Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Ubezpieczenie na narty do Słowenii - na co zwrócić uwagę?

Podpowiadamy, gdzie pojechać, aby spędzić udany urlop - przedstawiamy 3 najpopularniejsze kurorty w słoweńskich Alpach. Doradzamy także, na co uważać i jak zabezpieczyć się przed nieplanowanymi wydatkami.

Słowenia to niepozorny kraj, który nie każdemu kojarzy się z narciarskim urlopem. Tymczasem oferta, z jakiej mogą skorzystać pragnący aktywnego wypoczynku na śniegu turyści jest tam szeroka.

3 najpopularniejsze ośrodki narciarskie w Słowenii

Słowenia nie należy do najpopularniejszych kierunków narciarskich. Niemniej jednak ma wiele do zaoferowania miłośnikom szusowania. Warunki i infrastruktura nie ustępuje tej w Austrii, a ceny są znacznie niższe. 

Bovec/Kanin

Bovec to jeden z najlepiej przygotowanych alpejskich ośrodków na Słowenii. Samo miasto Bovec słynie z pięknej rzeki Socza i świetnych warunków narciarskich. Miasto leży w dolinie otwartej na morze, co gwarantuje różnorodność klimatu. Zimą turyści mogą tu skorzystać nie tylko z ośnieżonych stoków, lecz również wspinaczki po zamarzniętym wodospadzie, jazdy na sankach czy biegów narciarskich.

Wiosną nad miastem zima nie ustaje. Pobliski Masyw Kanin to również ośrodek narciarski pełen stoków, skał i wyjątkowych widoków. To najwyżej położony ośrodek narciarski na Słowenii. Dzięki temu można tam jeździć na naturalnym śniegu a sezon narciarskie jest długi, choć trasy często bywają słoneczne. Co ciekawe, niedaleko, bo zaledwie kilkadziesiąt kilometrów dalej znajduje się Adriatyk, który można podziwiać patrząc na dolinę.

Kanin to także także niezwykle rozbudowany i pierwszy na Słowenii międzynarodowy ośrodek dla narciarzy. Oferuje on zarówno łagodne trasy dla początkujących, jak i bardziej wymagające dla zaawansowanych.

Vogel

Vogel to jeden z najbardziej popularnych ośrodków narciarskich w Słowenii. Położony na wysokości ponad 1500 metrów n.p.m. kurort oferuje kilkadziesiąt kilometrów świetnie przygotowanych tras zjazdowych o różnej trudności, z których rozpościera się widok na panoramę Alp i najwyższy słoweński szczyt - Triglavem.

Do ośrodka można dotrzeć gondolą, a sezon trwa tu od grudnia do kwietnia. Co ważne, turyści jeżdżą tu na naturalnym śniegu. Vogel kurort idealny dla każdego - zarówno dla rodzin z dziećmi i początkujących narciarzy jak i doświadczonych miłośników zimowych sportów.

Kranjska Gora

Kranjska Gora ośrodek narciarski, w którym sezon trwa niemal cały rok położony w północnozachodniej części Słowenii. Jego południowa część rozciąga się aż do Narodowego Parku Triglav, skąd widać Alpy Julijskie.To idealne miejsce dla turystów kochających sporty i atrakcje zimowe. Na terenie ośrodka w okresie zimowym można jeździć na nartach, sankach, rowerach, można uprawiać wędrówkę i wspinaczkę górską.

Znajduje się tu wiele tras o różnym stopniu trudności. Trasy niebieskie są przeznaczone dla początkujących narciarzy. Czerwone spodobają się tym nieco bardziej doświadczonym. Czarne zadowolą natomiast miłośników adrenaliny i mocnych wrażeń.
 

Sytuacja epidemiczna na Słowenii

Sytuacja epidemiczna na całym świecie jest w tej chwili napięta i bardzo dynamiczna.Jeśli chcemy uzyskać aktualne informacje na temat warunków panujących obecnie w kraju, który planujemy odwiedzić, najlepiej korzystać z oficjalnych stron rządowych.

W Słowenii od  stycznia  wprowadzone zostały nowe przepisy dotyczące koronawirusa.Osoby, które wjeżdżają na teren Słowenii posiadając specjalne zaświadczenie, nie muszą odbywać kwarantanny. Jak czytamy na stronie gov.pl:
 
Od 16 stycznia obowiązują nowe przepisy wjazdowe zwalniając z obowiązku kwarantanny osoby przekraczające granicę Słowenii, które posiadają zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na COVID-19. Akceptowane są zarówno testy – PCR wykonane w krajach UE, obszaru Schengen lub w krajach trzecich przez organizacje wskazane jako wiarygodne (...)  jak i tzw. ‘szybkie testy” - HAG wykonywane w krajach UE i Schengen. Od wykonania testu do przekroczenia granicy Słowenii nie może upłynąć więcej niż 48 godziny w przypadku testów PCR i 24 godziny w przypadku testów HAG.
 
Turyści, którzy takiego zaświadczenia nie mają, muszą odbyć kwarantannę, która potrwa 10 dni. Nie dotyczy to osób podróżujących w celach służbowych, w sprawach rodzinnych oraz transgranicznych pracowników.
 
Podczas pobytu w Słowenii trzeba pamiętać o kilku obowiązujących w związku z koronawirusem obostrzeniach, takich jak:
 
 • Zasłanianie ust i nosa w publicznych przestrzeniach zamkniętych (zawsze) i otwartych (jeśli nie można zapewnić 3 m odległości)
 • Zakaz przebywania poza na zewnątrz od 21:00-06:00
 • Zachowywanie odległości
 • Zakaz zgromadzeń publicznych

EKUZ w Słowenii - czy wystarczy?

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewnia posiadającym ją turystom dostęp do nieodpłatnej, podstawowej opieki medycznej na terenie krajów UE i EFTA. Niestety, nie oznacza to, że wyjeżdżając na zagraniczny urlop do Słowenii, nie musimy martwić się dodatkową ochroną. Przeciwnie. EKUZ zapewnia jedynie wybrane elementy opieki, takie jak wizyta u lekarza pierwszego kontaktu w placówce publicznej.

Dodatkowe usługi, za które będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni, jeśli będzie nam potrzebna medyczna interwencja, to na przykład:
 
 • Wizyta prywatna u specjalisty
 • Większość leków, nawet jeśli zostały przepisane przez lekarza na recepcie
 • Specjalistyczne badania
 • Zabiegi i operacje, które nie ratują życia
 • Transport medyczny do kraju
 
Bezpłatna pomoc udzielona może zostać jedynie w nagłych przypadkach, również jeśli chodzi o stomatologa. Leczenie szpitalne w razie zagrożenia zdrowia jest nieodpłatne, podobnie jak na przykład niezbędne opatrunki.
 
Należy pamiętać, że EKUZ może okazać się pomocna w przypadku koronawirusa. Jeśli do zakażenia dojdzie na terenie kraju, otrzymamy niezbędną pomoc medyczną na takich samych warunkach jak obywatele Słowenii. Karta nie zwolni nas jednak z kosztów powrotu do Polski transportem sanitarnym.

Jak wybrać ubezpieczenia na narty w Słowenii?

 Wybierając polisę dla narciarzy czy snowboardzistów, trzeba pamiętać, aby zawierała ona w sobie kilka podstawowych elementów, gwarantujących odpowiednią pomoc w razie nagłego zdarzenia czy wypadku. Najważniejsze z nich to:
 
 • Koszty leczenia i transportu medycznego – ten element jest szczególnie istotny, ponieważ, jak już mówiliśmy, EKUZ nie zapewnia pełnej ochrony w razie wypadku na stoku, lub innego urazu czy choroby.
 • Transport do kraju - jeżeli w wyniku wypadku albo innego nieszczęścia doznamy urazów, które uniemożliwią nasz samodzielny powrót do domu, konieczny będzie specjalistyczny transport medyczny do Polski, na przykład helikopterem lub karetką. Taka usługa jest jednak naprawdę droga. Jej koszt może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jeśli nie mamy wykupionej polisy, będziemy musieli pokryć wszelkie koszty z własnej kieszeni.
 • Ratownictwo górskie - praktyczne wszędzie poza granicami Polski akcje ratownictwa górskiego są odpłatne, a sama praca ratowników górskich jest wysoko ceniona. Akcje poszukiwawcze i wszelkie akcje ratownictwa górskiego mogą jednak kosztować od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dlatego warto zabezpieczyć się przed ponoszeniem tak wysokich kosztów, decydując się na zakup polisy.
 • NNW, czyli Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków - jeżeli podczas urlopu dojdzie do wypadku, w wyniku którego doznamy trwałego uszczerbku na zdrowiu, ubezpieczyciel zwróci nam wszelkie koszty poniesione w wyniku nieszczęśliwych,  nieprzewidzianych zdarzeń.
 
Planując zimowy urlop, dobrze pamiętać o dodatkowych rozszerzeniach. Najważniejsze z nich to:
 
 • Klauzula alkoholowa - ochroni przed finansową odpowiedzialnością za wszelkie zdarzenia, do których dojdzie, kiedy będziemy pod wpływem alkoholu.
 • Polisa dla aktywnych - ważna, jeżeli chcemy jeździć na nartach lub snowboardzie. Wiele towarzystwa zalicza te sporty do sportów ekstremalnych. Aby dowiedzieć się, które towarzystwa uznają narciarstwo za aktywność o podwyższonym ryzyku, warto zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU) każdego z towarzystw.
 
Minimalne kwoty, jakie powinna gwarantować polisa turystyczna, zwłaszcza w przypadku wyjazdu na narty, nie powinny być niższe niż:
 
 • Ubezpieczenia kosztów leczenia i transportu medycznego: gwarantowana suma nie niższa niż 30-40 tysięcy euro.
 • Koszty ratownictwa - minimum 5 tysięcy euro.
 
Ile kosztuje polisa?
 
To, ile zapłacimy za ubezpieczenie turystyczne na narty, zależy od wielu czynników. Najważniejsze z nich to miejsce, do którego wyjeżdżamy, długość wyjazdu oraz zakres polisy.

Przykładowy koszt jednodniowego ubezpieczenia dla jednej osoby dorosłej, wyjeżdżającej na narciarski urlop na Słowenii to:
 
  AXA Assistance Nationale Nederlanden Signal Iduna Proama
Cena 3,70 PLN 5 PLN 6,54 PLN 10 PLN
Koszty leczenia i assistance TAK TAK TAK TAK
Suma ubezpieczenia 20 000 PLN 80 000 PLN 20 000 Euro 100 000 PLN
Ratownictwo 20 000 PLN 100 000 PLN 6000 Euro 100 000 PLN
Koszty hospitalizacji TAK TAK TAK TAK
Leczenie ambulatoryjne TAK TAK TAK TAK
Transport medyczny do Polski TAK TAK TAK TAK
Stomatolog 900 PLN 1000 PLN 250 Euro
 
200 Euro
Assistance W ramach kosztów leczenia W ramach kosztów leczenia W ramach kosztów leczenia Pakiet standard
Bagaż - - TAK TAK
OC - - TAK TAK
NNW (ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków) TAK - TAK TAK
Suma ubezpieczenia 20 000 PLN - 15 000 PLN 20 000 PLN
Uszczerbek na zdrowiu 20 000 PLN - 15 000 PLN 20 000 PLN
Śmierć 10 000 PLN - 15 000 PLN 20 000 PLN
Ubezpieczenie dla aktywnych TAK TAK TAK TAK
OC sportowe - - 30 000 Euro 100 000 PLN
 
Co warto wiedzieć?
1. Słowenia ma wiele do zaoferowanie miłośnikom narciarstwa.
2. W razie wypadku EKUZ jednak nie wystarczy - trzeba mieć ze sobą ubezpieczenie.
3. Taka polisa powinna zapewniać koszty leczenia i ratownictwa, NNW, OC oraz ubezpieczenie bagażu.
4. Ubezpieczenie można mieć od 3,4 zł dziennie. 
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
2
5
6
8

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy