Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Czym różni się odpowiedzialność cywilna deliktowa od kontraktowej?

W nomenklaturze ubezpieczeniowej funkcjonują dwa pojęcia odpowiedzialności cywilnej: OC deliktowe i OC kontraktowe. Na czym polega różnica? Najlepiej jest zrozumieć ją na przykładzie.

Załóżmy, że prowadzimy firmę remontowo-budowlaną. Podczas montażu okien w budynku z rusztowania spada dopiero, co wymontowane stare okno prosto na zaparkowany w pobliżu samochód. W takiej sytuacji, nasza firma, jako wykonawca robót, jest zobowiązany do naprawienia szkody z tytułu odpowiedzialności cywilnej deliktowej. OC deliktowa to, bowiem odpowiedzialność za czyn niedozwolony tj. gdy jesteśmy niewinni, ale odpowiedzialni.
Odpowiedzialność cywilna kontraktowa natomiast jest to odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania. We wspomnianym wyżej przykładzie wszelkie naprawy związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem zamontowanych okien będą wynikały z odpowiedzialności cywilnej kontraktowej.

Te dwa rodzaje odpowiedzialności są traktowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe bardzo różnie. Niektóre obejmują ochroną szkody, za które przedsiębiorca odpowiada z tytułu odpowiedzialności cywilnej deliktowej, dając możliwość rozszerzenia ochrony o OC kontraktową. Inne od razu w wariancie podstawowym uwzględniają dwa rodzaje odpowiedzialności. Jeszcze inne w ogóle nie rozróżniając tych dwóch pojęć, używają tylko pojęcia odpowiedzialność cywilna. Na szczęście, zakres ubezpieczenia w żadnym towarzystwie nie jest tajemnicą. Dlatego po raz kolejny odsyłamy Państwa do OWU.


Autor: Karol Węgrzyniak
Powrót do listy
4
1
4
4
2
5

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia