Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
pon.-pt. 900 - 2000 sob. 900 - 1730 22 270 00 00

Oszczędź nawet 50% na polisie.

Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.
Porównaj ceny

Jak ubezpieczyć samochód sprowadzony z zagranicy?

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Planujesz zakup samochodu sprowadzonego z zagranicy? A może chcesz samodzielnie sprowadzić auto? Sprawdź, jak prawidłowo ubezpieczyć taki pojazd i jak uniknąć najczęściej popełnianych się błędów.

Polska jest jednym z europejskich liderów w sprzedaży samochodów sprowadzanych z zagranicy. Dane Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR pokazują, że w każdym miesiącu 2017 roku Polacy rejestrowali średnio ponad 77 tysięcy używanych samochodów sprowadzanych z Europy i USA, a w rekordowych miesiącach liczba rejestracji przekraczała 100 tysięcy.

Porównaj polisy OC/AC

Oczywiście auta sprowadzone z zagranicy, podobnie jak wszystkie pojazdy poruszające się po polskich drogach, podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu OC. Jak ubezpieczyć sprowadzony pojazd używany? O czym należy pamiętać, aby uniknąć problemów i nieoczekiwanych wydatków? Obowiązki ciążące na kupującym uzależnione są od tego czy kupuje on samochód od pośrednika, czy decyduje się na samodzielne sprowadzenie pojazdu do Polski.


Auto kupowane od pośrednika


Jeżeli w transakcji bierze udział pośrednik, to na nim ciąży obowiązek rejestracji i ubezpieczenia pojazdu. Oznacza to, że nabywca może spokojnie dotrzeć do domu kupionym samochodem i załatwić wszelkie formalności związane z przerejestrowaniem.

Należy jednak bezwzględnie sprawdzić okres obowiązywania ochrony ubezpieczeniowej. Kupujący pojazd, odpowiada bowiem za kontynuację polisy OC, a ta nie ulegnie automatycznemu przedłużeniu. W efekcie kupujący narażony jest na naliczaną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) karę, wynikającą z przerwy w ubezpieczeniu. Jej wysokość uzależniona jest od długości przerwy i w przypadku samochodu osobowego wynosi od 840 (gdy opóźnienie w zawarciu polisy nie przekracza 3 dni) do nawet 4200 złotych (w sytuacjach, gdy nową polisę zawarto po upływie dwóch tygodni).


Auto sprowadzane bez udziału pośrednika


Przy samodzielnym sprowadzeniu samochodu z zagranicy, procedura jest bardziej skomplikowana. To na sprowadzającym ciąży bowiem obowiązek przetłumaczenia dokumentów, wykonania badania technicznego, opłaty podatku akcyzowego, zarejestrowania pojazdu i jego ubezpieczenia.

Pierwszą czynnością jaką należy wykonać jest zapoznanie się z treścią aktualnej polisy i sprawdzenie czy samochód posiada ważne ubezpieczenie OC. Jeżeli pojazd jest ubezpieczony i dodatkowo posiada ważne badania techniczne, można nim bez przeszkód podróżować po polskich drogach do czasu przerejestrowania. Jeżeli auto nie posiada ważnej polisy OC, koniecznie należy kupić ubezpieczenie krótkoterminowe.

Dlaczego nie można od razu kupić rocznej polisy OC? Polskie prawo nie pozwala na obejmowanie dwunastomiesięczną ochroną ubezpieczeniową pojazdów posiadających zagraniczne tablice rejestracyjne. Jedynym rozwiązaniem jest zatem ubezpieczenie krótkoterminowe.


Krótkoterminowe ubezpieczenie OC


Polisa krótkoterminowa to taka, która zawierana jest na okres krótszy niż 12 miesięcy. W przypadku pojazdów sprowadzonych z zagranicy, będzie on wynosił dokładnie 30 dni. Po jego upływie auto powinno być już zarejestrowane w Polsce i ubezpieczone zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

Zakup polisy krótkoterminowej nie będzie poważnym obciążeniem finansowym dla nowego właściciela pojazdu, gdyż jej koszt to około 70 – 100 złotych. Co ciekawe, polis krótkoterminowych nie trzeba wypowiadać, ponieważ ochrona ubezpieczeniowa automatycznie wygasa po upływie okresu przewidzianego w umowie.

Krótkoterminową polisę OC można kupić tylko jeden raz. Wyjątek od tej zasady zarezerwowany jest wyłącznie dla komisów samochodowych lub przedsiębiorców zawodowo trudniących się sprzedażą samochodów.

Na rynku dostępne są także krótkoterminowe ubezpieczenia Autocasco. Jednak są to produkty o bardzo ograniczonym zakresie oraz mało atrakcyjnych cenach. Dlatego o polisie AC warto pomyśleć po zarejestrowaniu samochodu, kiedy możliwości wyboru oferty są zdecydowanie większe.


Ubezpieczenie po zarejestrowaniu samochodu


W dniu otrzymania krajowych tablic i tymczasowego dowodu rejestracyjnego, należy kupić roczną polisę OC. Po zarejestrowaniu pojazdu możliwe będzie także kupienie dwunastomiesięcznej polisy AC, zapewniającej pełny zakres ochrony ubezpieczeniowej. Przed zakupem warto sprawdzić oferty wielu firm ubezpieczeniowych i wybrać tę, która najpełniej zaspokaja potrzeby właściciela samochodu i jednocześnie jest atrakcyjna cenowo.

W związku z tym, że średni wiek sprowadzanego do Polski pojazdu to prawie 12 lat, warto pomyśleć o dodatkowym, dobrowolnym ubezpieczeniu Assistance, dzięki któremu można liczyć na pomoc ubezpieczyciela także w przypadku awarii samochodu.


Samochody z kierownicą po prawej stronie


Na koniec warto poruszyć również temat samochodów z kierownicą po prawej stronie, których import cieszy się rosnącą popularnością. Wprowadzone w 2015 roku przepisy umożliwiają legalną rejestrację takiego pojazdu w Polsce bez konieczności zmiany położenia kierownicy. Zakres dostosowania pojazdu do ruchu prawostronnego obejmuje już tylko wymianę reflektorów przednich i lusterek zewnętrznych. Należy również wymienić prędkościomierz na taki, który pokazuje prędkość w km/h.

Pojazdy sprowadzane z krajów, w których obowiązuje ruch lewostronny, to dla zdecydowanej większości ubezpieczycieli osobna kategoria. Firmy ubezpieczeniowe uznają, że poruszanie się pojazdami tego typu, wiąże się z większym ryzykiem i dlatego konieczne jest opłacenie wyższej składki ubezpieczeniowej. O jakich wartościach mowa? Firmy ubezpieczeniowe stosują różne polityki cenowe, dlatego zwyżki będą wynosić od 50 do nawet kilkuset procent. Wyjątek stanowi MTU, które nie bierze pod uwagę strony, po której znajduje się kierownica, przy ustalaniu ceny polisy. Dlatego sprowadzając samochód na przykład z Wielkiej Brytanii, warto wziąć pod uwagę cenę ubezpieczenia, która może mieć duży wpływ na opłacalność zakupu auta.

Porównaj polisy OC/AC

Wasze komentarze (1)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Rzeczoznawca

2018-11-02 20:02:18

I znowu nikt nie pisze o OC dla aut sprowadzonych na tablicach spoza UE

Powrót do listy
580424
6
3
6
4
9
1

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy