Jesteś tu pierwszy raz?
Jak to działa? Założ konto
Ponad 1000 formularzy miesięcznie!

Kariera w ubezpieczeniach

Szalejący na świecie kryzys spowodował w ostatnich miesiącach falę zwolnień. Wydawać by się mogło, że praktycznie każda branża redukuje zatrudnienie. Nowych ofert pracy jest jak na lekarstwo i niewiele wskazuje na to, że sytuacja bardzo szybko ulegnie zmianie. Jednak jest pewien wyjątek. Branża ubezpieczeniowa ma się bardzo dobrze. Praktycznie wszystkie towarzystwa ubezpieczeń rozbudowują swoje sieci sprzedaży. Ciągle pojawiają się nowe ogłoszenia na stanowiska agentów ubezpieczeniowych, menedżerów sprzedaży i dyrektorów oddziałów. Ale w branży ubezpieczeniowej są potrzebni nie tylko sprzedawcy. Ubezpieczycieli poszukują także wielu specjalistów: informatyków, likwidatorów szkód, produkt menedżerów, analityków i księgowych.

Jak się zarabia w ubezpieczeniach   

Poza dużą możliwością zatrudnienia branża ubezpieczeniowa oferują też bardzo dobre zarobki. Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń z roku 2008 przeprowadzone przez firmę Sedlak & Sedlak ponad 50% zatrudnionych w ubezpieczeniach zarabia powyżej 4950 zł brutto miesięcznie. Pod tym względem branża ubezpieczeń zajmuje w zestawieniu trzecie miejsce zaraz po telekomunikacji oraz IT, zostawiając w tyle takie gałęzie jak bankowość, energetyka, budownictwo i reklama.

Zarobki brutto w branży ubezpieczeniowej w 2008 roku
10% zarabia poniżej 25% zarabia poniżej 50% zarabia powyżej 25% zarabia powyżej 10% zarabia powyżej
2000 zł 3000 zł 4950 zł 8500 zł 14900 zł

Źródło: opracowanie własne na podstawie raportu Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń z roku 2008 przeprowadzone przez firmę Sedlak & Sedlak

 
Wynagrodzenia według stanowiska

Spójrzmy jak prezentują się wynagrodzenia w branży ubezpieczeniowej pod względem poszczególnych stanowisk. Według raportu portalu sprawdz-zarobki.pl dyrektorzy oddziałów mogą średnio liczyć na pensje rzędu 6 200 zł netto miesięcznie. Z kolei menedżerowie zarabiają średnio 3 500 zł na rękę. Średnia miesięczna pensja pracowników szeregowych wynosi około 1900 zł netto.

 


Źródło: opracowanie własne na podstawie raportu sprawdz-zarobki.plKariera w ubezpieczeniach stoi otworem


Jak pokazują powyższe liczby, warto rozpocząć karierę w branży ubezpieczeniowej. Już początkujące osoby mogą całkiem nieźle zarabiać. Ostatnio można także zauważyć zmianę podejścia do sposobu wynagradzania. Do niedawna cały pion sprzedaży funkcjonował wyłącznie na prowizji. Teraz normą stały się już etaty dla kadry menedżerskiej, a zdarzają się także zatrudnienia na etat agentów ubezpieczeniowych. Nie należy także zapominać o premiach, opiece medycznej oraz dodatkowych ubezpieczeniach emerytalnych. Na karierę w branży ubezpieczeniowej nigdy nie jest za późno. Wiele osób stawiających swoje kroki zawodowe po innych ścieżkach odnosiło potem sukcesy w ubezpieczeniach.

Piotr Szostakiewicz

Kontakt

Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k.

ul. Gen. Władysława Sikorskiego 2-8
53-659 Wrocław

tel. +48 22 270 00 44