Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Oszczędź nawet 50% na polisie.
Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.
Porównaj ceny

Brak OC? Sprawdź, jak odwołać się od kary!

Za brak OC lub przerwę w ubezpieczeniu pojazdu grożą poważne kary finansowe. Nie dziwi zatem fakt swoistej paniki, gdy otrzymamy od UFG polecone pismo. Podpowiadamy, jak wszystko dokładnie sprawdzić i odwołać się od kary.

Czasami zdarza się, że pismo z UFG o wykryciu przerwy w ubezpieczeniu trafia do osoby, która regularnie opłaca wszystkie polisy. Takiego dokumentu nie można zignorować, ale też nie warto zbytnio się stresować - problem powinno udać się załatwić nawet jednym pismem wyjaśniającym.
 

Porównaj polisy OC/AC


Kiedy najczęściej powstaje przerwa w OC?


Istnieje kilka sytuacji w których mogłeś przegapić termin opłacenia OC lub umowa nie uległa automatycznemu przedłużeniu, czyli:

  • kupiłeś używany samochód wraz z OC i zapomniałeś wykupić nowej polisy po zakończeniu okresu ubezpieczenia (OC nie odnawia się automatycznie),
  • nie opłacałeś składek OC i pomimo upomnień ze strony towarzystwa ubezpieczeniowego nie zapłaciłeś zaległej kwoty (polisa OC przestaje wtedy obowiązywać z ostatnim dniem umownego okresu ochrony);
  • wypowiedziałeś umowę OC z dotychczasowym ubezpieczycielem i nie wykupiłeś polisy w innej firmie lub po zakupie samochodu bez OC nie zadbałeś o jego ubezpieczenie.


Co zrobić, jeśli dostaniesz wezwanie?


Jeżeli żaden z powyższych przypadków nie dotyczy Twojej sytuacji, pismo z UFG nie powinno przysporzyć Ci najmniejszego stresu. Najprawdopodobniej, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny poprosił Cię o przedstawienie dokumentów potwierdzających ciągłość polisy OC, ponieważ zauważył niezgodność w swojej bazie polis. Pismo mogło zostać wysłane w związku z niedopatrzeniem formalności po stronie towarzystwa, np. nie zgłosiło ono Twojej polisy do rejestru UFG.

Jeśli otrzymałeś takie wezwanie, wystarczy że wyślesz do UFG potwierdzenie zawarcia umowy OC, dotyczące okresu w który zdaniem Funduszu Twój samochód nie był ubezpieczony. Jeżeli go nie posiadasz, poproś w towarzystwie ubezpieczeniowym w którym kupiłeś OC, o wydanie tzw. ZOPUK czyli zaświadczenia o przebiegu ubezpieczenia komunikacyjnego (każdy ubezpieczyciel ma obowiązek wystawienia takiego dokumentu). Jeśli UFG pyta o aktualny rok – wówczas wystarczy przedstawić/przesłać skan aktualnej polisy OC.

List od UFG możesz również dostać wtedy, gdy sprzedałeś samochód wraz z dotychczasową polisą OC (upomnienie dotyczy auta, którego już nie posiadasz). Wówczas do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wystarczy przesłać umowę kupna-sprzedaży. W ten sposób udowodnisz, że w danym okresie nie miałeś obowiązku posiadania OC, z powodu zbycia pojazdu.


Kary za brak OC w 2020 roku


Co jednak, jeśli wina leży po Twojej stronie i faktycznie zaniedbałeś obowiązek ubezpieczenia samochodu? Niestety, najprawdopodobniej (o wyjątku - poniżej) będziesz musiał zapłacić nałożoną na Ciebie karę. Wysokość kary uzależniona jest od okresu, w którym pojazd nie był ubezpieczony, jego rodzaju oraz od poziomu minimalnego wynagrodzenia. W 2018 r. minimalne wynagrodzenie brutto wynosiło 2100 zł, ale od 1 stycznia 2019 wzrosło do wysokości 2250 zł. W ślad za wzrostem płacy minimalnej, podniosły się wysokości kar za brak OC.


Czy jest szansa na umorzenie kary od UFG?


Tylko w nielicznych przypadkach Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może zwolnić Cię z opłaty za brak OC. Taką decyzję może podjąć na podstawie wniosku kierowcy, który ze względu na trudną sytuację materialną lub życiową, nie był w stanie zapewnić ciągłości polisy ubezpieczeniowej. We wniosku należy oczywiście udokumentować oraz opisać przyczynę braku OC.

Wniosek może być formą prośby o częściowe lub całościowe umorzenie kary, ewentualnie o rozłożenie płatności na miesięczne raty.


Czy warto unikać płacenia OC?


Z danych rankomat.pl wynika, że w 2018 roku średnia cena polisy OC wynosiła 741 zł. Zatem, nawet w obliczu najniższej kary za brak OC (840 zł w 2018 r.), wstrzymanie się od zakupu polisy było pomysłem nietrafionym i nie wartym ryzyka. W okresie od stycznia do września ubiegłego roku UFG wystosował już 68 000 wezwań o zapłacenie kary za brak OC i z roku na rok jest coraz skuteczniejszy w ściganiu niefrasobliwych kierowców.

 

Porównaj polisy OC/ACUbezpieczenie OC warto wybrać najtańsze. Podczas zakupu AC, najważniejszym kryterium wyboru jest jednak jego zakres. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. ASS. Taka ochrona kosztuje niewiele, a przyda się w razie nieoczekiwanych problemów podczas podróży. Jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojego samochodu w naszym kalkulatorze OC i AC. W kilka minut porównasz oferty 11 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę ubezpieczenia.

To warto wiedzieć

1. Obowiązek posiadania ubezpieczenia OC mają wszyscy właściciele pojazdów.

2. Wysokość kary za brak OC w 2019 roku wynosi maksymalnie 4500 zł dla posiadaczy samochodów osobowych.

3. Zasadniczo, jeżeli nie została opłacona polisa, nie można uniknąć kary za brak OC.

4. UFG jedynie w wyjątkowych sytuacjach, na wniosek ukaranego, może podjąć decyzję o umorzeniu lub rozłożeniu opłaty na raty.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (8)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

zawadzka

2018-12-11 18:12:42

uważam za niesprawiedliwą karę jaka mnie spotkała,kupiłam auto o godz.22,30 w miejscowości odległej od domu 370km.,wróciłam lawetą do domu o 3,00 rano,zaraz wykupiłam oc,ale fundusz naliczył mi karę 840zł. ponieważ nie zapłaciłam w dniu zakupu auta,ale jak to miałam zrobić skoro biura czynne są od godz.8,00-17,00,a dostępu do internetu nie było. czy to normalna sytuacja?czy w tym przypadku ja zawiniłam?mało tego dzwoniłam pod nr.225396100 rozmowa była nagrywana i pani z którą rozmawiała zasugerowała mi że powinnam kłamać i umowę zakupu auta spisać ze sprzedawcą z inną datą czyli nie w dniu zakupu tylko w innym dniu to wtedy nie było by kary.,chora sytuacja widać,że kłamstwem mogła bym się wybielić.

Roppi

2019-10-04 14:50:05

Jechałem autem kolegi bez oc złapała mnie policja zabrali dowód za brak przeglądu on te auto sprzedał A mi wysłali 4 tyś kary z funduszu gwarancyjnego że podczas kontroli to ja byłem właścicielem auta

Ja

2019-10-28 12:43:27

A ja mam problem czy ktoś może mi pomóc kupiłam auto miałam je 6msc sprzedałam i nie opłaciłem prze 14dni OC jaki jest czas odzwania się do zapłaty kary bądź czy jest możliwość że ona mnie ominie?

Tomek

2020-02-10 16:14:54

500+ dali a zabrali 4500 tylko PiS to potrafi

andrzej

2020-02-24 20:03:43

Najgorsze jest w tym wszystkim to ze ubezpieczalnie kiedys wznawialy ubezpieczenie po kupnie auta na nowego wlasciciela automatycznie teraz tylko biora kase a nas olewaja . placisz im pieniadze i jeszcze sam musisz pilnowac wszystkiego

Tomek

2020-02-26 18:16:33

Mam pytanie co w sytuacji gdy zakupiłem samochód z polisą OC poprzedniego właścićela i ta polisa się kończy a parę dni wcześniej został zatrzymany dowód rejstracyjny ze wględu na stan blacharski auta. Taka naprawa jest czasochłonna i moze trwać tygodnie a mam obowiązek wykupić nową polise OC.Rzadna firma ubezpieczeniowa nie ubespieczy mi auta z brakiem dowodu i badań technicznych.Czy w tej sytuacji też mam ponieść karę za brak ciągłości ubezpieczenia OC

Marek k.

2020-04-11 07:37:55

uważam za niesprawiedliwą karę jaka mnie spotkała.pracowałem na umowę-zlecenie jeździłem samochodem służbowym (sporadycznie raz czasami dwa razy w tygodniu trasy po 2÷3godziny) według mojej wiedzy w tym czasie auto posiadało oc (aktualne potwierdzenie polisy w dowodzie rejestracyjnym) jak się dzisiaj okazało umowa została wypowiedziana kilka miesięcy wcześniej .ufg domaga się ukarania mnie a nie firmy która jest właścicielem pojazdu.Rada dla wszystkich którzy są zatrudnieni jako kierowcy aby sprawdzili ważność polisy OC w samochodzie bo sam fakt posiadania blankietu o niczym nie świadczy,(wczoraj mogła zostać wypowidziana umowa ubezpieczenia.

Garda

2020-05-28 22:22:05

Z niektórymi sytuacjami przerwy w OC, czy kary od UFG można sobie poradzić. W razie potrzeby zwróć się do nas, na pewno pomożemy. A żeby się "samemu" nie martwić o ciągłość OC, warto mieć dobrego agenta, który przypomni przed terminem.

Powrót do listy
786893
8
4
2
9
6
0

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy