Jesteś tu pierwszy raz?
Jak to działa? Założ konto
Ponad 1000 formularzy miesięcznie!

Agent uczy planowania

Rozpoznanie potrzeb finansowych najczęściej sprowadza się do uświadomienia sobie właściwych własnych potrzeb, z czego generalnie jako zwykli śmiertelnicy nie zdajemy sobie tak naprawdę sprawy. Ponieważ planowanie jako takie nie cieszy się  w naszym społeczeństwie szczególnym szacunkiem - planowanie finansowe wydaje się szczególnie podejrzane.

Jako społeczeństwo wiemy jak planować własne wydatki. Nie wiemy natomiast, jak planować własne oszczędności. A już szczególnym problemem jest zarządzanie własnymi pieniędzmi. Regułą w naszym kraju jest fakt, że menadżerowie najwyższych szczebli planują strategie budżetowe firm a sami nie posiadają własnych osobistych planów finansowych. Każdy planuje, że będzie żył w dobrobycie. Niewielu planuje jednak, jak ten dobrobyt osiągnąć. To, że należy uprawiać swój ogródek, wie zarówno rencista jak i intelektualista rozmiłowany w literaturze francuskiej. O tym, że należy doglądać własnych pieniędzy i się nimi opiekować – wiemy niby wszyscy, czyli tak naprawdę nikt.

Najprostszym planem finansowym jest plan finansowej osłony.

Powinien on być pierwszym krokiem w podjętych działaniach. Plan finansowej osłony odpowiada na proste pytanie – jak długo można żyć bez żadnych dochodów? Argumentem przytaczanym przez agentów ubezpieczeniowych winno być założenie „nagłego” kapitału na 3 miesiące. Jeżeli patrzymy z perspektywy naszych 10-letnich osiągnięć zawodowych – to perspektywa przeżycia zaledwie 90 dni bez pracy nie wygląda różowo. Oznacza to, że nie jesteśmy w stanie po - średnio - 2 730 dniach pracy utrzymać się przez 90 dni. A to zaledwie 3,2% naszego przepracowanego czasu. Jeżeli patrzymy po 15 latach pracy jest to 2,1 %, a po 20 latach pracy 1,6 %. Innymi słowy gdyby odkładać ten procent własnych zarobków, to nawet bez inwestowania i pomnożenia pieniędzy można zrealizować ten cel.

Twierdzę, że plan finansowej osłony powinien wystarczyć co najmniej na rok (w razie choroby, czy utraty pracy nie musimy martwić się o rachunki, zakup żywności itp. Mamy czas na znalezienie nowej pracy czy powrót do zdrowia mamy z czego żyć).
 
Wynika z tego najprostszy już wniosek. Jeżeli chcemy stworzyć taki plan w 10 lat – to powinniśmy 10% zarobionych pieniędzy odkładać. Jeżeli planujemy osiągnięcie tego w ciągu 20 lat wystarczy 5%.

            np. zarobek  5 000 zł. x 5% = 250 zł.
            Czas 20 lat zysk 8%
            Ochrona (ubezpieczenie na życie)- roczne pobory – 60 000 zł.

            Po 20 latach
  • wpłata własna 60 000 zł.
  • zebrany kapitał 105 000 zł.

Ciekawostką jest to, że potrzebne 60 000 zł. uzyskamy już po 15 latach. Jeżeli jednak, nauczeni przez agenta dbania o własne pieniądze, osiągać będziemy średnie zyski na poziomie 15 % to już po 12 latach zebrany kapitał osiągnie poziom naszych rocznych zarobków. Plan zostanie zrealizowany!

Co się stanie gdy będziemy chcieli kontynuować tak pięknie rozpoczętą inwestycję do końca trwania ubezpieczenia? Okaże się, że zebrany kapitał osiągnie poziom 226 000 zł. Gdybyśmy chcieli z niego korzystać w formie renty kapitałowej i nigdy nie wyczerpać kwoty bazowej, każdego miesiąca będziemy mieli 3 088 zł. na...drobne wydatki.

Może więc, korzystając z tych wyliczeń, pokusić się o inwestowanie 10% swoich dochodów z pracy? Po 20 latach będziemy pracowali dla przyjemności, nie straszne nam bezrobocie, redukcja etatów, likwidacja firmy. Mamy z czego wygodnie żyć. Każdego miesiąca do końca życia będziemy mieli pasywny dochód wypracowany przez mądrze zarządzane pieniądze w wysokości naszej ciężko zarabianej pensji u nielubianego szefa. Tomasz Ślebioda


Kontakt

Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k.

ul. Gen. Władysława Sikorskiego 2-8
53-659 Wrocław

tel. +48 22 270 00 44