Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Oszczędź nawet 50% na polisie.
Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.
Porównaj ceny

Podatek od kupna samochodu - kiedy trzeba go zapłacić?

Kupno samochodu to nie tylko wymiana handlowa. Posiadanie pojazdu wiąże się z kosztami, a podpisanie umowy kupna sprzedaży z odpowiedzialnością. Obowiązek zapłaty podatku od transakcji powstaje już od dnia zawarcia umowy.

Nie wszyscy jednak zapłacą podatek od kupna samochodu, a rodzaj opłaty będzie różnił się w zależności od kupującego i sprzedającego. Kiedy należy zapłacić podatek PCC, a kiedy podatek VAT? W artykule wyjaśniamy wątpliwości w zakresie obowiązku płacenia podatku od kupna samochodu. 

Czym jest podatek od kupna samochodu?

Samochód jest rzeczą ruchomą, dlatego w świetle przepisów jego sprzedaż wiąże się z koniecznością zapłaty podatku. 

Dodatkowymi formalnościami nie trzeba się martwić, jeśli auto zostało kupione w komisie lub salonie samochodowym, a także w przypadku zakupu samochodu od osoby prowadzącej działalność gospodarczą. Wówczas podmiot profesjonalny wystawia fakturę VAT, a kupujący samochód nie ma obowiązku uiszczania dodatkowej opłaty podatkowej w fiskusie. 

Kupiłeś samochód i zastanawiasz się gdzie znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC? Na UbezpieczeniaOnline.pl znajdziesz oferty 17 towarzystw w jednym miejscu, co pozwoli Ci wybrać najlepsze ubezpieczenie samochodu w kilka minut. Dopasuj ofertę do Twoich potrzeb bez zbędnych formalności. 

Porównaj polisy OC/AC

Kiedy trzeba zapłacić podatek od zakupu auta?

Co do zasady, podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) należy zapłacić w przypadku kupna używanego samochodu od podmiotu niebędącego podatnikiem VAT. Po zakupie samochodu niezwłocznie należy wypełnić formularz PCC. 

Kto powinien udać się do urzędu skarbowego? Zwykle podatek PCC płaci osoba kupująca. Nie ma żadnych przeciwwskazań prawnych, aby strony umówiły się inaczej i to zbywca pojazdu będzie płacił podatek od kupna samochodu.

Jednak poprzedni właściciel pojazdu może również być zobowiązany do zapłaty podatku PCC od sprzedaży pojazdu. Taki obowiązek powstaje, kiedy zbywca sprzedał nabyty samochód przed upływem 6-miesięcznego okresu od momentu zakupu. Wtedy sprzedający będzie musiał rozliczyć się z fiskusem. 

Kto jest zwolniony z obowiązku zapłaty PCC?

Nie zawsze jednak trzeba uiścić opłatę podatkową. Istnieją pewne wyjątki, kiedy ustawodawca zwalnia z obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Kiedy nie ma potrzeby składania deklaracji PCC? 

 • W sytuacji kiedy, wartość transakcji nie przekroczyła 1000 zł. Natomiast, trzeba pamiętać, że podstawę do opodatkowania stanowi wartość rynkowa samochodu. Np. jeśli kupiłeś samochód za 900 zł, a wartość rynkowa samochodu wynosi 2000 zł, to wciąż jesteś zobowiązany do zapłaty podatku od kupna samochodu. 
 • Z podatku zwolnione są państwa obce i ich przedstawicielstwa dyplomatyczne, organizacje pożytku publicznego oraz osoby niepełnosprawne kupujące samochód osobowy na potrzeby własne.

W jakim terminie i jak zapłacić podatek od kupna samochodu?

Podatek PCC jest objęty stałą stawką - obecnie jest to 2 % od wartości rynkowej samochodu. Płatnik powinien wyliczyć należny podatek samodzielnie, a następnie wpisać uzyskaną wartość do deklaracji PCC. 

Uwaga: wysokość podatku PCC powinna być obliczona na podstawie średnich cen rynkowych pojazdu, a nie koniecznie kwoty wpisanej w umowie kupna-sprzedaży. Celowe zaniżanie kwoty sprzedaży, najpewniej zakończy się wezwaniem urzędu skarbowego. Urząd po skontrolowaniu faktycznej wartości pojazdu może zobowiązać płatnika do korekty i wyrównania różnicy. 

Przykład: Wartość samochodu marki Volkswagen Polo z 2019 roku wynosi ok. 60 000 zł. Ile wynosi podatek od zakupu takiego samochodu? Do obliczenia wystarczy proste działanie matematyczne: 60 000 x 0,02 = 1200 zł. 

To jaki formularz należy złożyć, jest zależne od tego czy, oprócz zakupu auta były podejmowanie przez Ciebie inne czynności cywilnoprawne. 

 • standardowym dokumentem jest deklaracja PCC-3 - przepisy pozostawiają 14 dniowy termin od daty zawarcia umowy sprzedaży na złożenie deklaracji PCC-3 wraz z załącznikami do Urzędu Skarbowego
 • w sytuacji, kiedy stronami umowy sprzedaży jest co najmniej dwóch nabywców należy wypełnić formularz PCC-3/A, 
 • jeżeli w danym miesiącu zostały podjęte co najmniej trzy inne czynności cywilnoprawne, można złożyć do Urzędu skarbowego zbiorczą deklarację PCC-4 w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych w terminie do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy.

Deklarację PCC należy złożyć do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Oznacza to, że dokumenty powinny zostać przekazane do urzędu skarbowego przypisanego do twojego miejsca zamieszkania. 

 • w formie online poprzez stronę rządową e-Deklaracje (deklarację należy podpisać kwalifikowanym podpisem elektronicznym), 
 • w formie tradycyjnej, bezpośrednio we właściwym urzędzie skarbowym lub za pośrednictwem poczty.

Wyliczoną kwotę podatku należy opłacić w kasie urzędu skarbowego lub przekazać na konto bankowe wskazane przez urząd skarbowy. 

Co grozi za nieopłacenie podatku PCC?

Trzeba mieć na uwadze, że nieopłacenie podatku to przestępstwo skarbowe, a za brak opłaconego podatku można otrzymać mandat skarbowy. Wysokość kary od jest zależna od płacy minimalnej w danym roku. W 2022 roku kara za niezapłacony podatek może wynieść od 301 zł do 60 200 zł. Opinia eksperta:

W sytuacji zakupu samochodu przepisy prawa nakładają na kupującego szereg zobowiązań jak m.in. ubezpieczenie samochodu, zapłacenie podatku czy rejestracja i zgłoszenie nabycia pojazdu do właściwych instytucji. Obowiązek podatkowy ciąży na osobie, która staje się nowym właścicielem pojazdu. Zapłata podatku powinna stanowić priorytet w domykaniu wszystkich formalności związanych z kupnem pojazdu. Podatek bowiem stanowi tylko 2% wartości rynkowej auta, a kara za nieuiszczenie opłaty podatkowej może być bardzo wysoka - nawet do 60 200 zł. Dlatego kupując samochód, warto pamiętać, aby w budżet wliczyć kwotę także podatku, natomiast terminowa zapłata pozwoli uniknąć kłopotów i utopionych kosztów.'

Porównaj polisy OC/AC

Warto wiedzieć
 • Obowiązkowi podatkowemu podlegają czynności cywilnoprawne. Opłata jest pobierana np. w przypadku umowy sprzedaży, umowy pożyczki, darowizny. 
 • Podatku od kupna pojazdu nie trzeba płacić, jeśli otrzymałeś za zakup fakturę VAT. 
 • Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) należy zapłacić w przypadku zakupu używanego samochodu od podmiotu niebędącego podatnikiem VAT. 
 • Wysokość podatku PCC powinna zostać obliczona na podstawie średnich cen rynkowych pojazdu. W sytuacji źle wyliczonej kwoty urząd skarbowy można wezwać do wyrównania różnicy. 
 • Kupujący jest zwolniony z obowiązku zapłaty PCC, jeżeli podstawa opodatkowania nie przekracza 1000 zł.
 • Z podatku zwolnione są państwa obce i ich przedstawicielstwa dyplomatyczne, organizacje pożytku publicznego oraz osoby niepełnosprawne kupujące samochód osobowy na potrzeby własne
 • Podatek PCC jest objęty stałą stawką 2 %. 
 • Na złożenie deklaracji i zapłatę podatku przepisy pozostawiają 14 dni od daty zawarcia umowy sprzedaży. 
   

FAQ - najczęściej zadawane pytania o podatek od kupna samochodu

 1. Dostałem informację, że muszę zapłacić wyższy podatek od kupna samochodu od wskazanego w deklaracji PCC. Czy można się odwołać od decyzji urzędu skarbowego?

  Prawnie istnieje możliwość odwołania się od decyzji, natomiast warto wstąpić na procedurę odwoławczą tylko w przypadku, gdy istnieją realne podstawy do udowodnienia, iż urząd skarbowy nieuczciwe wyliczył kwotę należnego podatku. W sytuacji sporu często powoływany jest profesjonalny rzeczoznawca.

 2. Co, jeśli zapomniałem zapłacić podatek PCC w ustawowym terminie?

  Powinieneś niezwłocznie zgłosić się do urzędu i dokonać zapłaty podatku. W ten sposób jest duża szansa na uniknięcie kary finansowej. W takim przypadku istnieje możliwość powołania się na instytucję czynnego żalu, która umożliwia uniknięcie zapłaty kary za zaniedbanie obowiązku podatkowego.

 3. Czy jeśli mieszkam na stałe za granicą, to muszę zapłacić podatek w Polsce?

  Opodatkowaniu podlega pojazd, który w chwili zakupu znajdował się w Polsce lub gdy nabywca dokonał zakupu samochodu za granicą, ale będzie on zarejestrowany, a następnie użytkowany na terenie Polski.

 4. Czy przedsiębiorca musi płacić PCC za zakup samochodu?

  Przedsiębiorca, który jest płatnikiem podatku VAT, jest zwolniony z opłacenia podatku PCC. Samochód powinien jednak wchodzić w skład majątku firmy i być przeznaczony na jej cele. Natomiast jeśli auto będzie służyło głównie na użytek prywatny, kupujący powinien rozliczyć się tak jak osoba, która nie prowadzi działalności gospodarczej.

 5. Czy po sprzedaży auta polisa przechodzi na kolejnego właściciela?

  Sprzedający ma obowiązek przekazać aktualne ubezpieczenie OC nabywcy przy sporządzeniu umowy kupna-sprzedaży. Nowy właściciel ma prawo zadecydować czy będzie kontynuował polisę w obecnym zakładzie ubezpieczeń. Jeśli kupujący zdecyduje się zachować aktualne OC, ubezpieczyciel nie zwróci poprzedniemu właścicielowi niewykorzystanej składki, natomiast w przypadku rezygnacji nabywcy z ubezpieczenia w obecnym towarzystwie ubezpieczeń, poprzedni właściciel może skierować wniosek do ubezpieczyciela o zwrot składki.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
5
4
8
0

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia