Jesteś tu pierwszy raz?
Jak to działa? Założ konto
Ponad 1000 formularzy miesięcznie!

Agent uczy planowania

Właściwy plan finansowy to nie tylko pomnażanie pieniędzy, ale również skuteczna ochrona własnego majątku. Bez tej ochrony zabraknie bowiem pieniędzy na inwestycje. Skądinąd wiadomo, że na przekonywaniu upartych ludzi straciły energię nie tylko pokolenia sprzedawców i nauczycieli, ale również polityków, specjalistów od marketingu czy też jakiejkolwiek propagandy.

Obiegowe powiedzonko mówi, że „Ludzie dorośli wykorzystują każdą szansę, żeby się zbłaźnić. Jeśli uznamy za stosowne - nie przeszkadzajmy im w tym”. To stwierdzenie podnosi wprawdzie samopoczucie każdego dyskutanta, nie rozwiązuje jednak problemów prawdziwego sprzedawcy usług finansowych. Problem w końcu leży w dokonaniu korzystnej dla klienta transakcji a nie w dobrym samopoczuciu.

Ryzyko istnieje zawsze i jest policzalne!

W przypadku jakichkolwiek zabezpieczeń majątkowych argumentacja jest moim zdaniem prostsza, niż w stosunku do jakichkolwiek innych instrumentów finansowych. Statystyki policyjne są nieubłagane i pokazują wysokość zagrożenia przestępczością w naszym kraju. Zestawienie pokazuje tylko trzy lata

  Koniec lat 80-tych Koniec lat 90-tych Początek XXI w.
przestępstwo  co 1 min.  co 32 sek.  co 28 sek.
zabójstwo  co 16 godz.  co 8 godz.  co 8 godz. i 22 min.
gwałt  co 5,5 godz.  co 3 godz. i 53 min.  co 4 godz. i 19 min.
uszkodzenie ciała  co 1 godz.  co 26 min.  co 29 min.
bójka  co 3 godz.  co 40,5 min.  co 41 min.
rozbój  co 1 godz.  co 17,5 min.  co 12 min.
włamanie  co 2,5 godz.  co 1 min i 36 sek.  co 1 min. i 24 sek.
kradzież  co 5 min.  co 2 min. i 48 sek.  co 2 min. i 9 sek.
przestępstwo drogowe  co 24 min.  co 13 min.  co 26 min.

Nie tyle jednak fakty są istotne co ich interpretacja. Nasz majątek osobisty jest ciągle narażony na ryzyko!

Pracując w normalnym wymiarze w ciągu dnia, jesteśmy około 10 godzin poza domem. 10 godzin. Jest to równo 36 000 sekund. Co 84 sekundy w Polsce dochodzi do włamania. Oznacza to, że w tym czasie dokonano około 429 włamań. Tylu właścicieli będzie miało jakieś kłopoty. Doba to 24 godziny czyli 1 440 minut lub inaczej 86 400 sekund. W ciągu doby jest 1 029 włamań. Czy ten problem dotyczy nas? Możemy wierzyć, że nie. Włamania są do różnych miejsc, mieszkań, firm instytucji. Przypatrzmy się zatem znowu prostej statystyce. W roku 2002 popełniono w Polsce ogółem 1 121 545 przestępstw. Włamania do mieszkania i usiłowanie włamania do mieszkania stanowią około 4% przestępstw. Oznacza to, że było ich około 49 000 w ciągu roku.

Mieszkań w Polsce jest około 11 690 000. Prawdopodobieństwo włamania do mieszkania każdego z nas leży zatem w granicach 0,4 %. Innymi słowy zawsze do 4 mieszkań na 1 000 są włamania.
Tej statystyki nie zmienimy, nawet jeżeli bardzo nie chcemy w nią wierzyć. Jeżeli przyjąć, że o faktach trudno dyskutować, to tym bardziej powinno się przyjąć, że specjaliści od planowania finansowego przewidują zdarzenia i ryzyka.

Plan finansowy przewiduje za każdym razem pomnażanie własnego bogactwa i własnych środków. Samo pomnażanie nie wystarcza jednak jeżeli stan posiadania nie jest odpowiednio chroniony. Napełnianie dziurawej beczki z reguły nie kończy się sukcesem.

Myślimy często o ochronie kapitału przed inflacją. Ten aspekt zagadnienia jest oczywisty i łatwy do zrozumienia. Ochrona warunków egzystencji własnej - własnego majątku, mieszkania, stanu posiadania nie zawsze wydaje się oczywista.

Nawet jeżeli nas stać na odrobienie strat bieżących - na ogół nie stać nas na odrobienie strat finansowych w przyszłości. Dobry planista finansów pokazuje klientowi, że na każdy teraźniejszy wydatek należy patrzeć z perspektywy przyszłej wartości pieniądza. Oznacza to, że niepotrzebnie dzisiaj wydany 1 000 zł. oznacza stratę kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy złotych w przyszłości. Takie pieniądze jest bowiem w stanie wygenerować inwestycja o określonej stopie zwrotu. Jeżeli przyjmiemy 15% stopę zwrotu - to wartość tych pieniędzy wygląda następująco - za 5 lat - 2 000 zł., za 10 lat 4 000 zł., za 15 lat - 8 000 zł., za 20 lat 16 000 zł. a za 25 lat 32 000 zł. Koszt usunięcia przeciętnego włamania to strata kilku tysięcy złotych. Jakie pieniądze mogłyby one wygenerować w przyszłości gdyby je zainwestować zamiast odrabiać nimi straty?

W takiej perspektywie umieszczenie elementu ochrony majątku w planie finansowym wydaje się oczywiste. Wynika również z podstawowego założenia planu finansowego - pomnażać i chronić w każdej sytuacji. Plan finansowy jest wchodzeniem schodami na górę, na poziom wyższej jakościowo i ilościowo sytuacji finansowej. Właściwie skonstruowany plan finansowy ma tę lepszą sytuację stwarzać. Strata finansowa oznacza oczywiście schodzenie w dół. Zakres ryzyka na jakie każdy jest narażony widoczny jest z prostych zestawień statystycznych. Świadomość obecności tego ryzyka i przekonanie o konieczności przeciwdziałania jego skutkom - to oczywiście pole indywidualnej decyzji.

Mam nadzieję, że ten tekst pomoże w tworzeniu indywidualnych planów finansowych.


Tomasz Ślebioda

Kontakt

Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k.

ul. Gen. Władysława Sikorskiego 2-8
53-659 Wrocław

tel. +48 22 270 00 44