Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Rozliczenie szkody. Czym się różni wariant serwisowy od wariantu kosztorysowego?

Wariant serwisowy (bezgotówkowy), tzw. „warsztat” – wariant dzięki, któremu auto naprawiane jest bez naszego udziału. Tzn. wstawiany uszkodzony pojazd od warsztatu (najczęściej należącego do autoryzowanej sieci naprawczej towarzystwa), a rozliczenie szkody następuje pomiędzy warsztatem i ubezpieczycielem. Faktury są dostarczane bezpośrednio do zakładu ubezpieczeń. Każdorazowo przed rozpoczęciem naprawy należy uzgodnić z ubezpieczycielem koszty i sposób naprawy pojazdu przez warsztat naprawczy.  Nie jest potrącana amortyzacja. Naprawa najczęściej ( w zależności od zapisów w OWU) opiera się na:
  • normach czasowych producenta pojazdu ujętych w systemach  Audatex lub Eurotax;
  • średniej stawce za 1 roboczogodzinę dla warsztatu naprawczego danej marki pojazdu;
  • cenach części i materiałów producenta pojazdu ujętych w systemach Audatex lub Eurotax.
 
Wariant kosztorysowy (gotówkowy), tzw. „na wycenę” –po oględzinach pojazdu i określeniu szkód przez likwidatora ubezpieczyciela, sporządzany jest kosztorys kosztów za naprawę pojazdu. Odszkodowanie wypłacane jest bezpośrednio ubezpieczonemu, po wcześniejszym zaakceptowaniu przez niego kosztorysu. Wartość części i materiałów może być pomniejszona o zużycie eksploatacyjne tzw. amortyzacja części, zależnie od okresu eksploatacji. Nie jest uwzględniany podatek VAT. Naprawa najczęściej ( w zależności od zapisów w OWU) opiera się na:
  • normach czasowych operacji naprawczych określonych przez producenta ujętych w systemach  Audatex lub Eurotax;
  • stawce za 1 roboczogodzinę ustaloną przez ubezpieczyciela, w oparciu o średnią asymetryczną cen usług na terenie właściwym dla miejsca stałego zameldowania ubezpieczonego (kod pocztowy z dowodu rejestracyjnego);
  • wykazie części lub zespołów zakwalifikowanych do wymiany, zawartego w ocenie technicznej uszkodzeń technicznych pojazdu, wg średnich cen części lub tzw. zamienników oraz materiałów zawartych w systemach Audatex lub Eurotax.

Autor: Karol Węgrzyniak
Porównaj oferty
Powrót do listy
4
0
6
3
8
0

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy