Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Fundusz inwestycyjny a ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy

Osoby, które chcą powiększyć swój kapitał i nie przeszkadza im długoterminowy charakter inwestycji, wolą zdać się na profesjonalizm TFI (Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych), niż próbować inwestować na własną rękę.

Spis treści artykułu:

Obok funduszy inwestycyjnych ostatnio coraz większą popularnością cieszą się ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe. Podobnie jak w przypadku funduszy, głównym powodem popularności UFK są atrakcyjne stopy zwrotu.

Zestawienie podstawowych cech funduszy inwestycyjnych i UFK

Cechy Fundusz inwestycyjny UFK
Podstawa prawna Ustawa z 2004 roku o funduszach inwestycyjnych Ustawa z 2003 roku o działalności ubezpieczeniowej
Zawarcie umowy Równoznaczne z wpłatą środków Zawarcie umowy ubezpieczenia
Ochrona ubezpieczeniowa Brak Tak
Przechowywanie aktywów Bank min. 100 mln zł funduszy własnych Brak uregulowań
Udziały klienta Jednostka uczestnictwa Jednostka uczestnictwa UFK
Wycena Co najmniej raz w tygodniu (w praktyce codziennie) Co najmniej raz w miesiącu
Sprawozdania Roczne i półroczne W ramach badania TU
Kompetencje zarządzających Co najmniej 2 doradców inwestycyjnych albo umowa z firmą asset management Co najmniej 1 doradca inwestycyjny albo umowa z firmą asset management
Koszty ponoszone przez klienta Publikowane i jawne (Wskaźniki Kosztów Całkowitych) Zazwyczaj niewyodrębniane na poszczególne fundusze
Co się dzieje ze środkami po śmierci właściciela rachunku? Możliwa wypłata środków na pokrycie kosztów pogrzebu, dziedziczenie jednostek uczestnictwa oraz wypłata środków osobom uposażonym Środki otrzymuje osoba uposażona, brak podatku od spadku i dar
Źródło: Na podstawie Gazety Prawnej 2007

Charakterystyka funduszy inwestycyjnych

Fundusz inwestycyjny jest instytucją, która lokuje powierzone mu przez nas środki w różne instrumenty dostępne na rynku finansowym. Dzięki lokatom możemy spodziewać się zysków przewyższających najkorzystniejsze odsetki od lokat bankowych.

Towarzystwo jest zobowiązane do działania w formie spółki akcyjnej. Jego właścicielami są najczęściej renomowane firmy finansowe: banki, towarzystwa ubezpieczeniowe, zagraniczne firmy wyspecjalizowane w inwestowaniu. Wyłącznym zadaniem towarzystwa jest tworzenie funduszy inwestycyjnych, zarządzanie nimi, reprezentowanie ich wobec osób trzecich oraz zarządzanie zbiorczym portfelem papierów wartościowych.

Fundusze zostały stworzone dla ludzi, którzy chcieliby pomnażać swoje oszczędności, wykorzystując duże możliwości osiągania zysków na rynku finansowym, ale jednocześnie sami nie znają się na tym rynku, jego instrumentach, nie potrafią sporządzać analiz ułatwiających podejmowanie decyzji inwestycyjnych bądź po prostu nie mają czasu na śledzenie bieżących informacji i na aktywne inwestowanie. Innym powodem korzystania z usług funduszy może być również brak dostępu drobnych inwestorów do niektórych instrumentów i metod inwestowania.

Charakterystyka UFK

Oferta UFK obejmuje typową gamę produktów, zróżnicowaną pod względem strategii inwestycyjnej i poziomu ponoszonego ryzyka: od produktów uznawanych za bezpieczne, poprzez fundusze z mieszanym udziałem akcji i instrumentów dłużnych, do produktów stricte akcyjnych (również umożliwiających lokowanie pieniędzy na rynkach zagranicznych).

Porównując możliwości wyboru strategii inwestycyjnych, oferty funduszy inwestycyjnych i UFK są w zasadzie zbliżone, a większość portfeli inwestycyjnych UFK budowana jest poprzez lokowanie do 100% aktywów funduszu kapitałowego w fundusz inwestycyjny. Ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe działające na naszym rynku oferują zróżnicowany zakres ochrony ubezpieczeniowej. W zasadzie można korzystać z większości typowych ubezpieczeń na życie, polis posagowych, indywidualnych kont emerytalnych, pracowniczych programów emerytalnych oraz ubezpieczeń grupowych.

Na koniec kilka danych liczbowych (na podstawie Analizy Online 2007).

Ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe

Łączna wartość środków jakie napłynęły do ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych w całym 2006 roku 6,9 mld PLN
Łączna wartość środków jakie napłynęły do ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych w całym 2005 roku 3,4 mld PLN
Napływ środków do UFK dostępnych w ramach produktów bez ograniczeń 4,9 mld PLN
Ubezpieczenia z funduszem dostępne dla wybranych klientów (bancassurance, dostępne dla klientów dysponujących odpowiednio wysokimi środkami) 1,8 mld PLN

Fundusze inwestycyjne

Miesięczny (czerwiec) napływ środków netto do funduszy inwestycyjnych > 5 mln PLN
Wpłaty Polaków do funduszy w ciągu ostatniego półrocza 24 mld PLN
Inwestujący w fundusze agresywne (czerwiec) 4 mld PLN
Inwestujący w fundusze agresywne przez pół roku 11,4 mld PLN
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia