Oszczędź nawet 50% na polisie.

Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.

Porównaj ceny

Gdzie kupię korzystnie OC na raty?

Oszczędź nawet 50% na polisie.

Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.

Porównaj ceny
Jednorazowy wydatek na zakup OC może poważnie nadwyrężyć domowy budżet. Przed największym problemem stają zazwyczaj młodzi kierowcy, którzy płacą za OC nawet kilka tysięcy złotych. Zakup polisy na raty może być dla nich najlepszym rozwiązaniem.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, ubezpieczyciel, który sprzedaje OC na raty, ma obowiązek pokrycia kosztów likwidacji szkody po kolizji lub wypadku, nawet wówczas, gdy ubezpieczony nie opłacił całej składki. Towarzystwo ubezpieczeniowe nie może wypowiedzieć takiej umowy ubezpieczenia, a więc przejmuje na siebie większe ryzyko finansowe.

Wszystkie firmy rekompensują to sobie wyższą opłatą za OC. Czasami jest to kwestia kilku procent, ale niekiedy koszt kredytu może być bardzo wysoki.

 

Porównaj polisy OC/AC

 

Dogodne raty dla każdego

Popularność sprzedaży ratalnej rośnie z każdym rokiem – sprzęt RTV, AGD, wakacje, kursy – praktycznie wszystko możemy już kupić na raty. Konsumenci są świadomi, iż wybierając opcję ratalną, zapłacą więcej za dany towar lub usługę niż w przypadku płatności z góry. Pomimo wyższych kosztów, opcja ratalna wydaje się bardziej atrakcyjna, gdyż ciężar wydatków finansowych rozkładany jest na kilka miesięcy.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku OC. Pomimo iż  ubezpieczyciele niechętnie sprzedają OC na raty, to jednak aby nie stracić klientów, starają się dostosować ofertę do ich oczekiwań.

OC na raty – na ile rat można podzielić opłatę?

Towarzystwa ubezpieczeniowe proponują zazwyczaj podział składki OC na dwie raty, płatne co pół roku. Kolejne opcje dostępne na rynku to cztery raty, płatne co kwartał. Najrzadziej spotkamy się z podziałem na miesięczne raty – swego czasu kilka towarzystw próbowało wprowadzić takie rozwiązanie, ale ostatecznie nie zostało ono dobrze przyjęte. W dalszej części tekstu znajduje się tabela z podziałem według firm ubezpieczeniowych.

Oferta firm ubezpieczeniowych stale się zmienia, dlatego warto śledzić najnowsze informacje dotyczące polis. Na pewno ratalna opłata za OC jest coraz popularniejsza, a wynika to również z faktu, iż jest to wygodne rozwiązanie. Obecnie najwięcej osób, które nie płacą całości, decydują się na podział na dwie raty – licząc całościowo wychodzi to od kilku do kilkunastu procent drożej, ale jest wygodniejsze w kontekście spinania domowego budżetu.

Przyjrzeliśmy się firmom oferującym OC w porównywarce rankomat.pl i temu, jak wygląda u nich kwestia rat. Wyniki prezentują się następująco:

Ubezpieczyciel

Liczba rat

Accredited Europe

Allianz

2

Balcia Insurance

Benefia

2 lub 4

Beesafe

2

Ergo Hestia

2

Euroins

2

Generali

2

HDI

2 lub 4

mtu24

2

Link4

2 lub 4

Proama

2

Trasti

TUZ Ubezpieczenia

2

Uniqa

2 lub 4

Warta

2 lub 4

Wefox 2

Wiener

2

You Can Drive

2

Źródło: rankomat.pl (stan na 29.02.2024 r.)

Choć firmy ubezpieczeniowe coraz częściej zgadzają się na płatność ratalną, wciąż są takie, które takiej możliwości nie przewidują. Standardem staje się jednak podział na dwie raty, który dostępny jest u większości ubezpieczycieli. Alternatywnym rozwiązaniem jest podział na cztery płatności.

Ciekawe! W poprzednich latach towarzystwa ubezpieczeniowe eksperymentowały z systemem podziału na dwanaście rat, ale wydaje się, że próba ta nie okazała się udana. Obecnie żadne towarzystwo nie daje swoim klientom takiej możliwości.

Gdzie kupię korzystnie OC na raty?

Jeżeli decydujemy się na zakup polisy OC na raty, nie możemy sugerować się wyłącznie oprocentowaniem rat. Najpierw powinniśmy sprawdzić, kto zaproponuje nam najtańsze ubezpieczenie na rynku (np. za pomocą internetowej porównywarki OC). Później spróbujmy porównać przynajmniej dwie najkorzystniejsze propozycje, biorąc pod uwagę całkowity koszt ubezpieczenia. To zdecydowanie najlepszy sposób na znalezienie najtańszego OC w systemie ratalnym. 

Przykład: 22-letna pani Marta właśnie kupiła swój drugi samochód, Opla Astrę z 2015 roku (benzyna, 1.6)  Ma już naliczane od dwóch lat zniżki za bezszkodową jazdę, ale jako młody kierowca wciąż płaci wysoką stawkę ubezpieczeniową OC. Nie pomaga fakt, że mieszka w dużym mieście, a samochód trzyma na parkingu koło bloku. Ponieważ opłata za ubezpieczenie OC jest wysoka, postanowiła sprawdzić, czy nie zdecydować się na rozłożenie płatności na raty. Oto efekty poszukiwań polisy.

 

Firma ubezpieczeniowa OC płatne z góry OC na 2 raty OC na 4 raty
BeeSafe 1580,54 zł 1979,50 zł (2x989,50 zł) -
Link4 1699,33 zł 1863,89 zł (2x926,95 zł) 2327,67 zł (4x581,93 zł)
mtu24.pl 1750 zł 2012 zł (2x1006 zł) -
Ergo Hestia 1932 zł 2077 zł (2x1039 zł) -
Uniqa 2615 zł 3270 zł (2x1635 zł) 3687 zł (4x921,75 zł)

Kiedy warto wziąć OC na raty?

Rozłożenie opłaty za plisę OC na raty jest wygodne, ale oczywiście sprawia, że finalnie płacimy za ubezpieczenie więcej niż w przypadku pojedynczej płatności. Są jednak takie sytuacje, gdy raty są najlepszym rozwiązaniem, ponieważ pozwalają na zawarcie umowy OC bez ponoszenia jednorazowych wysokich kosztów. O jakich okolicznościach mowa?

Kiedy masz problemy finansowe

Pierwszy, oczywisty wybór. Wiele osób nie jest w stanie podołać spłacie składki za całoroczne ubezpieczenie samochodu. 

Fakt, zapłacisz ze zwyżką więcej, ale dopiero za jakiś czas. Z jednej strony to tylko odroczenie wyroku, ale z drugiej strony jeśli nie możesz sobie pozwolić na wydatek rzędu kilkuset złotych w danym miesiącu, to chętnie rozłożysz go na raty. 

Gdy masz wysoką składkę

Raty są popularnym rozwiązaniem wśród młodych kierowców, którzy często za samo OC płacą ponad 1500 zł. Wówczas możliwość rozłożenia płatności na raty (najczęściej 4) jest jedynym sensownym wyjściem. Łatwiej Ci będzie zapłacić 400 zł raz na trzy miesiące, niż 1500 na raz. 

Kiedy sprzedajesz samochód

Gdy wystawiasz auto na sprzedaż, nie ma sensu ubezpieczać na cały rok. Polisa OC przy sprzedaży samochodu idzie za właścicielem i to, czy odzyskasz nadpłaconą składkę, zależy tylko od dobrej woli kupującego. Możesz wrzucić pozostałą składkę za OC w cenę samochodu, ale to obniży atrakcyjność oferty. 

Z drugiej strony OC opłacone na cały rok z góry może uczynić ofertę sprzedaży samochodu atrakcyjniejszą. 

Co mi grozi, jeśli nie zapłacę raty w terminie?

W przypadku zakupu polisy OC na raty musisz pamiętać o terminowym regulowaniu należności. Co prawda ubezpieczyciel nie może nam wypowiedzieć umowy za opóźnienia w spłacie raty, ale nie oznacza to, iż nie spotkają nas inne przykre konsekwencje. Jeśli upłynie termin płatności, towarzystwo rozpocznie proces ściągania należności – grożą nam ponaglenia, listy i telefony, w skrajnym przypadku wpis do Krajowego Rejestru Długów. 

Unikanie zapłaty pomimo upomnień ze strony towarzystwa, to kolejne etapy ściągania długów – wpis do Biura Informacji Gospodarczej, działania komornika itp. Ponadto towarzystwo ma prawo do nieprzedłużenia umowy OC na kolejny okres. Jeżeli w wyniku tego powstanie przerwa w OC, zostanie naliczona kara za brak polisy przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Opłaty wynikające z braku ciągłości OC są bardzo dotkliwe. Poniżej widneją stawki kar, które obowiązują w pierwszej połowie 2024 roku.

 

Porównaj polisy OC/AC

 

OC na raty a wypowiedzenie umowy – czy jest możliwe?

Jeśli zdecydowałeś się na zakup polisy ubezpieczenia OC w systemie ratalnym przez Internet lub telefon, masz prawo do rezygnacji z niej w ciągu 30 dni bez konieczności podawania przyczyny. W takiej sytuacji otrzymasz zwrot opłaconej składki. Ubezpieczyciel potrąci jedynie proporcjonalną kwotę za okres, w którym byłeś objęty ochroną przed złożeniem wypowiedzenia.

Przykład: Pan Jan kupił ubezpieczenie OC na swój samochód u agenta ubezpieczeniowego. Ponieważ wydawało mu się, że przepłacił, zrobił po kilku dniach porównanie z wykorzystaniem narzędzi dostępnych w internecie. Z łatwością znalazł tańszą ofertę. Podpisaną niedawno rozwiązał, a firma ubezpieczeniowa odesłała mu pieniądze, odbierając kilkanaście złotych za dni, w których obowiązywało ubezpieczenie. 

Sprzedaż lub zakup samochodu z OC na raty – przepisy

Jeśli sprzedałeś samochód, musisz powiadomić towarzystwo ubezpieczeniowe o zmianie właściciela w ciągu 14 dni. Jeśli zbycie pojazdu miało miejsce przed opłaceniem kolejnej raty ubezpieczenia OC, zarówno Ty, jak i nowy właściciel pojazdu, jesteście odpowiedzialni za uregulowanie należności do momentu zgłoszenia zmiany właściciela do ubezpieczyciela.

W momencie gdy kupujesz używany samochód, żądaj od sprzedawcy potwierdzenia opłacenia dotychczasowych rat OC. Jeśli polisa została już opłacona w całości, a decydujesz się kontynuować ubezpieczenie z poprzednim właścicielem do końca umowy, możesz uniknąć dodatkowych opłat, pod warunkiem, że ubezpieczyciel nie przeprowadzi rekalkulacji składki. Jednakże jeśli sprzedawca nie opłacił co najmniej jednej raty OC przed sprzedażą, będziesz musiał uregulować należność. 

Pamiętaj, że masz również prawo do wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC poprzedniemu właścicielowi w dowolnym momencie, w takim przypadku płacisz tylko za okres od momentu zgłoszenia zmiany właściciela do daty wypowiedzenia.

Co z OC na raty przy kradzieży lub złomowaniu pojazdu?

Jeśli twój samochód zostanie skradziony lub zezłomowany (np. na stacji demontażu po wypadku), konieczne jest jego wyrejestrowanie w odpowiednim wydziale komunikacji zgodnym z miejscem rejestracji pojazdu. Po wyrejestrowaniu umowa obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu zostaje zakończona, a towarzystwo ubezpieczeniowe zwróci Ci niewykorzystaną część opłaconej składki.

OC na raty – gdzie szukać?

Ubezpieczenie OC warto wybrać najtańsze. Z kolei podczas zakupu AC najważniejszym kryterium wyboru jest jednak jego zakres. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. ASS. Taka ochrona kosztuje niewiele, a przyda się w razie nieoczekiwanych problemów podczas podróży.

Zobacz też: AC - na co uważać przy zakupie ubezpieczenia AutoCasco?

Zdecydowanie najwygodniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z porównywarek i kalkulatorów OC, które dostępne są w Internecie. Przy ich użyciu sprawdzisz oferty kilkunastu największych działających w Polsce towarzystw ubezpieczeniowych i szybko wybierzesz tę polisę, która spełnia Twoje oczekiwania.

Kalkulator OC i AC na ubezpieczeniaonline.pl pozwala na podejrzenie, czy dana firma ubezpieczeniowa pozwala na dzielenie opłaty za ubezpieczenie OC na raty i na jakich konkretnie warunkach. Znajdziesz tę wiadomość po kliknięciu w link „Szczegóły”, czyli tak jak widać poniżej:


Widok z kalkulatora OC i AC

 

Źródło

Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych

Co warto wiedzieć?
 1. Towarzystwa niechętnie sprzedają ubezpieczenia OC w ratach, ze względu na ryzyko powstania zaległości w opłatach.
 2. Na rynku oferowane jest OC z podziałem składki na 2, 4 i (znacznie rzadziej) 12 rat. Im więcej rat, tym wyższy koszt zakupu OC. 
 3. Brak zapłaty kolejnej raty nie powoduje ustania ochrony ubezpieczeniowej.
 4. Umowa OC, która nie została opłacona w całości, nie przedłuża się automatycznie na kolejny rok.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o assistance motocykla

 1. Czy można dokupić ubezpieczenie assistance motocykla do OC?

  Nie. Firmy ubezpieczeniowe ustalają politykę płatności indywidualnie i mogą odstąpić od rozkładania OC na raty.

 2. Czy assistance na motocykl zadziała także za granicą?

  Część firm ubezpieczeniowych oferuje taką możliwość, ale zwyżki za rozłożenie na raty są z reguły wyższe, niż w przypadku zakupu polisy u agenta.

 3. Czy można kupić assistance na motocykl tylko na sezon motocyklowy?

  Niekoniecznie. Niektóre firmy ubezpieczeniowe nie doliczają opłat za rozłożenie płatności za polisę na raty. Niekiedy jest tak przy okazji czasowo ograniczonych promocji. Warto sprawdzić oferty w porównywarce, żeby dowiedzieć się, na jakich warunkach odbywa się podział płatności na raty.

 4. Czy mogę sam zdecydować, na ile rat rozłożyć płatność za OC?

  Nie. Firmy ubezpieczeniowe proponują płatność ratalną na własnych warunkach, a dostępny podział liczby rat jest z góry ustalony. Jako klient możemy jedynie wybrać, jeśli jest taka możliwość, z oferty konkretnej firmy ubezpieczeniowej.

 5. Zalegam z ratami za OC, czy moja polisa przedłuży się automatycznie?

  Nie, nie przedłuży się. W przepisach jest kilka sytuacji, gdy polisa OC nie przedłuża się automatycznie i zaleganie z płatnością rat jest jedną z nich. Warto o tym wiedzieć i szybko podpisać nową umowę, gdy tylko stara wygaśnie. Przerwa w ciągłości ubezpieczenia może oznaczać wysokie kary finansowe.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia