Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Oszczędź nawet 50% na polisie.
Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.
Porównaj ceny

Auto zastępcze z OC sprawcy - komu i na jak długo się należy?

Po stłuczce z czyjejś winy masz prawo wstawić samochód do warsztatu, ale czymś też musisz jeździć. Odbierz auto zastępcze, za które zapłaci ubezpieczyciel sprawcy. Sprawdź, jak to zrobić i jak długo możesz nim jeździć.

Poznaj swoje prawa w wypadku kolizji nie z Twojej winy. To nie tylko naprawa uszkodzonego pojazdu czy wypłata odszkodowania. To także samochód zastępczy z OC sprawcy. Warto już teraz dowiedzieć się, na co możesz liczyć w takiej sytuacji. W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania związane z wynajmem pojazdu zastępczego, którego koszt pokryje ubezpieczenie OC sprawcy.

Porównaj polisy OC/AC

Kiedy przysługuje Ci auto zastępcze z OC sprawcy?

Samochód zastępczy z OC sprawcy należy Ci się już od dnia zdarzenia w przypadku, kiedy uszkodzony pojazd nie nadaje się do dalszej jazdy. Jeśli Twój samochód jest nieznacznie uszkodzony, to możesz otrzymać auto zastępcze na czas naprawy w warsztacie. Regulują to następujące przepisy prawa:

 • Art. 34 ust.1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, 
 • Art. 361 Kodeksu Cywilnego, 
 • Art. 363 Kodeksu Cywilnego,
 • Art. 415 Kodeksu Cywilnego.

Wszystkie koszty wynajmu auta zastępczego pokryje ubezpieczyciel sprawcy, czyli osoby, która spowodowała wypadek. Nie ma tu znaczenia w jakim celu wykorzystywany był samochód. Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 17 listopada 2011 roku (III CZP 5/2011) samochód zastępczy przysługuje Ci zarówno wtedy, gdy uszkodzony pojazd używany był w prowadzonej przez Ciebie działalności, jak i wtedy, gdy wykorzystujesz go wyłącznie prywatnie.

To prawo dotyczy również pojazdów specjalnych, takich jak przyczepa czy laweta. Musisz pamiętać, że samochód zastępczy przysługuje tylko wtedy, kiedy nie masz możliwości korzystania z innego pojazdu. W przypadku kiedy masz drugie auto ubezpieczyciel może odmówić przyznania Ci samochodu zastępczego.

Czy posiadanie drugiego auta zawsze wyklucza sfinansowanie wynajmu z OC sprawcy?

Okazuje się, że nie. W tym wypadku trzeba nie tylko poinformować ubezpieczyciela o potrzebie wynajmu samochodu zastępczego, ale też odpowiednio to uzasadnić. Jeśli Twoje drugie auto nie jest przystosowane do pełnienia tych samych funkcji co uszkodzony pojazd to wynajem jest zasadny. Jest tak na przykład wtedy, gdy w wyniku kolizji zostało uszkodzone auto dostawcze, a drugie auto to samochód osobowy. 

Innym przypadkiem, w którym możesz otrzymać auto zastępcze pomimo posiadania drugiego pojazdu jest sytuacja, w której odbiłoby się to negatywnie na pozostałych domownikach. Jak to rozumieć? Jeśli drugiego pojazdu używa Twój współmałżonek na codzienne dojazdy do pracy to pozbawienie go tej możliwości utrudniłoby Wam normalne funkcjonowanie. Jest to szkoda, która powinna być naprawiona z ubezpieczenia OC sprawcy.

Na jak długo przysługuje Ci pojazd zastępczy?

To na jak długo przysługuje Ci samochód zastępczy zależy od rodzaju szkody. Wyróżnić można 2 przypadki:

 1. Szkoda całkowita, to znaczy wtedy, gdy naprawa samochodu jest niemożliwa lub przywrócenie samochodu do stanu sprzed wypadku wiąże się z dużymi kosztami lub trudnościami,
 2. Szkoda częściowa, czyli taka, w której stan pojazdu wskazuje, że auto może zostać naprawione.

W przypadku szkody całkowitej przysługuje Ci prawo do wynajmu samochodu zastępczego na cały okres zaczynający się od dnia zniszczenia pojazdu aż do momentu, kiedy nabędziesz nowy samochód. Według niektórych ubezpieczalni okres ten nie może być dłuższy niż 7 dni od dnia wypłaty odszkodowania za zniszczony wskutek wypadku samochód. 

Z kolei w przypadku szkody częściowej wynajem auta zastępczego z OC sprawcy przysługuje na cały okres naprawy samochodu. Czas ten dotyczy wszystkich czynności związanych z naprawą auta. Zalicza się do nich między innymi oczekiwanie na naprawę lub kosztorys naprawy albo oczekiwanie na zamówione części.

Jakie auto zastępcze mogę dostać z OC sprawcy?

Na czas naprawy lub do momentu kupienia nowego samochodu możesz wynająć samochód zastępczy. Musisz wziąć pod uwagę, że nie może być to samochód wyższej klasy, niż ten, który został uszkodzony w wyniku wypadku. Należy o tym pamiętać szczególnie w przypadku, kiedy będziesz wynajmować takie auto samemu, a potem otrzymasz zwrot kosztów od ubezpieczyciela sprawcy. W przypadku, kiedy na własną rękę wynajmiesz samochód zastępczy wyższej klasy niż Twoje, to ubezpieczyciel może odmówić zwrócenia kosztów za wynajem auta zastępczego.

W tabeli poniżej znajdują się przykładowe warunki Towarzystwa Link 4

KLASA POJAZDU STAWKA NETTO ZA DOBĘ WYNAJMU(KOSZT POKRYWA LINK4)
Oznaczenie Przykłady od 1 do 14 dni powyżej 14 dni
A Chevrolet Spark, VW Up, Toyota Aygo 80 zł 65 zł
B Toyota Yaris, Opel Corsa, Skoda Fabia 80 zł 65 zł
C Opel Astra, Ford Focus, Skoda Octavia 95 zł 75 zł
D Toyota Avensis, VW Passat, Opel Insignia 130 zł 110 zł
E Volvo S80, Audi A6, BMW serii 5 220 zł 190 zł
kombivan Opel Combo, Fiat Doblo lub podobne 110 zł 90 zł
FD Ford Transit, Fiat Ducato 190 zł 155 zł
FD BUS
(pojazdy 8-9 osobowe)
Mercedes-Benz V, Mercedes-Benz Vito, Opel Vivaro 9-osobowy, Volkswagen Multivan osobowy 220 zł 180 zł
FD kontener Ford Transit chłodnia, plandeka lub podobne 240 zł 205 zł
SUV Toyota Rav 4, Honda CRV, Mazda CX-5 160 zł 135 zł
K Minivany (min. 7 miejsc.) 140 zł 115 zł
CROSSOVER Nissan Juke, Citroen Cactus, Nissan Qashqai 140 zł 115 zł
PREMIUM Audi A8, BMW serii 7, Infiniti Q45 320 zł 295 zł
Taxi/naukajazdy   Ustalenia indywidualne  
Ciągniki siodłowe,naczepy   Ustalenia indywidualne  

Jak uzyskać auto zastępcze?

Aby otrzymać samochód zastępczy musisz posiadać następujące dokumenty:

 • dowód osobisty,
 • prawo jazdy,
 • dowód rejestracyjny samochodu,
 • polisę,
 • numer likwidacji szkody.

Najem pojazdu zastępczego można  wykonać na trzy sposoby:

 1. Możesz skorzystać z auta zastępczego, który zaoferuje Ci warsztat samochodowy w którym naprawiane jest Twoje auto,
 2. Wynajem auta zastępczego możesz zlecić ubezpieczycielowi przy zgłoszeniu szkody, 
 3. Wynajem auta z wybranej przez Ciebie wypożyczalni na własną rękę. 

W przypadku wybrania trzeciej opcji koszty wynajmu auta musisz pokryć z własnej kieszeni. W momencie zwrotu auta zastępczego masz prawo ubiegać się od ubezpieczyciela sprawcy o zwrot kosztów na podstawie faktury wystawionej przez wypożyczalnię. 

Wynajmując auto na własną rękę pamiętaj, aby było ono w tej samej lub niższej klasie jak uszkodzony samochód. Jeśli wybierzesz auto wyższej klasy wówczas ubezpieczyciel może odmówić Ci pełnego zwrotu kosztów. Nie wybieraj też wypożyczalni najdroższej w okolicy. W tym wypadku też możesz spotkać się z odmową zapłaty całej sumy, którą wydałeś na wynajem.

Auto zastępcze po wypadku, gdy nie ma sprawcy

W całym 2021 roku na terenie Polski doszło do 422 627 kolizji. Taką liczbę zdarzeń drogowych zgłoszono do jednostek Policji. Czasem zdarza się, że nie wiadomo kto jest sprawcą kolizji. Czy w tym wypadku też należy Ci się samochód zastępczy? Już wyjaśniamy.

Gdy sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia

W tej sytuacji konieczne jest wezwanie policji. Nie gwarantuje to jednak wypłaty odszkodowania. Jeśli policja nie ustali sprawcy zdarzenia to nie wiadomo, który ubezpieczyciel powinien naprawić szkodę. Gdy sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia i jest nieznany to UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny) może wypłacić odszkodowanie za szkody osobowe. Odszkodowanie za szkody na mieniu jest wypłacane jedynie wtedy, gdy wyniku wypadku ktoś z jego uczestników poniesie śmierć lub u uczestnika zdarzenia wystąpi rozstrój zdrowia albo naruszenie czynności narządów ciała trwające powyżej 14 dni. Do takich szkód można zaliczyć też konieczność wynajmu samochodu zastępczego.

Gdy sprawca nie przyznaje się do winy

Zdarza się, że sprawca chce uniknąć przykrych konsekwencji spowodowanej przez siebie kolizji i nie przyznaje się do winy. Przeważnie dzieje się tak, gdy winowajca nie chce tracić zniżek w OC lub nie ma ważnego ubezpieczenia OC. Jak podaje Damian Ziąber z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego:

Co roku grubo ponad 100 tys. osób identyfikujemy jako właśnie tych, którzy w ciągu danego roku pozostają jakiś czas bez ochrony ubezpieczeniowej w postaci OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Przy czym widać wyraźny trend w postaci wzrostu liczy nieubezpieczonych”.

Towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci odszkodowanie jedynie w sytuacji gdy ustalono sprawcę zdarzenia. Jeśli taka osoba nie przyznaje się do winy nie oznacza to, że samochód zastępczy z OC sprawcy Ci nie przysługuje. Możesz wynająć takie auto, ale koszt musisz ponieść z własnej kieszeni. Dopiero wtedy, gdy na drodze postępowania sądowego zostanie ustalony sprawca kolizji, to będziesz mógł wystąpić do ubezpieczyciela sprawcy o zwrot kosztów wynajmu.

Uwaga! Jeśli nie masz własnego assistance, zrób to tylko wtedy, gdy masz stuprocentową pewność, że wina za kolizję nie leży po Twojej stronie.

Auto zastępcze z własnego assistance i regres ubezpieczeniowy

Najlepszą opcją na takie sytuacje jest zakup OC z pełnym ubezpieczeniem assistance. Za ok. 100-150 zł możesz uniknąć bardzo wielu problemów. W opisanej powyżej sytuacji, gdy sprawca zbiegnie z miejsca zdarzenia lub nie przyznaje się do winy, możesz wziąć auto zastępcze z własnego OC i upoważnić ubezpieczyciela do odzyskania kosztów wynajmu pojazdu zastępczego od ubezpieczyciela sprawcy, gdy ten zostanie ustalony. 

Gdy chcesz znaleźć najlepsze ubezpieczenie auta, powinieneś porównać jego ceny w kalkulatorze online. Codziennie porównujemy i znajdujemy ubezpieczenie samochodu dopasowane do potrzeb kilkudziesięciu tysięcy osób. Możesz być jedną z nich. 

Porównaj polisy OC z assistance

Warto wiedzieć
 • Jeśli zostałeś poszkodowany w wyniku wypadku lub kolizji, a Twoje auto musi być poddane naprawie lub się do niej nie nadaje, to w obu przypadkach z OC sprawcy przysługuje Ci wynajem auta zastępczego na koszt ubezpieczyciela sprawcy. Jednak musisz wiedzieć, że jeśli posiadasz drugi samochód, który możesz użytkować, to w takim wypadku ubezpieczyciel może odmówić wynajmu samochodu.
 • Okres na jaki potrzebujesz samochodu zastępczego zależy od tego czy była to szkoda całkowita, czy częściowa. Przy szkodzie całkowitej wynajem auta może nastąpić od dnia wypadku do dnia zakupu nowego samochodu. Natomiast przy częściowej szkodzie samochód zastępczy przysługuje Ci na cały czas trwania naprawy, uwzględniając oczekiwanie na przykład na części, kosztorys czy samą naprawę auta.
 • Decydując się na wynajem samochodu, pamiętaj że musi być on tej samej lub niższej klasy, co auto które uległo wypadkowi. W przeciwnym razie ubezpieczyciel może odmówić zwrotu kosztów wynajmu auta.
 • Wynająć samochód zastępczy możesz na 3 sposoby. Po pierwsze - od warsztatu, w którym naprawiasz auto. Po drugie - przy zgłoszeniu szkody u ubezpieczyciela. Po trzecie - możesz zrobić to na własną rękę w wybranej przez siebie ubezpieczalni.
   

FAQ - najczęściej zadawane pytania o auto zastępcze z OC sprawcy

 1. Czy jeśli wynajmę samochód zastępczy niższej klasy to dostanę dopłatę od ubezpieczyciela?

  Nie. Wynajęcie samochodu zastępczego tej samej klasy, co Twoje auto jest uprawnieniem, ale nie obowiązkiem. Możesz zdecydować się na auto niższej klasy, ale w tym przypadku firma ubezpieczeniowa nie ma obowiązku dopłacić Ci różnicy w stawce wynajmu. Jeśli wynajmiesz samochód zastępczy z wyższej klasy to będziesz musiał z własnej kieszeni dopłacić różnicę w stawce najmu.

 2. Czy jeśli nie wynajmę samochodu zastępczego po kolizji to mogę liczyć na ekwiwalent pieniężny?

  Nie. Ubezpieczyciel musi naprawić szkodę. Wypłata odszkodowania nie może prowadzić do bezpodstawnego wzbogacenia. Jeśli nie wynajmiesz samochodu zastępczego, to nie występują dodatkowe koszty związane z kolizją. W tym wypadku nie można mówić o poniesieniu szkody, którą miałaby pokryć ubezpieczalnia.

 3. Czy auto zastępcze należy się gdy sprawca kolizji nie ma ważnego OC?

  Jeśli sprawca kolizji nie ma ważnej polisy OC to odszkodowanie wypłaca UFG. Osobie poszkodowanej przysługują takie same prawa jak wobec towarzystwa ubezpieczeniowego. W tym wypadku za wynajem samochodu zastępczego zapłaci UFG.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
0
9
6
3
8

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy