Oszczędź nawet 50% na polisie.

Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.

Porównaj ceny

AC na godziny – gdzie i kiedy można je kupić?

Oszczędź nawet 50% na polisie.

Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.

Porównaj ceny
AC zapewnia pomoc ubezpieczyciela w razie uszkodzenia czy kradzieży. Można je wykupić na rok. Kiedyś można było zawrzeć polisę z krótszym okresem ochrony nawet na kilka godzin w Avivie. Na czym polegało i dlaczego jest już niedostępne?

AC Teraz by Aviva, bo tak nazywało się AC na godziny było nowością na rynku ubezpieczeń. Sprzedaż rozpoczęła się w czerwcu 2019 roku i była reklamowana w zarówno w telewizji, internecie, jak i na bilbordach. Kampania była kierowana do wszystkich kierowców, jednak ubezpieczyciel liczył na popularność produktu w okresie wakacyjnym. Niestety AC na godziny nie okazało się rentowne, dlatego w październiku tego samego roku produkt został wycofany ze sprzedaży.

Porównaj polisy OC/AC

 

Komu były dedykowane ubezpieczenia AC TERAZ by Aviva?

AC Teraz by Aviva było kierowane do osób, które chciały wykupić polisę AC, ale nie na cały rok. W innych towarzystwach nie można było zawrzeć AC na krócej niż 12 miesięcy. Pomysłodawcy AC Teraz by Aviva stworzyli grupę docelową dla swojego produktu. Byli to właściciele starszych pojazdów, którym nie opłacało się ubezpieczenie na rok, osoby dla których roczne AC generuje duże koszty np. młodzi kierowcy. W grupie osoby, które miały być zainteresowane krótkoterminowym AC były także osoby, które wyjeżdżały w dalsze trasy sporadycznie i nie chciały wykupować rocznej polisy.

Kiedy i jak można było korzystać z Teraz by Aviva?

Zarówno okres ubezpieczenia AC był nowością w produkcie AC Teraz by Aviva, jak i forma zakupu tej polisy. Można było ją kupić wyłącznie przez aplikację Teraz by Aviva, która była dostępna w Google Play i App Store. Co trzeba było zrobić, aby zawrzeć polisę AC:

 • zeskanować kod Aztec z dowodu rejestracyjnego,
 • zrobić zdjęcia samochodu,
 • zaznaczyć, ze samochód ma ważne badanie techniczne,
 • oświadczyć, że samochód nie będzie wykorzystywany do celów zarobkowych,
 • oświadczyć, że kierowca ma ważne prawo jazdy.

Kolejnym krokiem było wybranie okresu i zakresu ochrony (dodatkowo można było wykupić assistance). Następnie trzeba było opłacić składkę. Cały proces trwał kilka minut, co też było zachęcające dla klientów.

Na co mógł liczyć kierowca w ramach AC na godziny?

Polisa AC na godziny zapewniała ochronę ubezpieczyciela w czasie, na jaki została wykupiona. Zasady działania AC były podobne do całorocznej polisy autocasco. Kierowca mógł liczyć na odszkodowanie w sytuacji uszkodzenia lub kradzieży pojazdu. Zniszczenia samochodu, za które odpowiadał ubezpieczyciel to np. działania sił przyrody (m.in. gradobicie), zderzenie ze zwierzęciem, kolizje, szkody parkingowe. Wszelkie limity oraz udziały własne każdy ubezpieczyciel określa w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Tak było tez w przypadku AC TERAZ by Aviva.

Jak można było kupić AC na godziny?

Do kupienia AC na godziny wystarczyło zainstalowanie aplikacji TERAZ by Aviva.

Czynności, które trzeba było wykonać, aby kupić polisę:

 1. Trzeba było mieć pod ręką dowód rejestracyjny i nie wpisywać z niego danych, tylko go zeskanować.
 2. Warunkiem wykupienia polisy było wgranie zdjęć ubezpieczanego samochodu.
 3. Do wykupienia AC wymagane były ważne badania techniczne.
 4. Ubezpieczyciel wymagał oświadczenia o niewykorzystaniu samochodu do celów zarobkowych.
 5. Kierowca musiał złożyć oświadczenie o ważności swojego prawa jazdy.
 6. Należało wybrać okres ochrony.
 7. Kierowca musiał zdecydować czy chce wykupić także assistance.
 8. Na koniec trzeba było opłacić składkę.

Polisa wchodziła w życie już po 1 godzinie od opłacenia składki. Gdyby doszło do szkody, można było ją zgłosić także przez aplikację TERAZ by Aviva.

Na jakich zasadach było oferowane ubezpieczenie AC TERAZ by Aviva?

Najkrótsza polisa mogła trwać 3 godziny, a najdłuższa 30 dni w ramach AC TERAZ by Aviva. Polisa nie mogła obejmować:

 • samochodów, które miały więcej niż 15 lat,
 • samochodów, których wartość była wyższa niż 100 tys. zł.

Atutem polisy AC TERAZ by Aviva było objęcie zakresem wyposażenia dodatkowego na stałe zamontowanego w pojeździe oraz maksymalnie dwóch fotelików dziecięcych – przypomina Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w ubezpieczeniaonline.pl.

Warto pamiętać o zapisie w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia – ubezpieczyciel nie odpowiadał za szkody do 500 zł. Był także udział własny w wysokości 2000 zł dla kierowców do 26. roku życia. Wyjątkiem była tylko szkoda kradzieżowa.

Polisa była dobrym rozwiązaniem dla osób udających się na wakacje za granicę. Zakres terytorialny obejmował także Europę. Wyłączone były tylko Rosja, Ukraina, Białoruś i Mołdawia w przypadku kradzieży auta.

Dodatkowe wyłączenia w AC TERAZ by Aviva były podobne do wyłączeń polis całorocznych. Są to m.in.:

 • uszkodzenia eksploatacyjne,
 • udział w wyścigach i rajdach,
 • brak włączenia zabezpieczeń przeciwkradzieżowych.

Krótkoterminowe ubezpieczenie samochodu – czy się opłaca?

Krótkoterminowe ubezpieczenie samochodu jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą płacić wysokich składek za cały rok. Jeżeli wyruszają na wakacje, polisa może się przydać, choćby ze względu na kradzież. AC na godziny było także dobrym rozwiązaniem dla młodych kierowców, którzy mają wysokie stawki za AC.

Ile kosztowało ubezpieczenie AC TERAZ by Aviva?

Oferta na każdy pojazd przygotowywana była indywidualnie. Na wysokość składki wpływ miał czas trwania ochrony, wiek i doświadczenie kierowcy. Uśredniając stawki za 6 godzin dla 10 najpopularniejszych pojazdów, były one następujące:

 • 27-38 zł w kraju
 • 42-67 zł za granicą.

Produkt AC TERAZ by Aviva szybko zniknął z rynku. W okresie wakacyjnym nie udało się uzyskać nawet 100 tys. klientów. Wady, jakie znaleźli kierowcy to m.in.

 • naprawa tylko na zamiennikach,
 • jeżeli kod AZTEC nie zadział i aplikacja nie zaczytała pojazdu, nie można było go wprowadzić ręcznie,
 • jeżeli samochód miał ponad 15 lat, nie można było go ubezpieczyć, nawet jak był w dobrym stanie technicznym,
 • właściciele motocykli nie mogli ubezpieczyć swoich pojazdów,
 • pojazdy sprowadzone z Wielkiej Brytanii nie mogły zostać ubezpieczone,
 • aplikacja miała problemy techniczne związane z wgrywaniem zdjęć,
 • płatność była możliwa tylko kartą płatniczą lub debetową.

Gdybyśmy przeliczyli AC TERAZ by Aviva na cały rok składka wyniosłaby ponad 5000 zł.

Co zamiast ubezpieczenia autocasco na godziny?

AC całoroczne nie zawsze musi być drogie. Wystarczy porównać oferty i można zaoszczędzić. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z przeglądarki internetowej i sprawdzenie kilkunastu ofert w jednym miejscu.

Przykład:

Pan Mariusz kupił samochód. Był to Renualt Captur 1.2, benzyna z 2014 roku. Pan Mariusz od 6 lat jeździ bezszkodowo, ale nie miał nigdy AC, a nowy samochód chciał dodatkowo ubezpieczyć. Skorzystał z porównywarki i za 1284 zł miał już cały pakiet OC i AC. Dzięki przeliczeniu zaoszczędził ponad połowę!

Przykładowe ceny za polisę OC - porównananie ofert

Ubezpieczyciel

OC

AC

NNW

Assistance

Cena OC

Uniqa

+

+

-

-

1284 zł

Wiener

+

+

-

-

1489 zł

Link4

+

+

-

-

1705 zł

Beesafe

+

+

-

-

2130 zł

Trasti

+

+

-

-

2156 zł

Benefia

+

+

-

-

2478 zł

 

Autocasco w wersji pełnej lub AC mini – co wybrać?

Na rynku możliwe do kupienia jest także AC Mini, którego zakres jest podobny do AC jednak trochę okrojony. W ramach pełnego AC można liczyć na odszkodowanie za zniszczenie pojazdu w wyniku: kolizji, wypadku, działania sił natury, pożaru, szkód parkingowych. W zakresie AC jest także kradzież. Natomiast AC mini w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego obejmuje kradzież, szkodę całkowitą, działania sił natury. Niektóre polisy chronią także od zderzenia ze zwierzęciem. Mini AC nie obejmuje jednak drobniejszych szkód np. parkingowych. Z mini AC mogą skorzystać osoby, którym zależy tylko na ryzyku kradzieży, zapłacą wtedy niższą składkę niż za pełne AC. Mini AC jest dobrym rozwiązaniem dla młodych kierowców, którzy mają wysokie stawki za OC. W mini mają wprawdzie mniejszy zakres, ale ochrona zawsze jest. Dodatkowo liczy im się historia ubezpieczenia do AC w przyszłości.

Przykład:

Pani Marta codziennie jeździła do pracy swoją Skodą Octavią przez las. Obawiała się, że może wyskoczyć jej leśna zwierzyna. Przy wznawianiu polisy OC zdecydowała się na rozszerzenie polisy o AC Mini. Składka za OC i AC Mini wyniosła tylko 615 zł. Nie chciała płacić pełnego AC, ponieważ interesowała ją tylko ochrona od zderzenia ze zwierzęciem. Mogła zapłacić mniej i mieć ochronę jakiej potrzebowała.

 

Porównaj polisy OC/AC

 

Jaki jest zakres ochrony ubezpieczeniowej AC?

AC to polisa dobrowolna. Jej warunki są określane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Każde towarzystwo może je ustalać samodzielnie. Na co warto zwrócić uwagę wybierając ofertę AC?

 • udział własny – najlepiej wykupić udział własny, w przeciwnym razie po szkodzie będziesz musiał dopłacić określoną w polisie część odszkodowania np. 10%,
 • stała suma ubezpieczenia – jeżeli ją wykupisz, suma ubezpieczenia będzie stała przez cały rok polisowy, ma to duże znaczenie przy szkodzie całkowitej,
 • nieredukcyjna suma ubezpieczenia – suma ubezpieczenia nie jest pomniejszona o wcześniej wypłacone odszkodowanie w ciągu jednego roku polisowego,
 • zniesienie amortyzacji – dzięki wykupieniu tej klauzuli towarzystwo nie będzie potrącało za zużycie części przy wypłacie odszkodowania,
 • serwis, kosztorys czy warsztat partnerski – przy wykupowaniu polisy ważne jest określenie sposobu likwidacji szkody. Można wybrać serwis autoryzowany, warsztat partnerski, który współpracuje z towarzystwem lub kosztorys, czyli pieniądze na konto.
AC na godziny – warto wiedzieć
 1. AC TERAZ by Aviva było dostępne od czerwca do października 2019 roku.
 2. Najkrótszy czas na jaki można było zawrzeć AC to 3 godziny.
 3. AC TERAZ by Aviva było dostępne tylko w aplikacji mobilnej.
 4. Kierowcy mogą wybierać oferty między AC lub AC mini.

FAQ – najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi o AC na godziny

 1. Czy AC na godziny będzie jeszcze dostępne?

  Aktualnie nie ma na rynku AC na kilka dni. AC TERAZ by Aviva było nowością na rynku. Być może w przyszłości któreś z towarzystw podejmie próbę sprzedaży podobnego produktu. Jednak po wycofaniu AC na godziny przez Avivę trudno powiedzieć czy jakieś towarzystwo ubezpieczeniowe jest tym zainteresowane.

 2. Czy można wykupić AC oddzielnie od OC?

  Tak. Niektóre towarzystwa umożliwiają zakup AC oddzielnie od OC. Są to m.in. PZU, Warta, HDI, Compensa. Jednak warto porównać składki pakietowe razem z OC, ponieważ można wtedy liczyć na dodatkowe zniżki.

 3. Czy zniżki z OC przechodzą na AC?

  Nie. OC i AC mają oddzielny przebieg ubezpieczenia. Jeżeli ubezpieczasz samochód tylko w OC, to na AC będziesz musiał tworzyć nową historię. Niektórzy ubezpieczyciele oferują zniżki na AC za bezszkodowy przebieg OC. Warto z tego skorzystać.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia