Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Oszczędź nawet 50% na polisie.
Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.
Porównaj ceny

Ubezpieczenie nowego samochodu

Zakup nowego samochodu to nie tylko wybór wersji wyposażenia, koloru lakieru czy rodzaju silnika. Trzeba także pomyśleć o ubezpieczeniu. Zanim auto wyjedzie z salonu na drogę, musi mieć wykupione OC. A co z innymi produktami ubezpieczeniowymi?

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 

W całym roku 2022 nabywców znalazło 481 987 nowych aut. Każde z nich, najpóźniej w dniu rejestracji, musiało mieć wykupioną polisę OC. Ale można to zrobić też jeszcze przed rejestracją. Ubezpieczenie nowego samochodu z salonu możliwe jest na dwa sposoby. W tym artykule podpowiemy, jak wybrać najkorzystniejszą ofertę ubezpieczenia nowego auta. Przybliżymy też wady i zalety, jakie ma pakiet dealerski.

Obowiązek ubezpieczeniowy a zakup nowego samochodu

Kupno samochodu wiąże się z pewnymi obowiązkami, które spoczywają na jego właścicielu. Jednym z nich jest ubezpieczenie OC. W Polsce wszystkie zarejestrowane pojazdy muszą być objęte obowiązkowym ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej (OC), które chroni przed finansowymi skutkami wyrządzonych szkód powstałych w wyniku wypadku lub kolizji. Niedopełnienie tego zobowiązania skutkuje wysokimi karami pieniężnymi nakładanymi przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG), które mogą być bardzo dotkliwe.

Jeśli kupujesz nowy samochód z salonu, musisz wykupić ubezpieczenie OC najpóźniej w dniu jego rejestracji. Pamiętaj, że samochód powinien być ubezpieczony w momencie wprowadzenia go do ruchu. Kary za brak ważnego ubezpieczenia OC w 2023 roku mają dwa  różne cenniki. Pierwszy obowiązuje od 1 stycznia do 30 czerwca, a drugi od 1 lipca do końca grudnia.

Dokładną wysokość kar za brak OC w 2023 roku przedstawiamy w poniższych tabelach

Kara za brak OC od 1. stycznia 2023 roku

 

Samochody osobowe

Samochody ciężarowe

Pozostałe pojazdy

brak OC do 3 dni

1400 zł

2090 zł

230 zł

brak OC od 4 do 14 dni

3490 zł

5240 zł

580 zł

brak OC od 4 do 14 dni

6980 zł

10470 zł

1160 zł

 

Kara za brak OC od 1. lipca 2023 roku

 

Samochody osobowe

Samochody ciężarowe

Pozostałe pojazdy

brak OC do 3 dni

1440 zł

2160 zł

240 zł

brak OC od 4 do 14 dni

3600 zł

5400 zł

600 zł

brak OC powyżej 14 dni

7200 zł

10800 zł

1200 zł

 

Kary za brak ważnego OC uzależnione są od rodzaju pojazdu oraz okresu bez ubezpieczenia OC. Stawki w 2023 roku wzrosną dwa razy, ponieważ wysokość kar liczona jest od kwoty płacy minimalnej, która od 1 lipca ponownie wzrośnie. Konsekwencją tego są wyższe stawki naliczanych sankcji.

Jak i kiedy zarejestrować nowy samochód?

4 czerwca 2021 roku weszły w życie nowe przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym, które upoważniają salony sprzedaży samochodów do zarejestrowania nowego samochodu w imieniu właściciela. Dzięki tej usłudze dealer samochodowy może wykonać za Ciebie wszystkie czynności związane z rejestracją.

W tym celu musisz złożyć w salonie pisemne upoważnienie z własnoręcznym lub elektronicznym podpisem. Upoważnia ono dealera do złożenia i odebrania dokumentów potrzebnych do poruszania się samochodu po drogach. Po uzyskaniu pełnomocnictwa pracownik salonu może zająć się procedurą rejestracji auta online w odpowiednim wydziale urzędu komunikacji.

Oprócz upoważnienia potrzebne będą:

 • dokumenty potwierdzające nabycie pojazdu (umowa, faktura),
 • dowód uiszczenia opłaty za wydanie pozwolenia czasowego oraz opłaty ewidencyjnej,
 • dane personalne właściciela pojazdu - imię i nazwisko, numer PESEL, data i miejsce urodzenia,
 • numer VIN,
 • rodzaj, marka, model, itd.,
 • adres salonu sprzedaży,
 • dowód opłaty celnej oraz dokument opłaty akcyzy, jeżeli samochód został sprowadzony z zagranicy.

Jak podaje Justyna Orłowska, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech:

Usługa rejestrowania pojazdów to kolejna już wytworzona przez Zespół Portalu GOV.PL możliwość załatwienia spraw urzędowych bez wychodzenia z domu! Co więcej - to dopiero początek zmian w systemie rejestrowania pojazdów.

 

Ubezpieczenie nowego samochodu – kiedy pakiet dealerski, a kiedy na własną rękę?

Wiesz już,że ubezpieczenie nowego samochodu to obowiązek. Kiedy zająć się tym tematem? Najlepiej od razu po zakupie pojazdu, czyli dokonaniu transakcji. Warto wiedzieć, że masz dwie możliwości:

 • możesz skorzystać z pakietu dealerskiego oferowanego przez salon samochodowy,
 • możesz samodzielnie wykupić ubezpieczenie na własną rękę.

Pakiet dealerski jest wygodnym rozwiązaniem. Wszystko odbywa się na miejscu i jest zorganizowane przez sprzedawcę samochodu. Ponadto dealer samochodowy ma wypracowane większe upusty z firmami ubezpieczeniowymi ze względu na długoletnią, obopólną współpracę. W takim pakiecie dostępne jest ubezpieczenie OC oraz AC, a także NNW i Assistance.

Co prawda wybierając pakiet dealerski, nie masz możliwości wyboru ubezpieczyciela czy zakresu ochrony (ponieważ są one ustalone z góry), jednak często oferty dealerskie pochodzą z różnych towarzystw oferujących naprawdę atrakcyjne warunki. To szczególnie korzystna opcja dla młodych kierowców, którzy nie mają jeszcze wypracowanych zniżek. Cena ubezpieczenia OC może przez to znacznie wzrastać.

Jeśli nie zdecydujesz się na takie rozwiązanie, pozostaje Ci szukać ubezpieczenia OC na własną rękę. Na stronach internetowych możesz bez żadnego problemu znaleźć porównywarki ubezpieczeń OC, które po podaniu danych pojazdu oraz kierowcy wyszukają i obliczą dla Ciebie składkę w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych.

Przy samodzielnym wyszukiwaniu ubezpieczenia możesz dostosować do siebie pakiet tak, aby zawierał wszystko, czego potrzebujesz. Poszukiwanie ubezpieczenia samemu jest korzystne dla wszystkich kierowców, którzy posiadają maksymalne zniżki. W takim wypadku cena ubezpieczenia może być niższa, niż w pakiecie dealerskim.

Ile kosztuje ubezpieczenie nowego samochodu z salonu?

Koszt ubezpieczenia samochodu zależy od wielu czynników, takich jak marka i model pojazdu, rok produkcji, wartość rynkowa, indywidualne potrzeby ubezpieczeniowe czy profil kierowcy. Dlatego ciężko podać jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. Aby dowiedzieć się, ile będzie kosztowało ubezpieczenie danego samochodu, najlepiej skorzystać z dostępnych porównywarek internetowych.

Najpopularniejsze modele aut kupowane w 2022 roku

Według Instytutu Samar 10 najlepiej sprzedających się nowych samochodów w roku 2022 w Polsce według marek to:

 1. Toyota – 73 868 szt.
 2. Skoda – 42 067 szt.
 3. Kia – 33 715 szt.
 4. Volkswagen – 30 814 szt.
 5. Hyundai – 26 888 szt.
 6. BMW – 23 796 szt.
 7. Mercedes – 21 354 szt.
 8. Dacia – 20 721 szt.
 9. Audi – 19 323 szt.
 10. Ford - 16 435 szt.

Natomiast biorąc pod uwagę konkretne modele zestawienie 10 najchętniej kupowanych nowych aut wygląda następująco:

 1. Toyota Corolla 21 366 szt.
 2. Toyota Yaris – 12 474 szt.
 3. Kia Sportage – 11 176 szt.
 4. Dacia Duster – 10 961 szt.
 5. Skoda Octavia – 10 892 szt.
 6. Toyota RAV4 – 10 580 szt.
 7. Hundai Tuscon – 9 197 szt.
 8. Hundai i30 – 9 142 szt.
 9. Toyota Yaris Cross - 9 042 szt.
 10. Toyota C-HR – 8 018 szt.

Sprzedaż nowych aut w roku 2022 niestety zaliczyła sześcioprocentowy spadek w stosunku do roku 2021, jednak wypadła i tak nieco lepiej niż przewidywano.

Średnie ceny ubezpieczenia OC dla nowych samochodów

Ubezpieczenie nowego samochodu z salonu jest zazwyczaj tańsze niż w przypadku pojazdu używanego o podobnych parametrach. Za przykład może posłużyć 5. najchętniej kupowane auto w 2022 roku, czyli Skoda Octavia. Koszt ubezpieczenie dla nowego auta z silnikiem benzynowym 1,6 w wersji kombi przestawiamy poniżej.

TU

OC

AC

NNW

Assistance

Cena

wefox

+

-

-

+

353 zł

TUZ

+

-

-

+

354 zł

UNIQA

+

-

-

+

376 zł

Proama

+

-

-

-

393 zł

Rasti

+

-

-

-

446 zł

Ubezpieczenie OC dla Skody Octavii z takim samym silnikiem i wersją wyposażenia, ale wyprodukowanej w 2020 roku będzie już wyraźnie droższe.

TU

OC

AC

NNW

Assistance

Cena

TUZ

+

-

-

+

380 zł

Generali

+

-

-

-

393 zł

Proama

+

-

-

-

406 zł

Rasti

+

-

-

-

456 zł

MTU24

+

-

-

-

528 zł

 

Jak wynika z tego porównania, ubezpieczyciele premiują ubezpieczanie fabrycznie nowych samochodów.

Ubezpieczenia AC dla samochodu z salonu – dlaczego się opłaca?

Zakup nowego samochodu to inwestycja, która wymaga odpowiedniej ochrony. Z tego powodu warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie AC (autocasco). AC pokrywa szkody, które nie są spowodowane przez kierowcę, takie jak kradzież, wandalizm, pożar czy zdarzenia drogowe. Jeśli wybierzesz AC, nie tylko zabezpieczysz swoje auto, ale także unikniesz wysokich kosztów naprawy powstałych w skutek wypadku z Twojej winy. Dodatkowo wielu ubezpieczycieli w pakiecie AC oferuje dodatkowe opcje, takie jak:

 • pomoc drogową,
 • samochód zastępczy,
 • ubezpieczenie szyb.

Oczywiście, cena z ubezpieczeniem AC dla samochodu będzie wyższa, ale należy wziąć pod uwagę fakt, że dla nowych samochodów ryzyko kradzieży czy uszkodzeń jest znacznie większe. Przy zakupie ochrony AC zwróć uwagę na kilka ważnych szczegółów. Po pierwsze, dokładnie przeczytaj warunki polisy, aby wiedzieć, jakie szkody będą objęte ubezpieczeniem. Sprawdź też kwotę sumy ubezpieczenia oraz to, ile wynosi udział klienta w szkodzie. Ponadto przyjrzyj się jakie są wyłączenia odpowiedzialności, które mogą wpłynąć na wysokość wypłaty odszkodowania. Od tego wszystkiego będzie zależeć ostateczna cena takiej polisy.

Jakie dodatkowe ubezpieczenie nowego samochodu z salonu kupić?

Oprócz obowiązkowego ubezpieczenia OC warto rozważyć też dodatkowe opcje ochrony. Pierwszą z nich jest NNW – ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków. Jest to rodzaj ubezpieczenia majątkowego, które w sytuacji wypadku drogowego zabezpiecza kierowcę i pasażerów. Po takim zdarzeniu ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie na rzecz osoby, która doznała szkody. Polisa NNW samochodu zwykle obejmuje koszty leczenia, utraty życia, trwałych skutków wypadku oraz szkód w mieniu. W przypadku posiadania polisy AC (autocasco) NNW stanowi ważne uzupełnienie ochrony, gdyż AC obejmuje szkody związane z kolizjami, kradzieżą samochodu itp., jednak nie chroni osób znajdujących się we wnętrzu pojazdu.

Drugim wartym rozważenia ubezpieczeniem jest assistance. W jego ramach ubezpieczyciel zapewnia pomoc drogową na terenie kraju oraz niekiedy też za granicą. Assistance to zazwyczaj szybka pomoc w razie awarii, wypadku drogowego czy też stłuczki oraz w przypadku braku paliwa lub nawet zgubienia kluczyków. Dzięki ubezpieczeniu assistance możesz skorzystać z usług lawety, serwisu naprawczego czy noclegu. Ubezpieczenie to jest szczególnie cenne podczas dalekich wyjazdów. Przykładową kalkulację ubezpieczenia w pełnym pakiecie dla najchętniej kupowanego w zeszłym roku auta osobowego przedstawiamy poniżej.

Pojazd: Toyota Corolla z 2023 roku

TU

OC

AC

NNW

Assistance

Cena

MTU24

+

+

+

+

2687,00 zł

Beesafe

+

+

+

+

3638,30 zł

 

Nowy samochód w leasing – jak wygląda ubezpieczenie?

Biorąc samochód w leasing, musisz liczyć się z koniecznością wykupienia dodatkowej polisy autocasco. Dzieje się tak dlatego, że firma leasingowa musi się zabezpieczyć na wypadek utraty samochodu, który na czas trwania umowy jest krótko mówiąc wypożyczony. Autocasco pozwoli w razie kradzieży samochodu lub jego uszkodzenia, np. w wyniku wypadku, odzyskać pieniądze za straty.

W przypadku leasingu istnieją dwie możliwości zawarcia ubezpieczenia:

 • ubezpieczenie oferowane przez firmę leasingową jako cały pakiet,
 • wystąpienie o zgodę od leasingodawcy na zawarcie ubezpieczenia w własnym zakresie.

W pierwszym wypadku zazwyczaj nie ma dużych możliwości wyboru oferty ubezpieczeniowej, gdyż firmy leasingowe mają podpisane stałe umowy współpracy z małą liczbą ubezpieczalni. Przez to taka ochrona może być droższa i mieć zawężony zakres. Jednak takie ubezpieczenie jest lepsze, jeśli chcesz zaoszczędzić czas na szukaniu polisy. Jeśli chodzi o ubezpieczenie, które chcesz zawrzeć samemu, jest to korzystne dla osób posiadających pełny pakiet zniżek oraz tych, którzy lubią mieć wszystko pod kontrolą.

Ubezpieczenie nowego samochodu - co warto wiedzieć?
 • Kupując nowy samochód musisz posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC, ale również warto zdecydować się na cały dodatkowy pakiet, czyli AC+NNW+Assistance.
 • Ubezpieczając nowy samochód masz 2 opcje do wyboru: pakiet dealerski lub zakup ubezpieczenia na własną rękę.
 • Pamiętaj, że nowe auta bardziej narażone są na kradzież, dlatego nie warto oszczędzać na dodatkowym ubezpieczeniu AC.
 • Jeśli zdecydujesz się na leasing samochodu, to musisz też posiadać ubezpieczenie AC.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie nowego samochodu

 1. Ile mam czasu na ubezpieczenie nowego samochodu z salonu od chwili zakupu?

  Takie auto powinno być ubezpieczone najpóźniej w dniu jego rejestracji. Zanim wyjedziesz nim na drogi publiczne musisz już mieć ubezpieczenie OC.

 2. Czy można zarejestrować auto z salonu online?

  Tak, ale taka możliwość jest zarezerwowana wyłącznie dla dealerów samochodowych. Właściciel auta przekazuje sprzedawcy nowego auta upoważnienie i wszystkie dane. Wtedy dealer składa online wniosek o rejestrację auta przy pomocy konta firmowego na platformie ePUAP.

 3. Czy można ubezpieczyć nowe auto na preferencyjnych warunkach za pośrednictwem salonu?

  Tak, takim rozwiązaniem jest pakiet dealerski. Dzięki temu, że sprzedawcy długofalowo współpracują z wybranymi ubezpieczycielami, to mają bardziej korzystne warunki na nowe polisy niż osoba, która ubezpiecza tylko 1 auto. Cena takiego ubezpieczenia zazwyczaj zależy od wartości auta.

 4. Czy da się ubezpieczyć nowe auto przed jego rejestracją?

  Tak, jest to możliwe. Musisz przedstawić dowód własności pojazdu, np. fakturę od dealera. W tym wypadku ubezpieczenie będzie wystawione na numer VIN pojazdu. Już po rejestracji niezbędne jest uaktualnienie danych u ubezpieczyciela, który uzupełni polisę o numer rejestracyjny pojazdu.

 5. Kiedy opłaca się kupić pakiet dealerski?

  Pakiet dealerski będzie najbardziej opłacalny dla osób, które nie mają wypracowanych dużych zniżek. Dotyczy to szczególnie młodych kierowców, dla których cena ubezpieczenia w takim pakiecie będzie o wiele bardziej korzystna niż ubezpieczenie kupione na własną rękę.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
2
0

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia