Oszczędź nawet 50% na polisie.

Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.

Porównaj ceny

Na czym polega Bezpośrednia Likwidacja Szkód (BLS)?

Oszczędź nawet 50% na polisie.

Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.

Porównaj ceny
System bezpośredniej likwidacji szkód powstał, aby usprawnić cały proces likwidowania skutków kolizji drogowych. Choć w Polsce w porównaniu do innych krajów, działa on stosunkowo niedługo, to zdobył wielu zwolenników.

BLS uznanie zyskał w oczach zarówno klientów, jak i ubezpieczalni. Na czym polega BLS, kto może z niego skorzystać i jakie warunki trzeba spełniać? To częste pytania zadawane przez wielu kierowców. Poznaj odpowiedzi!

Czym jest BLS?

BLS to skrót, który oznacza Bezpośrednią Likwidację Szkód. W praktce system BLS pozwala poszkodowanemu na likwidację szkody bezpośrednio u swojego ubezpieczyciela, z pominięciem towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy. Dzięki temu wszystkie formalności związane ze szkodą załatwiane są z własnym ubezpieczycielem. To właśnie on zajmie się wypłatą odszkodowania i rozliczy się z zakładem sprawcy kolizji.

Jest to bardzo dobre i komfortowe rozwiązanie, z którego może skorzystać poszkodowany w wyniku zdarzenia drogowego. Dzięki BLS nie musisz martwić się o żadne formalności i co najważniejsze - dzwonić lub chodzić do ubezpieczalni sprawcy, aby zgłosić i egzekwować likwidację szkody. Procedura likwidacji szkody za pomocą BLS, jest bardzo prosta.

Wystarczy że jako poszkodowany w kolizji zgłosisz ten fakt swojej firmie ubezpieczeniowej, a ona wykona za Ciebie wszystkie niezbędne formalności. Na etapie całego postępowania możesz jedynie kontrolować poszczególne etapy likwidacji.

Porównaj polisy OC/AC

Dlaczego warto korzystać z BLS?

System bezpośredniej likwidacji szkód, to rozwiązanie, które w ostatnich latach zyskało na popularności. Zapewnia ono jeszcze lepsze podejście do zarządzania szkodami w ubezpieczeniach komunikacyjnych. Przystępuje do niego coraz więcej ubezpieczalni. Umożliwia szybką i bezproblemową obsługę zgłoszeń, dzięki czemu klient może liczyć na sprawniejszą wypłatę odszkodowania lub naprawę.

Dodatkowym atutem bezpośredniej likwidacji szkód jest fakt, to że Twój ubezpieczyciel zajmie się całą sprawą, a Ty nie musisz o szkodzie informować ubezpieczalni drugej strony. Korzystanie z systemu bezpośredniej likwidacji szkód pomoże Ci zatem oszczędzić czas i nerwy.

Program BLS – co to takiego?

Program BLS w Polsce zaczął funkcjonować 1 kwietnia 2015 roku. Wtedy przystąpiło do niego jedynie kilka firm ubezpieczeniowych, jednak do tego grona dołączyła już większość towarzystw ubezpieczeniowych działających w kraju. Aby móc skorzystać z BLS, muszą do niego należeć oba zakłady ubezpieczeń uczestników zdarzenia drogowego, zarówno sprawcy, jak i poszkodowanego.

Bezpośrednia likwidacja szkody a likwidacja w trybie standardowym – czym się różnią?

Standardowe zgłoszenie szkody wymaga złożenia stosownego formularza online w firmie ubezpieczeniowej lub przez kontakt z konsultantem. Formularz zawiera wiele szczegółowych pytań na temat zdarzenia oraz jego uczestników i powstałych szkód. W związku z tym jako poszkodowany musisz rozmawiać z innym ubezpieczycielem, któremu niekoniecznie zależy na jak najszybszym załatwieniu sprawy. Ponadto sam musisz dopilnować wszystkich formalności, wypłaty odszkodowania lub naprawy samochodu.

BLS to system, który powstał z myślą o ułatwieniu całego procesu likwidacji szkody i wypłaty odszkodowania. W takim przypadku szkodę zgłaszasz bezpośrednio do firmy ubezpieczeniowej, z którą masz podpisaną polisę OC na samochód. Wystarczy, że dostarczysz mu wszystkie dokumenty związane z kolizją, w tym także oświadczenie sprawcy. I to właśnie Twój ubezpieczyciel, będzie działał w Twoim imieniu doprowadzając całą likwidację szkody do końca. To on ustala i rozlicza się z ubezpieczycielem sprawcy.

Bezpośrednia Likwidacja Szkody Standardowy tryb likwidacji szkody
szkodę zgłaszasz do swojego ubezpieczyciela szkodę zgłaszasz do ubezpieczyciela sprawcy
formalności i ustalenia przejmuje Twoje towarzystwo ubezpieczeniowe wszystkie formalności i ustalenia musisz negocjować z innym towarzystwem ubezpieczeniowym
cały proces rozliczenia likwidacji i wypłaty przejmuje Twój ubezpieczyciel musisz samodzielnie pilnować cały przebieg likwidacji szkody i wypłaty odszkodowania

 

Najważniejsze korzyści z bezpośredniej likwidacji szkody

Bezpośrednia likwidacja szkody ma przede wszystkim przyspieszyć cały proces odszkodowawczy. BLS jest szczególnie przydatny dla poszkodowanego w zdarzeniu. Takim osobom przynosi korzyści, ponieważ ubezpieczyciel będzie się starał, aby nie stracić swojego klienta. W związku z tym likwidacja szkody będzie odbywać się na najwyższym poziomie, a ubezpieczyciel będzie dbał o interesy swojego klienta. Dodatkowo jeśli jako poszkodowany zgłosisz szkodę do swojej ubezpieczalni, będziesz mieć większe szanse na wyższe ubezpieczenie.

Aby zatrzymać klienta, Twoja ubezpieczalnia będzie starać się uzyskać dla Ciebie jak najlepszą kwotę. Wyjdzie bowiem z założenia, że dzięki dobrze wykonanej likwidacji nie tylko nie straci klienta, ale także zachowa go na dłużej. Natomiast na bezpośredniej likwidacji szkody najbardziej tracą ubezpieczyciele sprawcy. Nierzadko zmuszeni są do wypłaty wyższych odszkodowań, niż gdybyś to Ty sam zgłosił do nich szkodę.

Kiedy BLS ma zastosowanie? Przykłady sytuacji

System BLS jest dobrowolny i to sama osoba poszkodowana decyduje, czy chce z niego skorzystać, czy nie. Wybierając ubezpieczenie OC, warto zdecydować się na towarzystwo biorące udział w programie BLS. W przeciwnym wypadku nie będziesz miał możliwości skorzystania z tej opcji. Z programu BLS można skorzystać w następujących sytuacjach:

  • jeśli w zdarzeniu drogowym uczestniczyły tylko dwa pojazdy,
  • wartość likwidacji szkody nie może przekroczyć 30 tys. zł.,
  • do zdarzenia doszło tylko i wyłącznie na terenie Polski,
  • oba towarzystwa muszą należeć do systemu BLS,
  • uczestnicy zdarzenia nie ponieśli żadnych obrażeń,
  • sprawa nie trafiła na drogę sądową.
Przykład nr 1: Pan Piotr jest poszkodowanym w wyniku kolizji z innym samochodem. Uszkodzeniu uległ jego samochód. Na miejscu spisał on oświadczenie ze sprawcą kolizji oraz zrobił kilka zdjęć dokumentujących uszkodzenia. Pan Piotr posiada ubezpieczenie w firmie, która przystąpiła do programu BLS. Dzięki temu, że w wyniku kolizji nie ucierpiała żadna z osób, a uszkodzenia nie są zbyt duże i nie przekroczą 30 tysięcy złotych, Pan Piotr zdecydował się skorzystać z bezpośredniej likwidacji szkody. Jedyne co zrobił, to przekazał swojemu ubezpieczycielowi całą dokumentację ze zdarzenia. Ubezpieczalnia zajęła się sprawą, przez co Pan Piotr oczekuje tylko na wypłatę odszkodowania.

A oto, sytuacja, w której poszkodowany nie mógł skorzystać z BLS.

Przykład nr 2: Pan Jarek włączając się do ruchu, nie ustąpił pierwszeństwa nadjeżdżającemu pojazdowi marki Opel, w wyniku czego doszło do wypadku, w którym kierowca Opla oraz Pan Jarek doznali uszkodzeń ciała. Ze względu na obrażenia osób poszkodowany nie może skorzystać z systemu BLS. Szkodę musi zgłosić bezpośrednio do ubezpieczalni sprawcy.

 

Czy Bezpośrednia Likwidacja Szkód ma jakieś ograniczenia?

Niestety nie zawsze można skorzystać z bezpośredniej likwidacji szkód, ponieważ istnieją w tym względzie pewne ograniczenia. Dotyczy to sytuacji, kiedy w zdarzeniu udział weźmie udział więcej niż dwa samochody lub któryś z uczestników dozna jakichkolwiek obrażeń ciała. Ponadto ubezpieczyciel może odmówić bezpośredniej likwidacji szkód, jeśli naprawa przekroczy wartość 30 tysięcy złotych. W przypadku gdy zgłosisz szkodę w systemie BLS, a jej likwidacja wyniesie ponad 30 tysięcy, to Ty nie ponosisz żadnych kosztów z tym związanych.

Ubezpieczyciel przekaże jednak wtedy całą sprawę do ubezpieczalni sprawcy. Jeśli do szkody dojdzie w innym kraju, to również nie będziesz mógł skorzystać z BLS.

Przykład: Kierowca jadący Toyotą w ciągu samochodów nie zachował należytej ostrożności i uderzył w poprzedzający go pojazd marki Seat z tak dużą siłą, że również ten ostatni uderzył w poprzedzający go pojazd marki Audi. W wyniku tego zdarzenia uszkodzeniu uległy trzy samochody. Sprawcą jest Toyota, natomiast poszkodowanymi Seat i Audi. Poszkodowani muszą zgłosić szkody u ubezpieczyciela Toyoty, każdy z nich z osobna. Ze względu na fakt, że w kolizji brały udział trzy auta, nie ma możliwości zgłoszenia bezpośredniej likwidacji szkody przez poszkodowanych.

Jakie szkody można pokryć w ramach BLS?

Czy w ramach BLS dostaniesz tylko odszkodowanie za poniesione straty w wyniki zdarzenia? To nei wszystko! Korzystając z BLS, możesz liczyć też na:

  • wynajęcie auta zastępczego na czas naprawy,
  • pokrycie kosztów za holowanie samochodu,
  • pokrycie kosztów na parking strzeżony, jeśli zajdzie taka potrzeba,
  • zwrot kosztów za dodatkowe badania techniczne, które trzeba wykonać po naprawie.

BLS a dochodzenie swoich praw – jak robić to skutecznie?

Jeśli zdecydujesz się na bezpośrednią likwidację szkód, pamiętaj, że jeśli ubezpieczyciel wyliczy Ci zbyt małą sumę odszkodowania, to zawsze możesz odwołać się od takiej decyzji. Nic nie zmienia faktu, że za wypłatę odszkodowania dalej odpowiedzialna jest ubezpieczalnia sprawcy. W związku z tym jeśli skorzystałeś z opcji bezpośredniej likwidacji szkody, to aby dochodzić odpowiedniego odszkodowania, możesz pozwać ubezpieczalnię do sądu.

Zobacz także: Regres ubezpieczeniowy. Na czym polega to roszczenie? - Ubezpieczeniaonline.pl

Pamiętaj jednak, że pozew kierujesz przeciwko ubezpieczalni sprawcy, a nie Twojej własnej. Tak samo wygląda sytuacja w przypadku tradycyjnej formy likwidacji szkody. Zawsze odpowiedzialność ponosi firma ubezpieczeniowa sprawcy i to z nią trzeba dochodzić swoich praw w razie niepolubownego załatwienia sprawy.

Program Bezpośredniej Likwidacji Szkód – u jakich ubezpieczycieli?

Program bezpośredniej likwidacji szkód w krajach europejskich działa już od wielu lat. W Polsce zaczął obowiązywać od 2015 roku, raczej ze słabymi początkami. Do dziś jednak przystąpiło do niego wiele polskich ubezpieczalni. Należą do nich między innymi:

  • Allianz,
  • BeeSafe,
  • Concordia,
  • ERGO HESTIA,
  • MTU,
  • Link4,
  • PZU,
  • Uniqa,
  • Warta,
  • Wiener,
  • Gothaer.

Warunki BLS w PZU

Z bezpośredniej likwidacji szkody w PZU możesz skorzystać, gdy:

  • masz OC komunikacyjne w PZU SA na samochód osobowy lub ciężarowy,
  • samochód (mający polisę w PZU) został uszkodzony w wyniku zdarzenia z innym samochodem z winy drugiego kierowcy,
  • nikt w tym zdarzeniu nie został ranny,
  • szkoda wydarzyła się w Polsce i sprawca ma OC w krajowym zakładzie ubezpieczeń,
  • w zdarzeniu brały udział tylko 2 pojazdy.

Warunki BLS w Uniqa

Z BLS w firmie Uniqa, może skorzystać każdy kto spełni następujące warunki:

  • poszkodowany posiada ważną polisę OC w UNIQA, a sprawca jest ubezpieczony w TU należącym do systemu BLS (PZU, LINK 4, ERGO Hestia (MTU), ALLIANZ, WARTA, WIENER,
  • do kolizji doszło na terenie Polski oraz brały w niej udział tylko dwa samochody i nikt nie doznał uszczerbku na zdrowiu,
  • wartość szkody nie przekracza 30 tys. zł.,
  • poszkodowany posiada oświadczenie spisane ze sprawcą lub notatkę policyjną.

Ponadto trzeba przygotować:

  • dane osobowe dotyczące uczestników zdarzenia,
  • dowód rejestracyjny pojazdu,
  • notatkę policyjną lub oświadczenie spisane ze sprawcą (jeśli zostały sporządzone),
  • zdjęcia widocznych uszkodzeń pojazdu.

Warunki BLS z Warta

W Warcie trzeba również spełnić te same podstawowe warunki co w poprzednich ubezpieczalniach. Jeśli jesteś poszkodowany, wystarczy że zadzwonisz na numer kontaktowy Warty i zgłosisz szkodę. Dzięki temu będziesz mieć dostęp do likwidacji w trybie uproszczonym. Ponadto Warta umożliwia korzystanie z aplikacji Warta Mobile, gdzie wszystko możesz sprawdzać na bieżąco. Zgłaszasz szkodę i nie musisz martwić się o dalsze procedury. Oprócz tego masz dostęp do:

  • holowania,
  • parkowania,
  • dodatkowych badań technicznych,
  • wynajmu samochodu zastępczego na czas naprawy.

Warunki BLS w Concordia

Z BLS w Concordia nie będzie można skorzystać, gdy w kolizji wezmą udział więcej niż dwa pojazdy, a szkoda wydarzy się za granicą kraju i przekroczy wartość 30 tys. zł. Nie będzie to również możliwe, gdy podczas szkody któraś z osób dozna uszczerbku na zdrowiu.

Warunki BLS w Ergo Hestia

W Ergo Hestia nie można skorzystać z BLS, gdy będzie więcej niż dwóch uczestników kolizji lub jeśli któraś z osób uczestniczących w kolizji odniesie obrażenia ciała. To opcja niedostępna również wtedy, gdy:

  • kolizja wydarzy się poza granicami Polski,
  • ubezpieczyciel jednej ze stron nie należy do programu BLS,
  • szkoda nie przekroczy 30 tys. zł.

Warunki BLS w Allianz

Tak jak w poprzednich towarzystwach, BLS nie zadziała gdy:

  • w zdarzeniu wezmą udział 3 lub więcej samochodów,
  • jeden z uczestników tej szkody doświadczy uszkodzenia ciała,
  • szkoda nie będzie miała miejsca w kraju.

Wyłączenie stanowią także sytuacje, w których ubezpieczyciel poszkodowanego i sprawcy nie będzie należał do programu BLS lub wartość szkody będzie większa niż 30 tys. zł.

Warunki BLS w Wiener

Aby BLS zadziało w Wiener, szkoda musi dotyczyć tylko dwóch pojazdów, które uległy kolizji tylko w kraju, a jej uczestnicy nie doznali żadnych szkód na ciele.

Warunki BLS w BeeSafe

BeeSafe nie zlikwiduje szkody gdy:

  • wywoła ona uszczerbek na zdrowiu osobom biorącym w niej udział,
  • uszkodzeniu ulegnie więcej niż dwa auta,
  • do szkody dojdzie poza granicami Polski.

Warunki BLS w Link4

BLS w Link4 nie będzie możliwa, gdy:

  • w wyniku kolizji powstaną szkody osobowe,
  • udział weźmie w niej więcej niż dwa pojazdy,
  • towarzystwa ubezpieczeniowe obydwu stron nie należą do BLS,
  • całe zdarzenie będzie miało miejsce za granicą.

Porównaj polisy OC/AC

Czy BLS wpływa na koszt polisy ubezpieczeniowej?

To czy skorzystasz z bezpośredniej likwidacji szkody, nie ma wpływu na cenę ubezpieczenia. Nie spowoduje to utraty żadnych zniżek przy podpisywaniu nowej polisy, a tym samym wzrostu jej ceny. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe, które należy do programu BLS, ma do wyboru standardową i bezpośrednią likwidację szkody, dlatego nie ma żadnego znaczenia, którą opcję wybierzesz.

Przystępując do BLS, ubezpieczyciele automatycznie umożliwiają skorzystanie z tego systemu w cenie wykupionego ubezpieczenia OC bez innych dodatkowych kosztów.

Oto przykładowa kalkulacja TU, które w ofercie posiadają BLS dla samochodu Citroen C3 z 2020 roku

TU OC AC NNW ASS CENA
UNIQA x x x x 1 159,00 zł
 LINK4 x x x x 1 645,87 zł
BeeSafe x x x x 4 383,46 zł
Allianz x x x x 1 880,00 zł

 

Więcej takich ofert znajdziesz, wyberając sprawdzony kalkulator OC i AC. W zaledwie kilka minut porównasz propozycje od 19 towarzystw ubezpieczeniowych! Sprawdź, ile zaoszczędzisz dzięki zakupie ubezpieczenia OC za pośrednictwem porównywarki online.

Co warto wiedzieć?
  1. BLS, czyli bezpośrednia likwidacja szkód, to system który pozwala poszkodowanemu na szybką likwidację szkody bezpośrednio u swojego ubezpieczyciela, z pominięciem ubezpieczyciela sprawcy.
  2. BLS umożliwia szybką i bezproblemową obsługę zgłoszeń, przez co poszkodowany może liczyć na sprawniejszą wypłatę odszkodowania.
  3. Na BLS korzysta przede wszystkim poszkodowany, a traci towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy.
  4. Aby zlikwidować szkodę w systemie BLS, trzeba spełnić następujące warunki: w zdarzeniu nie może brać udział więcej niż 2 auta, uczestnicy nie mogą odnieść żadnych obrażeń, kolizja musi mieć miejsce na terenie Polski, wartość szkody nie może przekroczyć 30 tys. zł i ubezpieczyciel sprawcy i poszkodowanego musi należeć do programu BLS.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o bezpośrednią likwidację szkody

  1. Czy skorzystanie z BLS oznacza utratę wypracowanych zniżek na OC lub AC?

    Nie. Jeśli towarzystwo przystąpiło do programu BLS, to w cenie każdego OC umożliwia skorzystanie z bezpośredniej likwidacji szkody, bez utraty zniżek z polisy.

  2. Czy mogę skorzystać z BLS, jeśli w wyniku wypadku doszło do uszczerbku za zdrowiu?

    W takiej sytuacji nie można skorzystać z BLS. Jeśli doszło do uszczerbku na zdrowiu, należy zgłosić szkodę bezpośrednio do ubezpieczalni sprawcy, a nie do swojej.

  3. Czy usługa BLS jest uwzględniona przy podpisywaniu umowy z TU na ubezpieczenie OC?

    Jeśli dane towarzystwo przystąpiło do systemu BLS, to automatycznie powinno uwzględniać w umowie możliwość bezpośredniej likwidacji szkody. Jednak występują wyjątki jak np. towarzystwo Beesafe, gdzie BLS traktuje jako dodatkową usługę, którą trzeba dokupić przy podpisywaniu umowy lub w trakcie obowiązywania ubezpieczenia.

  4. Jak sprawdzić, czy dany zakład ubezpieczeń należy do programu BLS?

    Najlepiej jest wejść na oficjalną stronę internetową danego towarzystwa ubezpieczeniowego i sprawdzić warunki ubezpieczeń. Możesz też zapytać o taki zapis u agenta ubezpieczeniowego, osobiście lub telefonicznie.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia