Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Najlepsze miejsca na narty z dzieckiem w Polsce

Wyjazd z dzieckiem na narty rządzi się swoimi prawami. Ośrodek powinien posiadać ośle łączki do nauki jazdy na nartach, łagodne i szerokie trasy zjazdowe oraz komfortowe wyciągi, najlepiej kabinowe lub taśmowe.

Czas wolny od stoku można spożytkować na basenach i aquaparkach, a posiłek zjeść w restauracji. Warto pod uwagę wziąć też dodadtkowe atrakcje, by ferie spędzone z dzieci nie ograniczały się do jazdy na nartach. Podpowiadamy, które ośrodki w Polsce zagwarantują dobrą infrastrukturę oraz ciekawe korzyści dla całych rodzin. 


Na narty z dziećmi: Białka Tatrzańska

Kotelnica Białczańska w Białce Tatrzańskiej to ośrodek, którego wysoką jakoś potwierdzają liczne wyróżnienia i nagrody, m.in. tytuł najlepsze ośrodka w Polsce Worls Ski Awards.

Trasy: Największy ośrodek narciarski na Podhalu dysponuje 14 km tras zjazdowych, wśród których panuje duża różnorodność: od prostych zielonych nartostrad, do czarnych tras dla zaawansowanych. Rodziców zainteresuje fakt, że wśród 12 dostępnych tu wyciągów przeważają krzesełkowe, są też 3 wyciągi taśmowe – to sprawia, że przemieszczanie się po stoku jest wyjątkowo wygodne, szczególnie dla najmłodszych.
>> W Białce Tatrzańskiej z powodzeniem można się nauczyć jazdy na nartach od podstaw. Wystarczy skorzystać z pomocy wykwalifikowanych instruktorów (np. Szkoła Narciarska STOK).
Skipassy: W tym rejonie obowiązuje jeden wspólny skipass na kilka stoków: karnet Tatryski obejmuje Kotelnicę, Banię, Kaniówkę, ale także stoki w Czarnej Górze, Jurgowie i Bachledowej (Słowacja). Cena od 90 zł za 1 dzień.
>> Nocleg w Białce Tatrzańskiej można znaleźć już od 115 zł za pokój dwuosobowy. Do dyspozycji turystów są kwatery prywatne, pensjonaty i hotele.
Atrakcje: Najmłodszych z pewnością najbardziej ucieszą Termy Bania – baseny z ciepłą wodą termalną, zjeżdżalniami, ślizgawkami. Z atrakcji dostępnych na stoku warto skorzystać z snowparku i toru do tubingu.
 


Na narty z dziećmi: Czarna Góra

Czarna Góra zlokalizowana na Dolnym śląsku to ośrodek szczycący się Strefą Czystego Powietrza przez 365 dni w roku. Położony na masywie Śnieżnika na obszarze 60 ha, dysponuje 14 km różnorodnych tras, na które można się dostać jednym z 12 wyciągów.

Trasy: 5 polan narciarskich o nachyleniu 5-55 metrów czyni Czarną Górę świetną destynacją na wyprawę na narty z najmłodszymi. Gdy dzieci nabiorą pierwszym umiejętności narciarskich, można wybrać się z nimi na jedną 3 tras zielonych. Łączna długość tras w ośrodku w Czarnej Górze to 14 km.
>> Jak w każdym ośrodku narciarskim, tak i w Czarnej Górze do dyspozycji gości jest bogata baza noclegowa. Jedną z ciekawszych propozycji jest Hotel Morawa z basenem i SPA – idealne wyjście dla rodzin z dziećmi, które po dniu na stoku chcą zapewnić najmłodszym atrakcje bez wychodzenia z obiektu.
Skipassy: Ceny skipassów zaczynają się od 80 zł za całodzienny bilet obowiązujący w dni robocze poza sezonem wysokim.
Atrakcje: Alpine Coaster Czarna Żmija to najdłuższa w Polsce zjeżdżalnia grawitacyjna. Trasa liczy 950 metrów i zatacza 3 pętle. Zjeżdżający sam kontroluje prędkość – czy woli podziwiać widoki czy zjeżdżać nawet z szybkością do 40 km/h. Można zjeżdżać parami, więc jest to jedna z tych rozrywek, które są doskonałe dla rodziców z dziećmi.
 


Na narty z dziećmi: Zieleniec

Znajdująca się w Zieleńcu stacja narciarska Winterpol Ski Arena kusi turystów niespotykanym mikroklimatem przypominającym alpejski oraz śniegiem, który leży tu niemal 150 dni w roku. Zieleniec położony w Kotlinie Kłodzkiej pomiędzy szczytami gór Orlickich i Bystrzyckich, na wysokości 800-960 m, dysponuje nie tylko 41 świetnie przygotowanymi trasami, ale też licznymi atrakcjami dla najmłodszych.

Trasy: Szerokie, długie i odpowiednio wyprofilowane zieleńskie stoki są doskonałe dla najmłodszych. Wśród 23 km nartostrad wiele jest tras zielonych, idealnych dla początkujących. Z czasem, gdy posiądzie się umiejętności narciarskie, można przenieść się na stoki, niebieskie i czerwone.
W ośrodku funkcjonują 4 wyciągi dydaktyczne dla najmłodszych – to ogromne ułatwienie nauki jazdy na nartach, zapewniające dzieciom nie tylko komfort, ale też bezpieczeństwo. Wyciągi dostępne są w ośrodku Nartorama, Bartuś, Winterpol.
W Zieleńcu co roku, już od ponad ćwierćwiecza, odbywają się zawody o Dziecięcy Puchar Orlicy – sportowym zmaganiom najmłodszych towarzyszy rodzinna atmosfera i wiele radości.
Skipassy: W sezonie wysokim jednodniowy karnet kosztuje ok. 110 zł dla dorosłych i 90 zł dla dzieci. Wygodną możliwością jest zakup karnetu na 2, 4 czy 5 godzin – gdy dziecko nie wytrzyma na stoku całego dnia (a mało które ma na tyle siły) to zakup 2-4 godzinnego karnetu jest najbardziej opłacalne.
Atrakcje: Dzieci pokochają Zieleniec za działający przy stacji snowparku z rynną half-pipe. Dodatkową atrakcją dla całej rodziny jest możliwość spróbowania narciarstwa biegowego, które ma tu wieloletnią tradycję. Do dyspozycji jest wiele kilometrów tras ciągnących się również po stronie czeskiej. Narciarstwo biegowe to zdecydowanie sport dla całej rodziny, nie wymagający wybitnych umiejętności, który można uprawiać nawet z najmłodszymi dziećmi – maluchy jadą w specjalnej przyczepce przymocowanej do rodzica (do wypożyczenia na miejscu).
 


Na narty z dziećmi: Szczyrk

Zlokalizowany w Beskidzie Śląskim jest jednym z największych ośrodków narciarskich w Polsce. Usytuowany na zboczach stoków Wierch Pośredni i Małe Skrzyczne stanowi jedną z ciekawszych propozycji na spędzenie urlopu zimowego.

Trasy: W Szczyrk Mountain Resort funkcjonuje 22 km tras, z których 5 jest oświetlonych, a łączony karnet rozszerza dostępne trasy do 40 km. Wygodne, 10- i 6-osobowe wyciągi kanapowe to komfortowe rozwiązanie dla rodzin z dziećmi, które umożliwia bezpieczny wjazd, ale też sprawne poruszanie się pomiędzy trasami.
>> Szczyrk oferuje wiele noclegów, które usytuowane są bezpośrednio przy wyciągach. Warto zwrócić na nie uwagę, gdy bardzo ułatwiają codzienne przemieszczanie się. Ceny za nocleg zaczynają się od 60 zł za osobę.
Skipassy: W Szczyrku obowiązuje jeden wspólny skipass GOPASS, który z inicjatywy Centralnego Ośrodka Sportu, Szczyrk Mountain Resort oraz Beskid Sport Arena. Dzięki niemu można swobodnie korzystać z 40 km tras zjazdowych – Małe Skrzyczne, Wierch Pośredni, Beskid Sport Arena w Dolinie Białej, COS. Jednodniowy skipass kosztuje 84-115 zł w zależności od metody zakupu – najtaniej kupić karnet przez internet. Dla dzieci do 6. roku życia skipass jest bezpłatny, pod warunkiem że przebywa na stoku w towarzystwie osoby dorosłej.
Atrakcje: Położenie ośrodka sprawia, że rodziny z dziećmi mają do dyspozycji wiele form spędzania czasu. Do dyspozycji są lodowiska, tor curlingowy, basen sportowy COS, Park Wodny Tropikana w Hotelu Gołębiewskim w Wiśle.


Na narty z dziećmi: Bukowina Tatrzańska

Stacja RUSIŃ SKI położona jest na Wierchu Rusińskim w Bukowinie Tatrzańskie. Była wielokrotnie wyróżniana w plebiscycie na „Najlepszą Stację Narciarską Małopolski”, organizowanym przez Województwo Małopolskie, Małopolską Organizację Turystyczną i TVP Kraków.
Trasy: Dwie główne trasy – jedna o długości 1200 m, druga 900 metrów - są szerokie na 150-200 metrów, co zapewnia poczucie komfortu i pozwala bezpiecznie zjeżdżać ze stoku. Trasy są sztucznie naśnieżane, ratrakowane i oświetlone.
W stacji narciarskiej RUSIŃ SKI do dyspozycji najmłodszych oddany został wyciąg taśmowy (tzw. babylift), które bardzo ułatwia wjazd pod górę. W początkowych etapach nauki jazdy na nartach ważne, aby dzieci nie zraziły się tego, że np. niewygodnie wjeżdża im się wyciągiem orczykowym pod górę. Zadbano, aby wyciąg szkoleniowy był oddzielony od trasy głównej, co zapewnia bezpieczeństwo i komfort najmłodszym.
Skipassy: Karnet całodniowy dla dzieci do 10 roku życia kosztuje 90 zł, dla dorosłego 104 zł. W pakiecie można zakupić kilka godzin zjazdów na stoku a następnie 3-godzinną wizytę na basenie.
Atrakcje: Dzieci najchętniej korzystają tu z snowtubingu, czyli toru do zjazdu na oponkach. Niemniejszą atrakcją jest pobyt w Termach Bukovina i kąpiel w ciepłych basenach termalnych. Stacja RUSIŃ SKI organizuje także tzw. Białe Szkoły, które zapewniają całodzienną naukę jazdy na nartach, wypożyczenie sprzętu, posiłki oraz wspaniałą, rodzinną atmosferę.


Jak wybrać ubezpieczenie na narty z dziećmi?

Zabezpieczenie się podczas wyjazdu z dziećmi to sprawa priorytetowa. Przed feriami należy wybrać nie tylko dogodną lokalizację, rozrywki i odpowiedni nocleg, które będą sprzyjały najmłodszym, ale przede wszystkim ubezpieczenie.

>> Polisa turystyczna na narty to zabezpieczenie, które zapewni pokrycie kosztów ratownictwa (gdy wypadek ma miejsce za granicą), assistance samochodowy, OC, zwrot kosztów za rehabilitację itp.

Co powinna zawierać polisa podróżna w góry, gdy wyjeżdża rodzina z dziećmi? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na:
  • NNW– ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków to najważniejszy punkt w polisie.
  • Ratownictwo– w Polsce jest to usługa bezpłatna, refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jednak bliskość ośrodków w Czechach czy Słowacji sprawia, że czasami narciarze, wybierają się ze swojego polskiego ośrodka położonego niedaleko granicy, wypróbować stoki sąsiadów. Jeśli wypadek będzie miał miejsce po czeskiej lub słowackiej stronie gór, poszkodowany pokrywa w 100% koszty ratownictwa górskiego (bardzo wysokie, dodajmy).
  • OC sportowe– wiele ubezpieczeń oferuje zwrot kosztów za uszkodzony sprzęt, zarówno własny, jak i cudzy. W sytuacji, gdy dziecko przez nieuwagę czy brak umiejętności, zniszczy cudzy sprzęt sportowy, ubezpieczyciel pokryje straty.
  • Assistance samochodowy– podróżując z dziećmi, warto wybrać taką ofertę, która zapewnia auto zastępcze lub nocleg na czas naprawy samochodu.
Najlepiej porównać wybrane oferty ubezpieczeń turystycznych, np. w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych rankomat.pl i wybrać taki zakres usług i cenę, jakie najbardziej odpowiadają danej rodzinie.

Oto przykładowe polisy turystyczne w góry:
  AXA TRAVEL SPORT PLUS SMALL – 5,40 ZŁ AHA TRAVEL SPORT PLUS LARGE – 9 zł
OC 100 000 zł 100 000 zł
OC sportowe 10 000 zł 10 000 zł
NNW 20 000 zł 50 000 zł
Sprzęt sportowy 3 000 zł 3 000 zł
Koszty leczenia i assistance 500 zł 1 000 zł
Źródło: rankomat.pl
Co warto wiedzieć?
  1. Planując ferie z dziećmi, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na infrastrukturę i bazę noclegową, ale i na dodatkowe atrakcje dla całej rodziny.
  2. Kotelnica Białczańska w Białce Tatrzańskiej to ośrodek, którego wysoką jakoś potwierdzają liczne wyróżnienia i nagrody.
  3. Czarna Góra to położony na masywie Śnieżnika na obszarze 60 ha, dysponuje 14 km różnorodnych tras, na które można się dostać jednym z 12 wyciągów.
  4. W Zieleńcu znajduje się stacja narciarska Winterpol Ski Arena, która kusi turystów niespotykanym mikroklimatem przypominającym alpejski oraz śniegiem, który leży tu niemal 150 dni w roku.
  5. Do najlepszych ośrodków na narty z dziećmi w Polsce należą też Szczyrk i Bukowina Tatrzańska.
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
3
9
6
2
4
4

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy