Oszczędź nawet 50% na polisie.

Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.

Porównaj ceny

Jak zarejestrować samochód z zagranicy? Wniosek, formalności, koszty

Oszczędź nawet 50% na polisie.

Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.

Porównaj ceny
Sprowadzając samochód z zagranicy, trzeba liczyć się nie tylko z kosztami jego zakupu. Nie można zapomnieć o dodatkowych opłatach, jakie wiążą się z rejestracją i użytkowaniem pojazdu. Podpowiadamy, jakich formalności trzeba dopełnić.

Zakup auta za granicą to często sposób na oszczędność i dobra jakość w rozsądnej cenie. Choć w 2022 roku odnotowano spadek względem lat ubiegłych, jeśli chodzi o rejestrację aut sprowadzonych z zagranicy, z raportu Instytutu Samar wynika, że wciąż jest to liczba na wysokim poziomie - ponad 772 tysiące aut osobowych i lekkich dostawczych.
 
Sprowadzenie nowo nabytego pojazdu do kraju wymaga jednak załatwienia kilku formalności, zarówno na czas podróży jak i po powrocie do Polski. Podpowiadamy, w jaki sposób przygotować taki samochód do transportu, o czym pamiętać po przyjeździe, jak kupić najlepsze ubezpieczenie OC oraz gdzie się udać, aby sprawnie i bez komplikacji załatwić najważniejsze formalności związane z rejestracją.
 

Zakup samochodu za granicą. Na co zwrócić uwagę?

Sama rejestracja auta z zagranicy to już ostatni krok w stronę bezpiecznego i legalnego użytkowania pojazdu na drodze. To poszukiwania wymarzonego auta zajmują najwięcej czasu i myśli. Jeśli chcesz uniknąć felernego zakupu z niepewnego źródła, wykonaj kilka prostych kroków, dzięki którym nabierzesz pewności co do zakupu:

 1. Weryfikacja pojazdu pod względem technicznym - najlepiej poprosić o wsparcie specjalistę i zapłacić za przegląd auta w samodzielnei wskazanym warsztacie.
 2. Weryfikacja historii pojazdu - to prosta czynność, dzięki któej zyskasz pełniejszy obraz sytuacji. Przykładowo na stronie HistoriaPojazdu.gov.pl sprawdzisz, czy auto nie było wcześniej wykorzystywane w celach zarobkowych (np. jako taxi) i czy nie zostało skradzione.
 3. Sprawdzenie historii szkód pojazdu - choć sprzedawca będzie Cię zapewniał o braku kolizji czy wypadków, nie powinieneś mu wierzyć na słowo.

 

Jakie dokumenty są wymagane do rejestracji samochodu z zagranicy?

Kupno używanego auta z zagranicy to ważne wydarzenie, ale i konieczność dopilnowania kilku formalnych kwestii. Jeśli chcemy poruszać się po drodze zgodnie z prawem, musimy pamiętać o zadbaniu o odpowiednie dokumenty i procedury. W przypadku samochodów sprowadzanych spoza Polski spraw do załatwienia jest nieco więcej. Stając się właścicielem auta z zagranicznej drugiej ręki, najważniejsze formalności, jakich musimy dopilnować to:
 • rejestracja pojazdu,
 • złożenie deklaracji PCC-3,
 • opłacenie podatku w urzędzie skarbowym,
 • wykupienie polisy OC.

 

Porównaj polisy OC/AC

 

Jeśli chodzi o auta kupione za granicą, dodatkowo konieczne będzie także:

 • opłacenie akcyzy lub cła (wraz z akcyzą),
 • wynajęcie lawety lub uzyskanie tablic tymczasowych,
 • wykupienie polisy tymczasowej na pierwsze 30 dni.

 

Co trzeba przygotować, aby zarejestrować sprowadzony do Polski pojazd?

Rejestracji auta sprowadzonego z zagranicy można dokonać w odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania urzędzie. Może to być zarówno urząd starostwa powiatowego, jak i urząd miasta czy dzielnicy.  Rejestracja samochodu z zagranicy nie jest skomplikowanym procesem. Aby zarejestrować taki pojazd w Polsce, trzeba natomiast posiadać kilka ważnych dokumentów, jak:
 • wniosek o rejestrację pojazdu,
 • umowa kupna-sprzedaży lub faktura,
 • karta pojazdu (jeśli została wydana),
 • dotychczasowy dowód rejestracyjny,
 • dotychczasowe tablice rejestracyjne (lub oświadczenie o ich braku),
 • poświadczenie o ważnym badaniu technicznym,
 • potwierdzenie uiszczenia opłat związanych z rejestracją,
 • ważne ubezpieczenie OC,
 • potwierdzenie opłaty akcyzy,
 • dowód odprawy celnej przywozowej (tylko wtedy, gdy auto zostało sprowadzone z z kraju, który nie jest członkiem Unii Europejskiej lub EFTA),
 • dowód osobisty nowego właściciela,
 • odpis z KRS (dla podmiotów zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze Sądowym),
 • pełnomocnictwo (jeśli jest wymagane).

 

Sprowadzenie samochodu z zagranicy - jakie formalności czekają na nowego właściciela?

Wszystko zależy od tego, czy auto dotrzeć na ma Polski na lawecie, czy chcemy wrócić nim samodzielnie. W pierwszym przypadku sprawa jest prostsza - po powrocie do kraju pojazd należy jak najszybciej zarejestrować i bez zbędnej zwłoki wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC. Jeśli jednak planujemy od razu usiąść za kółkiem nowego nabytku, trzeba pamiętać o kilku ważnych formalnościach, takich jak:
 • wjazdowe tablice rejestracyjne,
 • OC, którego okres ważności odpowiada ważności tablic,
 • ważny przegląd techniczny samochodu.
Po spełnieniu powyższych warunków właściciel auta w ciągu 30 dni musi zarejestrować pojazd na terenie Polski. Dla sprowadzanych z zagranicy samochodów, które nie posiadają ani OC ani Zielonej Karty, towarzystwa ubezpieczeniowe dają możliwość wykupienia krótkoterminowej polisy, która zabezpieczy auto na pierwsze 30 dni. Nie można jednak zapominać, że takia forma ubezpieczenia jest jednorazowa i nie podlega przedłużeniu.
 
Jeżeli sprowadzisz auto uszkodzone i w ciągu 30 dni nie uda Ci się doprowadzić go do stanu używalności, który pozwoli mu pozytywnie przejść badanie techniczne, postaraj się o czasowe wyrejestrowanie pojazdu z uwagi na poważną wadę. W ten sposób unikniesz problemów z ubezpieczeniem ze strony UFG.
 

Laweta i tablice zjazdowe, czyli jak bezpiecznie sprowadzić auto do Polski?

Zakup samochodu za granicą wymaga odpowiedniego przygotowania jeśli chodzi o jego transport. Ważne, aby nowe auto dotarło do kraju nie tylko bezpiecznie, ale i legalnie. Jeżeli zależy nam na tym, aby kupiony poza Polską, niezarejestrowany jeszcze na jej terenie pojazd przekroczył granicę bez większych problemów, możemy wybrać jedną z dwóch możliwości:
 • Laweta - to chyba najbardziej popularny sposób na transport pojazdu. Pozwoli bezpiecznie i szybko przewieźć auto z zagranicy praktycznie bez żadnych dodatkowych formalności. Taka opcja może się jednak okazać kosztowna, szczególnie gdy sprowadzamy samochód z odległego kraju.
 • Tymczasowe tablice rejestracyjne - czyli popularne rejestracje z czerwonym oznaczeniem. Obowiązują przez 30 dni od momentu ich wydania, a ich ważność może zostać jednorazowo przedłużona o dodatkowe 14 dni. Po upływie terminu muszą zostać zwrócone do wydziału komunikacji. Są jednak konieczne, jeśli chcemy legalnie przekroczyć granicę nowym autem, ponieważ w Polsce jazda bez tablic rejestracyjnych jest niezgodne z prawem.

 

Rejestracja sprowadzonego auta – ile to kosztuje?

Rejestracja pojazdu z zagranicy w Polsce nie jest droga. Od 4 września 2022 r. rejestracja samochodu osobowego kosztuje standardowo 161,50 złotych. Jeśli sprowadzasz auto z zagranicy, zaoszczędzisz dzięki zmianie w Ustawie Prawo o ruchu drogowym. W jej konsekwencji doszło do zniesienia kosztów dotyczących karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej. W sumie możesz wówczas zatrzymać w kieszeni 94,50 zł.
 
W 2023 roku za rejestrację pojazdu z zagranicy zapłacisz:

Rodzaj opłaty

Kwota

 Wydanie dowodu rejestracyjnego

54 PLN

 Wydanie standardowych tablic rejestracyjnych 

80 PLN

 Wydanie indywidualnych tablic rejestracyjnych 

1 000 PLN

 Czasowe pozwolenie

13,50 PLN

 Nalepka legalizacyjna

12,50 PLN

 Opłata ewidencyjna

1,50 PLN

 
 
W niektórych przypadkach wymagane mogą być dodatkowe opłaty związane z rejestracją. Są to:
 • ustanowienie pełnomocnictwa (jeśli właściciel nie może osobiście stawić się w urzędzie) – 17 zł,
 • dodatkowe badanie techniczne samochodu sprowadzonego z zagranicy (wymagane tylko w określonych sytuacjach) – 98 zł.

 

Rejestracja pojazdu sprowadzonego z Unii Europejskiej

Auta zakupione w krajach należących do Unii Europejskiej muszą zostać zarejestrowane w Polsce w ciągu 30 dni od dnia sprowadzenia (w okresie pandemii ten czas został wydłużony do 60 dni do odwołania). Niedopełnienie tego obowiązku wiąże się z koniecznością zapłacenia kary pieniężnej w wysokości od 200 PLN do 1000 PLN. Kara ta zostaje nałożona na właściciela pojazdu, ponieważ to on ma obowiązek dopełnić wszelkich niezbędnych formalności związanych ze sprowadzeniem samochodu do Polski.

Co więcej, jeśli samochód sprowadzamy z jednego z państw członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub EFTA, nie będziemy musieli posiadać zaświadczenia o ważnym badaniu technicznym pojazdu.

 

Rejestracja samochodu sprowadzonego spoza UE

Jeśli samochód został sprowadzony z terytorium państwa leżącego poza UE i EFTA, zamiast dowodu rejestracyjnego może posiadać inny dokument potwierdzający rejestrację. Musi być jednak wydany przez stosowny organ uprawniony do rejestracji pojazdów w konkretnym kraju.
Konieczne będzie także zaświadczenie o pozytywnym wyniku badań technicznych oraz dowód odprawy celnej. Na rejestrację pojazdu w Polsce przewidziany jest taki sam czas, jak w przypadku aut sprowadzanych z krajów należących do UE.

 

Akcyza i cło - kiedy trzeba je opłacić?

Podatek akcyzowy muszą zapłacić właściciele pojazdów sprowadzanych do Polski z zagranicy. Jego wysokość jest uzależniona od pojemności silnika auta oraz jego faktycznej wartości. Stawki akcyzy reguluje Unia Europejska i wyglądają one w następujący sposób:
 • 3,1% wartości auta o pojemności silnika do 2000 cm3,
 • 18,6% wartości pojazdu o pojemności silnika powyżej 2000 cm3.

 

Przykład: Adam sprowadził z Austrii Volkswagena Passata o pojemności silnika 1,5 l (1500 cm3), którego wartość wynosi 15 tys. zł. W związku z tym musi zapłacić podatek akcyzowy w kwocie 465 zł (3,1% z 15 tys. zł). 
 
 
Jeśli mówimy o samochodach hybrydowych, wysokość akcyzy to:
 • 1,55% wartości auta o pojemności silnika do 2000 cm3,
 • 9,3% wartości o pojemności silnika do 2000 cm3.
Trzeba przy tym pamiętać, że kwota podatku zostanie ostatecznie przeliczona na PLN w oparciu o kurs NBP z dnia, w którym auto zostało sprowadzone do Polski. Z akcyzy zwolnione będą pojazdy hybrydowe typu Plug-in (PHEV), których silniki nie przekraczają pojemności 2000 cm3, oraz auta elektryczne o zwiększonym zasięgu (REX).
 
Aktualnie obowiązują również preferencyjne stawki akcyzy niższe o 50% dla właścicieli hybryd:
 • 9,3% wartości samochodu dla klasycznych hybryd wyposażonych w silnik spalinowy powyżej 2000 cm3, ale nie wyższy niż 3500 cm3,
 • 9,3% wartości samochodu w przypadku hybryd plug-in wyposażonych w silnik spalinowy powyżej 2000 cm3, ale nie wyższy niż 3500 cm3,
 • 1,55% wartości samochodu w przypadku klasycznych hybryd oraz miękkich hybryd (MHEV), wyposażonych w silnik spalinowy do 2000 cm3.
 
Jeśli natomiast chodzi o cło, czyli opłatę za import lub eksport towarów z zagranicy, w pierwszych krokach trzeba dokonać zgłoszenia celnego, które umożliwi naliczenie stosownej opłaty. Jej wysokość obliczana jest na podstawie dowodu kupna (umowa lub faktura), z uwzględnieniem ewentualnych dodatkowych kosztów. Wysokość cła jest uzależniona również od kraju, z którego sprowadzamy pojazd. W przypadku aut osobowych wygląda to w następujący sposób:
 • USA i Kanada – 10% wartości celnej,
 • Inne kraje członkowskie EFTA (Norwegia, Szwajcaria, Islandia i Lichtenstein) – 0% wartości celnej

 

Rejestracja samochodu z zagranicy bez tablic rejestracyjnych

Trzeba pamiętać, że zgodnie z polskim prawem po drogach publicznych nie można poruszać się pojazdem, który nie posiada tablic rejestracyjnych. Samochody sprowadzane z zagranicy na lawecie nie muszą przekraczać granicy z tablicami, jednak te, którymi przyjeżdżamy do Polski samodzielnie, powinny być wyposażone w tablice tymczasowe. Są one niezbędne na czas załatwienia podstawowych formalności oraz odbycia przeglądu. Takie tablice są ważne przez 30 dni od daty ich wydania. Nie można jednak zapomnieć, że aby poruszać się pojazdem legalnie, trzeba również na ten tymczasowym okres wykupić obowiązkową polisę OC.
 
Jeśli pojazd kupiony za granicą nie posiada tablic rejestracyjnych, po jego sprowadzeniu należy udać się do wydziału komunikacji po wspomniane tablice tymczasowe. W tym celu trzeba przygotować:
 • dowód własności auta (na przykład umowa kupna-sprzedaży),
 • zagraniczny dowód rejestracyjny,
 • potwierdzenie wyrejestrowania samochodu w poprzednim kraju,
 • dowód osobisty nowego właściciela,
 • potwierdzenie opłaty akcyzy oraz uiszczenia innych kosztów,
 • oświadczenie o braku tablic rejestracyjnych.

 

Ubezpieczenie samochodu z zagranicy

Sprowadzając auto z zagranicy musimy pamiętać, aby od razu po jego zakupie wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC. Polisa jest wymagana dla każdego samochodu, także tego, który został nabyty poza Polską. To niezwykle istotne, ponieważ ubezpieczenie OC musi zachować ciągłość. W przeciwnym razie - jeśli brak polisy będzie dłuższy niż 14 dni - właściciel auta może zostać obciążony wysokim mandatem, który może wynieść nawet 7200 PLN w przypadku auta osobowego!
 

Dokładną wysokość kar za brak OC w 2023 roku przedstawiamy w poniższych tabelach

Kara za brak OC od 1. stycznia 2023 roku

 

Samochody osobowe

Samochody ciężarowe

Pozostałe pojazdy

brak OC do 3 dni

1400 zł

2090 zł

230 zł

brak OC od 4 do 14 dni

3490 zł

5240 zł

580 zł

brak OC od 4 do 14 dni

6980 zł

10470 zł

1160 zł

 

Kara za brak OC od 1. lipca 2023 roku

 

Samochody osobowe

Samochody ciężarowe

Pozostałe pojazdy

brak OC do 3 dni

1440 zł

2160 zł

240 zł

brak OC od 4 do 14 dni

3600 zł

5400 zł

600 zł

brak OC powyżej 14 dni

7200 zł

10800 zł

1200 zł

 
Ubezpieczenie OC automatycznie przechodzi na nowego właściciela pojazdu w momencie nabycia samochodu. Polisa pozostaje jednak ważna tylko w okresie, na jaki została zawarta umowa ubezpieczeniowa. Po tym czasie nie ulega ona automatycznemu przeniesieniu. W przypadku pojazdów sprowadzanych trzeba wykupić nowe ubezpieczenie zaraz po przywiezieniu auta do kraju.
 
Przykład: Pan Janusz kupił w Niemczech używany samochód osobowy w dobrym stanie technicznym i z małym przebiegiem. Zdecydował się przetransportować go do Polski lawetą. Po przyjeździe do kraju, Pan Janusz nie wykupił jednak ubezpieczenia OC, ponieważ sądził, że do czasu wydania właściwego dowodu rejestracyjnego, nie ma takiego obowiązku. Podczas jazdy nowym autem, spowodował kolizję. Za brak ważnej polisy został obciążony wysokim mandatem, a wszelkie koszty wynikające ze szkody drugiego kierowcy Pan Janusz musiał pokryć z własnej kieszeni.
 

 

Porównaj polisy OC/AC

 

Poza ubezpieczeniem OC warto wykupić również AC oraz NNW. Tak rozszerzony zakres polisy pozwoli uniknąć sporych wydatków związanych z ewentualnymi szkodami, zarówno tymi spowodowanymi przez nas, jak i takimi, które poniesiemy w wyniku działania innych kierowców.

Wybierając odpowiednie ubezpieczenie dla swojego nowego samochodu, można skorzystać z internetowej porównywarki. Taki kalkulator zestawi ze sobą oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych i bez wychodzenia z domu pozwoli wykupić tę najlepszą, oszczędzając Twój czas i pieniądze.
Warto wiedzieć
 • Sprowadzając samochód z zagranicy, trzeba dokonać jego rejestracji, uiścić opłaty w urzędzie skarbowym oraz wykupić polisę OC. Dodatkowo nie można zapomnieć o opłaceniu cła lub akcyzy oraz legalnym transporcie pojazdu przez granicę
 • Aby zarejestrować w Polsce auto sprowadzone z zagranicy, trzeba mieć kilka niezbędnych dokumentów, jak na przykład wniosek, dowód własności, stary dowód i tablice rejestracyjne, czy potwierdzenie badania technicznego pojazdu
 • Samochód z zagranicy można przywieźć do Polski na lawecie lub samodzielnie. W pierwszym przypadku dodatkowe formalności nie są wymagane, w drugim trzeba pamiętać o tablicach i dokumentach tymczasowych
 • Rejestracja auta kupionego za granicą to koszt 161,50 zł. Zniesiono opłatę za wydanie karty pojazdu czy nalepki kontrolnej.
 • Samochodu sprowadzone spoza krajów UE i EFTA muszą zostać zarejestrowane w Polsce w ciągu 30 dni od daty pojawienia się w Polsce.
 • W przypadku sprowadzenia do Polski auta bez tablic rejestracyjnych konieczne będzie wyrobienie tak zwanych tablic tymczasowych, które umożliwiają jazdę przez 30 dni od daty wydania.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o rejestrację samochodu z zagranicy

 1. Czy wciąż obowiązuje wydłużony w czasie pandemii termin rejestracji pojazdu 60 dni?

  Wydłużony w okresie pandemii COVUD-19 termin 60 dni nie został odwołany i wciąż obowiązuje.

 2. Kto musi zapłacić akcyzę za auto sprowadzone z zagranicy?

  Taką opłatą jest obciążony podmiot, który nabywa pojazd. Może to być osoba fizyczna albo jednostka organizacyjna bez osobowości prawnej. Jeśli kupujesz auto w komisie, to właśnie jego właściciel będzie odpowiedzialny za opłatę akcyzy.

 3. Czy trzeba zapłacić PCC od zakupu auta z zagranicy?

  PCC pobiera się od czynności cywilnoprawnych, których przedmiot (w tym przypadku samochód) w chwili zawarcia umowy znajduje się na terytorium Polski. Nie musisz zatem ponosić takich kosztów, jeśli kupujesz pojazd poza granicami kraju.

 4. Co warto sprawdzić przed zakupem auta za granicą?

  Przy transakcji kupna-sprzedaży auta za granicą, nietrudno o oszustów i naciągaczy, dlatego wskazana jest wzmożona ostrożność. Warto poprosić sprzedającego o dokumenty wykazujące stan pojazdu. Jego deklaracje dotyczące stanu pojazdu powinny zostać umieszczone w umowie sprzedaży.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia