Oszczędź nawet 50% na polisie.

Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.

Porównaj ceny

Akcyza za samochód 2024 - jak oraz kiedy zapłacić i ile wynosi?

Oszczędź nawet 50% na polisie.

Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.

Porównaj ceny
Akcyza za samochód to opłata, którą należy wnieść przy sprowadzaniu pojazdu z zagranicy. Wysokość akcyzy uzależniona jest od wartości auta oraz pojemności silnika. Kto może liczyć na najlepsze warunki? Zebraliśmy najważniejsze informacje!

Wiele osób decyduje się na sprowadzenie samochodu z zagranicy. Często to właśnie poza Polską znajdują lepsze i ciekawsze oferty. Trzeba mieć jednak świadomość, że w takich przypadkach obowiązują inne zasady rozliczania – przykładem jest podatek akcyzowy.

Samochody należą do kategorii wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych. To oznacza, że poszczególne kraje ustalają własne zasady pobierania tzw. podatku pośredniego. Polskie przepisy określające wysokość akcyzy zawarte zostały w Ustawie o podatku akcyzowym z 2008 roku.

Czym jest podatek akcyzowy na samochód?

Akcyza jest rodzajem podatku za określone towary. Właściciele samochodów sprowadzanych z zagranicy do Polski muszą liczyć się z koniecznością wniesienia dodatkowej opłaty, czyli akcyzy za samochód.

Obowiązuje ona na terenie całej Unii Europejskiej. Akcyzą objęte są wszystkie pojazdy, które nie były rejestrowane na terenie Polski. Jej wysokość każde państwo ustala samodzielnie.

Porównaj polisy OC i AC

Dla jakich pojazdów trzeba zapłacić akcyzę?

O akcyzie musi pamiętać każdy importer samochodu, niezależnie od tego, czy sprowadzony pojazd jest nowy, czy używany. Art. 100 Ustawy o podatku akcyzowym wyraźnie określa, jakie samochody zostały objęte akcyzą. Podatek należy zapłacić w przypadku:

 • importu auta osobowego, które nie zostało wcześniej zarejestrowane na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym;
 • nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym;
 • pierwszej sprzedaży na terytorium kraju samochodu niezarejestrowanego na terenie kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym który wyprodukowano na terytorium kraju lub od którego nie została zapłacona akcyza z tytułu czynności wymienionych w dwóch powyższych punktach.

Zainteresowanie samochodami sprowadzanymi jest w Polsce nadal duże. Najwięcej wozów importujemy z Niemiec. To tam najczęściej szukamy atrakcyjnych ofert. Wprowadzenie podatku akcyzowego miało zwrócić uwagę konsumentów na rynek rodzimy miało zniechęcić do zakupu pojazdów za granicą. Czy poskutkowało? Co prawda konsumenci muszą liczyć się z dodatkowym kosztem w postaci podatku, ale nadal chętnie szukają dobrych wozów poza Polską.

Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl

Ile wynosi akcyza za samochód w 2024 roku?

Od czego zależy wysokość podatku akcyzowego? Akcyza na samochód uzależniona jest od dwóch czynników – pierwszym z nich jest wartość samochodu, drugim pojemność silnika. Kwota nie jest więc ustalona odgórnie, a w każdym przypadku obliczana indywidualnie. Obowiązują dwie stawki akcyzy:

 • 3,1% wartości samochodu osobowego w przypadku pojazdu z silnikiem o pojemności nieprzekraczającej 2000 cm3;
 • 18,6% wartości samochodu w przypadku pojazdu z silnikiem o pojemności powyżej 2000 cm3.

W kilku sytuacjach właściciele aut są zwolnieni z obowiązku zapłaty podatku akcyzowego. Dotyczy to:

 • hybryd plug-in z silnikiem o pojemności do 2000 cm3;
 • samochodów elektrycznych ze zwiększonym zasięgiem (REX);
 • samochodów ciężarowych o masie całkowitej poniżej 3,5 tony.
Ważne! Aby zostać zwolnionym z konieczności zapłaty akcyzy, należy złożyć w wydziale komunikacji potwierdzenie zwolnienia z podatku akcyzowego. Wydaje je urząd skarbowy.

Do wyliczenia wysokości akcyzy konieczne jest przeliczenie wartości pojazdu na złotówki zgodnie ze średnim kursem Narodowego Banku Polskiego z dnia, w którym powstał obowiązek zapłaty podatku akcyzowego, czyli z dnia podpisania umowy kupna-sprzedaży.

Przykład 1: Pani Joanna znalazła w Niemczech auto w atrakcyjnej cenie. Kupiła Volvo XV 90 z 2007 roku z silnikiem o pojemności 2401 cm3 za 39 900 zł. Do jej obowiązków należy zapłata podatku akcyzowego, który wynosi 18,6% wartości pojazdu. Pani Joanna musi wnieść do skarbówki opłatę w wysokości 7 254 zł.

A jak wgląda to przeliczenie przy niższym progu?

Przykład 2: Pan Józef szukał samochodu osobowego poza granicami Polski. Sprowadził z Francji auto marki Peugeot 301 z 2021 roku z silnikiem o pojemności 1500 cm3. Umowa kupna-sprzedaży opiewała na kwotę 39 500 zł. Należny podatek akcyzowy wyniósł w tym przypadku 3,1% wartości auta. Pan Józef zapłacił więc 1 224,50 zł.

Jak zapłacić akcyzę za samochód krok po kroku?

Import samochodu osobowego nakłada na właściciela obowiązek zapłaty akcyzy. Od momentu sprowadzenia wozu do Polski kierowca ma 14 dni na złożenie deklaracji AKC-U/S.

Można to zrobić osobiście, udając się do urzędu skarbowego lub wypełnić druk i przesłać przez Internet, korzystając z Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC). Trzeba pamiętać, aby uzupełnić wszystkie wymagane dane:

 • PESEL lub NIP (identyfikator podatkowy);
 • właściwego naczelnika urzędu skarbowego;
 • rodzaj podatnika (osoba fizyczna, podatnik niebędący osobą fizyczną);
 • status podatnika (osoba fizyczna będąca jedynym właścicielem lub współwłaścicielem samochodu)
 • imię i nazwisko;
 • adres zamieszkania lub siedziby firmy;
 • cel złożenia deklaracji;
 • wysokość obowiązującej akcyzy;
 • dane dotyczące samochodu jak marka, model, rok produkcji, pojemność silnika, moc silnika, przebieg, rodzaj skrzyni biegów, stan techniczny, numer VIN.

Na zapłatę akcyzy właściciel samochodu ma 30 dni od momentu powstania obowiązku podatkowego.

Pamiętaj, aby odebrać potwierdzenie zapłaty akcyzy, które będzie niezbędne podczas rejestracji wozu w starostwie. Potwierdzenie można uzyskać, podając numer VIN samochodu.

Cały proces zapłaty akcesy przebiega w trzech prostych krokach:

 1. Wypełnienie deklaracji podatkowej – jeśli samochód ma kilku właścicieli, każdy z nich musi złożyć deklarację; po złożeniu dokumentu należy się upewnić, czy otrzymaliśmy Urzędowe Potwierdzenie Odbioru (UPO);
 2. Zapłata podatku akcyzowego na konto skarbówki;
 3. Pobranie potwierdzenia zapłaty podatku.

Osoby sprowadzające samochód z zagranicy muszą pamiętać o dwóch terminach – 14 dni na złożenie deklaracji i 30 na wpłatę podatku akcyzowego.

Akcyza za samochód elektryczny i hybrydowy — stawki

Podatkiem akcyzowym są również obarczone osoby kupujące samochody na prąd. Cała procedura wygląda identycznie – należy wypełnić deklarację, wnieść opłatę na konto urzędu skarbowego, pobrać potwierdzenie zapłaty podatku akcyzowego niezbędne do rejestracji pojazdu. Kluczowy jest tu moment sprowadzenia samochodu – od tego dnia liczony jest czas na złożenie deklaracji i zapłatę akcyzy.

Posiadacze samochodów typu hybryda mogą liczyć na preferencyjne stawki akcyzy. Zapłacą oni o 50% mniej. I w tym przypadku wysokość akcyzy zależy od pojemności silnika wozu.

 • 9,3% wartości samochodu w przypadku hybrydy klasycznej (HEV) oraz miękkich hybryd (MHEV) z silnikiem spalinowym o pojemności powyżej 2000 cm3, ale poniżej 3500 cm3 oraz w przypadku hybryd plug-in (PHEV) z silnikiem spalinowym powyżej 2000 cm3, ale poniżej 3500 cm3;
 • 1,55% wartości samochodu w przypadku hybryd klasycznych i miękkich wyposażonych w silnik spalinowy o pojemności do 2000 cm3.
Przykład: Pan Jarosław sprowadził z Niemiec hybrydę (Opel Ampera) z 2012 roku z silnikiem o pojemności 1398 cm3. Zapłacił 28 600 zł i podatek akcyzowy w wysokości 443,30 zł (1,55% w przypadku hybryd z silnikiem do 2000 cm3).

Co jeśli nie zapłacę akcyzy za samochód?

Zapłata akcyzy jest obowiązkiem właściciela samochodu sprowadzanego do Polski z zagranicy. Za zwłokę naliczane są odsetki. Właściciela czekają także inne problemy – nie będzie mógł zarejestrować samochodu, jeśli nie przedstawi dowodu zapłaty akcyzy. Czekają go także inne formalności, jak choćby zakup obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Zbacz także: Rejestracja samochodu z zagranicy – jak to zrobić i o czym trzeba pamiętać?

Porównaj polisy OC i AC

Pamiętaj, aby zadbać o dowód zapłaty podatku! Dzięki temu unikniesz kary finansowej i bez problemu zarejestrujesz wóz. Akcyza na samochód to zobowiązanie podatkowe importera, podobnie jak rejestracja samochodu. 

Co warto wiedzieć?
 1. Akcyza za samochód to zobowiązanie podatkowe dotyczące osób, które sprowadzają samochód z zagranicy.
 2. Brak obowiązku zapłaty akcyzy dotyczy hybryd plug-in o pojemności silnika poniżej 2000 cm3, samochodów w pełni elektrycznych, wodorowych, motocykli, samochodów ciężarowych o masie całkowitej powyżej 3,5 tony.
 3. Wysokość akcyzy zależy od wartości auta i pojemności silnika.
 4. Uzyskanie zaświadczenia o uiszczeniu akcyzy jest potrzebne do rejestracji wozu.
 5. Deklarację podatkową należy złożyć w ciągu 14 dni od momentu sprowadzenia samochodu, akcyzę należy zapłacić w ciągu 30 dni od momentu powstania obowiązku akcyzowego.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o akcyzę za samochód

 1. Ile mam czasu na opłatę podatku akcyzowego?

  Na opłacenie akcyzy właściciel samochodu ma 30 dni od momentu powstania obowiązku podatkowego.

 2. Czy mogę zapłacić podatek akcyzowy przez Internet?

  Podatek akcyzowy można zapłacić przez Internet, przez Platformę Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych. Usługa e-Zefir pozwala na złożenie deklaracji i zapłatę podatku, a także na pobranie potwierdzenia zapłaty deklaracji.

 3. Od czego zależy wysokość podatku akcyzowego?

  Wysokość podatku akcyzowego zależy od wartości pojazdu oraz pojemności silnika. Istotne jest również to, czy jest to wóz typu hybryda, czy w pełni elektryczny. Bez zapłaty akcyzy właściciel nie dokona rejestracji pojazdu.

 4. Jakie dokumenty muszę wypełnić, aby uregulować akcyzę za samochód?

  Aby uregulować akcyzę za samochód, należy wypełnić deklarację AKC-U/S. Właściciel pojazdu ma na to 14 dni od momentu powstania obowiązku podatkowego. Deklarację można złożyć osobiście w urzędzie skarbowym lub przez Internet. Trzeba pamiętać, by prawidłowo ją wypełnić, podając wszystkie wymagane informacje na temat samochodu oraz dane właściciela.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia