Oszczędź nawet 50% na polisie.

Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.

Porównaj ceny

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek?

Oszczędź nawet 50% na polisie.

Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.

Porównaj ceny
Jednym z najbardziej znaczących czynników, które mają wpływ na składkę OC jest historia ubezpieczeniowa, czyli wypracowane zniżki za bezszkodową jazdę. Sprawdzimy co zrobić, gdy nie masz jeszcze zniżek oraz jak zaoszczędzić na OC.

Kierowcy, którzy jeżdżą bezszkodowo mogą liczyć na tańsze składki OC. Ubezpieczyciele oferują niższe stawki, ponieważ ryzyko wystąpienia szkody jest mniejsze niż w przypadku osób, które dopiero zaczynają ubezpieczać samochód.

Czym jest system bonus-malus stosowany przez ubezpieczycieli?

System bonus-malus to inaczej system zniżek-zwyżek. Jest stosowany przez ubezpieczycieli, aby ustalić cenę OC dla danego kierowcy. Dzięki temu systemowi ubezpieczyciele mogą różnicować ceny składek OC w związku z przewidywanym ryzykiem wystąpienia szkody. Ponadto system bonus-malus zachęca kierowców do ostrożnej jazdy. Są wynagradzani niższymi opłatami za OC.

Porównaj polisy OC/AC

Jak są przyznawane zniżki za bezszkodową jazdę?

Ubezpieczyciele korzystają z bazy danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Sprawdzają przebieg ubezpieczenia kierowcy. Następnie wysokość składki OC jest ustalana na podstawie taryfy, ponieważ każda firma ubezpieczeniowa ma swój system naliczania zniżek.

Do niedawna wszyscy ubezpieczyciele stosowali jeden system naliczania zwyżek i zniżek. Maksymalna zwyżka wynosiła 160%, a maksymalna zniżka 60%. Dlatego kierowcy mogli mniej więcej sami sobie policzyć jaką będą mieli zniżkę przy zakupie OC. Aktualnie każde towarzystwo ma swój system naliczania zniżek, a szczegóły systemów nie są ujawniane – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w ubezpieczeniaonline.pl.

Jak wygląda wysokość zniżek u ubezpieczycieli?

Aktualnie tylko nieliczne towarzystwa określają zniżki w wartościach procentowych. Maksymalne zniżki można osiągnąć dopiero po 6 latach bezszkodowej jazdy, a w niektórych firmach już po 4 latach. Dlatego warto sprawdzać oferty u różnych ubezpieczycieli. Proama jest jednym z towarzystw, które jeszcze nadają zniżki procentowe. Maksymalna zniżka to 70%. Jednak oprócz zniżek za bezszkodową jazdę ubezpieczyciele korzystają z szeregu innych składowych, które wpływają na cenę OC.

Jak zmieniają się ceny OC i AC w zależności od wysokości zniżek?

Najprościej sprawdzić na przykładzie jak różnią się składki w zależności od posiadanych zniżek. Kierowca z taką samą historią ubezpieczenia może mieć różne składki w poszczególnych towarzystwach, dlatego warto porównywać oferty.

Przykład:

45- letni kierowca ma Hyundaia I30, 1.4 benzyna z 2012 roku. Prawo jazdy uzyskał w wieku 18 lat. Z zawodu jest urzędnikiem i ma dwóch synów 7 lat i 5 lat. Sprawdzimy, jak zmienia się składka po deklaracji odnośnie lat ubezpieczenia.

Towarzystwo ubezpieczeniowe

Zakres ubezpieczenia

Składka po roku

Składka po 2 latach

Składka po 3 latach

Składka po 4 latach

Składka po 5 latach

Składka po 6 latach

Link4

OC, AC, NNW, Assistance

1300 zł

1267 zł

1222 zł

1190 zł

1190 zł

1190 zł

Uniqa

OC, AC, NNW, Assistance

1320 zł

1112 zł

1154 zł

976 zł

792 zł

954 zł

Wiener

OC, AC, NNW, Assistance

1485 zł

1258 zł

1068 zł

992 zł

949 zł

876 zł

Beesafe

OC, AC, NNW, Assistance

1990 zł

1771 zł

1704 zł

1529 zł

1362 zł

1344 zł

Benefia

OC, AC, NNW, Assistance

2142 zł

1909 zł

1698 zł

1531 zł

1395 zł

1297 zł

W kalkulacjach widać wyraźną różnicę w składkach w zależności od historii ubezpieczenia. Tendencja spadkowa utrzymuje się we wszystkich towarzystwach. Jedynie w Link4 składka jest taka sama po 4 latach, jak i po 6 latach. Najniższa cena po 6 latach wyniosła 876 zł w Wienerze, natomiast najdroższa po roku ubezpieczenia 2142 zł w Benefii.

Porównaj polisy OC/AC

Jakie jeszcze czynniki mają wpływ na cenę OC i AC?

Oprócz historii ubezpieczenia jest jeszcze wiele czynników dotyczących zarówno kierowcy, jak i samochodu, które mają wpływ na cenę OC i AC. Składowe, które określają stawkę OC i AC:

 • miejsca zamieszkania – im większe miasto kierowcy, tym większa składka, w mniejszych miejscowościach jest mniejsze ryzyko wystąpienia szkody,
 • wiek kierowcy – im młodsza osoba, tym mniej doświadczona, a co za tym idzie większe prawdopodobieństwo szkody,
 • data uzyskania uprawnień do kierowania pojazdami – młodsi stażem kierowcy muszą liczyć się z wyższymi składkami OC,
 • marka i model samochodu – niektóre marki wykazują statystycznie większą szkodowość, dlatego właściciele tych samochodów płacą więcej za OC,
 • pojemność silnika – im większa pojemność silnika, tym wyższa składka,
 • wartość pojazdu – ma znaczenie przy wyliczaniu składki AC, im większa wartość, tym większa składka.

Jak wygląda to w praktyce? Sprawdziliśmy składki na różne samochody dla tego samego kierowcy z bezszkodową historią ubezpieczenia. Składki różnią się w zależności od modelu pojazdu.

Przykład:

38- letni pan Marian ma prawo jazdy od 15 lat, jeździ bezszkodowo. Mieszka w Bydgoszczy. Sprawdziliśmy różne modele pojazdów o różnych pojemnościach. Łączy je rok produkcji (2015) oraz rodzaj paliwa (benzyna).

Model pojazdu

Najtańsza polisa

Ford Focus 1.6

384 zł

Audi Q3 2.5

419 zł

Opel Adam 1.0

350 zł

Renault Megane 2.0

407 zł

BMW X5 4.4

496 zł

 

W tabeli widać zależność ceny OC od pojemności. Im większa pojemność, tym wyższa składka OC.

Gdzie i jak sprawdzić posiadane zniżki OC?

Wielu kierowców zastanawia się nad wysokością swoich zniżek. Szczególnie trudno je określić, gdy wystąpiły przerwy w ubezpieczeniu lub zostały spowodowane szkody. Każdy może zawnioskować do UFG o zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia OC i AC. UFG nie wyliczy jednak ile zniżek przysługuje kierowcy, ale zestawi wszystkie polisy oraz wszystkie szkody. Na tej podstawie będzie można wyliczyć swoje zniżki. O zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia można wnioskować także do ubezpieczycieli. Tak, jak w przypadku UFG towarzystwo wskaże polisy i szkody danego kierowcy.

Zniżki można także sprawdzić na ostatniej polisie komunikacyjnej. Nie każde towarzystwo zapisuje liczbę procent zniżek, ale warto sprawdzić ten dokument.

Jak działa ubezpieczenie przed utratą zniżek?

Ubezpieczenie przed utratą zniżek, najczęściej nazywane ochroną zniżek jest dobrowolnym ubezpieczeniem dokupowanym do OC lub AC. Dzięki wykupieniu tego produktu przy odnowieniu polisy na kolejny rok ubezpieczyciel nie uwzględni szkody przy wyliczaniu składki OC lub AC. Warto pamiętać, że ochrona zniżek działa tylko na pojazd, na który została wykupiona oraz tylko w towarzystwie, w którym została wykupiona. Każda szkoda jest raportowana do UFG, ochrona zniżek nie kasuje tej szkody. Będzie ona widoczna we wszystkich towarzystwach.

Jak młody kierowca może tanio ubezpieczyć auto bez posiadania zniżek?

Młodzi kierowcy płacą wyższe OC ze względu na młody wiek i brak historii polisowej. Nie oznacza to jednak, że nie mogą obniżyć składki. Jednym z najpopularniejszych sposobów jest dopisanie na współwłaściciela starszej osoby z bezszkodowym przebiegiem ubezpieczenia.

Przykład:

Pan Łukasz ma 20 lat i planuje zakup swojego pierwszego samochodu. Ma upatrzoną Skodę Fabię 1.4 z 2014 roku. Sprawdził, ile zapłaciłby za OC sam, a ile ze swoim ojcem, panem Janem.

Najtańsze oferty OC dla 20-letniego właściciela auta bez współwłaściciela

Link4: 1917 zł

Uniqa: 2148 zł

Benefia: 2511 zł

Najtańsze oferty OC dla 20-letniego właściciela auta i starszego współwłaściciela

TUZ: 1046 zł

Mtu.24: 1501 zł

Beesafe: 1744 zł

Różnica w cenie jest wysoka. Pan Łukasz mógłby zaoszczędzić prawie 900 zł. Jednak trzeba pamiętać o tym, że gdy młody kierowca spowoduje szkodę, będzie ona zapisana także na koncie starszego współwłaściciela. Przy ubezpieczaniu swoich pojazdów współwłaściciel będzie musiał zapłacić więcej.

Porównaj polisy OC/AC

Jak w kilka minut znaleźć tanie ubezpieczenie OC?

Gdy chcesz zakupić polisę, nie musisz wiedzieć, jakiej wysokości są twoje zniżki. System sam wylicza składkę. Dobrym rozwiązaniem jest porównaniu kilku ofert. Można zrobić to szybko w jednym miejscu, w porównywarce internetowej. Wpisując dane raz, otrzymasz oferty wielu towarzystw ubezpieczeniowych. Jedyne co musisz przygotować, to swoje dane oraz samochodu, które znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym. Gdy wybierzesz już ofertę, polisa przyjdzie na mejla, a opłacić ją możesz przez internet.

Ubezpieczenie samochodu bez zniżek – co warto wiedzieć?
 1. Jednym z czynników decydujących o cenie OC jest historia polisowo-szkodowa.
 2. Każda polisa i każda szkoda jest raportowana do UFG, skąd ubezpieczyciele pobierają historię polisową szkodową.
 3. Składka OC jest zależna m.in. od miejsca zamieszkania kierowcy, marki, modelu samochodu.
 4. Na OC można zaoszczędzić sprawdzając ceny w różnych firmach np. w porównywarce ubezpieczeń.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie samochodu bez zniżek

 1. W jakich towarzystwach można kupić ochronę zniżek?

  Ochrona zniżek to dobrowolne ubezpieczenie, które nie jest dostępne we wszystkich towarzystwach. Jednak coraz więcej firm wprowadza je do oferty. Aktualnie ochronę zniżek można kupić m.in. w Link4, PZU, Compensie, Ergo Hestii, Wienerze, Tuzie.

 2. Ile może zaoszczędzić na OC i AC kierowca, który ma wzorową historię ubezpieczenia?

  Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ towarzystwa zrezygnowały z podawania liczby procent zniżek. Aby porównać składki warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeń. Cena OC jest zależna takie od innych czynników.

 3. Czy system bonus-malus ma zastosowanie przy ubezpieczeniach assistance i NNW?

  System bonus-malus działa tylko w przypadku OC i AC. Assistance jest dodatkowym ubezpieczeniem, który ma swoje limity oraz zakres. Im lepszy zakres, tym droższa polisa. Natomiast przy NNW ważna jest suma ubezpieczenia i to od niej zależy składka.

 4. Dlaczego ubezpieczyciele odeszli od transparentnego systemu bonus-malus?

  Do 2004 roku obowiązywał sposób naliczania zniżek, który był uregulowany rozporządzeniem. Po zmianie przepisów każdy ubezpieczyciel mógł wprowadził swoje regulacje i tak też się stało. Jednak każde towarzystwo weryfikuje przebieg ubezpieczenia z bazą UFG.

 5. Czy zakup ubezpieczenia od utraty zniżek to gwarancja taniego OC czy AC?

  Nie da się tego zagwarantować. Ochrona zniżek działa tylko w tym towarzystwie, w którym została wykupiona. Nie oznacza to jednak, że nawet po szkodzie w przyszłym roku to towarzystwo będzie miało najkorzystniejszą ofertę. Warto zawsze porównywać oferty.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia