Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Oszczędź nawet 50% na polisie.
Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.
Porównaj ceny

Jak ubezpieczyć samochód sprowadzony z zagranicy?

Rozważasz zakup samochodu sprowadzonego z zagranicy? A może bierzesz pod uwagę podróż poza granice Polski, aby kupić wymarzone cztery kółka? Podpowiadamy, jakie formalności należy spełnić, aby cieszyć się jazdą nowym nabytkiem po polskich drogach.

Polacy bardzo chętnie kupują pojazdy sprowadzane z zagranicy. Jak wynika ze statystyk, w 2018 roku do Polski sprowadzono ponad milion używanych samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Dynamika w stosunku do 2017 roku wynosi około 7%, a aż 97% sprowadzonych z zagranicy pojazdów trafiło do osób prywatnych – czytamy w raporcie Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR. Eksperci dodają, iż w 2019 roku liczba ta może być jeszcze większa, bo popularność zagranicznych aut rośnie.

Podpowiadamy, jak dopełnić wszelkich formalności, aby bez problemów jeździć nimi po polskich drogach

Porównaj polisy OC/AC


Auto sprowadzone z zagranicy samodzielnie

Formalności przed przekroczeniem granicy

Bez względu na to czy sprowadzasz auto z zagranicy, czy kupujesz je już w kraju, jeśli chcesz poruszać się nim po drodze, musisz posiadać ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC).

Kupując samochód za granicą koniecznie należy zapoznać się dokumentacją i sprawdzić ważność umowy OC. Jeżeli samochód posiada ważne ubezpieczenie (które jest honorowane w Polsce), spokojnie możesz podróżować nim do Polski i jeździć do czasu jego przerejestrowania. Jeżeli jednak pojazd nie posiada ważnego ubezpieczenia, należy wykupić krótkoterminowe OC. Polisę kupisz wraz z tzw. tablicami zjazdowymi (wywozowymi). Będzie ona obowiązywać aż do czasu wygaśnięcia ich ważności.

Tymczasowe tablice rejestracyjne otrzymasz w kraju, w którym auto zostało kupione. Przykładowo, aby wyjechać legalnie z niemieckim autem, należy wykupić tablice na okres 5 dni lub 30 dni, które dostaniesz w punktach przy niemieckich urzędach, po uprzedniej wizycie w dziale komunikacji. Nieco problematycznie wygląda sytuacja zakupu samochodu w Belgii – tam dokumenty oraz tablice wyjazdowe można zakupić tylko w Brukseli.

Uwaga! Samochód możesz również sprowadzić do Polski na lawecie, bez tablic i OC.

Formalności po przekroczeniu granicy

Jeśli decydujesz się sprowadzić wymarzony samochód na własną rękę, niestety czeka cię dużo więcej formalności niż w przypadku kupna pojazdu od pośrednika.
Przede wszystkim musisz zadbać o:

 • przetłumaczenie dokumentów,
 • wykonanie badania technicznego,
 • opłatę podatku akcyzowego,
 • zarejestrowanie pojazdu w Polsce,
 • całoroczne ubezpieczenieOC.


Samochód z zagranicy, kupiony od pośrednika

Z całą pewnością mniej formalności i kłopotów czeka na przyszłych właścicieli zagranicznych aut, gdy Ci zdecydują się kupić pojazd z komisu lub od pośrednika. Zazwyczaj, otrzymają już przetłumaczone dokumenty oraz krótkoterminową polisę OC.

Przy zakupie pojazdu warto jednak zwrócić uwagę na tzw. komisowe ubezpieczenie. Z takiego OC możemy korzystać do czasu wygaśnięcia umowy, ale ubezpieczyciel ma prawo do przeliczenia składki, zgodnie z naszymi danymi. Najlepiej jeśli skontaktujemy się z towarzystwem jak najwcześniej po zakupie auta, bo zazwyczaj komis opłaca tylko symboliczną składkę (szczególnie w przypadku OC całorocznego) i za każdy dzień korzystania z umowy możemy dopłacić nawet kilkadziesiąt złotych różnicy.

Uwaga! Krótkoterminowe OC komisowe nie przedłuża się automatycznie. Właściciel auta jest zobowiązany do zachowania ciągłości ubezpieczenia. Za brak ważnego OC grożą surowe kary finansowe ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Zakup samochodu od pośrednika bez ważnego OC

Jeżeli samochód nie posiada aktualnej polisy OC (np. pośrednik przywiózł auto na lawecie i nie wykupił polisy), powinieneś kupić ubezpieczenie najpóźniej w dniu rejestracji (jeśli nie zamierzasz poruszać się nim do tego czasu po drodze). Wcześniej możesz nabyć także OC krótkoterminowe. Jest to wydatek rzędu 60 - 100 zł.

Krótkoterminowe OC wykupuje się na okres 30 dni. W tym czasie można dopełnić wszelkich formalności przed przerejestrowaniem auta. 
Pamiętaj, że OC na 30 dni nie przedłuża się automatycznie, a osoby fizycznie mogą kupić taką polisę tylko raz. Jedynie przedsiębiorstwa, które zajmują się sprzedażą samochodów używanych mają możliwość kilkukrotnego przedłużenia ubezpieczenia lub nawet zakupu polisy całorocznej.

 

Porównaj polisy OC/AC


Ubezpieczenie OC warto wybrać najtańsze. Podczas zakupu AC, najważniejszym kryterium wyboru jest jednak jego zakres. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. ASS. Taka ochrona kosztuje niewiele, a przyda się w razie nieoczekiwanych problemów podczas podróży. Jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojego samochodu w naszym kalkulatorze OC i AC. W kilka minut porównasz oferty 11 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę ubezpieczenia.

 

 

Ubezpieczenie samochódu z zagranicy - To warto wiedzieć

1. Kupując samochód z zagranicy na własną rękę musimy dopełnić znacznie więcej formalności niż po nabyciu auta od pośrednika.

2. Od komisu zazwyczaj otrzymujemy komplet dokumentów, wymaganych do rejestracji pojazdu w kraju.

3. Jeżeli pojazd nie posiada ważnej polisy, przed jego rejestracją auta możemy kupić OC na 30 dni. Koszt ubezpieczenia to zwykle 60 do 100 zł.

4. Polisy krótkoterminowe nie przedłużają się automatycznie i przed ich wygaśnięciem trzeba koniecznie zadbać o kontynuację umowy.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie auta z zagranicy

 1. Ile mam czasu na ubezpieczenie sprowadzonego samochodu?

  Ustawodawca wymaga, aby zarejestrować auto sprowadzone z zagranicy w ciągu 30 dni od sprowadzenia. Jeśli nie dochowasz terminu, zapłacisz karę od 200 do 1000 zł.

 2. Czy mogę ubezpieczyć samochód zarejestrowany za granicą?

  Tak, tylko na 30 dni i pod warunkiem, że zamierzasz go zarejestrować w Polsce. W przeciwnym razie, gdy samochód nie ma być sprowadzony do Polski, powinien być ubezpieczony w kraju zarejestrowania.

 3. Czy mogę ubezpieczyć samochód na numer VIN?

  W wyjątkowych sytuacjach, np. utraty lub kradzieży tablic rejestracyjnych można ubezpieczyć samochód z użyciem tylko numeru VIN. Musisz jednak uważać na oszustów, którzy będą próbowali Ci sprzedać samochód z tzw. kolekcjonerskimi tablicami rejestracyjnymi. Ich posiadanie jest nielegalne i grozi surową karą.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (1)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Rzeczoznawca

2018-11-02 20:02:18

I znowu nikt nie pisze o OC dla aut sprowadzonych na tablicach spoza UE

4
1
3
5
7
5

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy