Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Oszczędź nawet 50% na polisie.
Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.
Porównaj ceny

Jak zarejestrować samochód z zagranicy? Wniosek, formalności, koszty.

Sprowadzając samochód z zagranicy trzeba liczyć się nie tylko z kosztami jego zakupu. Nie można zapomnieć o dodatkowych opłatach, jakie wiążą się z rejestracją i użytkowaniem pojazdu. Podpowiadamy, jakich formalności trzeba dopełnić.

Zakup auta za granicą to często sposób na oszczędność i dobra jakość w rozsądnej cenie. Sprowadzenie nowo nabytego pojazdu do kraju wymaga jednak załatwienia kilku formalności, zarówno na czas podróży jak i po powrocie do Polski. Podpowiadamy, w jaki sposób przygotować taki samochód do transportu, o czym pamiętać po przyjeździe, jak kupić najlepsze ubezpieczenie OC oraz gdzie się udać, aby sprawnie i bez komplikacji załatwić najważniejsze formalności związane z rejestracją.

Jakie dokumenty są wymagane do rejestracji samochodu z zagranicy?

Kupno używanego auta z zagranicy to ważne wydarzenie, ale i konieczność dopilnowania kilku formalnych kwestii. Jeśli chcemy poruszać się po drodze zgodnie z prawem, musimy pamiętać o zadbaniu o odpowiednie dokumenty i procedury. W przypadku samochodów sprowadzanych spoza Polski spraw do załatwienia jest nieco więcej. Stając się właścicielem auta z zagranicznej drugiej ręki, najważniejsze formalności, jakich musimy dopilnować to:
 • Rejestracja pojazdu
 • Złożenie deklaracji PCC-3
 • Opłacenie podatku w urzędzie skarbowym
 • Wykupienie polisy OC

Porównaj polisy OC/AC

 

Jeśli chodzi o auta kupione za granicą, dodatkowo konieczne będzie także:

 • Opłacenie akcyzy lub cła (wraz z akcyzą)
 • Wynajęcie lawety lub uzyskanie tablic tymczasowych
 • Wykupienie polisy tymczasowej na pierwsze 30 dni.

Co trzeba przygotować, aby zarejestrować sprowadzony do Polski pojazd?

Rejestracji auta sprowadzonego z zagranicy można dokonać w odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania urzędzie. Może to być zarówno urząd starostwa powiatowego, jak i urząd miasta czy dzielnicy.  Rejestracja samochodu z zagranicy nie jest skomplikowanym procesem. Aby zarejestrować taki pojazd w Polsce, trzeba natomiast posiadać kilka ważnych dokumentów, jak:
 • Wniosek o rejestrację pojazdu
 • Umowa kupna-sprzedaży lub faktura
 • Karta pojazdu (jeśli została wydana)
 • Dotychczasowy dowód rejestracyjny
 • Dotychczasowe tablice rejestracyjne (lub oświadczenie o ich braku)
 • Poświadczenie o ważnym badaniu technicznym
 • Potwierdzenie uiszczenia opłat związanych z rejestracją
 • Ważne ubezpieczenie OC
 • Potwierdzenie opłaty akcyzy
 • Dowód odprawy celnej przywozowej (tylko wtedy, gdy auto zostało sprowadzone z z kraju, który nie jest członkiem Unii Europejskiej lub EFTA
 • Dowód osobisty nowego właściciela
 • Odpis z KRS (dla podmiotów zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze Sądowym)
 • Pełnomocnictwo (jeśli jest wymagane).

Sprowadzenie samochodu z zagranicy - jakie formalności czekają na nowego właściciela?

Wszystko zależy od tego, czy auto dotrzeć na ma Polski na lawecie, czy chcemy wrócić nim samodzielnie. W pierwszym przypadku sprawa jest prostsza - po powrocie do kraju pojazd należy jak najszybciej zarejestrować i bez zbędnej zwłoki wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC. Jeśli jednak planujemy od razu usiąść za kółkiem nowego nabytku, trzeba pamiętać o kilku ważnych formalnościach, takich jak:
 • Wjazdowe tablice rejestracyjne
 • OC, którego okres ważności odpowiada ważności tablic
 • Ważny przegląd techniczny samochodu.
Po spełnieniu powyższych warunków, właściciel auta w ciągu 30 dni musi zarejestrować pojazd na terenie Polski. Dla sprowadzanych z zagranicy samochodów, które nie posiadają ani OC ani Zielonej Karty, towarzystwa ubezpieczeniowe dają możliwość wykupienia krótkoterminowej polisy, która zabezpieczy auto na pierwsze 30 dni. Nie można jednak zapominać, że takia forma ubezpieczenia jest jednorazowa i nie podlega przedłużeniu.

Laweta i tablice zjazdowe, czyli jak bezpiecznie sprowadzić auto do Polski

Zakup samochodu za granicą wymaga odpowiedniego przygotowania jeśli chodzi o jego transport. Ważne, aby nowe auto dotarło do kraju nie tylko bezpiecznie, ale i legalnie. Jeżeli zależy nam na tym, aby kupiony poza Polską, niezarejestrowany jeszcze na jej terenie pojazd przekroczył granicę bez większych problemów, możemy wybrać jedną z dwóch możliwości:
 • Laweta - chyba najbardziej popularny sposób na transport pojazdu. Pozwoli bezpiecznie i szybko przewieźć auto z zagranicy praktycznie bez żadnych dodatkowych formalności. Taka opcja może się jednak okazać kosztowna, szczególnie gdy sprowadzamy samochód z odległego kraju.
 • Tymczasowe tablice rejestracyjne - czyli popularne rejestracje z czerwonym oznaczeniem. Obowiązują przez 30 dni od momentu ich wydania, a ich ważność może zostać jednorazowo przedłużona o dodatkowe 14 dni. Po upływie terminu muszą zostać zwrócone do wydziału komunikacji. Są jednak konieczne, jeśli chcemy legalnie przekroczyć granicę nowym autem, ponieważ w Polsce jazda bez tablic rejestracyjnych jest niezgodne z prawem.

Rejestracja sprowadzonego auta – ile to kosztuje?

Rejestracja pojazdu z zagranicy w Polsce nie jest droga. W przypadku wydania zwykłych tablic rejestracyjnych, jej całkowity koszt zamyka się w 256 złotych. Jeśli wybieramy tablice indywidualne, trzeba liczyć się z większym wydatkiem. Oto co wchodzi w skład łącznej opłaty za rejestrację pojazdu:

Rodzaj opłaty

Kwota

Wydanie dowodu rejestracyjnego

54 PLN

Karta pojazdu

75 PLN

Wydanie standardowych tablic rejestracyjnych

80 PLN

Wydanie indywidualnych tablic rejestracyjnych

1 000 PLN

Czasowe pozwolenie

13,50 PLN

Nalepka kontrolna

18,50 PLN

Nalepka legalizacyjna

12,50 PLN

Opłata ewidencyjna

2,50 PLN

 

Rejestracja pojazdu sprowadzonego z Unii Europejskiej

Auta zakupione w krajach należących do Unii Europejskiej muszą zostać zarejestrowane w Polsce w ciągu 30 dni od dnia sprowadzenia. Niedopełnienie tego obowiązku wiąże się z koniecznością zapłacenia kary pieniężnej w wysokości od 200 PLN do 1000 PLN. Kara ta zostaje nałożona na właściciela pojazdu, ponieważ to on ma obowiązek dopełnić wszelkich niezbędnych formalności związanych ze sprowadzeniem samochodu do Polski.
Warto jednak pamiętać, że w związku z pandemią, wspomniany termin uległ wydłużeniu i obecnie wynosi aż 60 dni, licząc od dnia nabycia auta. Wydłużony termin obowiązuje do dnia odwołania.
Co więcej, jeśli samochód sprowadzamy z jednego z państw członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub EFTA, nie będziemy musieli posiadać zaświadczenia o ważnym badaniu technicznym pojazdu.

Rejestracja samochodu sprowadzonego spoza UE

Jeśli samochód został sprowadzony z terytorium państwa leżącego poza UE i EFTA, zamiast dowodu rejestracyjnego może posiadać inny dokument potwierdzający rejestrację. Dokument musi być jednak wydany  przez stosowny organ uprawniony do rejestracji pojazdów w konkretnym kraju.
Konieczne będzie także zaświadczenie o pozytywnym wyniku badań technicznych oraz dowód odprawy celnej. Na rejestrację pojazdu w Polsce przewidziany jest taki sam czas, jak w przypadku aut sprowadzanych z krajów należących do UE.

Akcyza i cło - kiedy trzeba je opłacić?

Podatek akcyzowy muszą zapłacić właściciele pojazdów sprowadzanych do Polski z zagranicy. Jego wysokość jest uzależniona od pojemności silnika auta oraz jego faktycznej wartości. Stawki akcyzy reguluje Unia Europejska i wyglądają one w następujący sposób:
 • 3,1% wartości auta o pojemności silnika do 2000 cm3
 • 18,6% wartości pojazdu o pojemności silnika powyżej 2000 cm3
Jeśli mówimy o samochodach hybrydowych, wysokość akcyzy to:
 • 1,55% wartości auta o pojemności silnika do 2000 cm3
 • 9,3% wartości o pojemności silnika do 2000 cm3
Trzeba przy tym pamiętać, że kwota podatku zostanie ostatecznie przeliczona na PLN w oparciu o kurs NBP z dnia, w którym auto zostało sprowadzone do Polski. Z akcyzy zwolnione będą pojazdy hybrydowe typu Plug-in (PHEV), których silniki nie przekraczają pojemności 2000 cm3, oraz auta elektryczne o zwiększonym zasięgu (REX).
Jeśli natomiast chodzi o cło, czyli opłatę za import lub eksport towarów z zagranicy, w pierwszych krokach trzeba dokonać zgłoszenia celnego, które umożliwi naliczenie stosownej opłaty. Jej wysokość obliczana jest na podstawie dowodu kupna (umowa lub faktura), z uwzględnieniem ewentualnych dodatkowych kosztów. Wysokość cła jest uzależniona również od kraju, z którego sprowadzamy pojazd. W przypadku aut osobowych wygląda to w następujący sposób:
 • USA i Kanada – 10% wartości celnej,
 • Inne kraje członkowskie EFTA (Norwegia, Szwajcaria, Islandia i Lichtenstein) – 0% wartości celnej

Rejestracja samochodu z zagranicy bez tablic rejestracyjnych

Trzeba pamiętać, że zgodnie z polskim prawem, po drogach publicznych nie można poruszać się pojazdem, który nie posiada tablic rejestracyjnych. Samochody sprowadzane z zagranicy na lawecie nie muszą przekraczać granicy z tablicami, jednak te, którymi przyjeżdżamy do Polski samodzielnie, powinny być wyposażone w tablice tymczasowe. Są one niezbędne na czas załatwienia podstawowych formalności oraz odbycia przeglądu. Takie tablice są ważne przez 30 dni od daty ich wydania. Nie można jednak zapomnieć, że aby poruszać się pojazdem legalnie, trzeba również na ten tymczasowym okres wykupić obowiązkową polisę OC.
Jeśli pojazd kupiony za granicą nie posiada tablic rejestracyjnych, po jego sprowadzeniu należy udać się do wydziału komunikacji po wspomniane tablice tymczasowe. W tym celu trzeba przygotować:
 • Dowód własności auta (na przykład umowa kupna-sprzedaży)
 • Zagraniczny dowód rejestracyjny
 • Potwierdzenie wyrejestrowania samochodu w poprzednim kraju
 • Dowód osobisty nowego właściciela
 • Potwierdzenie opłaty akcyzy oraz uiszczenia innych kosztów
 • Oświadczenie o braku tablic rejestracyjnych.

Ubezpieczenie samochodu z zagranicy

Sprowadzając auto z zagranicy musimy pamiętać, aby od razu po jego zakupie wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC. Polisa OC jest wymagana dla każdego samochodu, także tego, który został nabyty poza Polską. To niezwykle istotne, ponieważ ubezpieczenie OC musi zachować ciągłość. W przeciwnym razie - jeśli brak polisy będzie dłuższy niż 14 dni - właściciel auta może zostać obciążony wysokim mandatem, który może wynieść nawet 6020 PLN.
Ubezpieczenie OC automatycznie przechodzi na nowego właściciela pojazdu w momencie nabycia samochodu. Polisa pozostaje jednak ważna tylko w okresie, na jaki została zawarta umowa ubezpieczeniowa. Po tym czasie nie ulega ona automatycznemu przeniesieniu. W przypadku pojazdów sprowadzanych, trzeba wykupić nowe ubezpieczenie zaraz po przywiezieniu auta do kraju.
 
Przykład: Pan Janusz kupił w Niemczech używany samochód osobowy w dobrym stanie technicznym i z małym przebiegiem. Zdecydował się przetransportować go do Polski lawetą. Po przyjeździe do kraju, Pan Janusz nie wykupił jednak ubezpieczenia OC, ponieważ sądził, że do czasu wydania właściwego dowodu rejestracyjnego, nie ma takiego obowiązku. Podczas jazdy nowym autem, spowodował kolizję. Za brak ważnej polisy został obciążony wysokim mandatem, a wszelkie koszty wynikające ze szkody drugiego kierowcy Pan Janusz musiał pokryć z własnej kieszeni.
 

Porównaj polisy OC/AC

 

Poza ubezpieczeniem OC, warto wykupić również AC oraz NNW. Tak rozszerzony zakres polisy pozwoli uniknąć sporych wydatków związanych z ewentualnymi szkodami, zarówno tymi spowodowanymi przez nas, jak i takimi, które poniesiemy w wyniku działania innych kierowców.

Wybierając odpowiednie ubezpieczenie dla swojego nowego samochodu, można skorzystać z internetowej porównywarki. Taki kalkulator zestawi ze sobą oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych i bez wychodzenia z domu pozwoli wykupić tę najlepszą, oszczędzając czas i pieniądze.
Warto wiedzieć
 • Sprowadzając samochód z zagranicy, trzeba dokonać jego rejestracji, uiścić opłaty w urzędzie skarbowym oraz wykupić polisę OC. Dodatkowo nie można zapomnieć o opłaceniu cła lub akcyzy oraz legalnym transporcie pojazdu przez granicę
 • Aby zarejestrować w Polsce auto sprowadzone z zagranicy, trzeba mieć kilka niezbędnych dokumentów, jak na przykład wniosek, dowód własności, stary dowód i tablice rejestracyjne, czy potwierdzenie badania technicznego pojazdu
 • Samochód z zagranicy można przywieźć do Polski na lawecie lub samodzielnie. W pierwszym przypadku dodatkowe formalności nie są wymagane, w drugim trzeba pamiętać o tablicach i dokumentach tymczasowych
 • Rejestracja auta kupionego za granicą to koszt 256 PLN.. W tej kwocie zawierają się takie opłaty jak choćby wydanie dowodu rejestracyjnego i tablic, czy nalepki i opłaty ewidencyjne
 • Samochodu sprowadzone spoza krajów UE i EFTA muszą zostać zarejestrowane w Polsce w ciągu 30 dni od daty sprowadzenia, a w dobie pandemii w ciągu maksymalnie 60 dni
 • Niedopełnienie obowiązku rejestracji auta w przewidzianym terminie może skutkować nałożeniem kary w wysokości od 200 do nawet 1000 złotych
 • Sprowadzając samochód z zagranicy, trzeba pamiętać o konieczności opłaty podatku akcyzowego oraz cła
 • W przypadku sprowadzenia do Polski auta bez tablic rejestracyjnych, konieczne będzie wyrobienie tak zwanych tablic tymczasowych, które umożliwiają jazdę przez 30 dni od daty wydania
 • Sprowadzając samochód z zagranicy, nie można zapomnieć o obowiązkowym ubezpieczeniu OC. Dodatkowo warto wykupić także polisę AC oraz NNW, by zabezpieczyć się przed finansowymi skutkami wypadków czy kolizji drogowych.
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
0
9
6
3
8

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy