Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 16 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

5 najpopularniejszych opinii na temat ubezpieczenia mieszkania

Przyjrzeliśmy się wypowiedziom internautów w kontekście 5 ważnych zagadnień z zakresu ubezpieczenia nieruchomości. Przeanalizowaliśmy je i objaśniliśmy, jak można rozwiązać konkretne problemy.

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


1. Jakie ubezpieczenie mieszkania jest najlepsze?


To chyba najczęściej zadawane pytanie przez internautów, których część zdaje się myśleć, że jest jedna uniwersalnie najlepsza polisa. Taki wątek znajdziemy na forum (www.forum-ubezpieczenie.pl/mieszkania-i-domu-f15/ubezpieczenie-domu-z-ogrodem-t1448.html).

 
Podobnie jak nie ma jednego ubezpieczyciela, który w każdym zakresie ma najlepszą ofertę, tak też nie ma jednej uniwersalnie optymalnej polisy mieszkaniowej. Dlaczego?

Rozważmy to na kilku przykładach:

  • Inna polisa będzie optymalna dla mieszkania w bloku, a inna dla wolnostojącego domu, który jest własnością jednego właściciela. W blokach czy kamienicach jedną z najczęstszych przyczyn wypłacania odszkodowania jest zalanie sąsiada, co w domu, w którym mieszka tylko jedna rodzina, nie może w ogóle zaistnieć.
  • Czy warto ubezpieczyć się od powodzi?Jeśli mieszkamy na terenach bezpośrednio zagrożonych zalaniem albo w sąsiedztwie rzek, jezior czy innych zbiorników wodnych, to tak, warto. Jeśli jednak mieszkamy w na trzecim piętrze w bloku, to już niekoniecznie.
  • Jeśli nasze mieszkanie jest skromnie umeblowane (tanie meble), nie posiadamy w nim kosztowności, gotówki czy drogich sprzętów elektronicznych, to niekoniecznie powinna interesować nas ochrona ruchomości domowych albo też powinniśmy ubezpieczyć je w ograniczonym zakresie (niska suma ubezpieczenia).
  • Polisa mieszkaniowa to również polisa dla domu w budowie, która ma uproszczoną formę i np. nie uwzględnia dodatków istotnych dla samych lokatorów (OC w życiu prywatnym, assistance, pomoc prawna, ubezpieczenie NNW).

 
Umowa ubezpieczeniowa może być skonstruowana na wiele różnych sposobów. Każde rozszerzenie to dodatkowa ochrona, ale i dodatkowa opłata. Jedno towarzystwo ubezpieczeniowe może oferować optymalną polisę dla domu o określonych parametrach, ale już średnio atrakcyjną dla mieszkania przeznaczonego pod wynajem itd. Ubezpieczenia warto porównywać biorąc pod uwagę indywidualne kryteria i nasze własne oczekiwania.  

 

2. Na ile ubezpieczyć mieszkanie i ruchomości?

Robert pod artykułem na temat ubezpieczeń (na stronie zaradnyfinansowo.pl) napisał:

Nie warto ubezpieczać mieszkania na tyle ile jest ono warte (same mury). Jeżeli kupiłem mieszkanie za 300.000 zł, to wydaje się, że minimum na tyle powinienem je ubezpieczyć. Tymczasem NIE! Zastanów się – jakie jest ryzyko, że Twój dom zniknie z powierzchni ziemi i nie zostanie kamień na kamieniu? Musiałby obok wybuchnąć wulkan, albo bomba atomowa.

To prawda, że całkowite zniszczenie mieszkania jest sytuacją rzadką, która większości z nas nigdy nie dotknie. Podane przykłady potencjalnych zagrożeń nie są jednak właściwe. Pożar albo eksplozja instalacji gazowej – to realne niebezpieczeństwa, które mogą pozbawić nas nieruchomości i całego mienia. Znajdziemy je praktycznie w każdej polisie mieszkaniowej. Czy warto ubezpieczać się na całkowitą wartość nieruchomości i mienia? Warto.
 
Kiedy nasz dom lub mieszkanie ulegnie całkowitemu zniszczeniu, to pozostanie nam tylko gotówka na koncie oraz przedmioty, które mamy przy sobie. Taka tragedia zdarza się rzadko, ale przecież czytamy o takich zdarzeniach w prasie, słyszymy, że wydarzyły się w naszej miejscowości. Skala nieszczęścia, jakie może nas dotknąć, jest ogromna, a zabezpieczenie się przed nim to czasem koszt rzędu 100 czy 200 zł rocznie w porównaniu do minimalnej polisy, z której uzyskamy np. 30 000 zł za straty rzędu 300 000 zł. Razem z droższym i bardziej kompleksowym ubezpieczeniem nabywamy również poczucie bezpieczeństwa, czyli komfort psychiczny. 
 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
 

3. Ubezpieczenie All Risks daje podobną ochronę, co ubezpieczenie od ryzyk nazwanych?


Użytkownik o nicku Sadyl napisał: 

Ubezpieczenie w all-risk'u jest trudniejsze do zrozumienia dla laika niż ryzyka nazwane. I generalnie.. zakres realnej ochrony jest niewiele większy

Wszystkie polisy mieszkaniowe pisane są podobnym językiem. Wszystkie zawierają też listę definicji (na pierwszych stronach OWU) ułatwiającą przebrnięcie przez branżową nomenklaturę. Trudno więc zgodzić się z tezą, że polisy od ryzyk nazwanych są łatwiejsze w lekturze od polis dla ryzyk wszystkich.
 
Z zakresem ochrony, jaki podaje Robert, również nie możemy się zgodzić. Z zasady polisy dla ryzyk nazwanych w podstawie dają minimalną ochronę, podczas gdy All Risks chronią kompleksowo. To standard rynkowy. Różnice widoczne są też w cenie – ograniczone ubezpieczenia są tańsze.
 
Przede wszystkim, trzeba bardzo wnikliwie przeczytać umowę, zanim ją podpiszemy, zwracając szczególną uwagę na wyłączenia odpowiedzialności i limity. Wielu ludzi zagląda do tych działów OWU dopiero w momencie, w którym pojawiła się szkoda, a to poważny błąd. 


 

4. Czy można ubezpieczyć dom z ogrodem?


Użytkownik o nicku Krisss na www.forum-ubezpieczenie.pl pyta:

Dom mogę ubezpieczyć to wiem, ale czy ogród w tym też się zwiera?

Oczywiście, dom można ubezpieczyć wraz z ogrodem, a nawet z wszystkimi zabudowaniami znajdującymi się na posesji oraz ruchomościami. Ubezpieczenie może obejmować:

  • ogrodzenie i bramę wjazdową;
  • roślinność;
  • oczko wodne;
  • garaż, altanę, zabudowania gospodarcze oraz wszystkie inne budynki małej architektury;
  • ruchomości znajdujące się na posesji;
  • zwierzęta domowe łącznie z tymi mniej typowymi, jak konie czy pszczoły.

 
Ubezpieczenia ogrodu, budynków na posesji i ruchomości zazwyczaj dostępne są jako dodatkowo płatne rozszerzenia. Przed podpisaniem umowy warto zapoznać się ze szczegółowymi zapisami na ten temat, a w szczególności z wyłączeniami i limitami odpowiedzialności. Przykładowo, ograniczenia w odniesieniu do zwierząt domowych mogą dotyczyć użytkowania ich do celów komercyjnych lub sportowych (konie). Limity często odnoszą się do przydomowej pasieki – ubezpieczyciel obejmuje ochroną tylko ograniczoną liczbę uli. 

 

5. Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania


Internauta podpisujący się pseudonimem Rodzynek na forum zadał pytanie dotyczące ubezpieczenia wynajmowanego mieszkania:

Moja siostra jest na studiach z dala od domu i wynajmuje mieszkanie. Zastanawia się nad zakupem polisy ubezpieczeniowej na to mieszkanie, aby w razie jakiegoś zdarzenia ona nie musiała ponosić kosztów. Czy można zakupić ubezpieczenie na wynajmowane mieszkanie?

W wynajmowanych mieszkaniach często dochodzi do strat, co wynika ze statystycznie dużej liczby lokatorów oraz mniejszej dbałości o lokal, który nie jest własnością najemców. Odpowiedzialność za szkody warto rozdzielić już w umowie najmu, ale optymalnym rozwiązaniem jest wykupienie dwóch polis – jednej dla wynajmującego, drugiej dla właściciela. Odnosi się to w szczególności do długookresowego użytkowania nieruchomości.
 
Polisa dla najemcynajczęściej ma węższy zakres, niż dla właściciela. Warto w niej zawrzeć OC w życiu prywatnym oraz kradzież z włamaniem, czyli opcje dostępne jako dodatkowe klauzule. W ten sposób chronimy się przed ewentualnymi zaniedbaniami, takimi, których skutkiem jest np. zalanie sąsiada (bardzo często występująca okoliczność). Mieszkania często wynajmowane są przez osoby, które się nie znają, a więc nie mają do siebie zaufania. W takich okolicznościach ryzyko wystąpienia kradzieży jest dość duże. Dlatego też warto pomyśleć o polisie uwzględniającej i kradzież z włamaniem, i zwykłą kradzież (bez niszczenia zamków czy wybijania szyb).
 
Wynajmujący powinien wykupić bardziej rozbudowaną polisę, która będzie chroniła dodatkowo przed dewastacją i kradzieżą. Warto umieścić w niej również OC w życiu prywatnym i assistance. Najczęściej to właściciel zobowiązany jest do usunięcia drobnych awarii wynikających np. ze zużycia sprzętu czy sytuacji losowych. Pakiet assistance może być więc pomocny.
 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Polisę dla nieruchomości warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowych. W 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

To warto wiedzieć
1. Polisa mieszkaniowa powinna być dobierana pod kątem indywidualnych potrzeb i preferencji – nie ma jednego najlepszego ubezpieczenia dla wszystkich
 
2. Ogród i znajdujące się w nim rośliny można ubezpieczyć z polisy mieszkaniowej w ramach rozszerzeń
 
3. Nieruchomość najlepiej ubezpieczać na tyle, ile jest warta
 
4. Przy wynajmie mieszkanie optymalne są dwie polisy: dla najemcy i dla właściciela
 
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
786893
8
4
2
9
6
0

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy