Jesteś tu pierwszy raz?
Jak to działa? Założ konto
Ponad 1000 formularzy miesięcznie!

Czy chcesz być zdrowszym emerytem?

Powinno to być jedno z podstawowych pytań agenta do potencjalnego klienta. Oczywiście pytanie to można uzupełnić następnymi.
 1. Jaką masz szansę na dobrą opiekę zdrowotną na emeryturze w ramach Twoich przyszłych świadczeń społecznych?
 2. Czy należysz do osób już dzisiaj decydujących się na brak odpowiednich świadczeń dla polepszenia zdrowia po 60-ce? A przecież możesz o nie zadbać już dziś – im wcześniej tym lepiej.
Warto wspólnie z klientem zastanowić się  jak może zabezpieczyć się przed zwiększonymi wydatkami zdrowotnymi w wieku emerytalnym już dziś tj. kilkanaście lub ponad 30 lat przed przejściem na nią. Jakie zabezpieczenie powinien sobie zapewnić w przyszłości.
Odpowiedzi nie są trudne i mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb lecz należy się z nimi zapoznać już dziś by nie żałować braku wiedzy w przyszłości. Warto znać problem aby móc go z klientem przedyskutować.

Niewiele osób między 20 a 30 rokiem życia ma poważne czy stałe problemy ze zdrowiem, a nadmiar energii życiowej i szybkie tempo życia nie skłaniają do refleksji nad tym co będzie za 20 lub 30 lat. Jednak nasz rozmówca najprawdopodobniej jest jedną z 9 osób na 10 statystycznych, które będą miały przewlekłe schorzenie (może nawet nie jedno) gdy będzie w wieku emerytalnym. Wystarczy tylko rozglądnąć się wokół i zgłębić statystyki. GUS w swoich analizach podaje, że w momencie przejścia na emeryturę ponad 90% Polaków cierpi na jakąś przewlekłą chorobę.


Poniższe dane podane są w %
Choroby wiek 40-44 wiek  60-64
Ogółem 64 90,4
Choroba nadciśnieniowa 10,1 39,4
Niedokrwienna choroba serca 4,4 27,7
Miażdżyca 1,2 17,8
Choroby stawów 13,9 39,5
Choroby kości i kręgosłupa 21,4 36,5
Choroby wątroby 6,9 14,1
Nerwice 17,3 21,1

Podane wielkości, dla różnych chorób w wieku 60-64 lat, dla kobiet są o średnio 3% do 6% wyższe a dla mężczyzn o ok. 2% do 5% niższe.

Powyższe zestawienie nasuwa kilka wniosków
 1. Wiele schorzeń może dotknąć klienta już około 40 roku życia,
 2. Ilość chorych pomiędzy 44 a 64 rokiem życia zwiększa się nawet 15-krotnie (miażdżyca),
 3. Choroby przewlekłe stawów, serca lub kości ma większość emerytów,
 4. Kobiety są bardziej poszkodowane i częściej chorują (mimo, że dłużej żyją).
Już dzisiaj klient decyduje, czy chce być zdrowszym emerytem.

Czy istnieją jakieś działania, które mogą zapewnić naszemu klientowi, lepsze zdrowie na emeryturze? Zapewne tak. Od niego zależy:
 1. Czy będzie zdrowiej się odżywiał, czy nadal jadł tłusto i dużo solił,
 2. Ile będzie pił alkoholu i palił papierosów,
 3. Jak będzie spędzał wolny czas, przed telewizorem czy na rowerze, na spacerze czy na basenie.
Każdy jeden głębszy wdech wzmacnia organizm a każdy papieros, chemiczny środek spożywczy (w napojach, słodyczach i przetworach) przybliża początek dolegliwości. Cywilizacja jest dla nas bardzo hojna. Zapewnia wiele wygód i atrakcji łącznie z ok. 5 kg toksyn przelewających się w ciągu roku przez organizm każdego z nas. Na co dzień należy myśleć o swoim dobrym zdrowiu by zapewnić mu długotrwały dobrobyt.

Niestety ciągłe myślenie jest niewygodne i boli nawet osoby wykształcone. Dlatego wiele osób nadal nic nie robi, tak na bieżąco jak i na przyszłość. Nie zastanawiają się w jaki sposób już dziś zapewnić sobie najlepsze sposoby zagwarantowania w przyszłości opieki medycznej tj. specjalistów, zabiegów czy środków farmaceutycznych. Myślą, że zawsze będą zdrowi. Opierają się na przekonaniach a nie faktach.

Leczenie wszystkich chorób, a zwłaszcza przewlekłych jest kosztowne i mogą sobie na to pozwolić tylko emeryci z zasobnym portfelem. Z pewnością nasz klient nie lubi  cierpieć, ale przez brak odpowiednich zabezpieczeń finansowych nieświadomie zapewnia sobie brak szybkiej i skutecznej pomocy medycznej gdy będzie w potrzebie.

Istnieje kilka możliwości zapewnienia  świadczeń medycznych gdy zdrowie zacznie  podupadać. Jednak wszystkie działania winny mieć jeden cel: osiągnięcie jak najwcześniej zasobnego portfela finansowych zabezpieczeń. Tylko to może uniezależnić od cierpienia w wielotygodniowej kolejce do specjalisty, badań diagnostycznych czy zabiegów terapeutycznych.

Nie ma dzisiaj uniwersalnych ubezpieczeń zdrowotnych, a te które się pojawiają skierowane są do osób poniżej 64 roku życia, a dla emeryta są już tylko kolejki lub ochrona medyczna opłacana z własnej kieszeni. Dlatego im zasobniejszy portfel tym na lepszą opiekę będzie klienta stać. Nic nie wskazuje aby taka sytuacja zmieniła się w ciągu najbliższych 100 lat. Wszelkie quasi reformy wymyślane przez rządzących utwierdzają coraz bardziej w przekonaniu, że klient musi liczyć na siebie a nie na zmiany w systemie świadczeń społecznych.

Rozmawiając z klientem warto zastanowić się z jakich instrumentów może korzystać tworząc  portfel finansowych zabezpieczeń i rozważyć kilka ważnych kwestii:
 1. Wybór sposobu zależy od czasu przeznaczonego na stworzenie kapitału. Z założenia muszą to być koncepcje długoterminowe: im dłuższy okres tym więcej osiągnie,
 2. Ubezpieczenia na życie zabezpieczają rodzinę na wypadek śmierci a nie kapitał na emeryturze,
 3. Ubezpieczenia na życie i  z podwójną funkcją ochronną i oszczędnościową są drogie i mało elastyczne by wytworzyć dobry kapitał,
 4. Programy oszczędnościowe oferowane przez towarzystwa ubezpieczeń na życie mogą być dwojakiego rodzaju:
  Kapitałowe – gwarantują wypłaty sumy ubezpieczenia po zakończeniu programu
  Z funduszem inwestycyjnym – nie gwarantują kwoty wypłaty (wypłacane są aktywa a nie suma ubezpieczenia) lecz są elastyczne i tańsze.
 5. Programy oszczędnościowe oparte na funduszach inwestycyjnych oferowane przez  TFI są atrakcyjne, ale wymagają wyboru funduszu o odpowiadającej klientowi strategii działania,
 6. Inwestowanie na giełdzie wymaga dobrego zarządzania portfelem. Jest jednak ryzykowne zwłaszcza dla osób nie posiadających umiejętności,
 7. Odkładanie pieniędzy w bankach jest najbardziej nieopłacalne ze względu na bardzo niskie odsetki. Jednak uwzględniając najmniejsze ryzyko strat opłaca się mieć zasobne konto tylko na emeryturze,
 8. Można inwestować w nieruchomości, ale ten sposób inwestowania jest korzystny dla zasobnych kieszeni a poza tym nieruchomości charakteryzują się najmniejszą płynnością,
 9. Koniecznie trzeba zapamiętać i wyraźnie uzmysłowić klientowi przychody, które jeszcze przed emeryturą osiągnie z posiadanych programów. Korzystnie jest reinwestować w inne programy finansowe, a nie konsumować gdyż zwiększy w ten sposób zasobność i różnorodność swojego portfela zabezpieczeń.
Wiele osób nie podejmuje decyzji o tworzeniu zabezpieczeń finansowych. Jest tak, nie dlatego, że ich nie stać. Po prostu nie myślą o swojej przyszłości po pięćdziesiątce i na emeryturze. Dziś nie starcza im do tego wyobraźni, a w przyszłości nie wystarczy pieniędzy by opłacić sobie dobrą opiekę medyczną.

Od nas agentów zależy czy nasi klienci osiągną wystarczający poziom wyobraźni i podejmą już dziś starania o swoją godność i bezpieczeństwo finansowe na emeryturze.


Tomasz Ślebioda

Kontakt

Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k.

ul. Gen. Władysława Sikorskiego 2-8
53-659 Wrocław

tel. +48 22 270 00 44