Oszczędź nawet 50% na polisie.

Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.

Porównaj ceny

Kupno samochodu bez OC - o czym trzeba pamiętać?

Oszczędź nawet 50% na polisie.

Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.

Porównaj ceny
Zanim zdecydujesz się na kupno samochodu, dobrze sprawdź wszystkie dane dotyczące jego ubezpieczenia. Ma to duże znaczenie, ponieważ w Polsce ubezpieczenie OC samochodu jest obowiązkowe i jego brak choćby przez jeden dzień grozi karami finansowymi.

Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego trzeba posiadać OC, jak sprawdzić czy dany samochód został objęty ochroną oraz jak szybko kupić OC dla nowo kupionego samochodu.

 

Dlaczego ubezpieczenie OC to obowiązek?

W Polsce ubezpieczenie OC samochodu jest obowiązkowe – reguluje to Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Zgodnie z tym aktem warunki obowiązkowego ubezpieczenia OC są takie same dla wszystkich, bez względu na to, w jakim towarzystwie wykupują ochronę.

Ubezpieczenie OC chroni Cię przed konsekwencjami finansowymi, jeżeli wyrządzisz komuś szkodę, a osoba ta będzie domagać się od Ciebie jej naprawienia lub rekompensaty w formie pieniężnej. Brak polisy może wiązać się w wysokimi karami ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Przepisy nakładające obowiązek posiadania OC komunikacyjnego obowiązują w Polsce, w praktycznie tylko nieznacznie zmienionej formie, od kilku już dekad, a kierowcy i posiadacze pojazdów powinni wiedzieć, że posiadanie pojazdu mechanicznego to nie tylko przywilej jego użytkowania, ale również obowiązek ubezpieczenia OC. Tym bardziej, że przepisy są stabilne, dla kierowców nie są niczym nowym i każdy posiadacz pojazdu mechanicznego musi pamiętać o tym obowiązku - podaje rzecznik prasowy UFG Damian Ziąber.

W przypadku braku ubezpieczenia OC może dojść do sytuacji, w której sprawca będzie musiał pokryć koszty naprawy pojazdu innego kierowcy lub koszty leczenia osoby poszkodowanej z własnych środków. Nie każdy może sobie na to pozwolić.

Jak sprawdzić ubezpieczenie OC pojazdu? Najlepiej przed zakupem!

Jeśli planujesz kupić używany samochód, warto przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży upewnić się, że posiada on aktualne ubezpieczenie OC. Bez ważnej poisy nie można zarejestrować pojazdu w wydziale komunikacji. Poza tym unikniesz wspomnianych przykrych konsekwencji związanych z grzywną czy koniecznością pokrycia szkód z własnej kieszeni.

Gdzie można sprawdzić ubezpieczenie auta? Jeśli chcesz się dowiedzieć, czy dane auto jest ubezpieczone, możesz to zrobić na dwa sposoby:

Na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego www.ufg.pl - wystarczy że wejdziesz w sekcję „Baza OC i AC” i klikniesz w „Sprawdzenie ubezpieczenia OC”. Następnie musisz wpisać numer rejestracyjny samochodu lub jego numer VIN.

Na stronie CEPiK https://historiapojazdu.gov.pl - w tej bazie oprócz OC znajdziesz tam wszystkie inne niezbędne informacje dotyczące samochodu,a więc dane o jego realnym przebiegu, parametrach technicznych silnika, poprzednich właścicielach, zdarzeniach, takich jak kradzież czy kolizja, ostatnim badaniu technicznym i jego wyniku.

Jakich danych potrzeba, aby zweryfikować polisę OC?

To, jakie dane będą potrzebne, zależy od miejsca, w którym będziesz sprawdzać ważność polisy OC. W celu weryfikacji na UFG wystarczy znać numer rejestracyjny lub numer VIN. Natomiast sprawdzając polisę OC przez serwis Historia Pojazdu, musisz podać łącznie trzy dane:

  • numer rejestracyjny pojazdu,

  • numer VIN,

  • datę pierwszej rejestracji.

 

Z kolei jeśli interesuje cię autentyczność polisy u ubezpieczyciela, będziesz potrzebować numeru polisy oraz danych samochodu i jego właściciela.

 

Czy każdy sprzedawany samochód powinien być ubezpieczony?

Tak, każdy sprzedawany samochód powinien być objęty ochroną ubezpieczeniową. Przede wszystkim wynika to z litery prawa, które zobowiązuje sprzedawcę do przekazania nowemu nabywcy samochodu wraz z aktualnym ubezpieczeniem OC. Nabycie pojazdu bez OC może mieć poważne konsekwencje dla kupującego, ponieważ bez ważnego ubezpieczenianie będzie można zarejestrować samochodu w wydziale komunikacji. Poza tym samochodem bez ważnego OC nie powinno się poruszać po drodze publicznej.

Kupno samochodu bez ważnego OC – co zrobić?

Jeśli zdecydujesz się na kupno samochodu bez ważnego OC, najważniejszym krokiem jest jak najszybsze wykupienie polisy.

 

Ważne! Powinieneś zrobić to najpóźniej w dniu zawarcia umowy kupna-sprzedaży auta. W tym celu należy skontaktować się z ubezpieczycielem lub dokonać zakupu polisy przez Internet.

Porównaj polisy OC/AC

Czy można wrócić do domu pojazdem bez polisy OC?

Zdecydowanie nie powinno się tego robić. W przypadku braku takiej polisy kierowca narusza przepisy i naraża się na poważne konsekwencje. Bez polisy OC nie będziesz zabezpieczony w przypadku doprowadzenia do szkód w trakcie jazdy, a co gorsza, będziesz musiał pokryć koszty naprawy pojazdów osób trzecich czy koszty ich leczenia związane z wypadkiem z własnej kieszeni. Poza tym jazda bez polisy OC w przypadku kontroli drogowej będzie skutkować wysokim mandatem oraz odholowaniem samochodu na parking na Twój koszt.

Jakie kary obowiązują za brak ważnego OC na drodze?

Brak ważnego ubezpieczenia OC to poważne naruszenie przepisów drogowych. Podstawą do obliczenia kary za brak ważnego OC jest minimalne wynagrodzenie brutto w danym roku kalendarzowym.  Od 1 stycznia 2023 roku płaca minimalna wynosi 3490 zł, a z kolei od 1 lipca 2023 roku będzie to 3600 zł. Dodatkowo wysokość kary uzależniona jest od rodzaju pojazdu oraz okresu, w jakim nastąpiła przerwa w ubezpieczeniu.

Obowiązujące kary za brak OC w drugiej połowie 2023 roku mogą sięgnąć nawet 10 800 złotych za auto ciężarowe. Jeśli chodzi o samochód osobowy, kary wynoszą od 1400 do 6980 złotych. W przypadku tego tego pojazdów przewidziano następujące kary za brak OC:

  • do 3 dni – 40% najniżej krajowej brutto,
  • od 4 do 14 dni – 100% najniższej krajowej brutto,
  • powyżej 14 dni – 200% najniższej krajowej brutto.

Po doliczeniu wysokości mandatu i kosztów odholowania pojazdu na parking może uzbierać się całkiem spora syma obciążająca twóh budżet.

Dokładną wysokość kar za brak OC w 2023 roku przedstawiamy w poniższych tabelach

Kara za brak OC od 1. stycznia 2023 roku

Samochody osobowe

Samochody ciężarowe

Pozostałe pojazdy

1400 zł

2090 zł

230 zł

3490 zł

5240 zł

580 zł

6980 zł

10470 zł

1160 zł

 

Kara za brak OC od 1. lipca 2023 roku

 

Samochody osobowe

Samochody ciężarowe

Pozostałe pojazdy

brak OC do 3 dni

1440 zł

2160 zł

240 zł

brak OC od 4 do 14 dni

3600 zł

5400 zł

600 zł

brak OC powyżej 14 dni

7200 zł

10800 zł

1200 zł

 

Jak szybko znaleźć OC dla zakupionego samochodu?

Jeśli chcesz szybko znaleźć OC dla swojego nowego samochodu, warto rozważyć oferty kilku różnych towarzystw ubezpieczeniowych. W takim przypadku możesz skorzystać z internetowej porównywarki ubezpieczeniowej, która pozwoli Ci łatwo porównać koszty i warunki poszczególnych polis. Wystarczy wprowadzić podstawowe informacje o pojeździe oraz swoje dane. Porównywarka zaprezentuje oferty różnych firm, umożliwiając ci wybór najlepszej opcji.

 

Kieruj się przede wszystkim ceną ochrony, ponieważ jej zakres jest odgórnie określony ustawowo i identyczny w każdym TU. Ubezpieczyciele mogą natomiast dowolnie ustalać koszt polisy.

 

Aby szybko znaleźć jak najlepszą ofertę ochrony, możesz zdecydować się też na rozmowę z doradcą ubezpieczeniowym, który zaproponuje Ci przez telefon najlepszą opcję ubezpieczenia OC samochodu.

 

Kupno samochodu a polisa OC poprzedniego właściciela

Kupując używany samochód, można się zdecydować na zakup nowej polisy OC w wybranym przez siebie TU lub kontynuować dotychczasową, korzystając z umowy ubezpieczenia zawartej przez poprzedniego właściciela pojazdu. Wybór należy do ciebie jako nabywcy samochodu.

Kiedy warto kontynuować ubezpieczenie OC?

Opłaca się kontynuować dotychczasową polisę OC szczególnie wtedy, kiedy do jej zakończenia pozostało jeszcze sporo czasu. Należy przy tym jednak pamiętać, że w momencie jej wygaśnięcia, nie przedłuży się ona automatycznie. W związku z tym po jej ustaniu trzeba zawrzeć nową polisę, aby uniknąć ryzykownej przerwy w ubezpieczeniu samochodu.

Jeżeli jako nowy właściciel auta zdecydujesz się na kontynuację wykupionej przez zbywcę ochrony OC, musisz liczyć się z ewentualną rekalkulacją składki. To nic innego, jak ponowne wyliczenie jej wysokości z uwzględnieniem Twoich danych. Co ważne, nawet jeżeli sprzedający opłacił polisę OC w całości, ubezpieczyciel i tak może poprosić Cię o dopłatę. Zazwyczaj dzieje się tak, kiedy samochód wraz z polisą kupuje młody kierowca bez doświadczenia.

Kiedy lepiej wykupić całkiem nową polisę?

Nową polisę warto wykupić w momencie, kiedy dotychczasowa kończy się za parę dni. W ten sposób nie ryzykujesz przeoczenia terminu zakupu nowego ubezpieczenia. Wykup ochrony będzie również konieczny, jeśli kupowany samochód w ogóle nie posiada ważnego ubezpieczenia OC. Aby zorientować się wkorzystnych dla ciebie ofertach, skorzystaj z naszego kalkulatora polis!

Przykładowa kalkulacja dla samochodu: Skoda Octavia poj. 2.0 l, rok produkcji 2020, kombi

TU OC AC NNW Assistance Cena OC
Trasti + + + + 1624 zł
LInk4 + + + + 1711,22 zł
BeeSafe + + + + 1781, 50 zł

 

Warto wiedzieć!
  • W Polsce ubezpieczenie OC samochodu jest obowiązkowe zgodnie z Ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych.
  • Zanim kupisz samochód, sprawdź czy posiada on ważne ubezpieczenie OC. Możesz to zrobić bezpłatnie na ufg.pl lub historiapojazdu.pl.
  • Jeśli samochód nie posiada ważnego OC, musisz niezwłocznie wykupić nową polisę, aby uniknąć kar i konsekwencji finansowych w razie spowodowania wypadku. Powinieneś zrobić to najpóźniej w dniu zawarcia transakcji.
  • Ubezpieczenia OC najlepiej szukać w porównywarce internetowej lub u agenta konkretnetgo TU.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o zakup samochodu bez OC

  1. Gdzie mogę sprawdzić ważność polisy OC pojazdu?

    Ważność polisy OC pojazdu możesz sprawdzić na stronie www.ufg.pl lub www.historiapojazdu.gov.pl.

  2. Jakie dane są potrzebne do weryfikacji ubezpieczenia samochodu?

    Aby zweryfikować, czy samochód posiada ważne ubezpieczenie OC, na stronie UFG będziesz potrzebować numeru rejestracyjnego pojazdu lub numeru VIN. Na stronie Historia Pojazdu musisz podać dodatkowo datę pierwszej rejestracji auta.

  3. Co zrobić, jeśli kupię auto bez ważnego ubezpieczenia OC?

    Jeśli kupiłeś samochód bez ważnego ubezpieczenia OC, powinieneś jak najszybciej wykupić taką ochronę. W przeciwnym razie, gdy doprowadzisz do jakichkolwiek szkód lub wypadków, związane z nimi koszty będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni. Dodatkowo w razie kontroli grozi Ci wysoka kara pieniężna za brak OC

  4. Kiedy muszę kupić polisę OC dla zakupionego pojazdu bez ubezpieczenia?

    Jeśli kupiłeś pojazd bez obowiązkowego ubezpieczenia, musisz je wykupić tego samego dnia w którym podpisałeś umowę kupna-sprzedaży. Jeśli tego nie zrobisz, musisz liczyć się z karą nałożoną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny za brak ważnego obowiązkowego ubezpieczenia OC.

  5. Czy można kupić samochód bez ważnego ubezpieczenia OC?

    Jest to możliwe. W takiej sytuacji sprzedający powinien poinformować o tym fakcie nabywcę auta. To oczywiście nie zwalnia kupującego z obowiązku weryfikacji ważności OC z własnej inicjatywy.

  6. Czy po zakupie zapłacę karę za niewykupienie OC przez poprzedniego właściciela?

    Nie. To poprzedni właściciel poniesie karę za nieopłacenie ubezpieczenia OC za okres, kiedy to on był właścicielem. Na Tobie ciąży obowiązek wykupienia polisy w dniu podpisania umowy kupna samochodu.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Średnia ocena: 0.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia