Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Oszczędź nawet 50% na polisie.
Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.
Porównaj ceny

Brak OC? Sprawdź, jak odwołać się od kary!

Za brak OC lub przerwę w ubezpieczeniu pojazdu grożą poważne kary finansowe. Nie dziwi zatem fakt swoistej paniki, gdy otrzymamy od UFG polecone pismo. Podpowiadamy, jak wszystko dokładnie sprawdzić i odwołać się od kary.

Czasami zdarza się, że pismo z UFG o wykryciu przerwy w ubezpieczeniu trafia do osoby, która regularnie opłaca wszystkie polisy. Takiego dokumentu nie można zignorować, ale też nie warto zbytnio się stresować - problem powinno udać się załatwić nawet jednym pismem wyjaśniającym.
 

Porównaj polisy OC/AC

 

Kiedy najczęściej powstaje przerwa w OC?

Ustawodawca poprzez nowelizację Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK postanowił zadbać o to, żeby kierowcy nie zapominali o obowiązkowym OC. Wprowadził więc zapis przenoszący odpowiedzialność na towarzystwa ubezpieczeniowe, które od tamtej pory mają obowiązek przedłużyć OC na pojazd mechaniczny, jeśli:

 • klient nie złoży wypowiedzenia przed końcem ochrony, 
 • polisa została opłacona w całości.

Mimo to istnieją sytuacje, w których OC nie przedłuży się automatycznie. To one najczęściej są powodem przerwy w ciągłości ubezpieczenia OC. 

 • kupiłeś używany samochód wraz z OC i zapomniałeś wykupić nowej polisy po zakończeniu okresu ubezpieczenia (OC nie odnawia się automatycznie),
 • nie opłacałeś składek OC i pomimo upomnień ze strony towarzystwa ubezpieczeniowego nie zapłaciłeś zaległej kwoty (polisa OC przestaje wtedy obowiązywać z ostatnim dniem umownego okresu ochrony);
 • wypowiedziałeś umowę OC z dotychczasowym ubezpieczycielem i nie wykupiłeś polisy w innej firmie lub po zakupie samochodu bez OC nie zadbałeś o jego ubezpieczenie, 
 • kupiłeś OC krótkoterminowe i nie zawarłeś OC całorocznego. 

Kary za brak OC w 2022 roku

Kara za brak OC jest wyliczana na bazie minimalnej płacy brutto w danym roku. W 2022 r. minimalna płaca brutto w Polsce to 3010 zł. Na tej podstawie kara za brak OC wynosi:

Wysokość kary za brak OC
Okres przerwy do 3 dni 4-14 dni Powyżej 14 dni
Wysokość kary 20% 50% 100%

Wysokość kary za brak OC zależy też od rodzaju pojazdu:

 • dla samochodów osobowych - dwukrotność minimalnego wynagrodzenia (2 x 3010 zł = 6020 zł),
 • dla samochodów ciężarowych - trzykrotność minimalnego wynagrodzenia (3 x 3010 zł = 9030 zł), 
 • dla pozostałych pojazdów - 1/3 minimalnego wynagrodzenia (3010 / 3 ≈ 1000 zł).

Dokładne kwoty kary za brak OC prezentuje poniższa grafika.

kary za brak oc w 2022 r

Co zrobić, jeśli dostaniesz wezwanie z UFG z karą za brak OC?

Wiesz już, ile wynosi kara za brak OC. Wiesz też, kiedy ją dostaniesz, i co robić, żeby tego uniknąć. Jednak co w sytuacji, kiedy mleko się rozlało i odbierasz pismo z wezwaniem do zapłaty kary? Podpowiadamy, co robić. 

1. Sprawdź, czy kara za brak OC Ci się należy

Systemy informatyczne UFG oraz polskich ubezpieczycieli są coraz lepsze, ale to nadal maszyna, a maszyna, jak wiemy, nie myśli. Ubezpieczenia to złożona branża, a ile polis, tyle ludzkich historii. Wszystko może się zdarzyć. Wystarczy krótkie spięcie albo błąd ludzki, żeby Twoja polisa OC nie dotarła do UFG.

Algorytm UFG wykrywający nieścisłości, czyli tzw. Wirtualny Policjant, nie pyta o to, czy masz OC, czy nie. Nie pyta o Twoją historię, o to, co zaszło. On tylko wskazuje nieprawidłowość, generuje wezwanie do zapłaty, a ono wędruje do Ciebie wraz z następną paczką wezwań. 

Ważne! Bez dokumentu potwierdzającego zbycie lub kasację, w oczach UFG i polskich urzędów nadal jesteś właścicielem auta, choćby ono fizycznie nie istniało. A dopóki nie udowodnisz, że tego auta nie masz, i nie uzyskasz pokwitowania, musisz płacić OC.

Poniższa tabela wyszczególnia najczęstsze błędy, w których kara za brak OC nie należy się Tobie.

Sytuacja Co robić?
Nie posiadasz pojazdu

Jeżeli wezwanie dotyczy samochodu, który, sprzedałeś, dostarcz do UFG umowę kupna sprzedaży

Jeżeli dotyczy samochodu darowanego innej osobie, przestaw umowę darowizny.

Jeżeli dotyczy auta zezłomowanego, przedstaw zaświadczenie ze stacji demontażu.

Jeżeli złodziej ukradł Ci auto, możesz je z tego tytułu wyrejestrować na podstawie dokumentu z komendy Policji, na której zgłaszałeś kradzież. 

Masz polisę OC

Jeżeli jest to druk papierowy, zrób skan, zdjęcie lub kserokopię i wyślij na adres UFG. Możesz to zrobić z pomocą swojego agenta ubezpieczeniowego, który dodatkowo poświadczy ważność polisy swoją pieczątką. 

Jeżeli nie masz druku papierowego, ale jesteś pewien, że kupowałeś OC, idź do swojego agenta ubezpieczeniowego i poproś o duplikat polisy OC. Poproś też swoje towarzystwo ubezpieczeniowe o dokument ZOPUK - zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia komunikacyjnego.

Jeżeli pojazd formalnie należy do Ciebie i nie masz dokumentów potwierdzających zawarcie polisy OC na ten pojazd, to kara Ci się należy, i trzeba ją zapłacić. 

2. Przygotuj się do napisania odwołania

Najpierw musisz ustalić, czy Twoje odwołanie w ogóle będzie miało podstawy. Nie ma tutaj znaczenia to, czy oddasz sprawę wyspecjalizowanym prawnikom, czy napiszesz odwołanie samodzielnie. Bez solidnych argumentów UFG odrzuci taką prośbę. 

Dobre podstawy do odwołania od kary za brak OC to:

 • ciężka chroboa lub niepełnosprawność dłużnika, 
 • brak stałego dochodu lub bardzo niski dochód, 
 • śmierć jedynego żywiciela rodziny, 
 • brak majątku podlegającego egzekucji, 
 • śmierć dłużnika, który nie pozostawił majątku. 

UFG odstąpi od egzekucji także wtedy, gdy ściągnięcie długu byłoby nieopłacalne, a jego koszty przekroczyłyby koszty roszczenia. 

Ważne! UFG umarza karę za przerwę w ciągłości OC bardzo rzadko. Jeśli masz stałą pracę, majątek i perspektywy na spłatę, UFG zażąda zapłaty, chocby to były Twoje ostatnie pieniądze. Argument w rodzaju: "Potrzebuję samochodu, żeby jeździć do pracy, ale nie stać mnie na zapłacenie kary za brak OC" nie przekonają UFG. Fundusz wychodzi z założenia, że skoro stać Cię na samochód i masz pracę, to poradzisz sobie z karą. 

Mimo to zawsze warto takie odwołanie napisać. Samo rozłożenie kwoty kary za brak OC na raty to już lepsze rozwiązanie niż zapłata całości na raz. 

Czy warto unikać płacenia OC?

Z danych rankomat.pl wynika, że w 2021 roku średnia cena polisy OC wynosiła 602 zł. Zatem, nawet w obliczu najniższej kary za brak OC (840 zł w 2018 r.), wstrzymanie się od zakupu polisy było pomysłem nietrafionym i nie wartym ryzyka. W okresie od stycznia do września ubiegłego roku UFG wystosował już 68 000 wezwań o zapłacenie kary za brak OC i z roku na rok jest coraz skuteczniejszy w ściganiu niefrasobliwych kierowców.
 

 

Porównaj polisy OC/AC

 

Ubezpieczenie OC warto wybrać najtańsze. Podczas zakupu AC, najważniejszym kryterium wyboru jest jednak jego zakres. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. ASS. Taka ochrona kosztuje niewiele, a przyda się w razie nieoczekiwanych problemów podczas podróży. Jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojego samochodu w naszym kalkulatorze OC i AC. W kilka minut porównasz oferty 11 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę ubezpieczenia.

Kara za brak OC to nie jedyna konsekwencja

Coś, o czym posiadacze pojazdów dotknięci karą za brak OC mówią raczej rzadko, to konsekwencje spowodowania wypadku bez OC. W takim przypadku UFG wypłaci odszkodowanie poszkodowanym, a sprawca oprócz kary za brak OC musi także zwrócić koszty tego odszkodowania. Jest to tzw. regres ubezpieczeniowy. 

Najwyższy regres ubezpieczeniowy do UFG to udszkodowanie za spowodowanie wypadku przez motocyklistę, który jechał bez OC. Pasażer w wyniku wypadku doznał paraliżu od szyi w dół. Kwota regresu to 1,3 miliona złotych.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o brak OC

Kiedy UFG umorzy karę za brak OC?

Komisja Weryfikacyjna UFG obraduje nad każdym wnioskiem, ale to bardzo surowy organ. Umorzy karę tylko wtedy, gdy sytuacja życiowa osoby bez OC jest naprawdę trudna, np. zmarł jedyny żywiciel rodziny, dochód w rodzinie jest bardzo niski, posiadacz pojazdu jest niepełnosprawny (np. w wyniku wypadku), nie ma majątku, który można byłoby zabezpieczyć, a przerwa w ciągłości OC nie wynika z zaniedbania, a z biedy. W sytuacji, kiedy zwyczajnie zapomnisz o OC lub w konsekwencji niedociągnięć formalnych nie uda Ci się go kupić, nie masz co liczyć na umorzenie kary za brak OC. 

Kto odpowiada za brak OC - kierowca czy właściciel?

Właściciel samochodu jest odpowiedzialny za to, że samochód jest ubezpieczony. Jeżeli chodzi o wypadek drogowy przy braku polisy OC właściciel samochodu odpowie za wszystkie szkody. Jeśli kierowca ma polisę OC, musi udowodnić, że nie ma nic wspólnego z brakiem polisy OC. Kierowca mogłoby udowodnić, że jest niewinny, jeśli właściciel polisy OC udowodni, że on lub ona wiedział o braku polisy OC i mimo to pozwolił kierowcy jeździć pojazdem

Co jeśli spóźnię się z OC?

Jeżeli masz ważną, całoroczną i opłaconą w całości polisę OC, to nic strasznego się nie stanie. Twój obecny ubezpieczyciel wystawi polisę automatycznie wznowioną i możesz ją opłacić albo kupić inną, a z tej zrezygnować. 

Problem zaczyna się wtedy, kiedy nie zapłacisz ostatniej raty albo masz polisę OC sprzedającego. Wtedy Twoje OC nie przedłuży się automatycznie i powstanie przerwa w ciągłości OC. 

Czy jeśli ubezpieczę samochód 1 stycznia, to nie zapłacę kary?

Za rok kontroli - nie. Za poprzedni rok - nie wiadomo. Nie jest powiedziane, kiedy UFG przeprowadzi kontrolę, a i sam Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nie musi udzielać takiej informacji. Jeśli w odniesieniu do Twojego pojazdu pojawi się zapytanie na serwerach UFG (np. podczas kalkulacji składki), UFG przypomni sobie o Tobie. 

Oddałem pojazd w użytkowanie innej osobie i ona miała płacić za OC. Mimo to dostałem karę za brak OC. Czy mogę się odwołać?

Zawsze możesz się odwołać, ale UFG nie umorzy takiej kary. To, że oddajesz komuś samochód w użytkowanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy czy użyczenia nie zmienia faktu, że jesteś jego właścicielem. Nawet jeżeli w umowie zawrzesz zapis, że to biorący jest odpowiedzialny za ubezpieczenie przedmiotowego pojazdu, to UFG z karą przyjdzie do Ciebie.

Ty zaś będziesz mógł ją potem wyegzekwować od biorącego. Kara od UFG jest karą administracyjną, więc nie możesz jej "przerzucić" na biorącego. Możesz jedynie ją zapłacić, a następnie roszczeniem zwrotnym żądać zwrotu. 

Kupiłem samochód bez OC. Czy zapłacę karę?

Zawsze przestrzegamy przed zakupem samochodu bez OC. To, czy samochód jest ubezpieczony, można sprawdzić na stronie UFG, na portalu historiapojazdu.gov.pl lub w aplikacji mPojazd. 

Ale jeżeli mimo to tego nie zrobiłeś i, co gorsza, kupiłeś auto bez OC, unikniesz kary, jeśli wykupisz ubezpieczenie tego samego dnia. Odpowiadasz za ubezpieczenie samochodu tylko za okres, w którym go posiadasz. Jeśli zatem w dniu nabycia wykupisz OC, unikniesz kary. Nie ma czasu do stracenia! 

Porównaj polisy OC/AC

To warto wiedzieć

1. Obowiązek posiadania ubezpieczenia OC mają wszyscy właściciele pojazdów.

2. Wysokość kary za brak OC w 2019 roku wynosi maksymalnie 4500 zł dla posiadaczy samochodów osobowych.

3. Zasadniczo, jeżeli nie została opłacona polisa, nie można uniknąć kary za brak OC.

4. UFG jedynie w wyjątkowych sytuacjach, na wniosek ukaranego, może podjąć decyzję o umorzeniu lub rozłożeniu opłaty na raty.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (49)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

zawadzka

2018-12-11 18:12:42

uważam za niesprawiedliwą karę jaka mnie spotkała,kupiłam auto o godz.22,30 w miejscowości odległej od domu 370km.,wróciłam lawetą do domu o 3,00 rano,zaraz wykupiłam oc,ale fundusz naliczył mi karę 840zł. ponieważ nie zapłaciłam w dniu zakupu auta,ale jak to miałam zrobić skoro biura czynne są od godz.8,00-17,00,a dostępu do internetu nie było. czy to normalna sytuacja?czy w tym przypadku ja zawiniłam?mało tego dzwoniłam pod nr.225396100 rozmowa była nagrywana i pani z którą rozmawiała zasugerowała mi że powinnam kłamać i umowę zakupu auta spisać ze sprzedawcą z inną datą czyli nie w dniu zakupu tylko w innym dniu to wtedy nie było by kary.,chora sytuacja widać,że kłamstwem mogła bym się wybielić.

Roppi

2019-10-04 14:50:05

Jechałem autem kolegi bez oc złapała mnie policja zabrali dowód za brak przeglądu on te auto sprzedał A mi wysłali 4 tyś kary z funduszu gwarancyjnego że podczas kontroli to ja byłem właścicielem auta

Ja

2019-10-28 12:43:27

A ja mam problem czy ktoś może mi pomóc kupiłam auto miałam je 6msc sprzedałam i nie opłaciłem prze 14dni OC jaki jest czas odzwania się do zapłaty kary bądź czy jest możliwość że ona mnie ominie?

Tomek

2020-02-10 16:14:54

500+ dali a zabrali 4500 tylko PiS to potrafi

andrzej

2020-02-24 20:03:43

Najgorsze jest w tym wszystkim to ze ubezpieczalnie kiedys wznawialy ubezpieczenie po kupnie auta na nowego wlasciciela automatycznie teraz tylko biora kase a nas olewaja . placisz im pieniadze i jeszcze sam musisz pilnowac wszystkiego

Tomek

2020-02-26 18:16:33

Mam pytanie co w sytuacji gdy zakupiłem samochód z polisą OC poprzedniego właścićela i ta polisa się kończy a parę dni wcześniej został zatrzymany dowód rejstracyjny ze wględu na stan blacharski auta. Taka naprawa jest czasochłonna i moze trwać tygodnie a mam obowiązek wykupić nową polise OC.Rzadna firma ubezpieczeniowa nie ubespieczy mi auta z brakiem dowodu i badań technicznych.Czy w tej sytuacji też mam ponieść karę za brak ciągłości ubezpieczenia OC

Marek k.

2020-04-11 07:37:55

uważam za niesprawiedliwą karę jaka mnie spotkała.pracowałem na umowę-zlecenie jeździłem samochodem służbowym (sporadycznie raz czasami dwa razy w tygodniu trasy po 2÷3godziny) według mojej wiedzy w tym czasie auto posiadało oc (aktualne potwierdzenie polisy w dowodzie rejestracyjnym) jak się dzisiaj okazało umowa została wypowiedziana kilka miesięcy wcześniej .ufg domaga się ukarania mnie a nie firmy która jest właścicielem pojazdu.Rada dla wszystkich którzy są zatrudnieni jako kierowcy aby sprawdzili ważność polisy OC w samochodzie bo sam fakt posiadania blankietu o niczym nie świadczy,(wczoraj mogła zostać wypowidziana umowa ubezpieczenia.

Garda

2020-05-28 22:22:05

Z niektórymi sytuacjami przerwy w OC, czy kary od UFG można sobie poradzić. W razie potrzeby zwróć się do nas, na pewno pomożemy. A żeby się "samemu" nie martwić o ciągłość OC, warto mieć dobrego agenta, który przypomni przed terminem.

Przypadek

2020-06-08 09:37:02

Garda - zwrócić do Was tzn do kogo?

Zwolennik antymobilności

2020-07-30 18:31:19

Szkoda że nie ma kary za nieposiadanie polisy ubezpieczeniowej osobom które uchylają się od bycia właścicielem samochodu żeby nie płacić polisy ubezpieczeniowej. Zastanawiam się czy też normalne państwo czy obóz koncentracyjny co za świr wymyśla takie psychicznie absurdalne przepisy.

Mona

2020-07-31 14:55:45

Mam pytanie ... Mam auto od pół roku nabywca to ja auto jest zarejestrowane na mnie lecz polisa jest na poprzedniego właściciela szwagra , polisa OC ważna do styczna 2021 roku ,spóźniłam się z opłatą 2 raty polscy o 10 dni ,w firmie mi powiedzieli że jeżeli chce dalej kontynuować u nich OC to mam zapłacić 4 tysiące zł . Koleżanka mi poradziła wypowiedzenie umowy ale opłaty za dni zwłoki nie unikne może nie tak wysoką ona będzie ,ale będzie ktoś miał coś podobnego?

Masakra

2020-08-11 12:00:13

Te przepisy są beznadziejne, Ok rozumiem nie zapłciłem polisy to jej nie mam i jestem świadomy ze jeżeli coś zrobię z mojej winy to muszę ponieść konsekwencje, nikt nie może mnie zmuszać żebym płacił, jeżeli auta nie użytkuje, to jest Polska pełna absurdów

przeciętny Kowalski

2020-08-25 10:48:20

Dlaczego nie moge wyrejestrowac pojazdu na dowolny okres tak, jak to jest np. w Niemczech? Polskie chore prawo nie pozwala mi na to. Musze placic za motocylk caly rok. W zimie przeciez na motorze nie jezdze! Nawet nie ma w sprzedarzy opon zimowych do motocykli. Płacic za OC musze mimo trgo, ze pojazd stoi w prywatnym garazu cale pól roku. Szczerze nienawidze tego systemu i ludzi, ktorzy nami rządzą!

Xxx

2020-10-07 20:20:24

Muszą się z czegoś utrzymać więc kary są nie adekwatne do wykroczenia. Czemu kary są w tysiącach a dodatki pseudo dodatki bo nie wiem kto dostaje jakieś dopłaty do mieszkania czy rodzinne to dają instytucje w dziesiątkach. ***stwo

xxx

2020-11-16 21:16:53

Zakupiłem auto, odstąpiłem od umowy z tyt. rękojmi gdyź auto było niesprawnę (dowód ze stacji kontroli pojazdów). Sprzedawca nie chciał przyjąć odstąpienia do rąk własnych i nie chciał mi podać odpowiedniego adresu do wysłania. Wysłałem na ten z umowy. Przyszedł zwrot a więc moje żądania wchodzą w życie. Udałem się do darmowego prawnika. Polecił abym opłacił OC. Tak też zrobiłem (październik 2019). Pozwałem sprzedawcę i trwa sprawa - otrzymał on w nakaz zapłaty w postepowaniu upominawczym do którego może się odwołać. Okazuję się że zainteresował się UFG. Mam do zapłaty 5200zł. Gdy auto prawnie nie jest moje bo go nie rejestrowałem i odstąpiłem od umowy. Sprawa trwa od ponad roku z racji korony... No cóż, dogadam z link4 że skoro nie jest moje to czemu kolejny raz miałem płacić lub zapłacę i w sądzie podam jako kolejny zwrot przez sprzedawcę, a do UFG wyślę prośbę o umorzenie (kwota uszk auta to prawie taka jak chcą w UFG...!).

Franek

2020-11-18 22:11:23

Ja właśnie otrzymałem pismo z UFG w którym powołując się na niezliczone paragrafy i punkty stwierdza że mam przerwę w ubezpieczeniu 1 dzień od 1 stycznia 2019 do 2 stycznia 2019, w związku z tym przywołując kolejne niezliczone paragrafy które nic mi nie mówią, naliczają mi 900 zł kary jako zasadną...Taka sytuacja...

wk...wiony

2020-12-13 15:19:14

Ja miałem 15 dni przerwy w OC gdzie auto było w naprawie miało wyciągnięty silnik i ponad 3 tydodnie było naprawiane a te ***e przysłali mi 5200 zł do zapłaty a auto kupilem za 3300 pisałem wyjasnienie ale nie uznali,rozumiem ze jak masz auto w remoncie to i tak płacisz.To tylko patrzeć ja prawka będą zabierać bo też dojdą do wniosku ze jak je masz to jeżdzisz po pianemu.

ewi

2021-02-13 22:29:50

dostałem wezwanie do zapłaty 2600 zł.Przekonany o kontynuacji ubezp. oc poszedłem uiscić oplatę a agent mówi ze ono sie skończy lo 10 dni temu i nie może być kontynuowane.czy to jest normalne? 40 lat płace uczciwie a tu taki kwiatek mnie spotyka.Mam prosbe do panów na Wiejskiej by ustalali prawo bardziej konkretnie bo krew sie we mne zagotowała w tej sytuacji.Dla mnie to jawne ***stwo i paranoja .Jak bym był ..osłem to nie miałbym problemu bo to byłyby dla mnie grosze.Ale ja tyle nie zarabiam jak oni. Dla mnie to jest fortuna ..w jakim my państwie zyjemy ,,przyjazne dla obywateli,,wywnioskowałem ze kara jest dlatego ze chciałem oszukać? pytam kogo.Jeszcze nigdy nie czułem sietak podle.po prostu PAŃSTWO mnie wydymało jak poapolitądziwke.wieczny odpoczynek racz mudać Panie a swiatłosc wiekuista niechaj mu swieci.

jo_2@o2.pl

2021-02-20 10:20:08

Pomagam osobom z przerwa w oc. Może da się pomóc i tobie. Napisz do mnie na maila. odpowiadam zwykle w ciągu 3 dni, sprawdzaj folder SPAM.

Roman

2021-02-22 16:19:49

Witam, Kupiłem samochód w czerwcu a w sierpniu wyjechałem samochodem na Ukrainę, jestem obywatelem Ukrainy, niestety przegapiłem płatność oc którego koniec wypadl na 08.09.2020 ja wróciłem tym że samochodem 16 września i musiałem odbyć kwarantanna14 dni. Oc opłaciłem 01.10 czy jest to sytuacja łagodząca? Ewentualnie co mogę zrobić w tej sytuacji? Pozdrawiam Roman

roj

2021-03-03 16:11:44

a co w.momencie kiedy policja nałozy mandat za brak oc ale nie jesteś włascicielem pojazdu tylko to jest samochod.słuzbowy i przychodzi takie pismo przeciesnwlasciciel powinien zadbac oto zeby pojazd mial.aktuqlna.polose i przegląd w moim.przypadku zglaszalem odrazu wlascicielowi o tym ze polisa mu sie skonczyła dlaczego na osobe która nałozono mandat ugf sie czepia zaznacze tylko ze wlasciciel byly juz szef zapewnil ze na drugi dzien oc zostanie oplacone zdarzenie mialo.miejace jakos we wrzesniu listopadzie 2019 roku od marca 2020 juz nie pracuje w grudniu dostalem 1.pismo

Gorzki

2021-03-17 21:14:13

W dobie kwarantanny i przebytego Covid-18 nie zaplacilem za oc. Mam maksymalna karę 5600 co. Tym zrobic . Czlowiek chory nie mysli o takich sprawach . Dodam , że auto nowo nabyte i nie mialem kontynuacji czy oferty z propozycją przedluzenia

Niewolnik

2021-04-15 17:53:22

Jetem żołnierzem zawodowym i byłem na kursie tzn delegacji i spóźniłem się z ubezpieczaniem,byłem zajęty samochód był w domu nie używany .Dostałem kare 5600. Wstydzili by się , służę w kraju w którym nie ma żadnej moralności .Lichwa która na świecie jest zabroniona.Czy to jest kara adekwatna do czynu .Państwo Moje Kochane mnie doceniło .Trzeba więcej rozdawać z kapelusza ...

Anonimowy

2021-05-19 18:21:54

Poszukałem tego Garda UFG w google i mi znalazło!!! Skure mi babka uratowała bo bym się władował z karą na kilka tysi

Paweł

2021-08-20 14:26:04

W marcu doatełam kare za brak oc 5600, a teraz dosłali mi jeszcze za brak ubezieczenia 5200 i 4500, bo samochód stał bez ubezpieczenia od 2017 roku. Czy tak wolno?!?!?!?!?! przecież chyba mogą karać tylko za obecny rok! Co ja mam zrobić. Wcześniej pisałem o umorzenie tych 5600 to tylko na raty rozłożyli, ja nie mam z czego tych kar zapłacić!

Odpowiedź Redakcji

2021-08-23 11:12:12

Zgadza się, zgodnie z ustawą UFG może nałożyć karę za brak OC tylko za rok kontroli. Jeśli Fundusz przeprowadził kontrolę w 2019, 2020 i 2021 to będą do zapłacenia 3 kary - 4500 za 2019, 5200 za 2020 i 5600 za 2021. Można wystąpić z zapytaniem do UFG o udokumentowanie faktu przeprowadzenia kontroli w każdym z tych okresów. Trzeba też zapytać o to, dlaczego wszystkie kary przyszły teraz "hurtem", a nie w roku kontroli. To nie powinno mieć miejsca. Warto sprawdzić, czy posiadacz samochodu zmieniał miejsce zamieszkania w tym czasie. Jest bowiem możliwe, że zawiadomienie nie dotarło do rąk własnych posiadacza pojazdu i zostało uznane za skutecznie doręczone w trybie art. 44 Kodeksu Postępowania Administracyjnego.

Jarek

2021-10-16 20:17:37

Witam mam pytanie tydzień temu mi przyszło pismo o karze z ufg że nie jest zapłacone ubezpieczenia OC od stycznia do kwietnia tego roku a auto zostało zakupione w tamtym roku w sierpniu i jak na polisie pisze od kwietnia tamtego roku do kwietnia tego jest auto ubezpieczone przez poprzedniego właściciela co z tym zrobić pozdrawiam

Monika

2021-10-26 02:19:37

Witam Kupiłam auto z polisą na pół roku do listopada 2020. Wtedy też wykupiłam polisę na resztę ubezpieczenia. W maju wypadł termin kolejny. Nie opłaciłam z powodów finansowych. Czy jeśli opłacę je teraz za cały rok czy uniknę kary?Proszę o poradę co zrobić. Zaznaczę ze mam ac na te auto. Może to mi coś pomoże

Tomasz

2021-11-04 18:57:13

Witam. Dostałem 2800zł kary za nieciągłę ubezpieczenie od 18 sierpnia do 24 . Po prostu nie miałem pieniędzy na ubezpieczenie bo jest młodym kierowca i ubezpieczenie mam dosyć drogie i nie miałem pojęcia o tym że musi być ciągłość. Dowiedziałem się o tym dopiero jak dostałem wezwanie do zapłaty. Jakie argumenty mogę przedstawić żeby odstąpić od kary?

Andrzej

2021-11-22 17:49:26

Witam. W zeszłym roku przegapiłem OC powyżej 14 dni, dostałem pismo o karze, odwołałem się. Nie dostałem więcej żadnych pism. Samochód jest zarejestrowany na osobę fizyczną, a kwotę kary pobrali z firmowego konta bez żadnego ostrzeżeni. Mogą tak? Żyje z koszenia trawników, odprowadzam podatki, próbuje inwestować w rozwój firmy a tu taka coś, jeszcze w martwym okresie dla mojej firmy. Ręce opadają! A znam ludzi którzy jeżdżą samochodami bez ubezpieczenia i do tego powodują kolizję i im nic nie robią bo nie mają co zabrać, najwyżej ląduj w senatorium także na koszt uczciwych i pracujących ludzi. Poraszka aż się odechciewa!

Tomasz

2021-11-26 18:42:01

Powiedzcie mi czy jak nie zapłaciłem za OC w PZU informowałem ubezpieczyciela że samochód ma uszkodzony silnik i stoi na podwórku, chciałem go wyrejestrować a te pizdy w komunikacyjnym mi powiedziały że nie mogę, muszę ze złomować, napisałem pismo żeby mi napisała dlaczego nie chce mi wyrejestrować samochodu i przymusza mnie do płacenie składki za coś z czego nie korzystam! TU POWINNA ZMIENIĆ SIĘ USTAWA BY NAS CHRONIĆ A NIE OKRADAĆ! DO TEGO NAPĘDZAĆ GOSPODARKĘ .YDO KOMUNY KOMORNICZEJ! Żeby było śmiesznie miałem w tym czasie ubezpieczone mieszkanie w PZU które się zapaliło, wyobraźcie sobie że nie dotrzymałem warunków wypłacenia odszkodowania, bo otwierałem szybę od kominka podczas podkładania i musiała wyskoczyć iskra, od tego powstał pożar! Odszkodowania nie wypłacili, a kasę za samochód który stoi zarośnięty trawą chcą?! Dlaczego nie mogę wyrejestrować pojazdu którego nie używam? TYLKO .YD MNIE OKRADA !!! TO JEST PAŃSTWO SUWERENA CZY .YDOKOMUNY? a kara przewyższa jego wartość 3 razy!!!!

Turbojari 39

2021-12-14 01:22:36

Dostałem choroby psychicznej, karę w wysokości mieśiecznych dochodów!!! Jestem biednym rencistą emerytem ,Za brak kilkunastu godzin oc auto 1700 pln Takie rzeczy tylko w Polsce Lub w jednym czasie auto ubezpieczone jest w kilku firmach! Jak to wszystko możliwe ….. czekam na odpowiedzi

Kurant

2022-01-22 23:06:07

Osobiście mam problemy z ufg. Po powrocie z emigracji… Na samochód mój własny uznano zniżki,kupiłem busa i w ufg brak zniżek (takaPolska) gdzie się podziały moje dane? Co większe otrzymałem karę z ufg.Za brak kontynuacji oc,w tym czasie szukałem prawdy,karę która mi nałożyli by ja spłacić musiałem busa sprzedać

syiwester

2022-03-16 09:40:51

wyzlomowalem auto w 2017 a oni dopiero w tym roku nalorzyli mi kare 9tysecy i nie wiem co mam teraz zrobic

Piotr

2022-03-24 04:24:47

Witam.kupilem auto z polisa i 10dni przed końcem zakończenia wyłowiłem od.zakupilem dopiero po 10dniach bo myślałem że tą polisa jest nadal aktualna.po 2miesiacach przyszło mi do zapłaty 3010.czy jest szansa odwołać się od tego.powiem że po prostu nie wiedziałem i wyłowiłem umowe

POLAK

2022-04-06 15:41:46

TE KARY TO ZWYKLE SKU*WYSYNSTWO

Ves

2022-04-07 11:02:51

Zdzierstwo, zdzierstwo i jeszcze raz zdzierstwo... Za jeden dzień braku ubezpieczenia - nie przeszła płatność, więc oferta polisy wygasła, o czym dowiedziałem się dopiero następnego dnia. Mam 3 auta - za wszystkie od lat płacę ubezpieczenie (z ciągłością), a za powyższy "przypadek" mam oddać jeszcze ponad 1100 zł !!!!!!!!!!!!!!!! CZYSTY RABUNEK !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Justyna

2022-04-10 17:27:23

Tata sprzedał samochód rok temu. Teraz przysłali pismo o nieopłacenie ,OC . Jest problem bo tata wyrzucił papiery ze sprzedaży. Co teraz zrobić.

Tomano

2022-04-15 09:57:27

Dostałem kare i zgodnie z radami napisałem o częściowe umorzenie . I dostałem że muszę płacić całość bez żadnego uzasadnienia . WREDNA MACHINA DO DOJENIA KASY .

Noo

2022-04-18 21:20:42

Obecne przepisy UFG nadają się to rzecznika praw obywatelskich, jest to jawne zdzieranie z kierowców ogromnej kasy! Rozumiem jak ktoś jeździ z premedytacją bez OC ,ale w większości sytuacji kara dotyczy automatycznego nieprzedłużenia OC przy zakupie auta!!!!!!!! To są setki milionów albo miliardy PLN rocznie!!!! Ktoś musi zrobić z tym porządek

M.Janus

2022-05-05 05:20:08

Ludzie powinni wyjść na ulicę .To k***a chore co się wyprawia.r.Rozumiem jezdrze bez OC zostałem złapany przez policje jak najbardziej fundusz gwarancyjny powinien zadziałać laweta dotkliwa kara ,ale nie w przypadku ,gdy samochód stój jest nie używany w ruchu drogowym w takim przypadku nie powinno być przepisu pozwalającego na ingerowanie ufg i przymuszanie obywateli w taki sposób by opłacali składki za OC pojazdów z których nie korzystają to jest celowo zrobione to mafia działająca pod literom ustalonego pod takie działanie prawa jeżeli naród nie zareaguje i nie wyjdzie na ulicę masowo i nie rozpier**li tych instytucji to będzie coraz gorzej.

Rafi

2022-05-23 19:45:13

Kupiłem samochód VOLKSWAGEN TRANSPOERER dnia 26.03.2022 roku. Dokonałem przerejestrowania auta w wydziale komunikacji. Od poprzedniego właściciela ,otrzymałem informacje ze auto jest ubezpieczone w Ergo Hestii. Nie otrzymałem nr polisy ani dokumentu ważności polisy ubezpieczeniowej samochodu marki Volkswagen. Udałem się do najbliższego agenta Ergo Hestii w moim miejscu zamieszkania. Po czym nie otrzymałem żadnej informacji dotyczącej nabytego samochodu ze względu na procedury RODO. Otrzymałem jedynie informacje ze zbywca samochodu ma 14 dni w którym musi dokonać zgłoszenia samochodu. Abym ja mógł dokonać zmian w trwającej polisie ubezpieczeniowej. Niestety sprzedający samochód Marki VOLKSWAGEN TRANSPORTER nie dokonał tego w wyżej wymienionym terminie 14 dni Po jakimś czasie weryfikowałem status polisy ubezpieczeniowej pojazdu na stronie UFG i widniała jako polisa aktywna(istniejąca)- była to informacja, która mnie utwierdziła ze moje auto jest ubezpieczone, oczekiwałem rekalkulacji składki. Rekalkulacje składki ERGO HESTIA ma obowiązek wystawić w czasie trwania ochrony ubezpieczenia OC. Aby kolejny posiadacz (nowy właściciel samochodu) mógł zobaczyć czy składka została zapłacona w całości czy też na raty bądź tez czy nie jest potrzebna dopłata do ubezpieczenia OC. Nie mogąc nic ustalić z ERGO Hestia z tytułu polisy ubezpieczeniowej, postanowiłem wykupić polisę ubezpieczeniowa. W innym towarzystwie ubezpieczeniowym. Bezpośrednio z myślą ze moje auto „lepiej” niech jest ubezpieczone podwójnie. Niż mam nie posiadać ważnego OC. Gdy moja nowa polisa(21.03.2022)pojawiła się już w systemie. Polisa która była aktywna w Ergo hesti nagle została anulowana. 23.03.2022 roku otrzymałem w końcu rekalkulacje składki. Rekalkulacje ERGO HESTIIA ma obowiązek wystawić w czasie trwania ochrony ubezpieczenia w dniu 21.03.2022 roku. Czyli 4 miesiące po zakończonej już polisie ubezpieczeniowej. Zgodnie z procedurami mam prawo odnieść się do zaproponowanych warunków , ale jako klient.

Andrzej

2022-06-06 21:04:55

UFG jest ***ską organizacją bez skrupułów w białych rękawiczkach...

Marian

2022-07-17 20:27:35

A co sad na tak wysokie kary ?

Jarosław.

2022-07-29 20:53:16

17 lat regularnego opłacania O.C kilku samochodów . No i nabycie kolejnego ,przeoczenie terminu zawarcia umowy o7 dni , bo nie planowane działanie .Buch 3010 zł do zapłaty .Tych debili którzy podpisali się pod ustawą powinni ludzie zlinczować . Państwo robiące sok na kasę uczciwych Polaków . Kryminaliści mają prawo do obrony , nieroby socprawo do socjalu a zwykły człowiek jest do dojenia . Już nie długo Pisiory dostaną po łapach za wciąganie beż skrupułów pieniędzy od ciężko pracujących ludzi .To jest dopiero patologia i s***syństwo w wykonaniu patoli z PiSu.

Pomożemy

2022-09-08 13:22:41

Jeśli tylko będzie się dało, pomożemy: https://jakanulowackare.wordpress.com/

Tomasz

2022-10-10 15:20:56

Ja kupiłem auto zpokisa opłacona mam kwit i teraz po 3 miesiącach odezwał się do mnie UFG że auto nie ma polisy od stycznia czyli 9 miesięcy przesłałem im dokumenty które dostałem od sprzedającego i też mam zapłacić karę? To jest jaks paranoja skoro ktoś daje kwit że oc jest .?

jo_2@o2.pl

2022-12-19 17:47:45

Kwit OC nie jest obecnie już dokumentem wystarczającym do potwierdzenia polisy OC. Potwierdzenie które Pan otrzymał, mogło dotyczyć polisy wypowiedzianej, lub była to propozycja zawarcia nowej. W określonych przypadkach ubezpieczyciel może również anulować polisę z datą wsteczną. Mogę pomóc jeśli się Pan skontaktuje, a przynajmniej może udało by się na podstawie posiadanych przez Pana dokumentów określić co się właściwie stało, że w systemie nie ma Pan OC. Mail jo_2@o2.pl. Jeśli ktoś ma problem z karą z funduszu proszę pisać. Zwykle odpowiadam w ciągu 3 dni. Proszę sprawdzać spam i zwracać uwagę na maile wskazujące, że dotyczą właśnie tego tematu.

Obywatel

2023-01-10 19:33:18

Kary które nakładane są na zwykłych ludzi są horrendalne, czy to brak OC czy to regres. Jakim prawem koszta tutaj mogą się wachać do kilkukrotności tego co zwykly czlowiek zarabia, nie piszac o tym co zaoszczedzi. Komisarz moze rozwalic komende granatnikiem, duchowni moga kryc swoich ciepłych po innych parafiach, politycy kraść, a ty zwykly czlowieku na nich ***j i jeszcze nie waż się sprzeciwiać, bo ci na bank wejdą albo na posesję.

Anna

2023-01-28 18:00:27

Zapłaciłam składkę oc w całości ale kilka dni wcześniej nieopatrznie wypowiedziałam umowę na oc w tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym. Czy dostanę karę UFG?

4
1
3
5
7
5

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy