Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 9 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 3 zł dziennie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?
Wypełnij formularz w 2 minuty.
Porównaj ceny

Ubezpieczenie bez badań lekarskich - to możliwe?

Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?
Wypełnij formularz w 2 minuty.
Porównaj ceny
Stan naszego zdrowia może zdecydować o tym, jaką zapłacimy składkę przy zawieraniu ubezpieczenia na życie. Dlatego towarzystwa wymagają uzupełnienia ankiety medycznej. Okazuje się, że nie wszędzie taki dokument jest konieczny.

Ankieta medyczna to krok ważny, a często nawet niezbędny, by zdobyć polisę. Ubezpieczenie bez badań lekarskich istnieje, ale trzeba wiedzieć, gdzie go szukać. Najlepiej wśród polis grupowych oferowanych przez zakład pracy czy w polisach na życie dostępnych bez pośrednictwa agenta ubezpieczeń.
 

Porównaj ceny
 

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Dla wielu osób badania lekarskie są uciążliwe lub czasochłonne, dlatego taka forma ubezpieczenia może okazać się atrakcyjna. Czy taka forma ubezpieczenia jest w ogóle możliwa i czy zapewnia pełną ochronę zdrowotną? Sprawdź, czy polisa na życie bez badań się opłaca.

 

Badania lekarskie – po co i na czym polegają?

Badania lekarskie przeprowadza się w celu oceny stanu zdrowia pacjenta oraz wykrycia chorób i problemów zdrowotnych. Ich celem jest zapobieganie chorobom, wczesna diagnoza, leczenie, a także monitorowanie stanu zdrowia pacjenta.

Najczęściej wykonywane są przed rozpoczęciem pracy w celu zapewnienia bezpieczeństwa pracowników oraz innych osób zatrudnionych w danym miejscu pracy. Robi się je po to, by wykryć np. ryzyko chorób lub schorzeń, które mogą wpłynąć na zdolność do wykonywania określonych zadań oraz zminimalizowanie ryzyka wystąpienia choroby zawodowej.

Badania lekarskie do pracy umożliwiają również określenie zdolności do wykonywania pracy w danym środowisku, np. w warunkach hałasu, zagrożenia promieniowaniem bądź ekspozycji na substancje toksyczne. Pozwalają one także wykryć choroby, które nie dają objawów, a mogą wpłynąć na zdrowie pracownika w przyszłości.

Częstotliwość badań różni się w zależności od branży i rodzaju pracy. Mogą być przeprowadzane okresowo lub w związku z konkretnymi okolicznościami, takimi jak wypadek przy pracy albo podejrzenie choroby zawodowej. Ponadto badania lekarskie mogą być wymagane w przypadku zmiany stanowiska lub wykonywania nowych zadań, które wymagają specjalnych umiejętności bądź warunków pracy, jak również w momencie powrotu do pracy po chorobie czy też dłuższej nieobecności. W niektórych branżach, takich jak przemysł chemiczny lub energetyczny, badania lekarskie przeprowadza się regularnie, co kilka miesięcy albo lat, ze względu na specyficzne zagrożenia dla zdrowia związane z pracą.

Badania lekarskie mogą obejmować różnorodne testy, w tym m.in.:

  • badania laboratoryjne – to badania, w których analizowane są próbki krwi, moczu, kału, płynu mózgowo-rdzeniowego lub innych płynów ustrojowych w celu wykrycia chorób, zaburzeń hormonalnych, stanów zapalnych, anemii, infekcji itp.,
  • badania obrazowe – obejmują badania takie jak tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, rentgen, ultrasonografia itp. Są to testy wykorzystujące różne techniki uzyskania obrazu wnętrza ciała pacjenta w celu wykrycia problemów takich jak guzy, złamania, krwawienia itp.,
  • badania fizykalne – to badania, w których lekarz ocenia stan zdrowia pacjenta, w tym tętno, ciśnienie krwi, temperaturę ciała, słuch, wzrok czy wrażliwość na dotyk,
  • badania diagnostyczne – obejmują badania takie jak elektrokardiogram, badania wzroku i słuchu, testy na alergie, testy stresowe itp. Są to testy, które pozwalają na ocenę funkcjonowania poszczególnych narządów lub układów w organizmie.


PAMIĘTAJ!

Towarzystwo ubezpieczeń ma wgląd do historii medycznej swojego klienta. Jeśli w ankiecie podamy nieprawdę, która wyjdzie na jaw przy okazji choroby czy innego zdarzenia, wtedy ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania.

 

Zamiast badań ankieta medyczna?

W wielu przypadkach ubezpieczyciele wymagają od swoich klientów wypełnienia ankiety medycznej w celu określenia ryzyka związanego z ich zdrowiem oraz uzyskania informacji na temat chorób, które klient mógł mieć w przeszłości lub chorób, na które może być podatny w przyszłości. Ankieta medyczna jest bardziej taktownym sposobem na uzyskanie informacji o stanie zdrowia klienta niż badania lekarskie.

W zależności od ubezpieczyciela i rodzaju ubezpieczenia ankieta medyczna bywa wymagana w celu określenia składki lub ubezpieczenia od konkretnych chorób. Różni się ona od badań lekarskich, ponieważ nie obejmuje fizycznych testów czy też badań laboratoryjnych, a jedynie opiera się na informacjach podanych przez klienta. Jednakże tak samo jak w przypadku badań lekarskich, ważne jest, aby klient udzielił prawdziwych odpowiedzi, gdyż niewłaściwe lub fałszywe informacje mogą uniemożliwić otrzymanie ubezpieczenia lub zaważyć o rozwiązaniu umowy.

Warto również dodać, że ankieta ma charakter jedynie orientacyjny. W przypadku, gdy odpowiedź na jedno z pytań wzbudzi u sprawdzającego podejrzenia, możesz dostać skierowanie na badania lekarskie – z góry opłacone. Taka sytuacja dotyczy szczególnie umów dodatkowych, np. polisy na raka (zdiagnozowanie nowotworu). 

 

Waga, przebyte choroby i używki, czyli jakich pytań się spodziewać?

W ankiecie medycznej ubezpieczyciele zwykle pytają o różne aspekty zdrowia klienta, takie jak waga, przebyte choroby i używki. Ankieta może także zawierać pytania na temat historii choroby, chorób przewlekłych, genetycznych bądź stanu zdrowia rodziny oraz stosowanych leków. 

Zobacz  przykładowe pytania, jakie można znaleźć w ankiecie medycznej:

  • W jakim jesteś wieku?
  • Jaki jest twój wzrost i waga?
  • Czy cierpisz na jakieś choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroba serca, choroba płuc, choroba nerek lub choroba tarczycy?
  • Czy chorowałeś w ciągu ostatnich 5 lat na jakieś poważne choroby, takie jak choroba nowotworowa, choroba reumatyczna, choroba wątroby lub choroba trzustki?
  • Czy masz jakieś alergie albo uczulenia?
  • Czy aktualnie przyjmujesz jakieś leki na stałe lub czasowo?
  • Czy cierpisz na choroby psychiczne, takie jak depresja, zaburzenia lękowe lub zaburzenia osobowości?
  • Czy palisz papierosy, a jeśli tak – ile dziennie?
  • Czy regularnie spożywasz alkohol, a jeśli tak – ile w tygodniu?

Pytania w ankiecie medycznej są zwykle skonstruowane w sposób umożliwiający uzyskanie szczegółowych informacji na temat stanu zdrowia klienta i jego trybu życia. Mają one pomóc ubezpieczycielom w określeniu ryzyka związanego z ubezpieczeniem oraz dostosowaniu składki do poziomu ryzyka

– zwraca uwagę Ewelina Ratajczak, ekspertka portalu ubezpieczeniaonline.pl.

 

Kiedy ubezpieczyciel może wymagać badań lekarskich? 

Ubezpieczyciel może wymagać badań lekarskich w różnych sytuacjach, w zależności od rodzaju ubezpieczenia i jego warunków.
Przykład takiej sytuacji stanowi zawieranie umowy ubezpieczenia na życie, jeżeli ubezpieczyciel ma wątpliwości powstałe po analizie ankiety i chce określić wysokość składki bądź wykluczyć/ograniczyć ryzyko zachorowania na pewne choroby. Badania lekarskie mogą być również wymagane, jeśli zainteresowany podpisaniem umowy zaznaczył w ankiecie, że w jego rodzinie występowały jakieś schorzenia uwarunkowane genetycznie.

W niektórych przypadkach, takich jak składanie roszczenia, ubezpieczyciel ma prawo zażądać od osoby ubezpieczonej przeprowadzenia badań lekarskich, aby zweryfikować informacje dotyczące stanu zdrowia, na podstawie których zawarta została umowa ubezpieczenia.
 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Czy opłaca Ci się polisa na życie bez badań lekarskich? 

Polisy na życie bez badań lekarskich często oferowane są przez ubezpieczycieli jako szybki sposób na uzyskanie ochrony finansowej. Jednakże polisy na życie bez badań lekarskich zazwyczaj mają też pewne znaczące ograniczenia. Mogą obejmować krótsze okresy ubezpieczenia bądź niższe wypłaty w przypadku śmierci klienta. W niektórych przypadkach ubezpieczyciel ma prawo wykluczyć wybrane choroby albo problemy zdrowotne z zakresu ochrony, co może skutkować brakiem wypłaty w razie zajścia określonego zdarzenia.

Zalety

Wady

Łatwość i szybkość w uzyskaniu ubezpieczenia

W niektórych przypadkach wyższa cena polisy

Brak konieczności wykonywania badań lekarskich

Ograniczenia w zakresie ochrony zdrowotnej

Szybsza wypłata świadczeń w przypadku choroby lub wypadku

Wysokie limity wiekowe

Dostępność dla osób starszych lub z chorobami przewlekłymi

Mniejsza dokładność oceny stanu zdrowia klienta

Skrócenie czasu oczekiwania na ubezpieczenie

Możliwość odmowy ubezpieczenia lub wykluczenia niektórych ryzyk

Tabela 1. Opracowanie własne.
 

UWAGA!
Brak ankiety medycznej sprawia, że ubezpieczyciel ryzykuje więcej, a co za tym stoi – obniża sumę ubezpieczenia i jednocześnie podwyższa składkę. Zatem nie należy spodziewać się zawrotnie wysokich odszkodowań. Dobrze jest zatem zastanowić się dobrze czy badania lekarskie faktycznie są dla nas krokiem nie do przejścia.

Zarówno wąski zakres ochrony, jak i niska suma ubezpieczenia przemawiają za tym, żeby zdecydować się na polisę ze szczegółową ankietą lub badaniami. Dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie polisy na życie bez badań lekarskich warto dokładnie zapoznać się z warunkami i porównać ofertę z innymi polisami, aby wybrać odpowiednie rozwiązanie. Co więcej, odmowa wypłaty odszkodowania w przypadku choroby bądź innego przykrego zdarzenia sprawia, że polisa na życie bez badań lekarskich może okazać się stratą pieniędzy.

 

Porównaj ceny
 

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Głównym zadaniem ubezpieczenia na życie jest pomoc finansowa w wielu sytuacjach, w których dochodzi do zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie i Twoich bliskich. Pamiętać należy również o tym, że bardzo ważna jest cena polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorze. Ofertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.

Polisa na życie bez ankiety medycznej - To warto wiedzieć

1. Pozytywne przejście ankiety medycznej jest niezbędnym etapem przystąpienia do większości polis na życie

2. W razie wątpliwości towarzystwo kieruje przyszłego ubezpieczonego na dodatkowe badania

3. Szczegółowej ankiety nie ma w przypadku polisy grupowej, online i dożywotniej

4. W wymienionych ubezpieczeniach wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań o ogólny stan zdrowia

FAQ – Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie na życie bez ankiety medycznej

  1. Po co jest ankieta medyczna w ubezpieczeniu na życie?

    Ankieta medyczna stanowi ważny element ubezpieczenia na życie, ponieważ umożliwia ubezpieczycielowi dokładne ustalenie ryzyka ubezpieczeniowego. Na podstawie udzielonych informacji ubezpieczyciel określa, czy zgłaszający do ubezpieczenia jest zdrowy i jakie choroby w przeszłości przeszedł. Wpływa to na wysokość składki oraz decyzję o wydaniu polisy.

  2. Czy ankieta medyczna w polisie na życie jest konieczna?

    Tak, ankieta medyczna jest konieczna przy zawieraniu umowy ubezpieczenia na życie. Zgodnie z przepisami prawa ubezpieczeniowego osoba ubiegająca się o polisę na życie ma obowiązek udzielenia prawdziwych informacji na temat swojego zdrowia.

  3. Co się stanie, jeśli nie podam prawdy w ankiecie medycznej?

    Podanie fałszywych informacji w ankiecie medycznej może skutkować unieważnieniem umowy ubezpieczenia na życie lub wypowiedzeniem jej z powodu oszustwa. W przypadku wypłaty odszkodowania ubezpieczyciel może odmówić wypłaty albo ograniczyć jej wysokość.

  4. Czy palenie papierosów może podnieść wysokość składki w polisie na życie?

    Tak, palenie papierosów jest uważane za czynnik ryzyka, który może wpłynąć na wysokość składki w polisie na życie. Osoby palące papierosy mogą mieć wyższe koszty ubezpieczenia, ponieważ ryzyko zachorowania na choroby układu oddechowego i serca jest większe.

  5. Jakie badania do ubezpieczenia na życie?

    Wymagane badania medyczne zależą od wieku, stanu zdrowia oraz innych czynników ryzyka. Zazwyczaj badania obejmują podstawowe badania krwi i moczu, pomiar ciśnienia krwi, EKG, a także badania dodatkowe, takie jak badania onkologiczne lub diagnostyka obrazowa.

  6. Czy ubezpieczyciel może sprawdzać historię choroby?

    Ubezpieczyciel ma prawo sprawdzenia historii choroby osoby ubiegającej się o ubezpieczenie na życie. Dostęp do informacji na temat stanu zdrowia jest jednak ograniczony przepisami prawa o ochronie danych osobowych i wymaga zgody osoby ubiegającej się o ubezpieczenie.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia