Jesteś tu pierwszy raz?
Jak to działa? Założ konto
Ponad 1000 formularzy miesięcznie!

Ujarzmić lęk przed dzwonieniem – przebieg rozmowy

Lęk przed rozmową telefoniczna występuje bardzo często i to nie tylko wśród agentów ubezpieczeniowych. Doświadczają go nie tylko osoby z krótkim stażem zawodowym, ale także Ci pracujący dłużej. Zapraszam zapoznania się z drugą częścią poświęconą rozmowie telefonicznej agenta z klientem.

Uwierz, że potrafisz

Przygotowałeś się już do rozmowy, nakreśliłeś jej podstawowy przebieg, wiesz, do kogo dzwonić. Masz jeszcze jedną rzecz do zrobienia zanim wybierzesz numer swojego potencjalnego klienta. Musisz zadbać o swoje samopoczucie, pozytywnie się nastroić. Da Ci to odpowiedni poziom energii, która ochroni Cię przed stresami wynikającymi z ewentualnego odrzucenia przez klienta. Zatem do dzieła.

 1. Zorganizuj materiały, z których będziesz korzystał.
 2. Skup się na tym, co będziesz robił przez najbliższą godzinę.
 3. Nie zaprzątaj sobie głowy innymi sprawami – np. domowymi. Zadbaj o to, aby nikt Ci nie przeszkadzał.
 4. Wykonaj swój pierwszy telefon.

Pozytywna entuzjastyczna postawa wobec samego siebie stanowi podstawę pozytywnego stosunku do klienta. Nawet takie czynniki – zdawałoby się niezwiązane z rozmową telefoniczną – jak ubranie, makijaż, fryzura, mają wpływ na przebieg rozmowy. Niektórzy specjaliści radzą nawet, aby w czasie rozmowy telefonicznej agent był ubrany tak, jak w czasie rozmowy „w cztery oczy” z klientem. W eleganckim ubraniu z zadbaną fryzura będziesz po prostu czuł się pewniejszy. Nieważne jest to, że klient Cię nie widzi, ważne, że dzięki odpowiedniej oprawie Ty masz więcej wiary w siebie.

Kilka podstawowych punktów rozmowy
 1. Przywitaj się z klientem wymieniając jego nazwisko i przedstawiając się swoim. Omów krótko sprawę i przedstaw klientowi korzyści. Mów swojemu rozmówcy, ile zajmiesz mu czasu rozmową, proponuj termin spotkania mając w zapasie termin alternatywny.
 2. Zadawaj odpowiednie pytania, bez długich wyjaśnień. Zadawanie pytań sugeruje, że jesteś zainteresowany sprawami klienta, a nie , że chcesz się wygadać.
 3. Mów spokojnie. Nie ma potrzeby mocniejszego akcentowania czy bardziej dobitnego wypowiadania pewnych kwestii w związku z tym, że rozmowa odbywa się przez telefon.
 4. Nigdy nie krzycz do słuchawki.
 5. Mów nieco wolniej niż w przypadku rozmowy twarzą w twarz.
 6. Bądź rozluźniony i uśmiechnięty, to jest wyczuwalne przez telefon i dobrze nastraja klienta.
 7. Bądź skoncentrowany na rozmowie. Jeśli zaczniesz skupiać swoją uwagę na filmie w TV, na dziecku, które weszło do pokoju czy na widoku za oknem, Twój rozmówca to wyczuje i poczuje się ignorowany, a wówczas nie licz na pozytywny koniec rozmowy.
 8. Zadbaj o to, aby nic nie zakłócało rozmowy. Nic bardziej nie drażni w czasie rozmowy przez telefon niż dźwięk drugiego telefonu, głośno włączona muzyka czy telewizor. Klient albo zwróci Ci na to uwagę albo bardzo szybko zakończy rozmowę.
 9. Jeśli klient nie zgodzi się na spotkanie, nie obrażaj się na niego i nie rzucaj słuchawką. Podziękuj za rozmowę i pożegnaj się. Może być krótko, ale musi być grzecznie.

Ubezpieczenie.com.pl/Ubezpieczeniaonline.pl 

Kontakt

Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k.

ul. Gen. Władysława Sikorskiego 2-8
53-659 Wrocław

tel. +48 22 270 00 44