Oszczędź nawet 50% na polisie.

Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.

Porównaj ceny

Automatyczne przedłużenie OC – kiedy do tego dojdzie?

Oszczędź nawet 50% na polisie.

Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.

Porównaj ceny
Automatyczne przedłużenie OC zostało wprowadzone w życiu w celu wsparcia kierowców, ale jak w wypadku wszystkich tego typu udogodnień, ale i przeciwnie. Zobacz, co na ten temat mówi prawo.

Obowiązkiem każdego właściciela pojazdu w Polsce jest posiadanie ważnego ubezpieczenia OC. Regulują to odpowiednie przepisy, które jasno mówią, jakie są konsekwencje zaniechania wnoszenia opłat – grozi to wysoką karą. Jej przyznawaniem zajmuje się policja i Inspekcja Transportu Drogowego, ale również specjalnie powołany do Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Nieopłacanie składek może więc oznaczać spore problemy.

Ponieważ nie brakowało kierowców, którzy w natłoku codziennych obowiązków zapominali o przedłużeniu ubezpieczenia, powstał system automatycznego przedłużania OC. Sprawdź, na jakich warunkach działa i w jakich okolicznościach polisa może zostać przedłużona decyzją firmy ubezpieczeniowej.

Czy OC przedłuża się automatycznie?

Firmy ubezpieczeniowe przedłużają automatycznie OC w określonych okolicznościach. Takie rozwiązanie funkcjonuje już od jakiegoś czasu, a powód jest oczywisty – pozwala to na zachowanie ciągłości ubezpieczenia. Przerwa oznaczać może nie tylko mandat, ale również spore koszty, gdyby w jej czasie doszło do kolizji lub wypadku. Stanowi to więc formę zabezpieczenia – nie tylko dla samych kierowców, którzy często zapominają o przedłużeniu umowy ubezpieczeniowej, ale również firm, które oferują OC.

Warto jednak mieć świadomość, że automatyczne przedłużenie ubezpieczenia oznacza, że kierowca nie ma możliwości zmiany firmy, z usług której korzysta.

Kiedy nastąpi automatyczne przedłużenie OC?

Wielu kierowców nawet nie wie, w jakich okolicznościach następuje automatyczne przedłużenie OC. W świetle obowiązujących przepisów jest to moment, gdy kierowca ubezpiecza dany pojazd i w kolejnym roku wciąż pozostaje jego właścicielem – wóczas jego ubezpieczenie zostanie automatycznie przedłużone. Kierowca zostanie poinformowany o tym fakcie, a także kwocie należności, którą musi wpłacić na konto ubezpieczyciela. Ponieważ zostanie o tym poinformowany po fakcie, nie ma możliwości zrezygnowania z OC aż do kolejnego okresu rozliczeniowego.

 

Porównaj polisy OC/AC

Kiedy automatyczne przedłużenie OC nie zadziała?

Wiesz już, kiedy następuje automatyczne przedłużenie OC, ale warto wiedzieć, w jakich okolicznościach do tego nie dochodzi. Oto sytuacje, w których ubezpieczyciel samodzielnie nie przedłuży umowy:

 • Po zakupie pojazdu – jeśli kupiłeś samochód, który miał ważne OC, możesz z niego korzystać aż do momentu wygaśnięcia, ale nie zostanie ono przedłużone automatycznie;
 • Po otrzymaniu auta w darowiźnie lub spadku – podobnie jak w przypadku zakupu nowego auta, OC będzie ważne tylko do momentu jego wygaśnięcia;
 • Po wygaśnięciu tymczasowego ubezpieczenia OC – krótkoterminowa umowa OC nie jest traktowana przez firmy ubezpieczeniowe jak umowa podlegająca automatycznemu przedłużeniu;
 • W przypadku nieuregulowania całości składki za OC – jeśli płacisz za OC w systemie ratalnym i nie opłaciłeś go w całości, nie zostanie ono przedłużone automatycznie (nie zapominaj, że nie dokonując spłaty narażasz się na odsetki, a nawet sądowe zarządzenie ściągnięcia należności);
 • Po wypowiedzeniu dotychczasowej umowy – z oczywistych powodów, jeśli wymówiłeś umowę o OC przed jej zakończeniem, nie zostanie ona przedłużona.

Zorientowałeś się właśnie, że Twoja umowa OC nie została automatycznie przedłużona? Musisz działać, żeby nie narazić się na karę. Skorzystaj z możliwości, jakie daje Internet – porównywarki OC oraz kalkulatory ubezpieczenia pozwolą Ci na szybkie znalezienie odpowiedniej oferty, a następnie podpisanie stosownej umowy. W tym wypadku czas odgrywa kluczową rolę, więc nie trać czasu – szukaj dobrej oferty w sieci.

Zobacz, na co mogła liczyć 50-letnia Joanna - właścicielka Jeepa Wranglera o pojemności silnika 3.6 l i przebiegu 150 tys. km.

TU OC AC ASS NNW CENA

MTU24

+

-

-

-

622,00

LINK4

+

-

+

-

827,43

BEESAFE

+

-

-

-

905,84

UNIQA

+

+

+

+

2046,00

MTU24

+

+ (MINI)

+

-

2682,00

TRASTI

+

+

+

+

3516,00

Czy polisa OC przedłuża się automatycznie po sprzedaży samochodu?

Jest to jeden z wyjątków, gdy polisa nie zostanie przedłużona automatycznie. Polisa OC przypisana jest do konkretnego pojazdu i po jego zbyciu staje się własnością nowego właściciela. W tym wypadku nie zostanie ona jednak przedłużona – zarówno zbywca, który kupił nowy pojazd, jak i nabywca będą musieli zająć się znalezieniem nowego ubezpieczenia i podpisaniem umowy.

Przykład: Pani Anna kupiła samochód, Fiata Pandę, od pana Jana. Samochód miał ubezpieczenie OC ważne do 15 maja 2023 roku, czyli na trzy miesiące po transakcji. Do tego czasu pani Anna nie musiała martwić się o ubezpieczenie. Gdy to wygasało, zgłosiła się do niej firma ubezpieczeniowa, która poinformowała, że polisa nie zostanie przedłużona automatycznie i zaoferowała swoją stawkę wyliczoną w oparciu o historię ubezpieczeniową pani Anny. Ta nie zdecydowała się na ofertę, wyszukała inną z wykorzystaniem porównywarki OC i wybrała tańszą ofertę innego ubezpieczyciela.

Czy OC automatycznie się przedłuża przy zakupie polisy na raty?

Zastanawiasz się, czy OC przedłuża się automatycznie, gdy jest płacone w systemie ratalnym? Jeśli nie zalegasz z płatnościami – zostanie przedłużone automatycznie. Jeśli jednak pojawia się niedopłata lub opóźnienie, które nie zostało spłacone w okresie obowiązywania ubezpieczenie, tak się nie stanie. Jeśli masz zaległości, koniecznie monitoruj sytuację i jednocześnie przestrzegaj terminów spłat – w niektórych wypadkach sprawa może trafić nawet do sądu.

Zainteresuje Cię także: OC na raty - gdzie kupić? - Ubezpieczeniaonline.pl

Automatyczne przedłużenie OC krótkoterminowego – czy to możliwe?

W przypadku ubezpieczenia krótkoterminowego, które często bywa wykupywane po sprowadzeniu samochodu do Polski i załatwiania formalności, automatyczne przedłużenie nie obowiązuje – niezależnie od okoliczności. Firmy ubezpieczeniowe nigdy nie przedłużają OC z umową krótkoterminową. Twoim obowiązkiem jest przestrzeganie terminów i w odpowiednim momencie wykupienie całorocznego ubezpieczenia (lub przedłużenia krótkoterminowego, jeśli jest taka potrzeba).

 

Porównaj polisy OC/AC

Skutki nieprzedłużenia się OC

OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, co oznacza, że każdy pojazd poruszających się po polskich drogach powinien mieć ważną polisę. Za jej opłacenie odpowiedzialny jest właściciel auta, który musi – jeśli nie chce przedłużać OC automatycznie – pilnować wszystkich terminów oraz opłat. Jeśli jednak zaniedbasz sprawę i zapomnisz o OC, możesz spodziewać się kary.

Stawki są ustalane odgórnie i na okres od lipca do grudnia 2023 roku wynoszą w przypadku samochodów osobowych:

 • do 3 dni – 1440 zł;
 • dd 4 do 14 dni – 3600 zł;
 • powyżej 14 dni – 7200 zł.

Kary są dotkliwe i regularnie podwyższane, dlatego warto pamiętać o regularnym opłacaniu OC. Warto też wiedzieć, że karę nałożyć może nie tylko policja, która kontrolowała będzie pojazd, ale również Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, którego zadaniem jest kontrolowanie właścicieli pojazdów.

Uniknięcie kary może okazać się zatem trudne, dlatego nie warto ryzykować. Wielu kierowców zastanawia się, co w przypadku kolizji lub wypadku, w którym sprawcą jest kierowca bez ważnego OC. Nie ma jednak powodu do niepokoju – w świetle panujących obecnie przepisów w zaistniałej sytuacji koszty naprawy pojazdu pokryte zostaną z pieniędzy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Co warto wiedzieć?
 1. Automatyczne przedłużenie OC to procedura, który w świetle polskich przepisów prawa jest nieopcjonalna – jeśli zostaną spełnione określone okoliczności, firma ubezpieczeniowa bez informowania klienta przedłuży jego umowę OC.
 2. Automatyzacja ma na celu uniknięcie sytuacji, w której kierowca traci ciągłość ubezpieczenia, a także jest zabezpieczeniem dla firm, które – w przypadku na przykład kolizji – zobowiązane są do pokrywania kosztów szkód wyrządzonych przez nieubezpieczony pojazd.
 3. Jeśli zauważyłeś, że nie opłaciłeś OC na czas i nie zostało ono automatycznie przedłużone, musisz działać – korzystaj z porównywarek OC i kalkulatorów internetowych, które pozwolą Ci na znalezienie najlepszej oferty na rynku.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o automatyczne przedłużenie OC:

 1. Czy polisa przejęta od poprzedniego właściciela samochodu przedłuży się automatycznie?

  Nie przedłuży się automatycznie – nowy właściciel po wygaśnięciu OC kupionego wraz z pojazdem będzie musiał samodzielnie podpisać nową umowę ubezpieczeniową.

 2. Gdzie mogę sprawdzić, czy polisa OC została przedłużona automatycznie?

  Informacji o automatycznym przedłużeniu polisy OC należy szukać w firmie ubezpieczeniowej. Często takie informacje dostępne są w panelu internetowym, można również skorzystać z infolinii swojego ubezpieczyciela.

 3. Czy krótkoterminowe ubezpieczenie OC pojazdów historycznych przedłuży się samo?

  Nie przedłuży się samo – ubezpieczenie krótkoterminowe, niezależnie od rodzaju pojazdu, nigdy nie zostaje przedłużone automatycznie.

 4. Czy możliwe jest automatyczne przedłużenie AC, NNW lub assistance?

  Ubezpieczenia nieobowiązkowe nie przedłużają się automatycznie. Dotyczy tylko i wyłącznie polisy OC.

 5. Czy przedłużenie OC oznacza, że wysokość składki nie ulegnie zmianie?

  Niekoniecznie – ubezpieczyciel może ponownie przekalkulować stawkę, biorąc pod uwagę wszystkie zmienne. Automatyczne przedłużenie ubezpieczenia nastąpi nawet w momencie, gdy stawka będzie inna niż w przypadku poprzedniej umowy.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia