Oszczędź nawet 50% na polisie.

Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.

Porównaj ceny

Czym jest Zielona Karta i kiedy trzeba kupić Zieloną Kartę?

Oszczędź nawet 50% na polisie.

Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.

Porównaj ceny
Większość państw europejskich uznaje wzajemnie swoje polisy OC. Część z nich wymaga jednak dodatkowego certyfikatu, którym jest Zielona Karta.

Decydując się na podróż za granicę samochodem powinieneś się do niej dobrze przygotować. W pierwszej kolejności zapewne wybierzesz miejsca, które chcesz odwiedzić i zaplanujesz optymalną trasę. Warto, żebyś zadbał o dobre ubezpieczenie AC, assistance czy NNW. Dzięki temu zapewnisz sobie maksymalne bezpieczeństwo podczas wyjazdu. W nagłej sytuacji przyda Ci się też Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jednak jest jeszcze jeden ważny dokument, który może Ci być potrzebny za granicą. Jest to Zielona Karta. Wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć, znajdziesz w tym artykule.

Porównaj polisy OC/AC

Czym jest Zielona Karta?

Zielona Karta to dokument potwierdzający, że masz zawartą ważną umowę ubezpieczenia OC pojazdu w swoim kraju. Zielona Karta to inaczej Międzynarodowa Karta Ubezpieczenia Samochodowego, Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczenia Komunikacyjnego, czy po prostu Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy. Nazwy te mogą różnić się ze względu na towarzystwo ubezpieczeniowe, z jakim masz zawartą umowę ubezpieczenia OC.

System Zielonej Karty koordynowany jest przez Biura Narodowe. Biura te funkcjonują na terytorium danego kraju, który jest członkiem Systemu Zielonej Karty. Tak więc Zielona Karta daje Ci gwarancję, że likwidacją szkód wyrządzonych przez Twój samochód za granicą zajmie się odpowiednie Biuro Narodowe.

Natomiast towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym masz wykupione ubezpieczenie OC, pokryje szkody finansowe wyrządzone przez Ciebie innym uczestnikom zdarzenia drogowego. Zakres ochrony ubezpieczeniowej, jaką daje Ci Zielona Karta, jest taki sam jak w przypadku OC komunikacyjnego.

Co do zasady możesz wyrobić Zieloną Kartę w firmie ubezpieczeniowej, w której masz ważne ubezpieczenie OC. Jeśli na wyjazd zagraniczny potrzebujesz Zielonej Karty, to zgłoś ten fakt do ubezpieczyciela z wyprzedzeniem. W zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego możesz dostać ją od ręki albo czekać na jej wydanie kilka tygodni. 

Zielona Karta zawdzięcza swoją nazwę papierowi, na jakim była wydawana, a właściwie jego kolorowi, czyli zielonemu. Certyfikat Zielonej Karty jako dokument międzynarodowy posiada jednakową szatę graficzną dla wszystkich państw, w których obowiązuje.

Od 1 lipca 2021 roku zmienił się jego wygląd. Obecnie jest to biała kartka w formacie A4. Wydawana jest w narodowym języku oraz w języku angielskim albo francuskim. Dostępna jest też elektroniczna Zielona Karta. Towarzystwa coraz chętniej potwierdzają w ten sposób posiadane ubezpieczenie.

Zielona Karta może być wystawiona na minimalnie 15 dni, a maksymalnie na rok, czyli może obowiązywać tylko do końca umowy ubezpieczenia OC. Właściciel pojazdu we wniosku o jej wydanie sam podaje okres na jaki będzie jej potrzebować.

W jakich krajach jest potrzebna Zielona Karta?

OC wykupione w naszym kraju wystarcza do podróżowania po większości europejskich państw. W takim wypadku nie będziesz potrzebował Zielonej Karty. Wszystkie kraje Unii Europejskiej oraz te, które mają zawarte Porozumienie Wielostronne czy też należą do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), honorują na swoim terytorium zwykłe ubezpieczenia OC pojazdu. Poruszając się w ich granicach nie musisz więc mieć Zielonej Karty.

Kraje w których wymagana jest Zielona Karta to:

  • Albania,
  • Azerbejdżan,
  • Iran,
  • Maroko,
  • Mołdawia,
  • Macedonia Północna,
  • Turcja,
  • Tunezja,
  • Ukraina.

Do niedawna lista ta była dłuższa o trzy państwa, a mianowicie Izrael, Białoruś i Rosję.

Izrael od stycznia 2022 roku nie jest już członkiem systemu Zielonej Karty. Co to oznacza w praktyce? Jadąc do Izraela, musisz wykupić ubezpieczenie graniczne, bo już tam po prostu nie działa Zielona Karta.

Jeśli chodzi o Rosję i Białoruś, to Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK), jak i wszystkie inne Biura Narodowe z Europejskiego Obszaru Gospodarczego wypowiedziały umowy dwustronne Białoruskiemu i Rosyjskiemu Biuru Narodowemu.

Wypowiedzenie umów weszło w życie w czerwcu 2022 roku, jednak dokument Zielonej Karty będzie jeszcze uznawany przez wymienione biura do 31 maja 2023 roku. Po tym terminie na terenie Białorusi i Rosji przestanie obowiązywać Zielona Karta pojazdu. Udając się tam autem, będziesz musiał wykupić dodatkowe ubezpieczenie OC, czyli ubezpieczenie graniczne.

Jeszcze innym krajem, w którym nie jest honorowana Zielona Karta, jest Kosowo. Nie jest ono członkiem Systemu Zielonej Karty. Państwo to od dawna wymaga zakupienia przez podróżnych ubezpieczenia granicznego. Za ochronę ubezpieczeniową na 15 dni zapłacisz tam 30 euro, natomiast na 30 dni będzie to dla Ciebie koszt 41 euro.

Planując zagraniczną podróż, zawsze upewnij się, czy nie będzie Ci potrzebna Zielona Karta. Nawet jeśli celem Twojego wyjazdu jest kraj, gdzie nie musisz mieć tego dokumentu, to może okazać się, że jadąc do niego, będziesz przejeżdżać przez państwo, które jest w systemie Zielonej Karty. W tym wypadku, żeby bezpiecznie oraz legalnie podróżować jego drogami, musisz wyrobić Zieloną Kartę.

Ile kosztuje Zielona Karta?

W części towarzystw ubezpieczeniowych koszt Zielonej Karty jest już zawarty w cenie OC. Natomiast u pozostałych ubezpieczycieli, żeby otrzymać Zieloną Kartę, musisz wnieść niewielką opłatę.

Przeważnie opłata za wydanie karty wynosi od 19 do 50 złotych. Jednak są firmy, które wyceniają ją indywidualnie. Wymaga to kontaktu z agentem ubezpieczeniowym.

Co ciekawe, w Warcie opłata za Zieloną Kartę może wynosić od 0 aż do 10.500 złotych. W tym wypadku wycena jest indywidualna. To towarzystwo ma w swoim cenniku również zwyżkę za rozłożenie składki na raty. Natomiast wniesienie z góry opłaty za Zieloną Kartę premiowane jest pięcioprocentową zniżką.

Co grozi za brak Zielonej Karty?

W przypadku kontroli drogowej, która stwierdzi brak Zielonej Karty, możesz dostać mandat od miejscowej policji. Jednak to nie jest jeszcze najgorsza sytuacja. Znacznie poważniejsze w skutkach może być spowodowanie z Twojej winy kolizji lub wypadku.

Ponieważ tylko ważna Zielona Karta chroni przed odpowiedzialnością finansową za szkody wyrządzone osobom trzecim lub ich mieniu, to jej brak będzie miał daleko idące konsekwencje. W tym wypadku zostaniesz obciążony kosztami likwidacji szkody, a mogą to być niemałe kwoty, zwłaszcza w przypadku szkód osobowych. 

Koszty związane z brakiem ubezpieczenia OC mogą być ogromne. Jak mówi rzecznik prasowy Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych:

"Podczas wakacyjnego pobytu w Niemczech, zarejestrowany w Polsce samochód - zjechał na przeciwny pas ruchu, powodując czołowe zderzenie z autem jadącym z naprzeciwka. Poszkodowany kierowca drugiego auta, dwudziestokilkuletni obywatel Niemiec, został ciężko ranny. Wątpliwe jest czy będzie w stanie kiedykolwiek podjąć pracę. Jego stan okazał się na tyle poważny, że strona niemiecka zasygnalizowała utworzenie rezerwy na tę szkodę w wysokości limitu sumy gwarancyjnej obowiązującej w Niemczech w dniu wypadku, tj. 2,5 mln euro na osobę. Dotychczas PBUK zrefundowało stronie niemieckiej, z tytułu tej szkody, kilkaset tysięcy euro (równowartość ponad 2,6 mln złotych) i sprawa pozostaje otwarta. Po wypłacie odszkodowania Polskie Biuro wystąpiło z regresem do posiadacza i kierującego pojazdem z polskimi tablicami rejestracyjnymi. Ponieważ dłużnicy nie zapłacili należności dobrowolnie, sprawa została skierowana na drogę sądową. PBUK uzyskało tytuł wykonawczy i skierowało sprawę do komornika, który podjął egzekucję."

Jeśli w czasie podróży za granicę nie masz Zielonej Karty, to znacznie bardziej opłaca się wykupić ubezpieczenie graniczne, które ochroni Cię przed odpowiedzialnością cywilną za spowodowanie zdarzenia drogowego w postaci stłuczki, wypadku czy kolizji w danym kraju.

Zielona Karta a OC

Zielona Karta jest niejako Twoim ubezpieczeniem OC obowiązującym za granicą. Podobnie jak wykupione OC zapewnia ochronę finansową poszkodowanym w razie zdarzenia drogowego z Twojej winy, tak Zielona Karta chroni Cię przed odpowiedzialnością za skutki wypadków za granicą.

Natomiast jeśli poruszasz się wyłącznie po Polsce lub krajach Unii Europejskiej, to wystarczy Ci tylko aktualna polisa OC. W tym wypadku nie musisz sobie zaprzątać głowy Zieloną Kartą.

To, co jeszcze łączy Zieloną Kartę z OC, to okres obowiązywania. Zielona Karta nie może być dłużej ważna niż ubezpieczenie OC. Musisz o tym pamiętać, jeśli planujesz podróż za granicę, a kończy Ci się ważność polisy OC.

Porównaj polisy OC/AC

  • Zielona Karta to dokument poświadczający, że posiadasz ważne ubezpieczenie OC samochodu. Chroni Cię ona w razie kolizji czy wypadku spowodowanego za granicą z Twojej winy w identycznym zakresie jak obowiązkowe ubezpieczenie OC.
  • Zielona Karta wydawana jest przez towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym masz wykupione ubezpieczenie OC samochodu.
  • Wniosek o wydanie Zielonej Karty złóż z wyprzedzeniem, gdyż w niektórych ubezpieczalniach możesz na nią czekać nawet do kilku tygodni.
  • Zielona Karta może być wystawiona na okres od 15 dni do roku, jednak nie na dłużej jak obowiązująca aktualnie polisa OC.
  • W tych państwach wymagana jest Zielona Karta: Azerbejdżan, Albania, Iran, Mołdawia, Maroko, Macedonia Północna, Tunezja, Turcja i Ukraina. W przypadku braku Zielonej Karty, musisz wykupić ubezpieczenie graniczne w każdym wymienionym kraju.
  • W Izraelu i Kosowie nie obowiązuje Zielona Karta. A od 1 czerwca 2023 roku także w Rosji i na Białorusi Zielona Karta nie będzie honorowana. Żeby poruszać się po tamtejszych drogach będziesz musiał wykupić dodatkowe ubezpieczenie graniczne.
  • U niektórych ubezpieczycieli Zielona Karta dostępna jest za darmo w cenie OC, natomiast u innych podlega opłacie. Najlepiej jeśli dowiesz się, ile kosztuje Zielona Karta w danym towarzystwie podczas wybierania ubezpieczenia OC.
  • Jeśli nie masz Zielonej Karty tam, gdzie ona obowiązuje, to musisz liczyć się z mandatem w przypadku kontroli drogowej. Natomiast gdy spowodujesz wypadek, to koszty związane z likwidacją szkody będziesz musiał ponieść z własnej kieszeni. 
     

FAQ - najczęściej zadawane pytania o Zieloną Kartę

  1. Co muszę zrobić, gdy otrzymam elektroniczną Zieloną Kartę od ubezpieczyciela?

    Musisz wydrukować ją na białej kartce formatu A4 i zabrać ze sobą w podróż za granicę. Wydrukowana przez Ciebie elektroniczna Zielona Karta ma taką samą ważność jak ta otrzymana w wersji papierowej.

  2. Czy mogę kupić Zieloną Kartę w innym towarzystwie ubezpieczeniowym niż mam ubezpieczony samochód?

    Masz taką możliwość. Jednak jest to raczej bardzo nieopłacalne i rzadko stosowane rozwiązanie, gdyż koszt takiej Zielonej Karty będzie bardzo wysoki.

  3. Kto może mi pomóc przy zgubieniu Zielonej Karty?

    W pierwszej kolejności skontaktuj się z ubezpieczycielem. Być może uda mu się wydać Ci duplikat karty. Jeśli nie otrzymasz pomocy w odzyskaniu dokumentu, jedynym bezpiecznym rozwiązaniem może okazać się zakup ubezpieczenia granicznego.

  4. Czy ubezpieczyciel może odmówić wydania zielonej karty?

    Nie. Jeśli posiadasz ważną polisę OC to ubezpieczyciel nie może Ci odmówić wydania zielonej karty. Jednak jeśli w swoim cenniku ma wyszczególnioną opłatę za wydanie zielonej karty, to ten dokument otrzymasz dopiero po zapłacie wymaganej kwoty.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia