Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
pon.-pt. 900 - 2000 sob. 900 - 1730 22 270 00 00

Oszczędź nawet 50% na polisie.

Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.
Porównaj ceny

Jaki wpływ na cenę OC ma pojemność silnika w Twoim samochodzie?

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Kierowcy, którzy posiadają samochód z małą pojemnością silnika płacą nawet 67% mniej za ubezpieczenie niż właściciele aut z pojemnością powyżej 3,0. W przypadku młodych kierowców, zakup “słabszego” auta pozwoli na oszczędność w OC nawet kilkuset zł

Porównaj polisy OC/AC

Firmy ubezpieczeniowe analizują ryzyko związane z obejmowaniem klientów ochroną ubezpieczeniową. Wynik tej analizy ma wpływ na wysokość cen polis. Sprawdziliśmy, jakie znaczenie ma pojemność silnika.

Dlaczego pojemność silnika wpływa na wysokość składki?


Decydują o tym trzy najważniejsze czynniki. Po pierwsze, firmy ubezpieczeniowe zakładają, że posiadacze samochodów z „większymi” silnikami pokonują rocznie większe dystanse niż właściciele aut z silnikami o mniejszych pojemnościach. Tymczasem więcej przejechanych kilometrów powoduje zwiększenie ryzyka spowodowania kolizji lub wypadku.

Po drugie, większa pojemność silnika bardzo często oznacza jego większą moc i możliwość osiągania dużych prędkości. Wysoka lub nadmierna prędkość to najczęstsza przyczyna wypadków w Polsce, w związku z tym ubezpieczyciele kwalifikują takie auta do kategorii zwiększonego ryzyka.

Prędkość pojazdu ma także wpływ na skutki wypadku. Przede wszystkim zwiększa ona prawdopodobieństwo wypadków śmiertelnych lub ze znacznym uszkodzeniem pojazdów. A to z kolei przekłada się na podwyższoną wysokość odszkodowań wypłacanych przez firmy ubezpieczeniowe.

O ile więcej zapłacą właściciele pojazdów z silnikami o dużej pojemności?


Statystyki porównywarki Rankomat.pl nie pozostawiają złudzeń. Posiadacze pojazdów z silnikami o pojemności skokowej powyżej 3 litrów zapłacą za polisy OC średnio o 67 procent więcej niż właściciele samochodów o pojemności nie przekraczającej 1,2 litra. Przy obecnym poziomie cen ubezpieczeń oznacza to składkę wyższą o ok. 400 złotych.

Dopłaty do OC w przypadku wyższej pojemności silnika


Co ciekawe, w ujęciu procentowym największy wzrost cen OC dotyczy kierowców powyżej 46 roku życia. Natomiast w ujęciu nominalnym, najwięcej za pojemność silnika (powyżej 3,0) płacą młode osoby, które nie ukończyły 25 lat.
 
  Wiek właściciela samochodu
Pojemność skokowa 18-25 lat 26-35 lat 36-45 lat Powyżej 46 lat
Do 1,2 litra 1717 zł 636 514 514
Od 1,3 do 1,9 litra 1913 zł 747 626 623
Od 2,0 do 2,9 litra 2207 zł 893 zł 770 779
Powyżej 3,0 litra 2621 zł 981 858 873
 
Oczywiście dane te dotyczą średnich cen polis OC. Po porównywaniu ofert wielu ubezpieczycieli dla przykładowego kierowcy możemy sprawdzić faktyczne różnice:

30 letnia mieszkanka Gdyni, posiadaczka Mazdy 6 z 2010 roku o pojemności silnika 1798 cm3, która ubezpiecza samochód od 4 lat i ma na swoim koncie jedną szkodę, zapłaci za polisę OC 751 złotych. W przypadku takiego samego pojazdu, ale z silnikiem 2,5 litra, na najtańsze ubezpieczenie wyda 828 złotych. Oznacza to wzrost składki o ok. 10%.

 

Inne czynniki kształtujące cenę OC 


Pojemność silnika i wiek kierowcy nie są jedynymi czynnikami wpływającymi na ceny OC. Co jeszcze biorą pod uwagę firmy ubezpieczeniowe?

Bardzo duże znaczenie ma historia ubezpieczenia właściciela pojazdu, czyli okres nieprzerwanego posiadania ubezpieczenia OC i ilość spowodowanych szkód. Kolejnym jest miejsce zamieszkania. Na niższe składki mogą liczyć mieszkańcy małych miejscowości oraz regionów o małym natężeniu ruchu drogowego. Na cenę ubezpieczenia, ale już w mniejszym stopniu wpływają również inne dane. Do najpopularniejszych należą:
  • ilość posiadanych dzieci,
  • stan cywilny,
  • wykonywany zawód,
  • marka pojazdu,
  • planowany roczny przebieg,
  • okres użytkowania samochodu poza granicami Polski.
 
Podsumowanie
  • Wyższa pojemność silnika podnosi cenę polisy OC
  • Ubezpieczenie OC samochodu o pojemności przekraczającej 3 litry jest średnio o 67 procent droższe od polisy OC dla auta z silnikiem do 1,2 litra
  • W procesie szacowania ceny polisy ubezpieczyciele biorą pod uwagę między innymi historię w OC posiadacza pojazdu, jego wiek i miejsce zamieszkania oraz inne dane, mogące mieć wpływ na ryzyko ubezpieczenia.
  • Dopiero kombinacja wszystkich zebranych danych pozwala na dokładne określenie ceny polisy.

Porównaj polisy OC/AC

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
626036
6
8
2
1
0
3

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy