Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Oszczędź nawet 50% na polisie.
Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.
Porównaj ceny

Brak OC? Sprawdź, jak odwołać się od kary!

Za brak OC lub przerwę w ubezpieczeniu pojazdu grożą poważne kary finansowe. Nie dziwi zatem fakt swoistej paniki, gdy otrzymamy od UFG polecone pismo. Podpowiadamy, jak wszystko dokładnie sprawdzić i odwołać się od kary.

Czasami zdarza się, że pismo z UFG o wykryciu przerwy w ubezpieczeniu trafia do osoby, która regularnie opłaca wszystkie polisy. Takiego dokumentu nie można zignorować, ale też nie warto zbytnio się stresować - problem powinno udać się załatwić nawet jednym pismem wyjaśniającym.
 

Porównaj polisy OC/AC


Kiedy najczęściej powstaje przerwa w OC?


Istnieje kilka sytuacji w których mogłeś przegapić termin opłacenia OC lub umowa nie uległa automatycznemu przedłużeniu, czyli:

  • kupiłeś używany samochód wraz z OC i zapomniałeś wykupić nowej polisy po zakończeniu okresu ubezpieczenia (OC nie odnawia się automatycznie),
  • nie opłacałeś składek OC i pomimo upomnień ze strony towarzystwa ubezpieczeniowego nie zapłaciłeś zaległej kwoty (polisa OC przestaje wtedy obowiązywać z ostatnim dniem umownego okresu ochrony);
  • wypowiedziałeś umowę OC z dotychczasowym ubezpieczycielem i nie wykupiłeś polisy w innej firmie lub po zakupie samochodu bez OC nie zadbałeś o jego ubezpieczenie.


Co zrobić, jeśli dostaniesz wezwanie?


Jeżeli żaden z powyższych przypadków nie dotyczy Twojej sytuacji, pismo z UFG nie powinno przysporzyć Ci najmniejszego stresu. Najprawdopodobniej, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny poprosił Cię o przedstawienie dokumentów potwierdzających ciągłość polisy OC, ponieważ zauważył niezgodność w swojej bazie polis. Pismo mogło zostać wysłane w związku z niedopatrzeniem formalności po stronie towarzystwa, np. nie zgłosiło ono Twojej polisy do rejestru UFG.

Jeśli otrzymałeś takie wezwanie, wystarczy że wyślesz do UFG potwierdzenie zawarcia umowy OC, dotyczące okresu w który zdaniem Funduszu Twój samochód nie był ubezpieczony. Jeżeli go nie posiadasz, poproś w towarzystwie ubezpieczeniowym w którym kupiłeś OC, o wydanie tzw. ZOPUK czyli zaświadczenia o przebiegu ubezpieczenia komunikacyjnego (każdy ubezpieczyciel ma obowiązek wystawienia takiego dokumentu). Jeśli UFG pyta o aktualny rok – wówczas wystarczy przedstawić/przesłać skan aktualnej polisy OC.

List od UFG możesz również dostać wtedy, gdy sprzedałeś samochód wraz z dotychczasową polisą OC (upomnienie dotyczy auta, którego już nie posiadasz). Wówczas do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wystarczy przesłać umowę kupna sprzedaży. W ten sposób udowodnisz, że w danym okresie nie miałeś obowiązku posiadania OC, z powodu zbycia pojazdu.


Kary za brak OC w 2020 roku

Co jednak, jeśli wina leży po Twojej stronie i faktycznie zaniedbałeś obowiązek ubezpieczenia samochodu? Niestety, najprawdopodobniej (o wyjątku - poniżej) będziesz musiał zapłacić nałożoną na Ciebie karę. Wysokość kary uzależniona jest od okresu, w którym pojazd nie był ubezpieczony, jego rodzaju oraz od poziomu minimalnego wynagrodzenia. W 2018 r. minimalne wynagrodzenie brutto wynosiło 2100 zł, ale od 1 stycznia 2019 wzrosło do wysokości 2250 zł. W ślad za wzrostem płacy minimalnej, podniosły się wysokości kar za brak OC.


Czy jest szansa na umorzenie kary od UFG?


Tylko w nielicznych przypadkach Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może zwolnić Cię z opłaty za brak OC. Taką decyzję może podjąć na podstawie wniosku kierowcy, który ze względu na trudną sytuację materialną lub życiową, nie był w stanie zapewnić ciągłości polisy ubezpieczeniowej. We wniosku należy oczywiście udokumentować oraz opisać przyczynę braku OC.

Wniosek może być formą prośby o częściowe lub całościowe umorzenie kary, ewentualnie o rozłożenie płatności na miesięczne raty.


Czy warto unikać płacenia OC?


Z danych rankomat.pl wynika, że w 2018 roku średnia cena polisy OC wynosiła 741 zł. Zatem, nawet w obliczu najniższej kary za brak OC (840 zł w 2018 r.), wstrzymanie się od zakupu polisy było pomysłem nietrafionym i nie wartym ryzyka. W okresie od stycznia do września ubiegłego roku UFG wystosował już 68 000 wezwań o zapłacenie kary za brak OC i z roku na rok jest coraz skuteczniejszy w ściganiu niefrasobliwych kierowców.

 

Porównaj polisy OC/ACUbezpieczenie OC warto wybrać najtańsze. Podczas zakupu AC, najważniejszym kryterium wyboru jest jednak jego zakres. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. ASS. Taka ochrona kosztuje niewiele, a przyda się w razie nieoczekiwanych problemów podczas podróży. Jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojego samochodu w naszym kalkulatorze OC i AC. W kilka minut porównasz oferty 11 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę ubezpieczenia.

To warto wiedzieć

1. Obowiązek posiadania ubezpieczenia OC mają wszyscy właściciele pojazdów.

2. Wysokość kary za brak OC w 2019 roku wynosi maksymalnie 4500 zł dla posiadaczy samochodów osobowych.

3. Zasadniczo, jeżeli nie została opłacona polisa, nie można uniknąć kary za brak OC.

4. UFG jedynie w wyjątkowych sytuacjach, na wniosek ukaranego, może podjąć decyzję o umorzeniu lub rozłożeniu opłaty na raty.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (26)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

zawadzka

2018-12-11 18:12:42

uważam za niesprawiedliwą karę jaka mnie spotkała,kupiłam auto o godz.22,30 w miejscowości odległej od domu 370km.,wróciłam lawetą do domu o 3,00 rano,zaraz wykupiłam oc,ale fundusz naliczył mi karę 840zł. ponieważ nie zapłaciłam w dniu zakupu auta,ale jak to miałam zrobić skoro biura czynne są od godz.8,00-17,00,a dostępu do internetu nie było. czy to normalna sytuacja?czy w tym przypadku ja zawiniłam?mało tego dzwoniłam pod nr.225396100 rozmowa była nagrywana i pani z którą rozmawiała zasugerowała mi że powinnam kłamać i umowę zakupu auta spisać ze sprzedawcą z inną datą czyli nie w dniu zakupu tylko w innym dniu to wtedy nie było by kary.,chora sytuacja widać,że kłamstwem mogła bym się wybielić.

Roppi

2019-10-04 14:50:05

Jechałem autem kolegi bez oc złapała mnie policja zabrali dowód za brak przeglądu on te auto sprzedał A mi wysłali 4 tyś kary z funduszu gwarancyjnego że podczas kontroli to ja byłem właścicielem auta

Ja

2019-10-28 12:43:27

A ja mam problem czy ktoś może mi pomóc kupiłam auto miałam je 6msc sprzedałam i nie opłaciłem prze 14dni OC jaki jest czas odzwania się do zapłaty kary bądź czy jest możliwość że ona mnie ominie?

Tomek

2020-02-10 16:14:54

500+ dali a zabrali 4500 tylko PiS to potrafi

andrzej

2020-02-24 20:03:43

Najgorsze jest w tym wszystkim to ze ubezpieczalnie kiedys wznawialy ubezpieczenie po kupnie auta na nowego wlasciciela automatycznie teraz tylko biora kase a nas olewaja . placisz im pieniadze i jeszcze sam musisz pilnowac wszystkiego

Tomek

2020-02-26 18:16:33

Mam pytanie co w sytuacji gdy zakupiłem samochód z polisą OC poprzedniego właścićela i ta polisa się kończy a parę dni wcześniej został zatrzymany dowód rejstracyjny ze wględu na stan blacharski auta. Taka naprawa jest czasochłonna i moze trwać tygodnie a mam obowiązek wykupić nową polise OC.Rzadna firma ubezpieczeniowa nie ubespieczy mi auta z brakiem dowodu i badań technicznych.Czy w tej sytuacji też mam ponieść karę za brak ciągłości ubezpieczenia OC

Marek k.

2020-04-11 07:37:55

uważam za niesprawiedliwą karę jaka mnie spotkała.pracowałem na umowę-zlecenie jeździłem samochodem służbowym (sporadycznie raz czasami dwa razy w tygodniu trasy po 2÷3godziny) według mojej wiedzy w tym czasie auto posiadało oc (aktualne potwierdzenie polisy w dowodzie rejestracyjnym) jak się dzisiaj okazało umowa została wypowiedziana kilka miesięcy wcześniej .ufg domaga się ukarania mnie a nie firmy która jest właścicielem pojazdu.Rada dla wszystkich którzy są zatrudnieni jako kierowcy aby sprawdzili ważność polisy OC w samochodzie bo sam fakt posiadania blankietu o niczym nie świadczy,(wczoraj mogła zostać wypowidziana umowa ubezpieczenia.

Garda

2020-05-28 22:22:05

Z niektórymi sytuacjami przerwy w OC, czy kary od UFG można sobie poradzić. W razie potrzeby zwróć się do nas, na pewno pomożemy. A żeby się "samemu" nie martwić o ciągłość OC, warto mieć dobrego agenta, który przypomni przed terminem.

Przypadek

2020-06-08 09:37:02

Garda - zwrócić do Was tzn do kogo?

Zwolennik antymobilności

2020-07-30 18:31:19

Szkoda że nie ma kary za nieposiadanie polisy ubezpieczeniowej osobom które uchylają się od bycia właścicielem samochodu żeby nie płacić polisy ubezpieczeniowej. Zastanawiam się czy też normalne państwo czy obóz koncentracyjny co za świr wymyśla takie psychicznie absurdalne przepisy.

Mona

2020-07-31 14:55:45

Mam pytanie ... Mam auto od pół roku nabywca to ja auto jest zarejestrowane na mnie lecz polisa jest na poprzedniego właściciela szwagra , polisa OC ważna do styczna 2021 roku ,spóźniłam się z opłatą 2 raty polscy o 10 dni ,w firmie mi powiedzieli że jeżeli chce dalej kontynuować u nich OC to mam zapłacić 4 tysiące zł . Koleżanka mi poradziła wypowiedzenie umowy ale opłaty za dni zwłoki nie unikne może nie tak wysoką ona będzie ,ale będzie ktoś miał coś podobnego?

Masakra

2020-08-11 12:00:13

Te przepisy są beznadziejne, Ok rozumiem nie zapłciłem polisy to jej nie mam i jestem świadomy ze jeżeli coś zrobię z mojej winy to muszę ponieść konsekwencje, nikt nie może mnie zmuszać żebym płacił, jeżeli auta nie użytkuje, to jest Polska pełna absurdów

przeciętny Kowalski

2020-08-25 10:48:20

Dlaczego nie moge wyrejestrowac pojazdu na dowolny okres tak, jak to jest np. w Niemczech? Polskie chore prawo nie pozwala mi na to. Musze placic za motocylk caly rok. W zimie przeciez na motorze nie jezdze! Nawet nie ma w sprzedarzy opon zimowych do motocykli. Płacic za OC musze mimo trgo, ze pojazd stoi w prywatnym garazu cale pól roku. Szczerze nienawidze tego systemu i ludzi, ktorzy nami rządzą!

Xxx

2020-10-07 20:20:24

Muszą się z czegoś utrzymać więc kary są nie adekwatne do wykroczenia. Czemu kary są w tysiącach a dodatki pseudo dodatki bo nie wiem kto dostaje jakieś dopłaty do mieszkania czy rodzinne to dają instytucje w dziesiątkach. ***stwo

xxx

2020-11-16 21:16:53

Zakupiłem auto, odstąpiłem od umowy z tyt. rękojmi gdyź auto było niesprawnę (dowód ze stacji kontroli pojazdów). Sprzedawca nie chciał przyjąć odstąpienia do rąk własnych i nie chciał mi podać odpowiedniego adresu do wysłania. Wysłałem na ten z umowy. Przyszedł zwrot a więc moje żądania wchodzą w życie. Udałem się do darmowego prawnika. Polecił abym opłacił OC. Tak też zrobiłem (październik 2019). Pozwałem sprzedawcę i trwa sprawa - otrzymał on w nakaz zapłaty w postepowaniu upominawczym do którego może się odwołać. Okazuję się że zainteresował się UFG. Mam do zapłaty 5200zł. Gdy auto prawnie nie jest moje bo go nie rejestrowałem i odstąpiłem od umowy. Sprawa trwa od ponad roku z racji korony... No cóż, dogadam z link4 że skoro nie jest moje to czemu kolejny raz miałem płacić lub zapłacę i w sądzie podam jako kolejny zwrot przez sprzedawcę, a do UFG wyślę prośbę o umorzenie (kwota uszk auta to prawie taka jak chcą w UFG...!).

Franek

2020-11-18 22:11:23

Ja właśnie otrzymałem pismo z UFG w którym powołując się na niezliczone paragrafy i punkty stwierdza że mam przerwę w ubezpieczeniu 1 dzień od 1 stycznia 2019 do 2 stycznia 2019, w związku z tym przywołując kolejne niezliczone paragrafy które nic mi nie mówią, naliczają mi 900 zł kary jako zasadną...Taka sytuacja...

wk...wiony

2020-12-13 15:19:14

Ja miałem 15 dni przerwy w OC gdzie auto było w naprawie miało wyciągnięty silnik i ponad 3 tydodnie było naprawiane a te ***e przysłali mi 5200 zł do zapłaty a auto kupilem za 3300 pisałem wyjasnienie ale nie uznali,rozumiem ze jak masz auto w remoncie to i tak płacisz.To tylko patrzeć ja prawka będą zabierać bo też dojdą do wniosku ze jak je masz to jeżdzisz po pianemu.

ewi

2021-02-13 22:29:50

dostałem wezwanie do zapłaty 2600 zł.Przekonany o kontynuacji ubezp. oc poszedłem uiscić oplatę a agent mówi ze ono sie skończy lo 10 dni temu i nie może być kontynuowane.czy to jest normalne? 40 lat płace uczciwie a tu taki kwiatek mnie spotyka.Mam prosbe do panów na Wiejskiej by ustalali prawo bardziej konkretnie bo krew sie we mne zagotowała w tej sytuacji.Dla mnie to jawne ***stwo i paranoja .Jak bym był ..osłem to nie miałbym problemu bo to byłyby dla mnie grosze.Ale ja tyle nie zarabiam jak oni. Dla mnie to jest fortuna ..w jakim my państwie zyjemy ,,przyjazne dla obywateli,,wywnioskowałem ze kara jest dlatego ze chciałem oszukać? pytam kogo.Jeszcze nigdy nie czułem sietak podle.po prostu PAŃSTWO mnie wydymało jak poapolitądziwke.wieczny odpoczynek racz mudać Panie a swiatłosc wiekuista niechaj mu swieci.

jo_2@o2.pl

2021-02-20 10:20:08

Pomagam osobom z przerwa w oc. Może da się pomóc i tobie. Napisz do mnie na maila. odpowiadam zwykle w ciągu 3 dni, sprawdzaj folder SPAM.

Roman

2021-02-22 16:19:49

Witam, Kupiłem samochód w czerwcu a w sierpniu wyjechałem samochodem na Ukrainę, jestem obywatelem Ukrainy, niestety przegapiłem płatność oc którego koniec wypadl na 08.09.2020 ja wróciłem tym że samochodem 16 września i musiałem odbyć kwarantanna14 dni. Oc opłaciłem 01.10 czy jest to sytuacja łagodząca? Ewentualnie co mogę zrobić w tej sytuacji? Pozdrawiam Roman

roj

2021-03-03 16:11:44

a co w.momencie kiedy policja nałozy mandat za brak oc ale nie jesteś włascicielem pojazdu tylko to jest samochod.słuzbowy i przychodzi takie pismo przeciesnwlasciciel powinien zadbac oto zeby pojazd mial.aktuqlna.polose i przegląd w moim.przypadku zglaszalem odrazu wlascicielowi o tym ze polisa mu sie skonczyła dlaczego na osobe która nałozono mandat ugf sie czepia zaznacze tylko ze wlasciciel byly juz szef zapewnil ze na drugi dzien oc zostanie oplacone zdarzenie mialo.miejace jakos we wrzesniu listopadzie 2019 roku od marca 2020 juz nie pracuje w grudniu dostalem 1.pismo

Gorzki

2021-03-17 21:14:13

W dobie kwarantanny i przebytego Covid-18 nie zaplacilem za oc. Mam maksymalna karę 5600 co. Tym zrobic . Czlowiek chory nie mysli o takich sprawach . Dodam , że auto nowo nabyte i nie mialem kontynuacji czy oferty z propozycją przedluzenia

Niewolnik

2021-04-15 17:53:22

Jetem żołnierzem zawodowym i byłem na kursie tzn delegacji i spóźniłem się z ubezpieczaniem,byłem zajęty samochód był w domu nie używany .Dostałem kare 5600. Wstydzili by się , służę w kraju w którym nie ma żadnej moralności .Lichwa która na świecie jest zabroniona.Czy to jest kara adekwatna do czynu .Państwo Moje Kochane mnie doceniło .Trzeba więcej rozdawać z kapelusza ...

Anonimowy

2021-05-19 18:21:54

Poszukałem tego Garda UFG w google i mi znalazło!!! Skure mi babka uratowała bo bym się władował z karą na kilka tysi

Paweł

2021-08-20 14:26:04

W marcu doatełam kare za brak oc 5600, a teraz dosłali mi jeszcze za brak ubezieczenia 5200 i 4500, bo samochód stał bez ubezpieczenia od 2017 roku. Czy tak wolno?!?!?!?!?! przecież chyba mogą karać tylko za obecny rok! Co ja mam zrobić. Wcześniej pisałem o umorzenie tych 5600 to tylko na raty rozłożyli, ja nie mam z czego tych kar zapłacić!

Odpowiedź Redakcji

2021-08-23 11:12:12

Zgadza się, zgodnie z ustawą UFG może nałożyć karę za brak OC tylko za rok kontroli. Jeśli Fundusz przeprowadził kontrolę w 2019, 2020 i 2021 to będą do zapłacenia 3 kary - 4500 za 2019, 5200 za 2020 i 5600 za 2021. Można wystąpić z zapytaniem do UFG o udokumentowanie faktu przeprowadzenia kontroli w każdym z tych okresów. Trzeba też zapytać o to, dlaczego wszystkie kary przyszły teraz "hurtem", a nie w roku kontroli. To nie powinno mieć miejsca. Warto sprawdzić, czy posiadacz samochodu zmieniał miejsce zamieszkania w tym czasie. Jest bowiem możliwe, że zawiadomienie nie dotarło do rąk własnych posiadacza pojazdu i zostało uznane za skutecznie doręczone w trybie art. 44 Kodeksu Postępowania Administracyjnego.

Jarek

2021-10-16 20:17:37

Witam mam pytanie tydzień temu mi przyszło pismo o karze z ufg że nie jest zapłacone ubezpieczenia OC od stycznia do kwietnia tego roku a auto zostało zakupione w tamtym roku w sierpniu i jak na polisie pisze od kwietnia tamtego roku do kwietnia tego jest auto ubezpieczone przez poprzedniego właściciela co z tym zrobić pozdrawiam

Powrót do listy
3
9
6
2
4
6

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy