Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Oszczędź nawet 50% na polisie.
Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.
Porównaj ceny

Ile kosztuje i jak kupić ubezpieczenie OC na samochód ciężarowy?

Zakup ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej to obowiązek każdego posiadacza samochodu. Nie inaczej jest w przypadku pojazdów ciężarowych.

Polisa OC powinna zostać wykupiona najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. W przeciwnym razie właściciel pojazdu może otrzymać karę za brak w ciągłości ubezpieczenia. Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu ciężarowego i gdzie najlepiej kupić ubezpieczenie?

Jakie samochody uznawane są za ciężarowe?

Ustawa z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych określa podstawowe prawa i obowiązki posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Natomiast pojęcie pojazdu ciężarowego w kontekście prawnym reguluje Prawo o ruchu drogowym. W rozumieniu tych przepisów samochód ciężarowy, to pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu ładunków. Określenie to obejmuje również samochód ciężarowo-osobowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu ładunków i osób w liczbie od 4 do 9 łącznie z kierowcą.

Z kolei ustawa o podatku od towarów i usług z 11 marca 2004 r. nazywa pojazdami ciężarowymi samochody, których masa całkowita przekraczająca 3,5 tony. Na podstawie tych przepisów większość zakładów ubezpieczeń rozróżnia pojazdy ciężarowe na dwa typy: do 3,5 tony i powyżej 3,5 tony. 

Porównaj polisy OC/AC

Od czego zależy cena polisy ubezpieczeniowej dla auta ciężarowego?

Na ostateczną cenę ubezpieczenia komunikacyjnego wpływa nie tylko waga pojazdu ciężarowego. Zwykle na wysokość składki się o wiele więcej czynników. Co ubezpieczyciel weźmie pod uwagę przy wyliczeniu ceny polisy?

Dane dotyczące parametrów samochodu 

Dla ubezpieczyciela wszystkie dane pojazdu mają ogromne znaczenie. Podstawowe zmienne przy wyliczeniu wysokości składki to marka pojazdu, model samochodu, rok produkcji czy planowany przebieg.  Niemniej ważne będą większe szczegóły jak rodzaj nadwozia, a także pojemność silnika.

Często przy wyliczeniu składki firmy ubezpieczeniowe biorą także pod uwagę wyposażenie pojazdu w systemy antykradzieżowe, czujniki ruchu, dodatkowe zabezpieczenia, a stricte w odniesieniu do samochodów ciężarowych - sposób i miejsce eksploatacji ciężarówki.

Dane kierowcy

To jakim jesteś kierowcą, ma ogromne znaczenie dla firmy ubezpieczeniowej. Na cenę polisy może wpływać jakość twojej jazdy, a nawet poniekąd życie osobiste.

Zwykle świeżo upieczeni kierowcy nie otrzymują żadnych zniżek i zapłacą pełną cenę składki. Co do zasady w przypadku nowych uczestników ruchu drogowego, towarzystwa ubezpieczeniowe zakładają wysokie ryzyko wystąpienia szkody. Rozwiązaniem tego problemu jest ustanowienie współwłasności z bardziej doświadczonym kierowcą, ponieważ wtedy ubezpieczyciel przy wyliczeniu wysokości składki weźmie pod uwagę profile obu współwłaścicieli pojazdu.

Istotna dla ubezpieczyciela może się okazać także płeć, stan cywilny oraz posiadane potomstwa. Ryzyko ubezpieczeniowe zwykle jest obliczane m.in. na bazie statystyk czy ogólnie przyjętych przekonań. Przykładowo, powszechnie uważa się, że to kobiety posiadające dzieci są najspokojniejszymi kierowcami.

Znaczenie może mieć także posiadany zawód. Profesjonalni kierowcy często mogą liczyć na lepszą cenę polisy, niżeli osoby jeżdżące samochodem w celach prywatnych.

Historia szkodowa

Doświadczeni kierowcy bez żadnych kolizji na koncie dostaną propozycję najtańszego OC, niż właściciele pojazdów ciężarowych, którzy mają tendencję do częstych szkód.

Miejsce zamieszkania kierowcy

Nie jest tajemnicą, że kierowcy z małych miejscowości mogą liczyć na tańsze OC. W Poznaniu codziennie jest kilkanaście wypadków samochodowych, kiedy w mniejszym mieście jak Rybnik odsetek dziennych kolizji jest o wiele niższy.

Nie bez znaczenia dla wielu ubezpieczycieli będzie także miejsce parkowania. Pojazd garażowany nie jest obarczony ryzykiem szkody parkingowej tak jak samochody parkowane na zewnątrz. 

Czy samochody ciężarowe można ubezpieczyć przez Internet?

Możliwość załatwiania spraw online to największy przywilej naszych czasów. Aktualnie prawie każda firma ubezpieczeniowa oferuje zawarcie umowy ubezpieczenia OC przez Internet. 

Ubezpieczenie pojazdów ciężarowych można kupić z łatwością w przypadku samochodów do 3,5 tony, które są wykorzystywane do dojazdów do pracy. Szukasz polisy dla takiego pojazdu? Możemy Ci w tym pomóc! Sprawdź ubezpieczeniaonline.pl i skorzystaj z kalkulatora OC bez wychodzenia z domu.

Chcesz ubezpieczyć ciężarówkę, która jest wykorzystywana dla celów zarobkowych i/lub jest powyżej 3,5 tony? Skontaktuj się telefonicznie z naszym agentem, który dobierze polisę do twoich potrzeb. Zadzwoń pod 22 270 00 33, pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 – 20.00.

Ile kosztuje OC na samochód ciężarowy?

Każdy ubezpieczyciel ma jednak własne stawki i wytyczne co do obliczania składek ubezpieczeniowych. Dlatego ceny pomiędzy zakładami ubezpieczeń nierzadko różnią się nawet o kilkaset złotych.

Sprawdzamy, ile przeciętnie kosztuje polisa OC na samochód ciężarowy dla bezszkodowego kierowcy ze Szczecina, który ma prawo jazdy przynajmniej ponad 10 lat.

Przykład 1: Iveco Daily z 2020 roku na benzynę, poj. silnika 2998 cm3, przebieg ok. 160 tys. km.

Najtańsze OC  Średnia cena OC Najdroższe OC 
1 015,60 zł – LINK 4  1 435,00 zł – TUZ  2 421,00 zł – Rasti 

Przykład 2: Renault Master z 2017 roku, na diesel, poj. silnika 2299 cm3, przebieg ok. 400 tys. km.

Najtańsze OC  Średnia cena OC Najdroższe OC 
889,50 zł – LINK 4  1 387,00 zł – TUZ  5 301,59 zł – Beesafe 

Przykład 3: Fiat Ducato z 2016 roku, na benzynę, poj. silnika 2998 cm3, przebieg ok. 870 km. 

Najtańsze OC  Średnia cena OC Najdroższe OC 
891,55 zł – LINK4 2 557,00 zł – MTU24 5 109,94 zł – Beesafe 

Z powyższych danych wynika, że za OC samochodu ciężarowego można zapłać cenę od ok. 900 zł, przy czym średnia stawka składki ubezpieczeniowej to ok. 1500 zł. 

Opinia eksperta: ,,Przy wyborze polisy często cena gra najważniejszą rolę, natomiast warto zwrócić uwagę także na inne aspekty. Niska cena ubezpieczenie często idzie w parze z niską jakością obsługi klienta czy likwidacji szkody. Dlatego warto zwrócić także uwagę na renomę danego towarzystwa ubezpieczeniowego, zanim zdecydujesz się kupić OC. Dodatkowo wielu ubezpieczycieli oferuje ekstra zniżki do zakupu pakietu ubezpieczeń OC AC. Trzeba rozważyć wszystkie za i przeciw, a w razie potrzeby skontaktować się z ekspertem. Na ubezpieczeniaonline.pl pomagamy kierowcom wybrać najlepsze ubezpieczenie bez dodatkowych opłat.’’

Porównaj polisy OC/AC

Ubezpieczenie OC samochodu ciężarowego a umowa flotowa

W wielu przypadkach jednak przedsiębiorstwo posiada kilka lub nawet kilkanaście pojazdów w zakresie swojej działalności.

Firmie, która ma w swojej flocie różnego rodzaju pojazdy (osobowe, dostawcze, ciężarowe), o wiele bardziej będzie opłacało się zawarcie zbiorczej polisy flotowej. To ubezpieczenie jest dedykowane dla przedsiębiorców, którzy wykorzystują pojazdy do czynności zarobkowych.

Ubezpieczenie OC ciężarowe w leasingu

Pojazdy ciężarowe są kosztowne, dlatego często są kupowane w leasingu.  Jest to najczęściej wybierana przez przedsiębiorców forma finansowania inwestycji firmowych.

Nie ma przeszkód do tego, aby ubezpieczyć online samochód w leasingu. Pamiętaj jednak, iż wybór ubezpieczenia najlepiej skonsultować z leasingodawcą – zdarza się, że firmy leasingowe wymagają, aby ubezpieczenie samochodu ciężarowego spełniało określone warunki, dlatego zakres ubezpieczenia OC może nie być bez znaczenia. 

Kara za brak obowiązkowego OC samochodu ciężarowego

Mimo kosztów, jakie niesie za sobą posiadanie pojazdu ciężarowego, należy pamiętać o ważnym OC. Brak obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej niesie za sobą poważne konsekwencje. 

Przerwa w ciągłości ubezpieczeniowej najpewniej zakończy się nałożeniem kary finansowej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Stawki opłat za brak OC co roku są ustalane na podstawie aktualnego minimalnego wynagrodzenia. W 2022 roku kara maksymalna została podwyższona aż o 630 zł względem poprzedniego roku.

 Aktualnie stawki za brak aktualne polisy OC samochodu ciężarowego:

 • Brak ciągłości ubezpieczeniowej do 3 dni – 1810 zł;
 • Brak ciągłości ubezpieczeniowej do 4 dni do 14 dni – 4520 zł;
 • Brak ciągłości ubezpieczeniowej powyżej 14 dni – 9030 zł.

Ponadto, jeśli dojdzie do kolizji z winy pojazdu ciężarowego, który nie był ubezpieczony, właściciel zapłaci za likwidację szkody z własnej kieszeni. Zobowiązanie do uregulowania może wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych. W przypadku ciężkich szkód osobowych lub śmierci poszkodowanego sprawca zdarzenia może zostać zobowiązany do regularnego opłacania renty.

Polisa OC samochodu ciężarowego - Warto wiedzieć
 • Samochód ciężarowy to pojazd samochodowy przeznaczony do przewozu ładunków i osób w liczbie od 4 do 9 łącznie z kierowcą.
 • Wyróżniane są dwa typy pojazdów ciężarowych: do 3,5 tony i powyżej 3,5 ton.
 • Na cenę ostateczną ubezpieczenia OC wpływa wiele czynników m.in. parametry pojazdu, profil kierowcy, historia ubezpieczenia, miejsce zamieszkania.
 • Ubezpieczenie pojazdów ciężarowych do 3,5 tony można kupić online, jeżeli będzie on wykorzystywany w celach prywatnych (np. dojazd do pracy).
 • Ubezpieczenie flotowe opłaci się przedsiębiorcom, którzy posiadają wiele pojazdów zarobkowych. 
 • Samochód ciężarowy w leasingu można ubezpieczyć przez Internet, jeśli nie będzie on wykorzystywany w działalności zarobkowej firmy.
 • Brak ważnego OC grozi otrzymaniem kary finansowej nawet do 9030 zł. Dodatkowo w przypadku kolizji, sprawca zostanie zobowiązany do opłacania kosztów likwidacji szkody, które mogą wynosić nawet kilkaset tysięcy złotych.
   

FAQ - najczęściej zadawane pytania o Ubezpieczenie OC samochodu ciężarowego

 1. Co to jest OCP?

  OCP to inaczej ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej przewoźnika. Jest to dobrowolne ubezpieczenie, oferowane firmom przewozowym. Polisa zabezpiecza przewoźnika od szkód w postaci kradzieży, uszkodzenia czy opóźnienia przesyłki towaru. OCP jest zalecane wszystkim firmom, które zajmują się usługami przewozowymi i są narażone na częste szkody w zakresie swoich usług.

 2. Czy można odwołać się od kary za brak OC?

  Istnieje możliwość wniesienia wniosku odwoławczego do UFG, jeśli jesteś pewien, iż samochód był ubezpieczony w okresie, za który została nałożona kara. Baza UFG mogła być niepełna bądź mogło po prostu dojść do pomyłki, a zatem jeżeli polisa była opłacona, to będzie łatwo to udowodnić. Inaczej będzie jednak w sytuacji, kiedy pojazd nie został faktycznie ubezpieczony – wtedy nie ma szans na zniesienie kary, ponieważ kupno ważnej polisy OC obowiązkiem każdego posiadacza pojazdu.

 3. Czy ubezpieczenie samochodu ciężarowego jest zwykle droższe niż dostawczego?

  Samochody dostawcze zwykle są wykorzystywane do działalności lokalnej, kiedy z kolei samochody ciężarowe służą do realizowania usług na obszarze długodystansowym, nierzadko na trasy międzynarodowe. Ponadto, amortyzacja oraz naprawa ciężarówki to o wiele wyższe koszty niż w przypadku pojazdu dostawczego. Te wszystkie czynniki wpływają na wyliczenie ryzyka ubezpieczeniowego i ostateczną cenę za składki OC, dlatego nie ulega wątpliwości, iż co do zasady ubezpieczanie samochodu ciężarowego jest droższe.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
4
4
2

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia