Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Zaplanuj narty w Gruzji. Zobacz, jak się przygotować

Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny
Gruzja może wydawać się nietypowym krajem na narciarski wyjazd. Państwo to kojarzy się głównie z winem, pysznym jedzeniem i kaukaskimi krajobrazami. Tymczasem ma wiele do zaoferowania również amatorom białego szaleństwa.

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Sezon narciarski w Gruzji trwa kilka miesięcy. Dodatkowym atutem jest surowy klimat, czyste powietrze, zapierające dech w piersiach widoki i znacznie mniejsze obłożenie niż w najpopularniejszych kurortach alpejskich. W jaki sposób przygotować się do wyjazdu na narty do Gruzji i jak zadbać o bezpieczeństwo? Sprawdźmy.

Gruzja a Covid-19 – co trzeba wiedzieć?

Gruzja aktualnie jest otwarta na ruch turystyczny. Oznacza to, że możemy wybrać się na narty do Gruzji.

 • Osoby zaszczepione nie muszą wykonywać testów przed przyjazdem, ani po przyjeździe do Gruzji. Nie muszą również odbywać kwarantanny. Nie wymaga się uzupełnienia formularza lokalizacyjnego.
 • Osoby niezaszczepione przed przyjazdem muszą wykonać test PCR – należy go wykonać w ciągu ostatnich 72 godz. przed przyjazdem. Konieczne będzie zaświadczenie w j.angielskim, rosyjskim lub gruzińskim. Po przyjeździe testy nie są konieczne, osoby niezaszczepione nie muszą też poddawać się kwarantannie. Nie wymaga się uzupełnienia formularza lokalizacyjnego.
 • Zaszczepionych ozdrowieńców dotyczą takie same zasady jak osób zaszczepionych. Niezaszczepionych ozdrowieńców dotyczą takie zasady jak osób niezaszczepionych.
 • W zakresie małoletnich dzieci – obowiązek wykonania testu PCR przed przyjazdem Gruzji dotyczy wyłącznie dzieci od 10 r.ż. Pozostałe zasady wjazdu są takie same jak dla osób dorosłych.

Sytuacja covidowa w Gruzji jest stabilna. Na miejscu obowiązuje jednak nadal szereg obostrzeń. Konieczne jest m.in. noszenie maseczki w zamkniętych miejscach publicznych, transporcie publicznym oraz na otwartej przestrzeni. Restauracje, kluby i sklepy są otwarte, jednak obowiązują limity osób przebywających wewnątrz jednocześnie. Na terenie całej Gruzji obowiązuje też zakaz organizowania obozów bez względu na ich formę.

Narty w Gruzji – czy warto?

Gruzja zwykle nie jest pierwszym wyborem turystów z Polski poszukujących ciekawych miejsc do szusowania. Choć nie ma tam tak wielu kurortów jak we Francji, czy we Włoszech, zdecydowanie warto zainteresować się tym kierunkiem. Przede wszystkim:

 • Gruzja zapewnia idealne warunki do uprawiania narciarstwa i innych sportów zimowych. Sezon trwa od początku grudnia aż do końca kwietnia. Przez cały ten czas stoki są odpowiednio zaśnieżone. Kurorty leżą na dużych wysokościach.
 • Gruzińska infrastruktura narciarska jest stosunkowo nowoczesna i dobrze przygotowana. Stoki ratrakowane są codziennie i nie brakuje nowocześniejszych wyciągów.
 • Brak tłumów. Gruzja to świetny wybór dla osób, które nie lubią szusować w warunkach dużego obłożenia stoku, ani tracić czasu na stanie w kolejkach do wyciągu. Gruzińskie stoki nie są puste, ale nie uświadczymy tam tłumów znanych chociażby z rodzimych Tatr.
 • Ceny w gruzińskich kurortach narciarskich są znacznie niższe niż w kurortach alpejskich. Jeden dzień szusowania to koszt ok. 12 euro dla osoby dorosłej.
 • Gruzja to kraj przyjaznych mieszkańców... i pysznego jedzenia. Gościnność i otwartość mieszkańców Gruzji zaskakuje każdego przybysza. Dodatkowo Gruzja słynie z pysznego jedzenia. Po dniu pełnym atrakcji na stroku warto spróbować tradycyjnego chinkali, chaczapuri i pysznego gruzińskiego wina.

Najlepsze ośrodki narciarskie w Gruzji

Najchętniej wybierane kurorty narciarskie w Gruzji to Bakuriani, Gudauri i Mestia.

 • Bakuriani to kurort położony górach Trialeckich, w masywie Małego Kaukazu, na wysokości 1700 m n.p.m. Sprawdzi się dla osób początkujących i średniozaawansowanych, a ze względu na liczne atrakcje zimowe – także dla rodzin z dziećmi. Znajdziemy tu trasy niebieskie (ok. stanowiące blisko połowę wszystkich tras) oraz czerwone i czarne. Narciarze mogą korzystać z piętnastu wyciągów.

Stoki Bakuriani to także raj dla amatorów snowboardu i skuterów śnieżnych. Nie brakuje również zimowych atrakcji dla najmłodszych. Ciekawostkę stanowi fakt, że kilkadziesiąt lat temu Bakuriani stanowiło ośrodek przygotowań olimpijskich, co świadczy o doskonałych warunkach w tym miejscu.

 1. Cena skipassu: 12 euro dorośli, 7 euro dzieci
 2. Cena noclegów w okolicach: ok. 150 zł za nocleg w pensjonacie, ok. 400 zł za nocleg w hotelu ze SPA.
 3. Cena wyżywienia: ok. 40-80 zł za obiadokolację dla jednej osoby.
 • Gudauri leży na wysokości 2200 m n.p.m - 3276 m n.p.m., w samym sercu Kaukazu, na malowniczej (wbrew nazwie) Drodze Wojennej. To największy i zdecydowanie najnowocześniejszy ośrodek w całej Gruzji. Amatorzy narciarstwa mogą korzystać tu z tras niebieskich, czerwonych i czarnych, liczących łącznie ok. 70 kilometrów. Większość to trasy niebieskie. Do dyspozycji szusujących jest także 18 wyciągów. W Gudauri można również uprawiać sporty ekstremalne, a dzięki podświetleniu kilku kilometrów trasy – jeździć także nocą.

W Gudauri znajdziemy także imponujący Snow Park i 9 oficjalnych stref  freeridowych. To ciekawy wybór dla amatorów tego stylu jazdy.

 1. Cena skipassu: 14 euro dorośli, 7 euro dzieci
 2. Cena noclegów w okolicach: ok. 250 zł za nocleg w pensjonacie, ok. 550 zł za nocleg w czterogwiazdkowym hotelu.
 3. Cena wyżywienia: ok. 50-90 zł za obiadokolację dla jednej osoby.
 • Mestia to kameralny ośrodek położony w regionie Svanetia – obszarze wpisanym na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO. Dzieli się na dwa mniejsze ośrodki – Tetnuldi i Hatsvali. Otaczają je cztery pięciotysięczniki, którym uroku dodaje widok na Elbrus. To piękny, ale dość wymagający region – do Mestii powinni wybierać się bardziej zaawansowani narciarze. Korzystać można z pięciu wyciągów oraz 17 kilometrów tras. Infrastruktura uchodzi tu za odrobinę słabszą i mniej nowoczesną niż w pozostałych gruzińskich kurortach. Większość tras oznakowano kolorem czerwonym i niebieskim.

Warto też wiedzieć, że Mestia to nie tylko narty. To także ciekawy turystycznie rejon, którego wizytówką są średniowieczne obronne baszty. Warto zaplanować dłuższą wycieczkę!

 1. Cena skipassu: 12 euro dorośli, 7 euro dzieci
 2. Cena noclegów w okolicach: ok. 150 zł za nocleg w pensjonacie, ok. 350 zł za nocleg w trzygwiazdkowym hotelu.
 3. Cena wyżywienia: ok. 25-60 zł za obiadokolację dla jednej osoby.

Jak wybrać ubezpieczenie na narty w Gruzji?

Zakup ubezpieczenia to bardzo ważny element przygotowań do wyjazdu na narty do Gruzji. Zakup polisy rekomenduje również polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Zaleca, aby wybrać ofertę pokrywającą również koszty leczenia w przypadku zachorowania na COVID-19.

Jak wybrać ubezpieczenie na narty w Gruzji? Przede wszystkim – zacząć od analizy swoich potrzeb. Koszty leczenia są najważniejszym elementem każdej polisy narciarskiej, ale innej ochrony będzie potrzebowała osoba początkująca szusująca po oślich łączkach, a innej – doświadczony snowboardzista. Przed podjęciem decyzji warto więc zastanowić się nad charakterem wyjazdu i potencjalnymi zagrożeniami.

Polisa narciarska na wyjazd do Gruzji powinna zawierać co najmniej:

 • Koszty leczenia. To podstawowy element. Dzięki nim wszystkie koszty związane z leczeniem, czy hospitalizacją ubezpieczonego narciarza, pokryje ubezpieczyciel. Ubezpieczenie uwzględnia również leczenie w placówkach prywatnych. Suma kosztów leczenia na wyjazd do Gruzji nie powinna być niższa niż 30 000 euro.
 • Koszty ratownictwa. Zapewniają pokrycie kosztów ewentualnej akcji ratowniczej przez ubezpieczyciela. 
 • Ubezpieczenie NNW. Dzięki NNW narciarz, który dozna trwałego uszczerbku na zdrowiu (np. złamie rękę w trakcie szusowania), będzie mógł skutecznie ubiegać się o odszkodowanie. Jako że narciarze są mocno narażeni na urazy, to również bardzo ważny element polisy.
 • OC sportowe. Uchroni amatora zimowego szaleństwa przed skutkami finansowymi wyrządzenia szkody innemu szusującemu – np. zniszczenia cudzego sprzętu lub spowodowania urazu u osoby trzeciej.
 • Assistance. Gwarantuje narciarzowi możliwość uzyskania pomocy przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu. Może być to pomoc organizacyjna, czy logistyczna, ale w zależności od pakietu Assistance, również np. pomoc prawnika, czy tłumacza.

Dodatkowo do polisy można dobrać dodatki. Do najczęściej wybieranych w przypadku polis narciarskich należy klauzula sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka. Sprawia ona, że nawet jeśli narciarz będzie wykonywał bardziej ryzykowne manewry, czy szusował poza wyznaczonymi szlakami – ochrona będzie aktywna.

Do polisy na narty dokupić można również m.in. ubezpieczenie bagażu i ubezpieczenie sprzętu sportowego. Ciekawą propozycją jest też tzw. klauzula alkoholowa. Zapewnia ona ubezpieczonemu ochronę także po spożyciu alkoholu, np. po wypiciu szklaneczki grzanego wina w przerwie pomiędzy szusowaniem.

Ile kosztuje ubezpieczenie na narty w Gruzji?

Koszt dobrej polisy ubezpieczeniowej na wyjazd od Gruzji z pewnością nie nadwyręża portfela podróżnika. Polisę, która zapewnia odpowiedni poziom ochrony, można zakupić już za ok. 4 zł za jeden dzień ochrony. Najłatwiej zrobić to przez Internet.

Przy pomocy naszej porównywarki ubezpieczeń narciarskich w kilka minut można odnaleźć kilkanaście propozycji renomowanych towarzystw ubezpieczeniowych. Cały proces zakupu przebiega online, a dokument przychodzi na maila – wystarczy go tylko wydrukować i podpisać. 

Poniżej przedstawiamy kilka propozycji ubezpieczenia na wyjazd do Gruzji na narty – dla jednej osoby dorosłej, na okres 7 dni, w sezonie wysokim.

TU

Cena za 1 dzień ochrony

Zakres ubezpieczenia

Suma gwarantowana kosztów leczenia

Suma gwarantowana kosztów ratownictwa

Ochrona w razie zachorowania na COVID-19

AXA

3,92 zł

Koszty leczenia, NNW, ratownictwo, 11 sportów objętych polisą, Assistance w ramach kosztów leczenia

200 000 zł

200 000 zł

Tak, zakres 3/7

Europa Ubezpieczenia

15,80 zł

Koszty leczenia, NNW, OC, OC sportowe, 27 sportów objętych polisą, ubezpieczenie sprzętu sportowego, ubezpieczenie bagażu, ratownictwo, Assistance The Best

1 418 633 zł

47 288 zł

Tak, zakres 7/7

Generali

17,15 zł

Koszty leczenia, NNW, OC, ratownictwo, OC, OC sportowe, ubezpieczenie bagażu, Assistance Premium

500 000 zł

5000 zł

Tak, zakres 5/7

 

FAQ. Najczęściej zadawane pytania

1. Czy w Gruzji ubezpieczenie na narty jest obowiązkowe?

Nie. Zdecydowanie warto jednak zakupić ubezpieczenie turystyczne na narty do Gruzji. Rekomenduje to również polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. MSZ zaleca, aby zakupić ubezpieczenie turystyczne na kwotę co najmniej 30 000 Euro, pokrywające koszty leczenia (w tym COVID-19) i transportu powrotnego do Polski.

2. Czy aktualnie można jechać do Gruzji?

Tak. Gruzja pozostaje otwarta na ruch turystyczny, w tym dla narciarzy.

3. Jakie dokumenty są wymagane przy wjeździe do Gruzji?

Do Gruzji można wjechać na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego. Wiza nie jest wymagana.

 

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Co warto wiedzieć?
 1. Narty w Gruzji to doskonała alternatywa dla europejskich kurortów zimowych.
 2. Można tam szusować taniej, ale na równie nowoczesnych stokach.
 3. Aby wjechać do Gruzji, trzeba mieć paszport.
 4. Warto zainwestować też w ubezpieczenie na narty, które przyda się w razie problemów ze zdrowiem czy nieszczęśliwych wypadków.
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia