Ubezpieczenie AC jest ubezpieczen...">

Ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie; szkoda całkowita, samochód wyrejestrowany; żądają opłacenia kolejnej raty za ubezpieczenie.

Wszystko uzależnione jest od Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU). Ubezpieczenie AC jest ubezpieczeniem dobrowolnym i to zakład ubezpieczeń (oczywiście zgodnie z kodeksem cywilnym oraz ustawą o działalności ubezpieczeniowej) określa warunki zawarcia umowy. Jeśli ubezpieczyciel zawarł w OWU zapis o należności raty po wypłacie odszkodowania, to należy tę ratę niestety zapłacić.  Przykładowy zapis na ten temat z OWU AC PZU - jasno mówi o tym, że raty są wymagane: "art.7 pkt. 8. W razie zajścia wypadku ubezpieczeniowego, jeżeli odszkodowanie lub suma tego odszkodowania i odszkodowań dotąd wypłaconych powoduje wyczerpanie sumy ubezpieczenia, raty składki, których termin płatności przypada po dniu wypłaty odszkodowania, stają się natychmiast wymagalne i płatne w dniu wypłaty odszkodowania". Najczęściej przy wypłacie odszkodowania ubezpieczyciel pomniejsza wysokość świadczenia o zaległą ratę, ale istnieje możliwość otrzymania pisma informującego w późniejszy  terminie.
Porównaj oferty
Powrót do listy
4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia