Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Oszczędź nawet 50% na polisie.
Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.
Porównaj ceny

Ubezpieczenie GAP - co to i kto z niego skorzysta?

W momencie opuszczenia salony auto traci 10% wartości. W pierwszym roku użytkowania ok. 20-30%.

W kolejnych nawet do 50%. Dla samochodu o wartości 100 000 zł to aż 50% utraty wartości w ciągu pierwszych 3-5 lat. 

Czy można się przed tym zabezpieczyć? Można - poprzez zakup polisy GAP. 

Czym jest ubezpieczenie GAP? W jaki sposób może Ci pomóc? Komu przyda się najbardziej? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu. 

Porównaj polisy OC/AC

Czym jest ubezpieczenie GAP?

Ubezpieczenie GAP, z ang. Guaranteed Asset Protection, to ubezpieczenie od utraty wartości aktywów. Powszechnie określa się je jako ubezpieczenie od straty finansowej. 

Nie odnosi się wyłącznie do samochodów, choć to właśnie z ubezpieczeń samochodów jest najbardziej znane.

Samochody są znane z tego, że bardzo szybko tracą na wartości. Często okazuje się, że odszkodowanie z autocasco nie wystarcza na uregulowanie pozostałych do spłaty rat leasingu lub kredytu. To sytuacja, w której warto kupić ubezpieczenie GAP, ponieważ odszkodowanie z niej pokryje tę różnicę. Gdy je masz, ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie w kwocie różnicy pomiędzy tym, co jesteś komuś winny, a tym, ile dostaniesz z AC. 

Jakie są rodzaje ubezpieczenia GAP?

Ubezpieczenia GAP różnią się w zależności od tego, którą różnicę ma pokryć towarzystwo ubezpieczeniowe. Istnieje kilka rodzajów ubezpieczenia GAP:

 • GAP finansowy - zwraca różnicę pomiędzy odszkodowaniem z AC, a kwotą finansowania pozostałą do spłaty,
 • GAP fakturowy - pokrywa różnicę pomiędzy odszkodowaniem z AC, a wartością pojazdu na fakturze,
 • GAP indeksowy - zwraca określoną kwotę, najczęściej 20-30% wartości pojazdu,
 • GAP casco - zwraca różnicę pomiędzy wartością rynkową pojazdu a sumą ubezpieczenia z polisy AC.

Ze względu na najbardziej szerokie ubezpieczenie, GAP fakturowy jest najdroższy, a finansowy stosunkowo najtańszy. 

Który GAP jest najlepszy? Tutaj nie jest to takie proste, jak w OC, gdzie najlepsze OC to najtańsze OC. Musisz dobrać GAP do swoich potrzeb, uwzględniając okres korzystania z pojazdu, jego wartość i potencjalne straty w razie szkody całkowitej lub kradzieży. Jeśli chcesz po prostu spłacić leasing, wybierz GAP finansowy. Jeśli jednak chcesz spłacić leasing i żeby jeszcze coś zostało, najlepszym rozwiązaniem będzie GAP fakturowy. 

Jak uzyskać odszkodowanie z ubezpieczenia GAP?

Odszkodowanie z ubezpieczenia GAP zostanie wypłacone przy szkodzie całkowitej lub kradzieży. W zależności od rodzaju zdarzenia do wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia GAP będą potrzebne inne dokumenty, które potwierdzą fakt jej wystąpienia oraz pozwolą określić kwotę odszkodowania. 

W przypadku szkody całkowitej po wypadku ubezpieczyciel będzie wymagać orzeczenia szkody całkowitej - od ubezpieczyciela lub rzeczoznawcy samochodowego.

Jeżeli zaś chodzi o kradzież, do dokumentacji szkodowej należy dołączyć zaświadczenie z komendy policji, która przyjęła zgłoszenie kradzieży. 

Szkodę możesz zgłosić przez Internet, telefonicznie lub pocztą. 

Oprócz dokumentów potwierdzających wystąpienie zdarzenia objętego ubezpieczeniem GAP, dołącz rozliczenie umowy finansowania auta, kopię dowodu rejestracyjnego, polisy AC oraz przyznanej kwoty odszkodowania z AC. W przypadku GAP fakturowego dodatkowo należy załączyć fakturę. 

Kto skorzysta na zakupie ubezpieczenia GAP?

Wartość pojazdów spada w czasie. Zużywają się i przeważnie noszą piętno poprzedniego właściciela, który albo o nie dba, albo nie. Loteria. 

Kiedy masz samochód i ubezpieczasz go w ryzyku autocasco, w razie wystąpienia szkody całkowitej dostaniesz tyle pieniędzy, ile auto było warte w dniu szkody. 

Weźmiesz tę kasę, dołożysz kilka tysięcy - kupisz coś nowego. 

Sytuacja zmienia się dla osoby, która ma samochód z finansowaniem zewnętrznym, a pojazd nie należy do niej. 

Umowa leasingu czy kredytu zawiera szereg zapisów, które zabezpieczają finansującego na wypadek utraty lub zniszczenia przedmiotu finansowania. 

Cokolwiek się stanie - kradzież, wypadek, żywioły - finansujący odzyska należność. 

Korzystający nie jest w tak komfortowej sytuacji. W razie szkody całkowitej zostaje bez samochodu, a to jeszcze nie koniec problemów. 

Korzystającego obowiązuje umowa, którą trzeba wypełnić. 

Przykład. Do końca pozostało Ci 20 rat leasingowych po 2000 zł, czyli 40 000 zł i ostatnia rata wykupowa 10 000 zł. W sumie 50 000 zł. W momencie wystąpienia szkody całkowitej pojazd jest wart 40 000 zł. Oznacza to, że w razie nagorszego nie tylko zostaniesz bez samochodu, ale jeszcze musisz oddać leasingowi 10 000 zł. 

Na zakupie GAP skorzystają przedsiębiorcy biorący samochód w leasing lub kredyt, zwłaszcza na początku okresu finansowania, gdy do końca spłaty pozostało jeszcze dużo czasu i dużo rat. 

Czy GAP przyda się osobom fizycznym? W większości przypadków nie, i wystarczy im samo autocasco. Kwotę ewentualnego odszkodowania z AC przeznaczą na zakup kolejnego pojazdu i nie są nikomu nic winni. 

Porównaj polisy OC/AC

Na ubezpieczeniu GAP skorzystasz także wtedy, gdy planujesz zatrzymać pojazd przez co najmniej kilka lat. Utrata wartości pojazdu jest tym większa, im więcej czasu upłynęło od jego zakupu. 

Naturalnie dłuższe “trzymanie auta” zbiega się z umową leasingu lub wzięciem samochodu na kredyt, gdzie musisz spłacać pojazd przez co najmniej kilka lat.

Ile kosztuje ubezpieczenie GAP?

Cena ubezpieczenia GAP zależy od jego rodzaju, sumy ubezpieczenia oraz czasu, na jaki zawierana jest umowa ubezpieczenia. 

Przykładowe stawki ubezpieczenia GAP wynoszą:

 • GAP finansowy - 0,4 - 0,5%,
 • GAP fakturowy - 0,7 - 1,2%,
 • GAP casco - 0,3 - 0,53%,

GAP indeksowy - 0,7 - 0,8%.

Warto wiedzieć
 • Ubezpieczenie GAP, czyli guaranteed asset procetion, to ubezpieczenie od utraty wartości przedmiotu ubezpieczenia, 
 • odszkodowanie z ubezpieczenia GAP (w zależności od jego rodzaju) pokryje różnicę pomiędzy wypłatą odszkodowania z AC, a zobowiązaniami ubezpieczonego,
 • z ubezpieczenia GAP najbardziej skorzystają przedsiębiorcy korzystający z zewnętrznego finansowania pojazdów w firmie,
 • wysokość składki za ubezpieczenie GAP zależy od wartości pojazdu i okresu obowiązywania ubezpieczenia. Najczęściej wynosi od kilkuset do ponad tysiąca złotych.
   

FAQ - najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie GAP

 1. Ile wynosi suma ubezpieczenia GAP?

  Suma ubezpieczenia w polisie GAP wskazuje górną granicę odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego w razie zdarzenia objętego ubezpieczeniem. Przykładowo w PZU może wynosić 50 - 200 tys. zł, w Benefii 45 tys. zł, a w PKO Leasing - 100-200 tys. zł.

 2. Jak działa ubezpieczenie GAP?

  Ubezpieczenie GAP zabezpiecza posiadacza przedmiotu ubezpieczenia przed utratą jego wartości w czasie. Najczęściej pokrywa różnicę pomiędzy wypłatą odszkodownia wypłaconego z AC, a wskazanym celem np. wartością z faktury, sumą ubezpieczenia z AC lub kwotą rat pozostałych do spłaty.

 3. Czy każdy samochód można objąć ochroną ubezpieczenia GAP?

  W przypadku samochodów osobowych nie będzie z tym problemu, ale mogą pojawić się dodatkowe warunki np. wartość graniczna, określony okres eksploatacji, posiadanie AC czy okres pomiędzy zakupem pojazdu a zawarciem ubezpieczenia GAP. Dokładne wskazania co do pojazdów, które mogą zostać objęte ubezpieczeniem GAP, wymienia dokument Ogólnych Warunków Ubezpieczenia w danym towarzystwie ubezpieczeniowym.

 4. Co oznacza skrót GAP?

  GAP oznacza Guaranteed Asset Protection, czyli w dosłownym tłumaczeniu “gwarantowana ochrona majątku”.

 5. Jak kupić ubezpieczenie GAP?

  Ubezpieczenia GAP raczej nie kupisz przez Internet, dlatego w celu jego zakupu musisz wejść na stronę internetową danego towarzystwa ubezpieczeniowego i albo poprosić o kontakt, albo znaleźć agenta stacjonarnego, który poprowadzi sprawę.

 6. Czy w ubezpieczeniu GAP są zniżki?

  W przeciwieństwie do OC lub AC na sumę ubezpieczenia GAP lub jego zakres nie ma wpływu historia ubezpieczenia użytkownika. Na wysokość składki za ubezpieczenie GAP wpływa jego rodzaj, okres ochrony oraz wartość pojazdu, który ubezpieczenie GAP chroni.

 7. Miałem wypadek. Jak uzyskać odszkodowanie z ubezpieczenia GAP?

  W razie wypadku, który spowodował szkodę całkowitą, musisz posiadać zaświadczenie potwierdzające wystąpienie szkody. Może to być orzeczenie przez ubezpieczyciela szkody całkowitej, lub zaświadczenie od rzeczoznawcy samochodowego.

 8. Czym jest szkoda całkowita?

  O szkodzie całkowitej mówimy wtedy, gdy koszty naprawy pojazdu poszkodowanego przekraczają jego wartość rynkową w stanie nieuszkodzonym lub gdy naprawa jest ekonomicznie nieuzasadniona. Niepisana zasada mówi, że jeśli naprawa kosztuje więcej niż 70% wartości rynkowej pojazdu, to nie będzie to szkoda całkowita.

 9. Czy GAP przechodzi na nowego właściciela?

  Nie. Zgodnie z Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych tylko obowiązkowe OC przechodzi na nowego właściciela. Pozostałe ubezpieczenia dobrowolne, jak AC, NNW, Assistance, czy właśnie GAP, zostają przy dotychczasowym właścicielu, który może odzyskać składkę za niewykorzystany okres ubezpieczenia. Oczywiście sprzedający może przekazać polisę GAP i inne ubezpieczenia dobrowolne kupującemu za dopłatą.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
2
0

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia