cen pomiędzy dużym a małym miastem wcale nie jest tak duża. Nawet w Warszawie za swoją roczną polisę zapłacisz już od 192 zł do 726 zł. 

Rozszerzona polisa oznacza wyższą roczną składkę, ale wraz z nią zyskujesz szerszą ochronę, m.in. na wypadek dewastacji czy stłuczenia cennych przedmiotów szklanych.

–  Rok życia ze spokojną głową w wymarzonym mieszkaniu może kosztować już niecałe 200 zł. Tyle zapłacisz za roczne ubezpieczenie nawet w Warszawie. To stosunkowo niewielkie pieniądze w porównaniu do szalejących cen nieruchomości. Ubezpieczenie to ochrona naszego własnego konta, dzięki której nie tylko zabezpieczamy naszą własność, ale także swoje zobowiązanie wobec banku.

– Marta Sikora, ekspert portalu ubezpieczeniaonline.pl.

Roczny koszt ubezpieczenia mieszkania pod kredyt

Miasto

Wartość mieszkania

Najtańsza polisa

Najdroższa polisa

Warszawa

650 000 zł

192 zł

726 zł

+
Assistance,
przedmioty szklane,
dewastacja, pakiet medyczy,
All Risk

Legnica

320 000 zł

138 zł

533 zł

+
Assistance,
przedmioty szklane,
dewastacja, pakiet medyczy,
All Risk

Kalisz

280 000 zł

127 zł

+
Assistance

506 zł

+
Assistance,
przedmioty szklane,
dewastacja, pakiet medyczy,
All Risk

Oprac. własne na podstawie kalkulacji ubezpieczeniaonline.pl z dnia 24.10.2023 r.
Ubezpieczenie murów i elementów stałych od zdarzeń losowych i powodzi.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Gdzie kupić ubezpieczenie mieszkania do kredytu?

Przy zakupie ubezpieczenia mieszkania pod kredyt musisz sprawdzić, czy oferta TU obejmuje w swoim zakresie to, czego wymaga bank. 
Ubezpieczenie nieruchomości, zarówno w wersji podstawowej, jak i rozszerzonej, możesz zakupić wygodnie przez Internet, za pomocą paru kliknięć. Taką możliwość daje porównywarka ubezpieczeń

W tym jasnym i prostym narzędziu wystraczy wskazać kilka podstawowych parametrów, dotyczących nieruchomości. Należą do nich m.in. powierzchnia, rok budowy, liczba lokatorów, kondygnacja i wartość mieszkania oraz jego wyposażenia. W formularzu możesz także wybrać, czy chcesz objąć ochroną tylko stałe elementy mieszkania czy też jego wyposażenie. 

Po wprowadzeniu tych kilku danych zobaczysz listę TU. Dzięki łatwemu dostępowi do dokumentów OWU, sprawdzisz dokładnie, czy ubezpieczyciel ma w swojej ofercie wszystko, czego potrzebujesz do ubezpieczenia mieszkania pod kredyt.

Ubezpieczenie nieruchomości do kredytu - To warto wiedzieć

1. Ubezpieczenie mieszkania czy domu do kredytu jest dodatkowym zabezpieczeniem spłaty kredytu hipotecznego

2. Obowiązek zakupu ubezpieczenia mieszkania pod kredyt narzuca każdy bank – to standardowa procedura

3. Bank wymaga od nas ubezpieczenia mieszkania pod kredyt, ale możemy samodzielnie wybrać towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym wykupimy polisę mieszkaniową

4. Ubezpieczenie mieszkania pod kredyt należy wykupić na kwotę, która odzwierciedla realną wartość mienia

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie mieszkania do kredytu

  1. Czy można zrezygnować z ubezpieczenia kredytu hipotecznego?

    Nie, dopóki spłacamy kredyt hipoteczny, musimy posiadać ważne ubezpieczenie mieszkania. Możemy jednak zrezygnować z ubezpieczenia z oferty banku i zdecydować się na wybór polisy z innego towarzystwa ubezpieczeniowego.

  2. Czy polisa mieszkaniowa to jedyne ubezpieczenie do kredytu?

    Nie, czasami bank wymaga również ubezpieczenia pomostowego, które zabezpiecza spłatę kredytu w pierwszych miesiącach, a także ubezpieczenia samego kredytobiorcy, np. na wypadek utraty zdolności do pracy czy zatrudnienia.

  3. Czym jest cesja ubezpieczenia mieszkania na bank?

    Cesja to przepisanie praw do odszkodowania bankowi, z którym zawieramy umowę o kredyt hipoteczny.

  4. Jak działa cesja na bank?

    Kiedy mieszkanie ulegnie szkodzie całkowitej, np. w pożarze, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie – całe bądź częściowe – na rzecz banku, który udzielił nam kredytu hipotecznego. Z reguły, przy mniejszych zniszczeniach, odszkodowanie trafia do lokatora na naprawę szkody.

  5. Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania pod kredyt?

    To, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania pod kredyt, zależy przede wszystkim od wartości nieruchomości oraz zakresu ochrony polisy mieszkaniowej. Podstawowe ubezpieczenie mieszkania pod kredyt zwykle można nabyć już za ponad 100 zł za rok ochrony.

  6. Czy mieszkanie na kredyt jest ubezpieczone?

    Mieszkanie na kredyt jest automatycznie ubezpieczane, bo taki jest wymóg banków. Banki proponują polisy mieszkaniowe TU, z którymi współpracują, i choć mamy obowiązek ubezpieczenia mieszkania pod kredyt, nie musimy decydować się na polisę mieszkaniową oferowaną przez bank – możemy poszukać ubezpieczenia nieruchomości na własną rękę.

  7. Czy ubezpieczenie murów wystarczy?

    Tak, wymogiem banku jest zakup ubezpieczenia mieszkania pod kredyt w podstawowym zakresie, czyli ochrona murów i stałych elementów nieruchomości. Taka polisa mieszkaniowa nie zabezpieczy jednak całego naszego mienia, bo ochronie nie podlega wówczas wyposażenie mieszkania. Jeśli chcemy ubezpieczyć i nieruchomość, i jej wyposażenie, konieczny jest zakup rozszerzonej polisy mieszkaniowej.

  8. Jakie ubezpieczenie pod kredyt?

    Jeśli ubezpieczamy mieszkanie pod kredyt, dobrze jest rozważyć nie tylko podstawową polisę mieszkaniową, ale także dodatkowe ryzyka w zakresie ochrony, np. ubezpieczenie od powodzi, jeśli mieszkanie znajduje się na parterze lub gdy nieruchomość ulokowana jest w pobliżu dużego zbiornika wodnego. Jeśli sami wybierzemy polisę mieszkaniowa, będziemy mogli samodzielnie dobrać zakres ochrony.

  9. Czy bank jest ubezpieczycielem, czy tylko pośredniczy w sprzedaży polisy?

    Banki nie są bezpośrednimi ubezpieczycielami mieszkań pod kredyt, jedynie pośredniczą w procesie ubezpieczania. Bank zwykle współpracuje z jednym towarzystwem ubezpieczeniowym, którego ubezpieczenie mieszkania pod kredyt oferuje swoim klientom.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (1)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

WITOLD

2021-11-26 22:20:46

WITAM Chciałbym ubezpieczyć mieszkanie pod kredyt hipoteczny, kupiłem częściowo z własnych pieniędzy a drugą część pożyczyłem z banku. Wartość mieszkania to 360 000 zł, hipoteka opiewa na kwotę 170 000 i teraz mam takie pytanie. Jeśli wykupię polisę pod samą cesje na kwotę 170 000 i np. mieszkanie spłonie, nie będzie się nadawało do remontu to ubezpieczalnia wypłaci bankowi 170 000 a co będzie ze mną ? Zostanę bez mieszkania i pieniędzy - czy w tej sytuacji powinno się wykupić druga polisę bez cesji, na 360 000 zł aby w takiej sytuacji otrzymać pieniądze na drugie mieszkanie ? Prosiłbym o informacje bo mam dylemat i nie bardzo wiem jak rozwiązać moje obawy. Pozdrawiam Witek

Odpowiedź Redakcji

2021-12-02 10:24:23

W takiej sytuacji proponujemy dwa rozwiązania. Zakup osobnych polis (jedna z cesją, druga bez cesji) i wpisanie do każdej odpowiedniej sumy ubezpieczenia, czyli 170 000 zł i 190 000 zł. Albo zakup tylko jednej polisy z cesją na SU 360 000 zł. W razie szkody całkowitej, bank i tak zabierze dla siebie tylko tę część, która dalej nie została spłacona jako własne zabezpieczenie.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia