Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

OC sportowe na narty - dlaczego warto je mieć?

Brawurowa jazda, niedostosowanie szybkości jazdy do umiejętności, brak rozgrzewki i obiektywnej oceny swoich sił sprawiają, że tylko na beskidzkich stokach ratownicy wyjeżdżają średnio do 1500 akcji rocznie z udziałem poszkodowanych narciarzy.

Wypadek na stoku, w wyniku którego ucierpią osoby trzecie, może doprowadzić do poważnych zobowiązań finansowych dla sprawcy wypadku. Jak tego uniknąć?Jeszcze przed założeniem nart na nogi, przez wykupienie OC sportowego dla narciarzy.
 

Grzechy główne narciarzy - dlaczego wypadki na stoku zdarzają się tak często?

Jak podkreślają ratownicy górscy z polskiej jednostki GOPR, pojemność stoków jest zbyt mała w porównaniu do przepustowości wyciągów. Szczyrkowski Ośrodek Narciarski jest w stanie przewieźć 8 tys. narciarzy na godzinę, co jednoznacznie pokazuje jak wielkie panuje zagęszczenie na stokach narciarskich.
Statystycznie ratownicy z beskidzkiej grupy GOPR przeprowadzają ok. 1,5 tysiąca akcji ratowniczych na stokach rocznie, choć bywają lata, gdy liczba akcji sięga nawet 3-4 tysięcy.

Brawura i przecenie swoich umiejętności to grzechy główne narciarzy. Niestety doświadczenie ratowników pokazuje, że bardzo często im mniejsze umiejętności narciarskie, tym większe ryzykanctwo – jeżdżenie na tzw. kreskę, rozwijanie bardzo dużej prędkości, wybieranie trudniejszych tras.
Niestety mało który narciarz zna dekalog FIS, czyli Dekalog Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Jest to zbiór zasad i wytycznych dla osób korzystających ze stoków narciarskich: jak zachować się na stoku, jakie są podstawowe zasady bezpieczeństwa i dobre zwyczaje.
 

OC sportowe na narty – co to jest?

OC sportowe na narty to ubezpieczenie, które pokryje straty finansowe wynikłe z wypadku na stoku, którego sprawcą będzie osoba ubezpieczona. Jeśli w wyniku nieroztropnej jazdy lub zwykłego zbiegu nieprzychylnych okoliczności, narciarz wjedzie w innego użytkowania stoku, a ten dozna kontuzji i zniszczy sprzęt, to sprawca wypadku jest zabezpieczony w razie roszczeń finansowych. Oczywiście zabezpieczenie obejmuje kwotę, na jaką wcześniej się ubezpieczył. Stąd istotne, aby wybrać w miarę możliwości wysoką sumę gwarantowaną ubezpieczenia.

Roszczenia w sytuacji wypadku na stoku często pojawiają się na zagranicznych stokach. Nie w każdym kraju opieka medyczna jest bezpłatna, a i za granicą ludzie są bardziej przyzwyczajeni o dochodzenie swoich praw.

Jakie mogą być konsekwencje wypadku na stoku? Osoba poszkodowana może być zmuszona do wykonania skomplikowanej operacji, odbycia wielomiesięcznej rehabilitacji, rezygnacji z pracy zarobkowej przez dłuższy okres czasu, a także może mieć zniszczony drogi sprzęt narciarski.Straty finansowe wycenione przez osobę poszkodowaną mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, a w sytuacji wypadku za granicą, nawet kilkudziesięciu tysięcy euro.

Jeśli sprawca wypadku nie posiada żadnego ubezpieczenia poza Europejską Kartą Ubezpieczenia Społecznego to niestety będzie musiał opłacić wszelkie roszczenia poszkodowanego z własnych pieniędzy.

OC sportowe na narty – sprawdź, co zapewnia

Dobre ubezpieczenie OC na narty daje pełne bezpieczeństwo – w razie wypadku to ubezpieczyciel pokryje wszelkie roszczenia finansowe w ramach sumy gwarantowanej. Warto dodać, że sama akcja ratownicza z wykorzystaniem helikoptera, choćby na sąsiadującej i lubianej przez Polaków Słowacji, to koszt 5-20 tysięcy złotych.

OC sportowe (znane też jako ubezpieczenie dla aktywnych, ubezpieczenie na narty) zabezpiecza też sprzęt – w razie zniszczenia komuś nart czy deski snowboardowej to ubezpieczyciel pokryje jej koszt. 

Warto pamiętać, że OC sportowe przydaje się nie tylko w razie poważnego wypadku, gdzie konieczne jest pomoc ratowników czy wykorzystanie profesjonalnego sprzętu ratowniczego. OC dla aktywnych pokryje koszty np. zniszczonej kurtki, którą ubezpieczony podarł komuś niefortunnie kijkiem. Tutaj oczywiście skala problemu jest dużo mniejsza, jednak warto pamiętać, że nie będzie trzeba z własnej kieszeni pokrywać kosztów uszkodzonej odzieży.

Wyłączenia w ubezpieczeniu OC

Czy jest możliwość, że pomimo ubezpieczenia OC na narty, sprawca wypadku będzie musiał pokryć szkody finansowe i koszty leczenia, z własnej kieszeni? Niestety tak.
Każde ubezpieczenie jasno precyzuje zakres ochrony w dokumencie zwanym Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Nabywca polisy powinien obowiązkowo się z nim zapoznać.

Do najczęstszych wyłączeń z OC sportowego na narty należą:
 • jazda po nieoznakowanych trasach,
 • jazda niezgodna z regulaminem stoku,
 • jazda pod wpływem alkoholu i innych środków odurzających,
 • jazda wyczynowa,
 • jazda zawodowa,
 • udział w zawodach sportowych,
 • rażące niedbalstwo lub działanie umyślne,
 • zgłoszenie szkody po upływie długiego czasu.

Idealna polisa na narty, czyli jaka?

OC sportowe na narty choć niezmiernie ważne, nie jest jedynym składowym dobrej polisy. Jeśli doszłoby do wypadku na stoku z winy ubezpieczonego, to problemem jest nie tylko szkoda, jaką wyrządzi osobie trzeciej, ale także jego własny stan zdrowia. Dlatego należy szukać ubezpieczenia na narty, który ma dobrą ofertę OC sportowego, ale też dużą sumę gwarantowanych kosztów leczenia oraz ratownictwa. Te trzy pozycje są najważniejsze dla osoby planującej aktywny wypoczynek w górach.

Przed wyjazdem warto poświęcić chwilę i porównać poszczególne ubezpieczenia. Można to zrobić m.in. korzystając z kalkulatora ubezpieczenia turystycznego. Dlaczego to ważne? Poniższa tabela wyraźnie pokazuje, że najdroższe ubezpieczenie wcale nie musi zapewnić najlepszych warunków i najwyższych kwot. Oferta optymalna mimo, że tańsza o niemal 10 zł za dzień ubezpieczenia, ma nieporównywalnie wyższe kwoty – 1,5 mln w ramach OC sportowego to świetna propozycja w pełni zabezpieczająca narciarza.

Na ubezpieczeniaonline.pl każde ubezpieczenie jest porównane w formie zgrabnej tabeli uwzględniające najważniejsze dane: sumę ubezpieczenia, ratownictwo, NNW, OC i OC sportowe, bagaż, assistance, a nawet usługę stomatologa.
 
  Najtańsza oferta  - 3,70 zł zł/dzień Najdroższa oferta – 23 zł/dzień Oferta optymalna – 12,22 zł/dzień
Suma ubezpieczenia 200 000 zł  800 000 zł 40 000 000 zł
Ratownictwo 200 000 zł 800 000 zł 40 000 000 zł
NNW 20 000 zł 50 000 zł 150 000 zł
OC -  300 000 zł 1 500 000 zł
OC sportowe - 300 000 zł 1 500 000 zł
Stomatolog 900 zł  900 zł 2 000 zł
Bagaż - 3 000 zł 6 000 zł
Assistance Usługi assistance w ramach kosztów leczenia – wariant standard Pakiet assistance exclusive dla narciarzy - m.in. zwrot kosztów karnetu, odszkodowanie za zamknięcie tras zjazdowych, zwrot kosztów za wypożyczony sprzęt narciarski Usługi assistance w ramach kosztów leczenia – w zakresie ubezpieczenie pomocy telefonicznej
Opóźnienie lotu O 6h – 200 zł O 5h – 200 euro O 6h – 500 zł
Ubezpieczenie mieszkania -
Źródło: ubezpieczeniaonline.pl

Sporty zimowe to wspaniałe doświadczenie i sposób na umilenie sobie tej mniej słonecznej i energetycznej pory roku. Jednak jazda na nartach i snowboardzie należy do jednych z najbardziej urazowych sportów amatorskich. Zakup ubezpieczenia powinien być tak oczywisty przed każdym wyjazdem jak rezerwacja noclegu – bez tego po prostu nie da się wyjechać.
Co warto wiedzieć?
 1. OC sportowe to ubezpieczenie, które pokryje szkody wyrządzone osobie trzeciej.
 2. Należy zapoznać się z włączeniami OC sportowego. 
 3. Przed wyjazdem sprawdź, jak działa ochrona zdrowia i służby ratownicze w kraju, do którego się wybierasz. 
 4. Warto porównać polisy na narty. Najtańszą można dostać już za 3,25 zł dziennie, ale w pełni zabezpieczająca polisa to koszt ok. 12 zł za dzień ochrony.
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
5
4
8
0

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia