5 wskazówek jak zaplanować inwestycję, aby była ona efektywna

Inwestować trzeba przede wszystkim „z głową”. Dlatego specjaliści wyodrębnili 5 wskazówek, którymi warto się kierować stawiając pierwsze kroki w inwestowaniu.

Spis treści artykułu:

Gdy chcesz zainwestować w przyszłość, musisz pamiętać o:

  1. właściwym określeniu celu inwestycyjnego;
  2. właściwie określonym czasie realizacji celów inwestycyjnych;
  3. określeniu własnych możliwości finansowych;
  4. określeniu swojego poziomu skłonności do ponoszenia ryzyka;
  5. wyborze strategii inwestycyjnej.

Zanim podejmiesz decyzję o inwestowaniu środków pieniężnych, zastanów się, na co chciałbyś zdobyć środki. Czy potrzebna Ci jest inwestycja, która w stosunkowo krótkim czasie przyniesie zyski, czy Twoje cele są raczej długoterminowe. Od tego bowiem zależy, jaką formę inwestycyjną wybierzesz, jaka będzie dla Ciebie najodpowiedniejsza.

Określ cel inwestycyjny

Może posiadasz już kapitał i chcesz go pomnożyć, chcesz aby pracował na siebie? A może myślisz już o emeryturze i jesteś świadomy tego, że emerytura państwowa nie będzie należała do wysokich, dlatego postanowiłeś zdobyć kapitał, który zapewni Ci godne życie na starość? Być może Twoje plany sięgają jeszcze dalej – chcesz w przyszłości pomóc swoim dzieciom i zebrać dla nich większy kapitał, tak, aby mieli ułatwiony start w dorosłe życie?

Cele mogą być różne, tak jak różne są osoby decydujące się na inwestowanie. Ważne jest, aby decyzja o inwestycjach była przemyślana.

Okres inwestowania

Kolejna kwestia to właściwe określenie czasu realizacji powyżej określonych celów. Cele bowiem mogą być długoterminowe lub krótkoterminowe. To bardzo ważne, aby dokładnie określić, kiedy spodziewamy się większych zysków. Ominięcie tego kroku podczas planowania inwestycji może spowodować, że będziemy oczekiwali zysków w krótkim czasie, a one będą pojawiały się stopniowo w długim okresie.

Jakie są Twoje możliwości finansowe?

Następnie zastanów się, jaką kwotę pieniędzy chciałbyś zainwestować. Jeśli masz już zgromadzony większy kapitał, zastanów się, czy chcesz go w całości ulokować w jednym miejscu (odradzamy takie rozwiązanie) czy może rozłożyć go „na części”.

Jeżeli nie posiadasz dużego kapitału, zainteresuj się inwestowaniem uwzględniającym regularne wpłaty. Łatwiej będzie odłożyć Ci wymaganą kwotę raz na pewien czas, niż organizować całą sumę od razu. Na rynku dostępnych jest wiele opcji z inwestowaniem regularnym (miesięcznym, kwartalnym, półrocznym , rocznym).

Określ kwotę, jaką przeznaczysz na inwestycje. Pamiętaj, aby kwota ta nie była za duża. Musi być ona zgodna z Twoimi możliwościami finansowymi. Nie możesz przecież inwestować kosztem innych ważnych rzeczy.

W jakim stopniu lubisz ryzykować?

Każdy z nas charakteryzuje się określoną skłonnością do ponoszenia ryzyka. Niektórzy wolą pewne inwestycje, nawet jeśli mają być one niewielkie w dłuższym okresie czasu. Inni natomiast lubią ponosić ryzyko, są odporni na wahania finansowe, nie wpadną w panikę, gdy wartość ich inwestycji tymczasowo zmaleje. Określenie skłonności do ryzykowania jest ważnym elementem planowania inwestycji. Jeśli bowiem nie masz w sobie choćby niewielkiej chęci do podjęcia ryzyka, nie powinieneś wybierać programów inwestycyjnych, które mogą okresowo zmniejszać wartość zainwestowanych przez Ciebie środków.

Wybór strategii inwestycyjnej

Strategia inwestycyjna to określona ilość funduszy, w które zdecydujesz lokować swoje pieniądze. Właściwie dobrane fundusze powinny przynieść Ci oczekiwany zysk. Zwykle do wyboru masz poniższe profile inwestycyjne:

  1. stabilnego wzrostu - przeznaczony jest dla osób ostrożnych, ceniących przede wszystkim bezpieczeństwo inwestycji i akceptujących niewysoką stopę zwrotu z zainwestowanego kapitału,
  2. zrównoważony - przeznaczony jest dla osób charakteryzujących się średnią skłonnością do ryzyka, akceptujących wahania stopy zwrotu i oczekujących zysku z inwestycji na poziomie istotnie wyższym niż przeciętnie osiągany z lokat bankowych,
  3. agresywny - przeznaczony jest dla osób skłonnych do ponoszenia wysokiego ryzyka inwestycyjnego i oczekujących wysokich stóp zwrotu. Osoba o profilu akcyjnym musi brać pod uwagę możliwość ponadprzeciętnych zysków, ale również możliwość straty części zainwestowanego kapitału.

Autor: Karol Węgrzyniak
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia