Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Jak wybrać najlepszą trasę do Chorwacji?

Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny
Chorwacja to uwielbiany przez polskich turystów kierunek wakacyjny. Nic dziwnego - kraj zachęca słoneczną pogodą, rozległymi plażami i przystępnymi cenami. Ponadto do Chorwacji można dojechać samochodem.

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Autem dotrzesz tam nawet w 10 godzin, a koszty wyjazdu wahają się od 800 zł do ponad 1500 zł. Na cenę wpływa przede wszystkim konieczność tankowania pojazdu, winiety oraz wybrana trasa. Jak wybrać najlepszą? Spieszymy z odpowiedzią.

Planowanie podróży do Chorwacji własnym samochodem może być skomplikowane, jednak niczym się nie martw, zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje, które z pewnością będą pomocne przy wyborze trasy, zaplanowaniu budżetu na podróż, a także przy doborze odpowiedniego ubezpieczenia, aby w pełni cieszyć się urlopem bez zbędnego stresu.

Czy warto jechać do Chorwacji samochodem?

Podróżując samochodem do Chorwacji, masz pełną swobodę w wyborze trasy, przerw na odpoczynek czy zwiedzania punktów, które mogą zaciekawić w podczas jazdy. Loty do Chorwacji zaczynają się od około 700-800 złotych w dwie strony od osoby, natomiast podróż samochodem tam i z powrotem to koszt około 2000 zł. Zdecydowanie jest to bardziej ekonomiczne rozwiązanie wówczas, gdy w podróż wybiera się kilkuosobowa rodzina lub chociażby paczka znajomych.

Podróż samochodem trwa mniej więcej 10 godzin z kolei samolotem to najczęściej kwestia 2-3 godzin lotu, jednak warto wziąć pod uwagę, że poza czasem spędzonym w podróży, trzeba doliczyć dojazd oraz czas spędzony na lotniskach.

Podróż samochodem to nie tylko większa swoboda, ale też możliwość odkrywania ciekawych miejsc i zabytków na trasie - niektóre trasy prowadzą przez urokliwe wioski, góry czy wybrzeża, co czyni samą podróż świetną przygodą. W trakcie jazdy, możesz zatrzymać się na chwilę na przykład w Słowenii, Austrii czy na Węgrzech, co również może stanowić dodatkową atrakcję i nieco urozmaicić wyjazd o nowe doświadczenia i masę wspomnień.

Podróż samochodem do Chorwacji - dokąd warto pojechać?

Wśród polskich turystów szczególnie popularny jest Dubrownik - słynne miasto o niezwykle bogatej architekturze, ponadto częstym wyborem jest Split czy Półwysep Istra z pięknymi, nadmorskimi plażami i wszechobecną zielenią. Ciekawym wyborem są również piękne wyspy - Hvar lub Brač. Każdy, wymieniony rejon ma dostęp do krystalicznego morza, jest przyjazny turystom i zapewnia szereg atrakcji dla całych rodzin. Poniżej pokrótce przedstawiamy kilka najciekawszych miejsc w Chorwacji.

 • Dubrownik - uznawany za najpiękniejsze miasto w Chorwacji, nazywane Perłą Adriatyku. Jest to miejsce pełne zabytków, klimatycznych kamiennych uliczek i wspaniałych, zapierających dech widoków. Będąc w Dubrowniku, warto wybrać się na wzgórze Srd, ponieważ ze szczytu zobaczysz piękną panoramę miasta, ponadto warto zwiedzić Stare Miasto (Stari Grad) - najstarszą część Dubrownika, w całości wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.  I coś dla fanów Gry o Tron - miasto stanowiło serialową Królewską Przystań. Aby poczuć namiastkę serialowego klimatu, warto zobaczyć barokowe schody prowadzące na plac przed Kościołem św. Ignacego, Zatokę Pile, część murów miejskich - Baszta Bokar czy Fort Lovrijenac.
 • Trogir - to niewielkie, malownicze miasto położone na zachodnim wybrzeżu Chorwacji o niezwykłej architekturze i historii. Trogir również może pochwalić się klimatyczną starówką, wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Spacerując wąskimi uliczkami, można podziwiać przepiękne, zabytkowe budynki, a także zatrzymać się w restauracji, aby posmakować kuchni dalmatyńskiej, w której królują ryby, owoce morza, świeże warzywa i oliwa z oliwek.
 • Zadar - to jedno z najpiękniejszych miast w Chorwacji, niesamowicie łączące historię i nowoczesność. Niegdyś jeden z najważniejszych ośrodków handlowych na wybrzeżu Adriatyku, dziś może pochwalić się pięknymi kościołami, pałacami czy fortyfikacjami, chętnie zwiedzanymi przez turystów. Miasto jest również znane z Morskich Organów - to absolutnie magiczne dzieło architektury. Dzięki organom można usłyszeć muzykę morza i to dosłownie, a wszystko za sprawą odpowiednio podprowadzonych rur do Morza Adriatyckiego i wibracjom, generowanym przez morskie fale. Na szczególną uwagę zasługuje również instalacja „Pozdrowienia Słońca”.
 • Split - Kolejne, często odwiedzane przez turystów miasto. Największą atrakcją Splitu jest niezwykła starówka, którą śmiało można nazwać ruinami po dawnym pałacu cesarza Dioklecjana. Granicę starówki wyznaczają mury pałacu, a uliczki po których obecnie można spacerować to dawne, pałacowe korytarze - jest to niezwykle klimatyczne miejsce. Split oferuje również rozległe, piękne plaże, promenadę i multum restauracji.
 • Jeziora Plitwickie - to jedno z najpopularniejszych i najpiękniejszych miejsc przyrodniczych w Chorwacji. Park narodowy Jeziora Plitwickiego składa się z kilkudziesięciu jezior połączonych zachwycającymi kaskadami i wodospadami. Wspomniane jeziora przyciągają miłośników natury, dzikiej przyrody i zjawiskowych krajobrazów, jest to również doskonałe miejsce dla miłośników fotografii. Jeziora Plitwickie zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
 • Hvar - to jedna z najpiękniejszych wysp Chorwacji, znana ze swojego śródziemnomorskiego klimatu, pięknych plaż, winnic i urokliwych miasteczek. Będąc na wyspie, warto odwiedzić Twierdzę Hiszpańską - ze szczytu tej pięknej, gotyckiej budowli rozciąga się zapierający dech widok na miasto, okoliczne wyspy i morze.  
 • Rovinj - jeden z najpopularniejszych kurortów wypoczynkowych w Chorwacji. Miasto jest położone na wybrzeżu Adriatyku, zachwyca wyjątkowym portem, kamiennymi uliczkami, kolorowymi domkami i piaszczystymi, rozległymi plażami.
 • Pula - miasto słynie ze świetnie zachowanego rzymskiego amfiteatru (jednego z największych i najlepiej zachowanych na świecie!) oraz innych starożytnych zabytków, które w dobrym stanie przetrwały do dziś. Pula jest jednym z najważniejszych portów turystycznych w Chorwacji, ma piękne plaże i masę atrakcji związanych z historią.
 • Velebit - największe pasmo górskie w Chorwacji, rozciągające się wzdłuż wybrzeża Adriatyku. Piękne góry oferują zapierające dech widoki oraz malownicze szlaki dla miłośników górskich wędrówek. W 1978 roku Velebit został umieszczony na liście rezerwatów biosfery UNESCO.
 • Park Narodowy Krka, który zachwyca swoimi wodospadami (Skradinski Buk) i  krystalicznie czystymi rzekami, wzdłuż których można podziwiać liczne zabytki.

Koszty podróży do Chorwacji własnym samochodem. Ile kosztuje paliwo i przejazd autostradami?

To, ile będzie kosztować podróż samochodem do Chorwacji, głównie zależy od tego, przez jakie kraje będziemy przejeżdżać, ponieważ główne koszty stanowi paliwo oraz winietki. Zacznijmy od paliwa.

Ceny paliwa w Chorwacji są nadal zbliżone do tych na polskich stacjach benzynowych, jednak kilka dni przed wyjazdem warto sprawdzić aktualne ceny, ponieważ te zmieniają się z dnia na dzień - nie daj się zaskoczyć.

Obecnie (stan na 21 maja 2024 r.) za litr benzyny Pb95 trzeba zapłacić 1,60 euro, z kolei za olej napędowy (ON) 1,58 euro, chcesz zaoszczędzić? Uwzględnij ceny paliwa w krajach tranzytowych i zaplanuj trasę tak, aby uniknąć tankowania w najdroższych miejscach, czyli w Austrii (pb95 kosztuje 1,63 euro, a olej napędowy ON 1,59 euro), tylko uzupełnić paliwo tam, gdzie jest zwyczajnie najtaniej, na przykład w Słowenii - Pb95 to koszt 1,53 euro za litr, natomiast olej napędowy (ON) 1,47 euro.

Przejdźmy do winietek. Ich koszt, tak jak i w przypadku paliwa, zależy przede wszystkim od wybranej drogi oraz krajów, przez które prowadzi trasa. Przykładowo, wybierając trasę do Chorwacji przez Czechy, Austrię i Słowenię, można zapłacić dwukrotnie więcej, niż decydując się na trasę przez Słowację oraz Węgry. W Internecie można znaleźć sporo kalkulatorów, które pomogą obliczyć dokładny koszt winiet, ponadto winiety można kupić online (jest to zalecane), co jest oszczędnością czasu i niewątpliwą wygodą.

Przykładowe ceny winiet na 10 dni:

 • Czechy: 310 CZK, około 53 zł,

 • Słowacja: 12 euro, około 51 zł,

 • Austria: 11,50 euro, około 49 zł,

 • Węgry: 6400 HUF, 70,60 zł,

 • Słowenia: 16 euro, około 68 zł - co ważne, cena obejmuje winietę na 7 dni.

Na koniec trzeba wspomnieć, że na terytorium Republiki Czeskiej obowiązują wyłącznie winiety elektroniczne, w Chorwacji z kolei winiety nie obowiązują - opłaty za przejazd autostradą są pobierane na bramkach, a ich wysokość zależy od przejechanych kilometrów. Należy liczyć się z kosztem ok. 30 zł/100 km.

Ponadto kupując winietę na przejazd autostradą w Austrii, trzeba wiedzieć, że przy zakupie online przez osobę prywatną, winieta na dłuższy okres czasu niż 10 dni, jest ważna dopiero 18 dnia od daty zakupu. Winiety jednodniowe czy dziesięciodniowe funkcjonują normalnie, czyli od razu.

Reasumując, podstawowy koszt dojazdu do Chorwacji składać się będzie z następujących elementów:

 • ceny paliwa.

 • ceny winiet.

 • ubezpieczenie turystyczne, o szczegółach opowiemy w dalszej części artykułu.

Trasa do Chorwacji samochodem. Którą wybrać?

Do Chorwacji można dojechać na kilka sposobów, jednak aby wybrać najlepszą i najdogodniejszą trasę, przede wszystkim trzeba ustalić swoje priorytety. Należy zastanowić się, czy ważniejszy jest czas dojazdu, ogólny koszt czy miejsca, które można zobaczyć po drodze.

Mamy do wyboru kilka tras. Przykładowo mieszkańcy północno-zachodniej Polski najczęściej podróżują do Chorwacji przez Niemcy, Austrię i Słowenię, ponieważ jadąc właśnie tą trasą, mogą szybko ominąć polskie drogi i dalszą część podróży spędzić na świetnie przygotowanych autostradach, a warto wspomnieć, że u naszych zachodnich sąsiadów autostrady są bezpłatne.

Mimo to, większość polskich turystów decydujących się na podróż do Chorwacji samochodem wybiera inne trasy - te w różnych konfiguracjach obejmują przejazd przez Austrię, Słowację, Słowenię, Węgry czy Czechy. Poniżej przedstawiamy popularne trasy wraz z kosztami oraz czasem dojazdu.

Opcja 1: Najkrótsza trasa z Polski do Chorwacji

Jeżeli chcemy dotrzeć do celu możliwie najkrótszą drogą, warto wybrać trasę prowadzoną przez Czechy, Słowację oraz Węgry. Czas podróży wynosi mniej więcej 8 godzin, a trasa którą trzeba pokonać wynosi około 650 kilometrów. Tutaj trzeba zaznaczyć, że czas podróży jest liczony bez przerw na postój czy tankowanie. Decydując się na tę trasę, oszczędzamy nie tylko czas, ale obniżamy również koszt przejazdu autostradami, ze względu na to, że omijamy najdroższą pod tym względem Słowenię.

Najlepsze miejsca na postój techniczny: Słowacja - Shell lub OMV Bratysława; Węgry - MOL lub OMV, Szombathely; Chorwacja - INA, Ljubešćica.
Najpiękniejsze miejsca po drodze: Bratysława, Zamek Nádasdy, Varaždin

Opcja 2: Najdłuższa trasa z Polski do Chorwacji

Jeżeli nie zależy nam na czasie, można wybrać trasę przez Czechy, Austrię i Słowenię. Nie licząc postojów, będzie trzeba spędzić za kierownicą około 9 godzin na trasie liczącej prawie 750 kilometrów. Trasa jest bardzo komfortowa ze względu na to, że droga prowadzi przez autostrady i obwodnice, jednakże wybierając właśnie tę trasę, trzeba się przygotować na koszt około 200 zł. Tyle trzeba zapłacić za winiety na przejazd przez wszystkie państwa tranzytowe.

Najlepsze miejsca na postój techniczny: Czechy - MOL, Vyškov; Austria - Shell, Maierhöfen; Słowenia - MOL, Maribor; Chorwacja - Jakovlje, INA.
Najpiękniejsze miejsca po drodze: Brno, Wiedeń, Maribor, a także zapierające dech widoki na Alpy.

Opcja 3: Najtańsza trasa przejazdu z Polski do Chorwacji

Kolejna z propozycji przebiega przez Słowację oraz Węgry, nie licząc postojów czas podróży powinien wynieść około 9 godzin, natomiast droga jaką należy pokonać wynosi 680 kilometrów. Jest to świetny wybór dla tych, którzy stawiają sobie koszt podróży jako priorytet. Trasa jest budżetowa ze względu na koszty paliwa oraz wydatki na przejazd płatnymi drogami.

Najlepsze miejsca na postój techniczny: Węgry - OMV, Budapeszt oraz MOL, Balatonlelle; Chorwacja - INA, Ljubescica
Najpiękniejsze miejsca po drodze: Park Narodowy Niżne Tatry, Budapeszt, Balaton - trasa pozwala zaplanować przystanek nad tym pięknym jeziorem.

Opcja 4: Trasa przez Bardejów/Barwinek - Koszyce - Budapeszt - Gorican

Jeśli chcesz ominąć Słowenię (gdzie winiety są najdroższe), jest to wariant, który warto rozważyć. Podróż rozpoczyna się na Słowacji, przebiega przez Bardejów/Barwinek, Presov oraz Koszyce. Kolejno prowadzi na teren Węgier w kierunku Budapesztu, prosto do miejscowości Gorican w Chorwacji. Trasa liczy około 600 kilometrów i można ją pokonać w 6,5 godziny. Kiedy przekroczymy granicę, długość trasy wydłuża się do:

Dojazd do Istrii (punkt końcowy Rovinj) - około 950 kilometrów w czasie 10-11 godzin. Szacowany koszt: około 700 - 1000 złotych,

Dojazd do Splitu - około 1110 kilometrów w czasie 12-13 godzin. Szacowany koszt: około 800 - 1200 złotych,

Dojazd do Makarskiej - około 1165 kilometrów w czasie 12,5-13,5 godziny. Szacowany koszt: około 800 - 1400 zł.

Opcja 5: Trasa przez Cieszyn - Zlín - Bratusława - Rajka - Csorna - Redics - Lendava - Mursko Sredisce

Tutaj rozpoczynamy podróż od przekroczenia czeskiej granicy,trasa kolejno przebiega przez Zlín oraz Słowację w stronę Bratysławy. W następnym etapie trasa wiedzie przez Węgry, mijając następujące miejscowości: Rajka, Csorna, Redics oraz Lendave w Słowenii. Terytorium Chorwacji przekraczamy w Mursko Sredisce. Podróżujący, wybierający tę opcję, pokonują mniej więcej 520 kilometrów w około 6 godzin. W zależności od miejsca dojazdu, długość trasy wydłuża się do:

Dojazd do Istrii (punkt końcowy Rovinj) – około 900 kilometrów w czasie 10-11 godzin. Szacowany koszt: około 600 - 900 zł.

Dojazd do Splitu – około 1030 kilometrów w czasie 11-12 godzin. Szacowany koszt: około 700 - 1 000 zł.

Dojazd do Makarskiej – prawie 1085 kilometrów w około 11,5-12,5 godziny. Szacowany koszt: około 800 - 1 100 zł w obie strony.

Opcja 6: Trasa przez Cieszyn - Brno - Wiedeń - Maribor - Macelj

W tym wariancie podróż rozpoczyna się w Cieszynie, kierowcy przejeżdżają przez Czechy w stronę Ołomuńca oraz Brna. Kolejno poruszają się przez Austrię, mijając Wiedeń i Graz, a po wjeździe na teren Słowenii, trasa przebiega przez Maribor aż do przejścia w Macejl. Podążając tą trasą, turyści pokonują dystans prawie 620 kilometrów w czasie około 7 godzin. Tak jak w poprzednich przykładach, w zależności od miejsca dojazdu, długość trasy wydłuża się do:

Dojazd do Istrii (punkt końcowy Rovinj) – prawie 920 kilometrów i około 10 godzin. Szacowany koszt: około 700- 1000 zł.

Dojazd do Splitu – prawie 1080 kilometrów w czasie 11-12 godzin. Szacowany koszt: około 800-1 200 zł.

Dojazd do Makarskiej – prawie 1135 kilometrów w około 11,5 godziny. Szacowany koszt: około 800-1 300 zł.

Jak przygotować się do podróży samochodem do Chorwacji? Najważniejsze informacje

Planując bezpieczny i bezproblemowy wyjazd do Chorwacji samochodem, należy pamiętać o kilku rzeczach i przede wszystkim odpowiednio przygotować się na wyjazd.

Kilka kwestii, o których trzeba pamiętać:

 • dokumenty - sprawa oczywista, jednak warto o tym przypominać. Upewnij się, że masz przy sobie dowód osobisty lub ważny paszport, a także prawo jazdy, dowód rejestracyjny samochodu z ważnym przeglądem technicznym oraz ubezpieczenie OC.
 • stan techniczny samochodu - kolejna ważna kwestia. Przed podróżą sprawdź i przygotuj samochód u mechanika, aby w trasie nie doszło do nieprzyjemnej niespodzianki.
 • obowiązkowe wyposażenie - przed podróżą sprawdź wyposażenie swojego samochodu. Wyposażenie powinno zawierać trójkąt ostrzegawczy, apteczkę, kamizelkę odblaskową, zapasowe żarówki, linki holownicze oraz gaśnicę. Opcjonalnie fotelik dla dziecka.
 • wybór trasy - przed wyjazdem warto zastanowić się nad odpowiednią trasą, dopasowaną do własnych preferencji, biorąc pod uwagę ilość kilometrów za kierownicą, koszty czy chęć odwiedzenia miejsc, mijanych po drodze.
 • opłaty drogowe – aby odpowiednio przygotować budżet na wyjazd, sprawdź jakie opłaty obowiązują w poszczególnych krajach i wykup potrzebne winiety.
 • ubezpieczenie turystyczne – pamiętaj o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego, rozważ także zakup tzw. krótkoterminowego ubezpieczenia Assistance samochodu.

Przepisy drogowe w Chorwacji, które warto znać:

 • Pasy bezpieczeństwa: podróżujący samochodem muszą zapiąć pasy bezpieczeństwa. Dotyczy to zarówno podróżujących z przodu, jak i z tyłu pojazdu. Dzieci (2-5 lat) obowiązkowo podróżują w fotelikach dopasowanych do ich wzrostu i wagi.
 • Ograniczenia prędkości: na terenie zabudowanym prędkość jest ograniczona do 50 km/h, autostrady: do 130 km/h., drogi ekspresowe: do 110 km/h. Pozostałe drogi obowiązuje ograniczenie do 90 km/h.
 • Alkohol: maksymalna dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila.
 • Światła mijania: muszą być włączone od października do marca, a w pozostałych miesiącach ich użycie zależy od warunków i widoczności na drodze.
 • Kamizelka odblaskowa: opuszczając pojazdu na terenie niezabudowanym, trzeba założyć kamizelkę odblaskową.
 • Telefon: w trakcie jazdy można korzystać jedynie z systemu głośnomówiącego.

A co z samochodami elektrycznymi? Coraz więcej kierowców decyduje się na tego typu pojazdy. Posiadacze doskonale zdają sobie sprawę, że każda dłuższa wyprawa jest ogromnym wyzwaniem, dlatego ważne jest, aby odpowiednio zaplanować taką podróż, wybierając trasę uwzględniającą dostępne stacje ładowania w drodze.

Standardowy zasięg elektryków to 200-300 kilometrów, dlatego na trasie Polska-Chorwacja będzie trzeba podładować dwój samochód minimum dwa razy w jedną stronę. Lokalizację stacji ładowania wzdłuż wybranej trasy wskażą aplikacje takie jak: ChargePoint lub PlugShare.

Co istotne - podróżując samochodem elektrycznym na terenie Republiki Czeskiej, kierowca jest zwolniony z opłat za przejazd autostradami oraz drogami szybkiego ruchu.  

Ubezpieczenie turystyczne na wakacje w Chorwacji autem?

Na wstępie warto wspomnieć, że zakup polisy turystycznej nie jest obowiązkiem, jednak czy warto ryzykować i narażać się na dodatkowe, często niemałe koszty? Oczywiście można wziąć ze sobą wyłącznie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), jednak opcja ta refunduje jedynie podstawowe świadczenia medyczne (nie refunduje leczenia w placówkach prywatnych!) na takich samych zasadach, jakie dotyczą obywatela danego kraju, a co za tym idzie - może okazać się niewystarczająca.

Jak zatem zapewnić sobie udane i przede wszystkim bezpieczne wakacje? Oczywiście wykupując polisę turystyczną, dopasowaną do indywidualnych potrzeb. Co powinna zawierać?

Korzystając z EKUZ za granicą pamiętaj, że podlegasz obowiązkom i korzystasz z praw wynikających z przepisów państwa pobytu na tych samych warunkach, co ubezpieczeni w tym państwie. Jeżeli w danym kraju istnieje obowiązek współpłacenia, również poniesiesz takie koszty.

pacjent.gov.pl

Najistotniejszym elementem polisy turystycznej są koszty leczenia, których suma gwarantowana powinna wynosić nie mniej niż 30 000 euro, ponadto ważnym elementem jest NNW czyli następstwo nieszczęśliwych wypadków, ubezpieczenie bagażu czy OC w życiu prywatnym. Wyjeżdżając na wakacje samochodem, warto rozszerzyć polisę o klauzulę alkoholową, oraz jeśli ubezpieczony choruje przewlekle o klauzulę chorób przewlekłych.

Co jeszcze? Niektóre ubezpieczenia oferują także ubezpieczenie samochodu na czas podróży czyli Assistance krótkoterminowe, dzięki czemu można liczyć na pomoc w razie awarii, kolizji, wypadku, oferuje również holowanie pojazdu i zakwaterowanie na czas naprawy (lub auto zastępcze) - to świetna opcja dla podróżujących samochodem do Chorwacji.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji? Polisę z optymalnym zakresem ochrony kupisz już od około 4,50 zł za dzień ochrony dla osoby dorosłej - to niewielka kwota w porównaniu do kosztów, jakie można ponieść nie posiadając wykupionej polisy turystycznej. Nie warto ryzykować.

W celu zakupu ubezpieczenia polecamy skorzystać z naszego kalkulatora, gdzie w łatwy sposób można wybrać ofertę spośród licznych towarzystw ubezpieczeniowych i zakupić wybraną w zaledwie kilka chwil. Dosłownie kilka kliknięć i gotowa polisa ląduje na skrzynce e-mail.

Podstawowe informacje w skrócie:

 • Językiem urzędowym w Chorwacji jest chorwacki, a walutą obowiązującą w tym kraju jest euro.

 • Chcąc przekroczyć granicę Chorwacji, wystarczy dowód osobisty (lub ważny paszport), dokument należy mieć przy sobie, ponieważ mObywatel nie jest akceptowana, co dotyczy również dzieci.

 • Numer alarmowy to standardowo: 112.

 • W Chorwacji obowiązuje EKUZ, jednak warto rozważyć wykupienie dodatkowego ubezpieczenia turystycznego.

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Co warto wiedzieć?
 1. Wybór optymalnej trasy własnym samochodem do Chorwacji powinien uwzględniać: koszt paliwa, ceny winiet, przewidywany czas podróży oraz miejsca, które planujemy zobaczyć po drodze. Podróżując samochodem elektrycznym, należy wziąć pod uwagę fakt, że na trasie Polska - Chorwacja będzie trzeba podładować swój pojazd minimum dwa razy. W celu zaplanowania odpowiedniej trasy, warto skorzystać z aplikacji takich, jak ChargePoint czy PlugShare.

 2. Podczas podróży należy być świadomym przepisów drogowych, obowiązujących zarówno w Chorwacji, jak i poszczególnych krajach tranzytowych.

 3. Planując przejazd autostradami, trzeba zakupić odpowiednie winiety, aby uniknąć opóźnień w podróży oraz ewentualnych kar. Zaleca się zakup winiet online.

 4. Koszt podróży do Chorwacji, to nie tylko paliwo oraz opłaty drogowe. Planując budżet na wyjazd, warto wziąć pod uwagę ewentualne koszty noclegów czy wyżywienia w razie postojów.

 5. W Chorwacji obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia zdrowotnego - upewnij się, że masz ważną kartę. Co ważne - EKUZ zapewnia wyłącznie podstawową opiekę medyczną, dlatego zaleca się wykupienie dodatkowego ubezpieczenia turystycznego.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Jaka najlepsza trasa z Polski do Chorwacji?

  To zależy, ponieważ każdy kierowca ma swoje własne preferencje. Najkrótsza trasa wiedzie przez Czechy, Słowację i Węgry, najdłuższa z kolei przez Czechy, Austrię i Słowenię. Jeżeli zależy nam na tym, aby podróż była możliwie najtańsza, można wybrać trasę przez Słowację i Węgry.

 2. Ile godzin z Polski do Chorwacji samochodem?

  Podróż do Chorwacji zajmuje około 10 godzin. Wszystko zależy od wybranej trasy oraz ilości postojów po drodze.

 3. Jak dojechać do Chorwacji samochodem?

  Samochodem do Chorwacji można dojechać, korzystając z dwóch dróg: wschodniej trasy prowadzącej przez Słowację/Węgry - jeśli jedzie się ze wschodniej Polski, oraz trasy zachodniej przez Czechy, Austrię i Słowenię lub Słowację i Węgry - jeśli jedzie się z zachodnich regionów Polski.

 4. Jak podzielić trasę do Chorwacji?

  Podział trasy do Chorwacji zależy od punktu wyjścia oraz preferencji dotyczących przerw w podróży.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia