Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Oszczędź nawet 50% na polisie.
Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.
Porównaj ceny

Jaki wpływ na cenę OC ma pojemność silnika w Twoim samochodzie?

Pojemność silnika to jeden z głównych czynników, który wpływa na wysokość składki OC. W I kwartale br. posiadacze aut z największymi jednostkami napędowymi wydawali na OC nawet 83% więcej niż właściciele pojazdów z silnikami o pojemności do 1 l.

Porównaj polisy OC/AC


Podczas składania wniosku o OC, towarzystwo analizuje szereg danych związanych zarówno z właścicielem, jak również zgłoszonym do ubezpieczenia pojazdem. Jednym z najważniejszych czynników w ocenie ryzyka ubezpieczenia samochodu, jest jego pojemność silnika. Z reguły, im jest ona większa, tym więcej trzeba zapłacić za obowiązkową polisę.

Pojemność silnika a cena OC


W pierwszym kwartale 2019 roku kierowcy płacili za OC średnio 692 zł. Koszt polisy był znacznie niższy od średniej, jeśli do ubezpieczenia został zgłoszony samochód o pojemności silnika poniżej 1l. (521 zł). Właściciele aut z największymi jednostkami napędowymi musieli niestety liczyć się ze znacznie większym wydatkiem. Na obowiązkowe ubezpieczenie wydawali bowiem aż o 38% więcej niż wynosiła średnia dla ogółu kierowców.Młodzi kierowcy płacą najwięcej za pojemność silnika


Osoby młode, z racji niewielkiego stażu za kierownicą i krótkiej (lub jej braku) historii bezszkodowej jazdy, płacą jedne z najwyższych stawek za obowiązkowe ubezpieczenie. Koszt polisy może dla nich dodatkowo wzrosnąć, jeśli zgłaszą do ubezpieczenia samochód z dużą pojemnością silnika.

Przeanalizowaliśmy wysokość cen OC proponowanych w I kwartale 2019 r. kierowcom w przedziale wiekowym 18 – 25 lat, którzy otrzymali prawo jazdy w latach 2019-2017. Okazuje się, że właśnie ta grupa najdotkliwiej odczuwa wzrost składki OC, związany z dużą pojemnością silnika.

Za 3,1 l. oraz większą pojemność silnika młodzi kierowcy płacili średnio 2860 zł, czyli o 200% więcej niż ogół właścicieli aut z takim samym silnikiem (954 zł). Ceny OC dla młodych kierowców po uwzględnieniu pojemności silnika kształtowały się następująco:
  • pojemność do 1,0 l: 1553 zł,
  • 1,1 do 1,5 l: 1988 zł,
  • 1,6 do 1,9 l: 2233 zł,
  • 2,0 do 2,5 l: 2441 zł,
  • 2,6 do 3,0 l: 2740 zł,
  • 3,1 l lub więcej: 2860 zł.
Towarzystwa ubezpieczeniowe szacują wyższe ryzyko związane z ubezpieczeniem pojazdu, który może rozwijać na drodze duże prędkości niż auta z niewielką pojemnością silnika (czyli posiadającego znacznie mniejsze osiągi).

Jeżeli jego właścicielem jest młoda osoba, dodatkowo podnoszą cenę polisy, ponieważ obawiają się, że będzie ona sprawcą kolizji lub wypadku. Młodzi kierowcy uznawani są bowiem za skłonnych do brawurowych zachowań na drodze, a w statystykach wypadkowych wypadają najgorzej w porównaniu do przedstawicieli pozostałych grup wiekowych.

Młody kierowca najlepiej zrobi, jeśli zrezygnuje z zakupu auta z dużym silnikiem, szczególnie gdy nie posiada jeszcze wypracowanych zniżek za bezszkodową jazdę. Dzięki temu może zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

Przykładowo:

Właściciel Audi A3 z 2012 roku, który ma 21 lat i prawo jazdy uzyskał w 2017 roku zapłaci za najtańsze OC:
  • 1723 zł, jeżeli ubezpiecza auto z silnikiem o pojemności 1,2;
  • 1946 zł, gdy silnik ma 1,6 l;
  • 2 294 zł, jeśli posiada samochód z silnikiem 2,4.
  •  

Jak zaoszczędzić na OC pomimo dużej pojemności silnika?


Każde towarzystwo ubezpieczeniowe inaczej wylicza oferty obowiązkowego ubezpieczenia, przypisując poszczególnym czynnikom inną wagę. W związku z tym, ceny OC dla tego samego kierowcy mogą się różnić nawet o kilkaset złotych, w zależności od wybranej firmy. Warto zatem porównać jak największą liczbę propozycji dostępnych na rynku i wybrać możliwie najtańszą z nich.

Porównaj polisy OC/AC


Ubezpieczenie OC warto wybrać najtańsze. Podczas zakupu AC, najważniejszym kryterium wyboru jest jednak jego zakres. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. ASS. Taka ochrona kosztuje niewiele, a przyda się w razie nieoczekiwanych problemów podczas podróży. Jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojego samochodu w naszym kalkulatorze OC i AC. W kilka minut porównasz oferty 11 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę ubezpieczenia.
To warto wiedzieć
1. Z reguły, im większa pojemność silnika, tym więcej trzeba zapłacić za polisę OC.

2. W I kwartale 2019 roku właściciele aut z silnikami powyżej 3 l. płacili za ubezpieczenie średnio o 83% więcej niż posiadacze pojazdów z najmniejszym silnikiem (do 1 l.)

3. Najdroższe składki OC, po uwzględnieniu dużej pojemności silnika, płacą młodzi kierowcy.

4. Z pomocą internetowej porównywarki OC można znaleźć możliwie najtańsze ubezpieczenie OC.
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
3
8
2
3
1
5

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy