Oszczędź nawet 50% na polisie.

Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.

Porównaj ceny

Jaki wpływ na cenę OC ma pojemność silnika w Twoim samochodzie?

Oszczędź nawet 50% na polisie.

Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.

Porównaj ceny
Pojemność silnika to jeden z głównych czynników, który wpływa na wysokość składki OC. W I kwartale br. posiadacze aut z największymi jednostkami napędowymi wydawali na OC nawet 83% więcej niż właściciele pojazdów z silnikami o pojemności do 1 l.

Porównaj polisy OC/AC


Podczas składania wniosku o OC towarzystwo analizuje szereg danych związanych zarówno z właścicielem, jak również zgłoszonym do ubezpieczenia pojazdem. Jednym z najważniejszych czynników w ocenie ryzyka ubezpieczenia samochodu, jest jego pojemność silnika. Z reguły, im jest ona większa, tym więcej trzeba zapłacić za obowiązkową polisę.

OC a pojemność silnika samochodu - oto jest pytanie

Tak jak pisaliśmy w artykule o ochronie zniżek, dawniej firmy ubezpieczeniowe wyliczały OC na podstawie klas Bonus/Malus, a składka bazowa ubezpieczenia OC zależała od pojemności silnika. 

Czy nadal pojemność silnika wpływa na cenę OC? To sprawdzili eksperci z rankomat.pl, a wyniki znajdziemy w raporcie RanKING za I kwartał 2022 r.

W pierwszym kwartale 2022 roku kierowcy płacili za OC średnio 542 zł. Koszt polisy był znacznie niższy od średniej, jeśli do ubezpieczenia został zgłoszony samochód o pojemności silnika poniżej 1 l. (427 zł). Właściciele aut z największymi jednostkami napędowymi musieli niestety liczyć się ze znacznie większym wydatkiem. Na obowiązkowe ubezpieczenie wydawali bowiem aż o 29% więcej, niż wynosiła średnia dla ogółu kierowców.
 

 

Pojemność silnika a oc

Patrząc na grafikę, nie da się nie zauważyć, że relacja OC a pojemność silnika nadal jest silna. Trzeba jednak mieć na uwadze, że coraz częściej w ubezpieczeniu OC pojemność silnika samochodu ma drugorzędne znaczenie. Zauważ, że nowsze auta mają coraz mniejsze silniki. Dzieje się tak, ponieważ koncerny motoryzacyjne chcą spełniać normy spalania. 

Nowsze samochody mają więcej systemów bezpieczeństwa, a ludzie bardziej uważają, poruszając się nimi po drogach, ponieważ więcej kosztują. To oczywiste, że Golfem III za 3 000 zł można pozwolić sobie na większa brawurę niż Toyotą Corollą za 140 000 zł. 

Młodzi kierowcy płacą najwięcej za pojemność silnika

Osoby młode, z racji niewielkiego stażu za kierownicą i krótkiej (lub jej braku) historii bezszkodowej jazdy, płacą jedne z najwyższych stawek za obowiązkowe ubezpieczenie. Koszt polisy może dla nich dodatkowo wzrosnąć, jeśli zgłoszą do ubezpieczenia samochód z dużą pojemnością silnika.

Przeanalizowaliśmy wysokość cen OC proponowanych w I kwartale 2022 r. kierowcom w przedziale wiekowym 18 – 25 lat, którzy otrzymali prawo jazdy w latach 2020 - 2022. Okazuje się, że właśnie ta grupa najdotkliwiej odczuwa wzrost składki OC związany z dużą pojemnością silnika.

Za 3,1 l. oraz większą pojemność silnika młodzi kierowcy płacili średnio 1676 zł, czyli o 244% więcej niż ogół właścicieli aut z takim samym silnikiem (686 zł). Ceny OC w zależności od pojemności silnika dla młodych kierowców kształtowały się następująco:

  • pojemność do 1,0 l: 1113 zł,
  • 1,1 do 1,5 l: 1350 zł,
  • 1,6 do 1,9 l: 1451 zł,
  • 2,0 do 2,5 l: 1453 zł,
  • 2,6 do 3,0 l: 1610 zł,
  • 3,1 l lub więcej: 1676 zł.

Towarzystwa ubezpieczeniowe szacują wyższe ryzyko związane z ubezpieczeniem pojazdu, który może rozwijać na drodze duże prędkości niż auta z niewielką pojemnością silnika (czyli posiadającego znacznie mniejsze osiągi). Samochody z większą pojemnością silnika są także z reguły cięższe, co zgodnie z prawami fizyki wpływa na pęd i potencjalne zniszczenia. 

Jeżeli właścicielem jest młoda osoba, ubezpieczyciele dodatkowo podnoszą cenę polisy, ponieważ obawiają się, że będzie ona sprawcą kolizji lub wypadku. Młodzi kierowcy uznawani są bowiem za skłonnych do brawurowych zachowań na drodze, a w statystykach wypadkowych wypadają najgorzej w porównaniu do przedstawicieli pozostałych grup wiekowych.

Młody kierowca najlepiej zrobi, jeśli zrezygnuje z zakupu auta z dużym silnikiem, szczególnie gdy nie posiada jeszcze wypracowanych zniżek za bezszkodową jazdę. Dzięki temu może zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

Jak zaoszczędzić na OC samochodu o dużej pojemności silnika?

Wiadomo, pojemności silnika nie da się zmniejszyć (legalnie). Zmiana pojemności silnika w dowodzie rejestracyjnym wiązać się musi z faktyczną wymianą silnika, a przecież nie kupisz nowego motoru do auta, żeby zaoszczędzić te kilka złotych. Niestety, w większości przypadków to, co jest wbite w dowodzie, będzie wbite na polisie i będzie też wpływało na cenę OC. 

Tak samo nie zmienisz wieku. Datę urodzenia masz zapisaną w numerze PESEL. Jest jednak kilka rzeczy, które możesz zrobić, by za OC płacić mniej. 

Wybierz auto z mniejszym silnikiem

Jeśli nie dziedziczysz pięciolitrowego Mustanga po dziadku, który kupił go na złość babci, gdy przechodził kryzys wieku średniego, jeśli po chorym ojcu nie przejmujesz firmy z kilkunastoma ciągnikami siodłowymi i samochodami ciężarowymi, jeśli nie wygrywasz kolubryny w konkursie RMF FM - po prostu nie kupuj mocnego auta. Wybierz coś o pojemności 1-1,5l. Do jeżdżenia na zakupy czy wożenia dzieci do szkoły nie potrzebujesz dostawczaka czy pickupa. 

Ktoś może powiedzieć: "Ale ja chcę czuć moc pod maską". W takim razie mamy jedną odpowiedź - wiesz, za co płacisz, i na co się piszesz. Choć w tym przypadku przy obecnych cenach paliw ubezpieczenie będzie Twoim najmniejszym zmartwieniem. 

Porównywarka ubezpieczeń online

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe inaczej wylicza oferty obowiązkowego ubezpieczenia, przypisując poszczególnym czynnikom inną wagę. W związku z tym, ceny OC dla tego samego kierowcy mogą się różnić nawet o kilkaset złotych, w zależności od wybranej firmy.

Jeśli pójdziesz do pierwszego lepszego towarzystwa ubezpieczeniowego, możesz przepłacić o te kilka stów. Dlatego tak ważne jest, aby porównać jak największą liczbę propozycji dostępnych na rynku i wybrać możliwie najtańszą z nich.

 

Porównaj polisy OC/AC


Ubezpieczenie OC auta możesz spokojnie wybrać najtańsze. Jego zakres jest taki sam w każdej firmie. Podczas zakupu AC, najważniejszym kryterium wyboru jest jednak jego zakres. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. ASS. Taka ochrona kosztuje niewiele, a przyda się w razie nieoczekiwanych problemów podczas podróży. Jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojego samochodu w naszym kalkulatorze OC i AC. W kilka minut porównasz oferty 14 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę ubezpieczenia OC, AC, Assistance, NNW, oraz ubezpieczenia domu, podróży, porównasz kredyty, a nawet instalacje fotowoltaiczne.

Znajdź współwłaściciela ze zniżkami

Te słowa kierujemy głównie do młodych kierowców, którym nie dość było zwyżki za wiek, i postanowili dodatkowo utrudnić sobie życie, biorąc auto z dużym silnikiem. 

Czytaj więcej: Zwyżka za wiek i jak jej uniknąć?

Nie od dziś wiadomo, że współwłaściciel w ubezpieczeniu auta młodego kierowcy to złoto. Widać to było w ostatnim raporcie RanKING przygotowanym przez rankomat.pl.

współwłaściciel a cena oc

Młody kierowca mając auto na współwłasność z dorosłą osobą, która ma zniżki, zapłaci nawet 640 zł mniej, niż zapłaciłaby samodzielnie. Za te pieniądze może sfinansować rodzicowi zakup OC na cały rok, ponieważ średnia cena OC w I kwartale 2022 r. to 542 zł. I jeszcze zostanie na paliwo. Niewiele tego paliwa się kupi, ale zawsze. 

To warto wiedzieć

1. Z reguły, im większa pojemność silnika, tym więcej trzeba zapłacić za polisę OC.

2. W I kwartale 2022 roku właściciele aut z silnikami powyżej 3 l. płacili za ubezpieczenie średnio o 83% więcej niż posiadacze pojazdów z najmniejszym silnikiem (do 1 l.)

3. Najdroższe składki OC, po uwzględnieniu dużej pojemności silnika, płacą młodzi kierowcy.

4. Z pomocą internetowej porównywarki OC można znaleźć możliwie najtańsze ubezpieczenie OC.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia