Oszczędź nawet 50% na polisie.

Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.

Porównaj ceny

OC komisowe. Kiedy można kupić takie ubezpieczenie?

Oszczędź nawet 50% na polisie.

Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.

Porównaj ceny
Kupując auto z komisu, wielu kierowców często zastanawia się co zrobić z jego ubezpieczeniem. Czym jest OC komisowe i na co musisz zwrócić uwagę przy jego zakupie? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Z miesięcznego raportu AAA AUTO wynika, że w samym marcu 2023 roku na stronach komisów, w serwisach internetowych czy u dealerów zajmujących się sprzedażą samochodów używanych, widniało 209 620 ofert.  W tym zestawieniu przodowało województwo mazowieckie, gdzie na sprzedaż wystawiono prawie 40 000 aut z drugiej ręki. Tendencja wzrostowa tych statystyk w skali miesięcznej wynika przede wszystkim z sezonowości - wiosna to idealny okres na zakup samochodu lub wymiana obecnego na inny.

W przypadku pojazdów z rynku wtórnego cała procedura związana z transakcją oznacza szereg formalności i listę punktów, o których należy pamiętać. Jednym z nich jest kwestia polisy ubezpieczeniowej. Jak wygląda przy zakupie auta z komisu? Podpowiadamy, na czym polega OC komisowe i kiedy to dobre rozwiązanie.

OC komisowe – co to takiego?

OC komisowe to potoczna nazwa OC krótkoterminowego, stosowana powszechnie przez punkty sprzedaży używanych samochodów. OC komisowe dotyczy umowy ubezpieczenia między komisem a towarzystwem ubezpieczeniowym i obejmuje okres krótszy niż 12 miesięcy. Mechanizm działania ubezpieczenia komisowego, czyli krótkoterminowego, uzależniony jest od charakteru komisu, ponieważ jest on często pośrednikiem w sprzedaży samochodów.

W niektórych wypadkach, kupując auto z komisu możesz również nabyć samochód z OC długoterminowym. Jednak zawsze zależy to od warunków umowy i obowiązujących przepisów.

Porównaj polisy OC/AC

OC krótkoterminowe z komisu

OC krótkoterminowe z komisu jest takim samym ubezpieczeniem jak to, które muszą wykupić wszyscy właściciele zarejestrowanych pojazdów. W przypadku OC komisowego inny jest tylko okres, na jaki zostaje ono zawarte, a mianowicie 30 dni. Jednak żeby skorzystać z krótkoterminowego ubezpieczenia, należy spełniać określone warunki wskazane w Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, art. 27. Ust. 1. Pojazd powinien być zatem:

1) zarejestrowany na stałe, w przypadkach określonych w ust. 2 - Umowę ubezpieczenia krótkoterminowego na czas nie krótszy niż 30 dni, w odniesieniu do pojazdów mechanicznych zarejestrowanych na stałe, może zawrzeć podmiot prowadzący działalność gospodarczą polegającą na pośredniczeniu w kupnie i sprzedaży pojazdów mechanicznych lub polegającą na kupnie i sprzedaży pojazdów mechanicznych, w zakresie pojazdów przeznaczonych do kupna lub sprzedaży,

2) zarejestrowany czasowo,

3) zarejestrowany za granicą, jeżeli zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 28 lit. c ustawy o działalności ubezpieczeniowej państwem członkowskim umiejscowienia ryzyka jest Rzeczpospolita Polska,

4) pojazdem wolnobieżnym,

5) pojazdem historycznym,

6) pojazdem do jazd testowych.

W praktyce oznacza, to że jeśli chcesz kupić ubezpieczenie komisowe wraz z kupnem samochodu, to należy brać pod uwagę punkt 1.

OC całoroczne z komisu

Gdy nabywca (w tym wypadku komis) staje się właścicielem samochodu, wówczas raz z autem zyskuje prawo do ubezpieczenia, którym został objęty ten samochód. Może z niego zrezygnować lub je pozostawić. Jeśli zdecyduje się na wykorzystanie dotychczasowego ubezpieczenia, nie ma potrzeby kupowania przez komis nowej polisy. Wiele zależy od tego, jak długo jeszcze ochrona będzie obowiązywać i czy w czasie jej trwania auto zostanie sprzedane.

Gdy samochód znajdzie nowego nabywcę przed końcem OC, to on przejmie polisę i bęzie dalej decydował o ubezpieczeniu. W przypadku, gdy komis nie przejmie ubezpieczenia lub ono wygaśnie, a samochód jeszcze się nie sprzeda, to wtedy komis będzie musiał zadbać o OC komisowe.

Dla kogo OC komisowe jest dobrym rozwiązaniem?

OC komisowe jest przede wszystkim dobrym rozwiązaniem dla samych komisów, głównie ze względu na oszczędności finansowe. Zgodnie z prawem każdy wystawiony przez komis samochód musi być ubezpieczony. Jeśli ubezpieczenie OC danego modelu wygasło, to właśnie właściciel komisu ma możliwość wykupienia 30-dniowego OC, zamiast polisy na cały rok. Poza tym, OC krótkoterminowego nie trzeba wypowiadać - umowa wygasa automatycznie po upływie okresu, na jaki została zawarta.

Przykład: Komis przejmuje samochód od osoby prywatnej, z jeszcze ważnym ubezpieczeniem OC, które kończy się po tygodniu od daty zakupu samochodu przez komis. W takim wypadku ma on możliwość wykupienia OC komisowego, aby móc sprzedać samochód z ważnym ubezpieczeniem. Gdy szybko sprzeda dany model, OC krótkoterminowe wygaśnie, a komis nie musi wypowiadać takiej umowy.

A jak wygląda sytuacja odwrotna?

Przykład: Komis kupił samochód z ważnym ubezpieczeniem OC jeszcze przez 7 miesięcy. Sprzedawca wystawił ten model na sprzedaż w swojej ofercie, jednak przez czas siedmiu miesięcy nie znalazł się kupiec. Po upływie tego czasu OC samochodu wygasło, a że auto nie może zostać bez ważnej polisy OC, komis powinien wykupić OC komisowe, które umożliwi mu sprzedaż zgodnie z obowiązującym prawem.

 

Czy auto z komisu zawsze musi mieć OC?

Każde auto, również to kupione w komisie, musi zostać objęte obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Według aktualnych przepisów w Polsce każdy właściciel pojazdu jest zobowiązany do zawarcia ubezpieczenia OC, niezależnie od tego, czy jest osobą prywatną czy prowadzi komis. W przeciwnym wypadku musi liczyć się z karami finansowymi nakładanymi przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Poza tym samochód bez ważnego OC nie może poruszać się po drogach publicznych.

Zobacz też: Brak OC? Sprawdź, jak odwołać się od kary! - Ubezpieczeniaonline.pl

Jeśli auto z komisu, które Cię interesuje, nie ma OC, to nic straconego. Dalej możesz je kupić, jednak w dniu w którym podpiszesz umowę kupna od razu zadbaj o nowe ubezpieczenie OC. Tylko wtedy będziesz mógł wrócić nowo zakupionym modelem do domu. Nie musisz też martwić się tym, że nie miało ono ważnego OC do tej pory. Odpowiedzialność za to ponosi poprzedni właściciel, a nie nowy nabywca.

Jak sprawdzić, czy samochód z komisu jest ubezpieczony?

Jeśli kupujesz auto z komisu, to sprzedawca powinien przekazać Ci aktualną polisę ubezpieczeniową. Jeśli jej nie ma, a tylko zapewnia Cię że samochód jest ubezpieczony, to lepiej nie ryzykuj i zweryfikuj to na własną rękę. Najprostszym sposobem jest weryfikacja tych informacji na stornie UFG. Wystarczy, że:

  1. Wejdziesz na www.ufg.pl.
  2. Klikniesz w pole „BAZA OC I AC”.
  3. Wybierzesz opcję "Sprawdzenie ubezpieczenia", a następnie "Identyfikacja umowy OC na dzień".
  4. Wpiszesz numer rejestracyjny lub numer VIN.

W ten sposób dokładnie dowiesz się, czy auto posiada OC i do kiedy ta polisa obowiązuje.

Zakup auta z zagranicy w komisie – co z polisą OC?

Zakup samochodu z zagranicy wiąże się z dodatkowymi formalnościami i kosztami. Aby auto z zagranicy mogło przyjechać na własnych kołach, musi posiadać tymczasowe tablice wywozowe oraz krótkoterminowe ubezpieczenie OC, za które trzeba ponieść dodatkowe koszty. Aby tego uniknąć, komisy często decydują się na przywiezienie auta na lawecie, nie ubezpieczając takiego samochodu. Co w takim wypadku zrobić?

Od 1 stycznia 2020 roku według nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, obowiązek rejestracji i ubezpieczenia samochodu z drugiej ręki, sprowadzonego z zagranicy wynosi 30 dni od dnia tego faktu i dotyczy każdego, w tym także komisu.

To, że auto zostało sprowadzone na lawecie, nie zwalnia z obowiązku ubezpieczenia i zarejestrowania go w ciągu 30 dni. Dlatego jeśli komis tego nie zrobi w tym czasie, może spodziewać się kary.

OC komisowe a standardowa polisa – czym się różnią?

Najważniejsze różnice między tymi dwiema polisami prezentujemy w poniżej tabeli.

  OC standardowe OC komisowe
zakres ochrony taki sam taki sam
czas obowiązywania 12 miesięcy 30 dni
przedłużenie automatycznie wygasa po 30 dniach i nie odnawia się
wypowiedzenie obowiązek wypowiedzenia nie wypowiada się

 

Ile kosztuje OC komisowe? Przykłady

Tak samo jak roczna polisa, koszt OC krótkoterminowego zależy od towarzystwa, w którym auto ma zostać ubezpieczone. W każdej firmie może to wyglądać nieco inaczej. Niektórzy ubezpieczyciele wyliczają koszt polisy na podstawie informacji dotyczących kierowcy oraz pojazdu. Z kolei inne ubezpieczalnie mają swoje stałe stawki, które są takie same dla wszystkich kierowców.

Musisz wiedzieć, że polisę krótkoterminową zazwyczaj można zawrzeć tylko osobiście u agenta lub w biurze towarzystwa ubezpieczeniowego. Nie ma możliwości wykupienia takiej polisy przez Internet czy telefonicznie. Przykład ubezpieczalni zawierających polisy krótkoterminowe:

  • Allianz – koszty wyliczane są na podstawie danych kierowcy i jego pojazdu,
  • Link4 – ceny są stałe: dla samochodów osobowych – 75 zł, dla aut dostawczych – 100 zł,
  • MTU – koszty wyliczane są indywidualnie dla każdego.

O czym musisz pamiętać przy zakupie krótkoterminowej polisy?

Przede wszystkim musisz pamiętać, że polisa krótkoterminowa nie odnawia się automatycznie. To znaczy że po upływie 30 dni wygasa, czyli nie musisz jej wypowiadać, jak w przypadku standardowej, pełmowymiarowej ochrony. Aby po tym okresie auto było ubezpieczone, należy wykupić pełne, roczne OC z wyprzedzeniem, żeby zapewnić wymaganą ciągłość.

Pamiętaj też, że przy obliczaniu nowej polisy OC samochodu ubezpieczyciel może dokonać rekalkulacji składki. W związku z tym jej wysokość może się różnić od składki z polisy krótkoterminowej. Pod uwagę branych jest bowiem więcej czynników.

Porównaj polisy OC/AC

Ubezpieczenie auta po zakończeniu komisowego OC

Po zakończeniu OC komisowego musisz wykupić obowiązkową, całoroczną polisę OC. Jednym z najlepszych sposobów na znalezienie dobrego ubezpieczenia jest skorzystanie z internetowych porównywarek ofert i kalkulatorów OC i AC. Takie narzędzia pozwolą Ci porównać oferty z różnych towarzystw ubezpieczeniowych i wybrać tę, która będzie dla Ciebie najkorzystniejsza.

Możesz też odwiedzić stronę internetową danej firmy ubezpieczeniowej i obliczyć składkę w jej kalkulatorze. Skorzystanie z porównywarek lub kalkulatora online pozwoli Ci zaoszczędzić czas i pieniądze. W kilka minut znajdziesz tę najlepszą ofertę, która uwzględni Twoje preferencje i potrzeby. 

Przykładowa kalkulacja dla samochodu: Honda Civic, poj. 2.0 benzyna z 2020 roku

TU OC AC NNW ASS CENA
MTU x x x x 3 882,00 zł
Proama x x x x 3 200,00 zł
Generali x x x x 5 758,00 zł
BeeSafe x x x x 6 927,40 zł

Korzystając z kalkulatora cen OC i AC, można zobaczyć, jak duże są rozbieżności między ofertami poszczególnych ubezpieczycieli, nawet przy takim samym zakresie ochrony. Jeśli czeka Cię zakup nowej polisy, sprawdź, ile dokładnie zaoszczędzisz i wybierz wariant idealnie dopasowany do Twoich potrzeb. W naszej porównywarce znajdziesz zestawienie propozycji aż 19 towarzystw ubezpieczeniowych!

Co warto wiedzieć?
  1. OC komisowe, to inaczej OC krótkoterminowe, które wykupują komisy dla sprzedawanych w nich samochodów.
  2. OC komisowe obowiązuje przeważnie 30 dni i po upływie tego czasu nie przedłuża się, tylko automatycznie wygasa.
  3. W Polsce każde auto, również to sprzedawane przez komis, musi zostać objęte obowiązkowym ubezpieczeniem OC.
  4. Komis nie musi kupować OC, jeśli zdecyduje się skorzystać z OC poprzedniego właściciela oraz gdy sprzeda auto przed końcem ubezpieczenia.
  5. Jeśli nie masz pewności, czy auto które sprzedaje komis jest ubezpieczone, to najprościej będzie sprawdzić to na stronie UFG.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o OC komisowe

  1. Czy OC komisowe trzeba wypowiadać?

    Nie, nie trzeba go wypowiadać, ponieważ OC komisowe wygasa automatycznie po upływie 30 dni i nie przedłuża się.

  2. Czy po zakupie auta może zmienić się składka krótkoterminowego OC dla nowego właściciela?

    Nie. OC krótkoterminowe trwa tylko 30 dni i nowy właściciel może z niego korzystać do czasu jego końca, bez dopłaty czy rekalkulacji.

  3. Czy mogę zrezygnować z OC komisowego po zakupie samochodu?

    Tak, można z niego z rezygnować i wykupić nowe całoroczne ubezpieczenie OC. Pamiętaj jednak, że Twój samochód nie powinien zostać bez ważnego ubezpieczenia OC choćby nawet jeden dzień. Dlatego zanim zrezygnujesz z OC komisowego, zadbaj o nową polisę.

  4. Czy da się wykupić ubezpieczenie auta okres krótszy niż 30 dni?

    Nie. Okres ubezpieczenia krótkoterminowego nie może być krótszy niż 30 dni.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia