Jesteś tu pierwszy raz?
Jak to działa? Założ konto
Ponad 1000 formularzy miesięcznie!

Jak pokonać stres?

Stres towarzyszy nam wszystkim. Każda osoba indywidualnie reaguje i na swój własny sposób radzi sobie z tym zjawiskiem. Jednak skutki nadmiernego stresu dotykają nas w różnym stopniu. Są ludzie, którzy potrafią radzić sobie z trudnymi sytuacjami w sposób naturalny i spontaniczny. Jednak dla wielu osób nadmiar stresu staje się niezwykle groźnym przeciwnikiem, a potyczka z nim może mieć bardzo negatywne i długofalowe skutki. Wśród „ludzi interesu” tylko nieznaczna część nie wykazuje oznak zmęczenia i psychicznego wyczerpania. Tacy ludzie charakteryzują się silnym poczuciem kontroli nad własnym życiem, traktowanie niespodziewanych zdarzeń jak okazji do wprowadzania zmian w rutynowym działaniu, a nie jak zagrożenia, poczuciem odpowiedzialności za swoje poczynania i kierowanie się własnymi zasadami, a nie narzuconymi przez innych.

Agenci ubezpieczeniowi również mają do czynienia ze stresem. I to nie tylko agenci początkujący. Rozmowa telefoniczna z klientem, czy samo spotkanie, może być stresujące. Co można zrobić, aby zmniejszyć poziom stresu?

Co jest przyczyną stresu?

Najczęściej źródłem stresu jest: niepokój o przyszłość (np. zamartwianie się tym, co będzie jutro), presja czasu i narzucone terminy (wszystko na „wczoraj”), nadmiar lub brak zajęć i pracy, zbyt wysokie wymagania wobec nas, duże ograniczenia a małe wsparcie, nasza ambicja i nierealne cele, frustracja, niemożność wpłynięcia na daną sytuację (np. korki), nieodpowiednie odżywianie (np. nadmiar soli). Większość stresów jest wynikiem tego, co dzieje się w naszej głowie, a nie tego jak funkcjonuje ciało.

Nie sposób zmienić swoją osobowość i osobowość jednej chwili powiedzieć – nie martwię się niczym. Jednak, jeśli chcesz spróbować przezwyciężyć stres, być może należałoby inaczej spojrzeć na wybory, jakich dokonałeś w życiu. A oto kilka wskazówek:
 
- Zdefiniuj, co oznacza dla Ciebie sukces. Zbyt często jest on traktowany jako sprawa prestiżowa. Nie zawsze ważne jest, czy wykonujesz coś istotnego, liczy się natomiast, na jakiej żyjesz stopie, czy obecne życie jest dla Ciebie satysfakcjonujące.

- W pracy bądź kompetentny, nie perfekcyjny. Oczywiście pewną część obowiązków musisz wykonać perfekcyjnie. Kiedy jednak wszystko chcesz tak zrobić, będziesz mniej twórczy i efektywny niż Ci, którzy po prostu pracują dobrze. Kiedy już jesteś przepracowany, pamiętaj o zasadzie 80/20. Jeśli opracowujesz nowe zadanie, wiedz, że 80% jego wartości uzyskasz z 20% pracy. Należy, więc zawsze koncentrować się na owych 20%.

- Postaraj się opanować gniew. Bywa, że coraz częściej gniew stanowi naturalną reakcję na przeszkody i niepowodzenia. A przecież gniewna reakcja niczego nie załatwia. Czujesz się niezręcznie, jest Ci przykro. Jeżeli więc czujesz, że grozi Ci fala wybuchu odłóż sprawę i narzuć sobie jakiś wysiłek fizyczny, sportowy lub idź na spacer. Gdy minie uczucie złości, stwierdzisz, że znacznie spokojniej, rozsądniej i lepiej możesz podejść do problemu.

- Odłóż problem na pewien czas. Ucieczka od problemu, który Cię trapi, na pewien czas pozwala rozładować napięcie. Uparte rozpatrywanie problemu niczego nie rozwiązuje. Odłóż ten problem na krótki czas, z postanowieniem rozwiązania go wówczas, gdy będziesz w lepszej formie psychicznej, emocjonalnej i intelektualnej. Tymczasem rób coś innego.

- Zaczynaj dzień powoli. Najważniejsze dwie godziny w ciągu dnia to te, które poprzedzają pracę i sam jej początek. W tym czasie, bowiem tworzysz charakter całego dnia.

- Smakuj proste przyjemności. Warto zdać sobie sprawę, że proste przyjemności, jak czytanie, spacer, mają swój cel. Relaksują i dodają sił.

- Szukaj rozwiązań w ciszy. Bez względu na to, jak szybkie jest Twoje życie, siadaj codziennie w ciszy i samotności, chociaż na kwadrans. Chodzi o to, aby nie tylko pozbyć się szumów dnia, lecz dojrzeć i zaakceptować siebie i to, co wokół dobrego. W ciszy uczysz się, że właśnie to nicnierobienie jest w rzeczywistości procesem dodającym sił i energii.

Nie ma jednej uniwersalnej recepty, skutecznego sposobu, przepisu na poradzenie sobie, pokonanie stresu. Efektywność tych sposobów zależy od wielu indywidualnych cech każdego i wielu czynników. Pierwszy, najważniejszy krok, jaki musi poczynić zestresowany agent to naprawdę chcieć coś zmienić. Jeżeli zdecydujesz się na zmiany i zaczniesz pracować nad sobą, masz duże szanse na to, że kolejne rozmowy z klientami będą dla Ciebie już mniej stresujące.

Ubezpieczenie.com.pl/ Ubezpieczeniaonline.pl

Kontakt

Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k.

ul. Gen. Władysława Sikorskiego 2-8
53-659 Wrocław

tel. +48 22 270 00 44