Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 12 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 3 zł dziennie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?
Wypełnij formularz w 2 minuty.
Porównaj ceny

Czy polisy na życie są opodatkowane?

Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?
Wypełnij formularz w 2 minuty.
Porównaj ceny
Polisa na życie to nie tylko ochrona, ale również oszczędzanie czy inwestowanie. Czy w związku z tym wypłata świadczenia, dziedziczenie środków czy przekazywanie posagu wymagają zapłacenia podatku? Sprawdzamy to na przykładzie różnych rodzajów polis.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 

O tym, czy przy wypłacie świadczenia ubezpieczeniowego powinien być pobrany podatek dochodowy od osób fizycznych decyduje fakt, czy wypłacana przez ubezpieczyciela kwota wynika z inwestowania w ramach ubezpieczenia na życie, czy też nie – czytamy na stronie Rzecznika Finansowego.

Z jakim podatkiem trzeba się liczyć? Nie jest to VAT, tylko podatek od dochodów kapitałowych. Regulują to przepisy art. 30a i 30b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Poniżej przyglądamy się kwestii podatków w następujących polisach na życie:
  • terminowa, ochronna
  • bezterminowa, ochronna,
  • posagowa dla dziecka
  • na życie i dożycie,
  • inwestycyjna.


Podatek w ochronnej terminowej polisie na życie


Gdy zakładamy rodzinę, chcemy zagwarantować jej bezpieczeństwo na wypadek naszej śmierci. Chcemy również zapewnić maksymalną ochronę dla siebie, współmałżonka i dzieci. Wówczas postanawiamy zakupić polisę rodzinną, która to wszystko ma nam zagwarantować.

Polisa rodzinna to wieloletnia inwestycja. Dlatego wymaga rozsądnej decyzji. Składki opłacane będą bardzo długi okres czasu i właśnie dlatego zależy nam, aby suma ubezpieczenia nie różniła się od tej, która widnieje w umowie. W sytuacji, gdyby polisa miałaby podatek od ubezpieczenia na życie, należałoby odjąć określony procent świadczenia czy co automatycznie znacznie obniża wartość i opłacalność polisy na życie.

Dlatego właśnie polisy rodzinne (a także dla 1 osoby) nie są opodatkowane. Po wystąpieniu zdarzenia, które dokładnie precyzuje umowa ubezpieczeniowa, zostanie wypłacona pełna suma ubezpieczenia i nie musimy martwić się o żaden podatek. W razie każdej wątpliwości zawsze można dopytać doradcę ubezpieczeniowego o wszystkie szczegóły umowy.


Podatek w ochronnej bezterminowej polisie na życie


Podobnie jest z indywidualnymi polisami na życie zawartymi na czas nieokreślony.  Bezterminowe polisy na życie są adresowane do osób starszych, ale mogą je mieć już nawet 18-latkowie. Nie ma tu szczegółowej ankiety medycznej, jest za to dość okrojony zakres ochrony i umiarkowane sumy ubezpieczenia.

Na bezterminowej polisie na życie ubezpieczony nie zarabia, więc nie występuje konieczność zapłacenia podatku. Świadczenie wypłacane najczęściej w związku ze śmiercią ubezpieczonego trafia w całości do uposażonych (rodzina lub bliscy znajomi) i może być wykorzystana na dowolny cel.

Uposażony otrzymuje odszkodowanie z tytułu śmierci osoby ubezpieczonej bezpośrednio od towarzystwa ubezpieczeniowego, np. przelewem na podany numer konta bankowego w ciągu 30 dni. Postępowanie spadkowe nie jest tutaj przeprowadzane. Jeżeli chcemy zabezpieczyć przyszłość finansową osoby spoza rodziny, z którą jesteśmy w bliskich relacjach, uczynienie jej osobą uposażoną jest trafnym wyborem. Osoba postronna również nie zapłaci podatku od spadków i darowizn, a także podatku dochodowego.

Jeśli uposażeni nie zostali wskazani, świadczenie zostanie dziedziczone przez spadkobierców w następującej kolejności:
  • współmałżonek,
  • dzieci w częściach równych,
  • rodzice w częściach równych,
  • rodzeństwo w częściach równych,
  • pozostałe osoby będące spadkobiercami ubezpieczonego - w częściach równych, z wyłączeniem Skarbu Państwa.

Wyjątek stanowi świadczenie ubezpieczeniowe, które ma być dziedziczone. Wtedy, w myśl art. 831 par. 3 k.c., podatnik nie jest uprawnionym do otrzymania świadczenia. Dlatego też świadczenie wypłacone na podstawie dziedziczenia należy zaliczyć do masy spadkowej, która podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Dotyczy to niektórych uposażonych: zięcia, synową i teściów.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!



Podatek w polisie posagowej dla dziecka


Polisa posagowa dla dziecka to przykład ubezpieczenia ochronno-oszczędnościowego. Wpłacana składka, np. 350 zł miesięcznie jest dzielona na dwie części – mniejsza odpowiada za wypłatę świadczenia w razie śmierci rodzica czy wypadku dziecka, a większa trafia na konto polisowe. Suma zgromadzonych składek jest po latach wypłacana dorosłemu już dziecku, czyli nie wcześniej niż przed 18 urodzinami, ale nie później niż po skończeniu 25 lat.

Co ze środkami z polisy, które dziecko może przeznaczyć na wkład sfinansowanie wkładu własnego do mieszkania, zakup samochodu, wycieczki zagranicznej, opłacenie studiów czy ślubu? Tu również nie występuje podatek od dochodów kapitałowych.

 

Podatek w polisie na życie i dożycie


Polisa na życie i dożycie działa na podobnych zasadach jak ubezpieczenie posagowe. Tyle że w tym przypadku mamy do czynienia z wersją ochrony i oszczędzania dla dorosłych. Umowa kończy się wypłatą świadczenia w momencie zadeklarowanym w umowie, np. w chwili osiągnięcia czy też dożycia 50, 65 czy 70 lat. O tym decyduje ubezpieczony w chwili zawierania umowy.

Oferowane przez towarzystwa ubezpieczeń ubezpieczenia na życie i dożycie są zwolnione z 19-procentowego podatku od dochodów kapitałowych, powszechnie zwanego podatkiem Belki.

 

Podatek w inwestycyjnej polisie na życie


Polisa inwestycyjna to ubezpieczenie, które oprócz zagwarantowania nam ochrony, ma również przynieść nam zyski. Część składek jest inwestowana w fundusze UFK z uwzględnieniem stopnia ryzyka, jak to ma miejsce na klasycznej giełdzie inwestycyjnej. Dzięki takiej polisie mamy możliwość zwiększyć sumę ubezpieczenia i sporo na tym zarobić.

UFK to inaczej Ubezpieczeniowe Fundusze Kapitałowe. Tak forma inwestycji jest polecana osobom obeznanym z zasadami działania giełdy (możliwość zysku, ale i straty). W przypadku umowy ubezpieczenia związanego z funduszem kapitałowym, będącego sposobem oszczędzania i gromadzenia środków na przyszłość, podatek zapłacimy, ale tylko w razie wypłaty tzw. wartości polisy, czyli sumy wpłaconych składek powiększonej o zyski kapitałowe wypracowane przez ubezpieczyciela. Wtedy sam zysk z takiej polisy podlega opodatkowaniu.
 

PAMIĘTAJ!
Zazwyczaj opodatkowanie nie dotyczy świadczeń określanych jako ,,suma ubezpieczenia”, „suma wpłaconych składek”, „zwrot sumy wpłaconych składek w przypadku odstąpienia od umowy ubezpieczenia”, „przeniesienie wartości jednostek między funduszami w ramach tej samej umowy ubezpieczenia”.

 

Polisa ochronna, oszczędnościowa czy inwestycyjna na życie – którą wybrać?


Dzięki wykorzystaniu porównywarki ubezpieczeń mamy okazję wstępnie zapoznać się z ofertą polis na życie opodatkowanych i bez podatku. Wystarczy w dołączonym formularzu zaznaczyć, jaki rodzaj ubezpieczenia nas interesuje. Do wyboru jest 6 propozycji. Możemy zaznaczyć tylko jedną lub wszystkie:

  • bezpieczeństwo finansowe bliskich w przypadku mojej śmierci
    PRZYKŁAD: terminowa polisa na życie z funkcją ochrony
    jeśli interesuje nas polisa na życie w najtańszej, podstawowej wersji, wtedy świadczenie trafia do uposażonych, np. dzieci lb dalszych krewnych;
     
  • ochrona na wypadek niezdolności do pracy
    PRZYKŁAD: terminowa polisa na życie z funkcją ochrony
    jeśli mamy na utrzymaniu rodzinę i wykonujemy zawód o podwyższonym ryzyku i w razie wypadku nie chcemy wpaść w kłopoty finansowe;
     
  • zgromadzenie kapitału dla dziecka
    PRZYKŁAD: posagowa polisa na życie
    jeśli interesuje nas zakup polisy posagowej, czyli połączenia ochrony dziecka z gromadzeniem dla niego oszczędności, które zostaną wypłacone w chwili osiągniecia przez dziecko 18-25 lat;
     
  • zabezpieczenie spłaty kredytu
    PRZYKŁAD: terminowa polisa na życie z funkcją ochrony
    jeśli bank wymaga od nas posiadania polisy życiowej do kredytu hipotecznego bądź gotówkowego;
     
  • dodatkowy kapitał na emeryturę
    PRZYKŁAD: terminowa polisa na życie i dożycie
    jeśli chcemy kupić polisę na życie i do życie, a dzięki gromadzonym środkom na ubezpieczeniu, mieć na koniec umowy dodatkowy kapitał, którym możemy zasilić nasze konto emerytalne;
     
  • ochrona na wypadek inwalidztwa i ciężkiej choroby
    PRZYKŁAD: terminowa polisa na życie z funkcją ochrony
    gdy poszukujemy ochronnej polisy na życie nie tylko w wersji podstawowej, ale z praktycznymi dodatkami, które zwiększają szansę na otrzymanie świadczenia.

 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Ubezpieczenie na życie zapewnia ochronę finansową w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla nas i naszych bliskich. Dla większości ubezpieczonych ważna jest cena polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto najpierw zrobić porównanie składek ubezpieczenia w kalkulatorze. Ofertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń możemy znaleźć już od 3 złotych dziennie, a w 1 kalkulacji porównamy jednocześnie nawet 5 ofert.

To warto wiedzieć
1. Większość rodzajów polis na życie nie podlega opodatkowaniu

2. Podatek nigdy nie dotyczy sumy ubezpieczenia, czyli wysokości odszkodowania za uraz, wypadek czy śmierć

3. Wyjątkiem jest polisa inwestycyjna na życie i wypracowane na takim ubezpieczeniu zyski, które chcemy wypłacić w trakcie trwania umowy

4. Tzw. podatek Belki, czyli od zysków kapitałowych w ubezpieczeniu wynosi 19 procent
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia