Oszczędź nawet 50% na polisie.

Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.

Porównaj ceny

Jak ubezpieczyć samochód sprowadzony z zagranicy?

Oszczędź nawet 50% na polisie.

Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.

Porównaj ceny
Rozważasz zakup samochodu sprowadzonego z zagranicy? A może bierzesz pod uwagę podróż poza granice Polski, aby kupić wymarzone cztery kółka? Podpowiadamy, jakie formalności należy spełnić, aby cieszyć się jazdą nowym nabytkiem po polskich drogach.

Zastanawiasz się, jak skutecznie i tanio ubezpieczyć samochód sprowadzony z zagranicy? To ważne pytanie, ponieważ procedury i wymogi mogą się różnić w zależności od kraju pochodzenia pojazdu oraz lokalnych przepisów. W tym artykule przyjrzymy się kluczowym kwestiom dotyczącym ubezpieczenia pojazdu sprowadzonego zza granicy, abyś mógł podjąć świadomą decyzję i zapewnić odpowiednią ochronę dla siebie i swojego samochodu.

Warto wspomnieć, że import samochodów do Polski stale rośnie, a w 2023 roku mówić możemy o kolejnym kilkuprocentowym wzroście. Polacy chętnie kupują używane samochody z Niemiec, Francji czy Holandii, dlatego kwestia ubezpieczenia jest dla nich szczególnie ważna. 
 

Porównaj polisy OC/AC

 

Jakie samochody z zagranicy sprowadzają Polacy?

Zgodnie z podsumowaniem 2023 roku przygotowanym przez SAMAR, całkowity import używanych aut wyniósł 805 775 sztuk, co oznacza wzrost o 4,3% w porównaniu z rokiem poprzednim. Większość sprowadzonych pojazdów to samochody osobowe (736 838 sztuk), co stanowi wzrost o 4,4% rok do roku. Import aut użytkowych (68 937 sztuk) był o 3,2% większy niż w 2022 roku.

Średni wiek sprowadzanych aut w 2023 roku to 13 lat. Wiek aut osobowych przekroczył średnio 13 lat. Średni wiek aut z silnikiem benzynowym wyniósł 13,91 roku, aut z silnikiem Diesla - 12,2 roku, a samochodów elektrycznych - 5,45 roku.

Niemcy pozostają głównym źródłem importu, z których w minionym roku trafiło do Polski 422 293 auta, co stanowi 52,4% całkowitego importu. Na kolejnych miejscach znalazły się:

  • Francja (93 246 sztuk),
  • Belgia (56 848 sztuk),
  • Stany Zjednoczone (46 066 sztuk),
  • Holandia (42 934 sztuk).

W rankingu popularności marek wśród samochodów osobowych pierwsze miejsce zajął Volkswagen, a w kategorii samochodów dostawczych - Renault. Najpopularniejszym modelem osobowym był Audi A4, na drugim miejscu znalazł się Opel Astra, a na trzecim Volkswagen Golf. W segmencie pojazdów dostawczych najpopularniejszy był Renault Master.

Sprowadzenie auta z zagranicy - o jakich formalnościach trzeba pamiętać?

Zakup używanego samochodu za granicą może być bardzo opłacalny. W wyżej wymienionych krajach dostępne są zazwyczaj bardzo zadbane egzemplarze z atrakcyjnym wyposażeniem. Poza wyborem wymarzonego modelu musisz jednak pamiętać o kilku ważnych formalnościach związanych z zawarciem umowy kupna-sprzedaży. Niektórymi będziesz musiał zająć się jeszcze na miejscu, zanim sprowadzić pojazd do kraju. Wszystko zależy również od formy zakupu, na jaką się zdecydujesz. Możesz bowiem zająć się wszystkim osobiście lub zlecić sprowadzenie samochodu zaufanemu pośrednikowi.

Auto sprowadzone z zagranicy samodzielnie

Formalności przed przekroczeniem granicy

Bez względu na to czy sprowadzasz auto z zagranicy, czy kupujesz je już w kraju, jeśli chcesz poruszać się nim po drodze, musisz posiadać ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC).

Kupując samochód za granicą koniecznie należy zapoznać się dokumentacją i sprawdzić ważność umowy OC. Jeżeli jest ona ważna i honoruje się ją w Polsce, spokojnie możesz podróżować nim do Polski i jeździć do czasu przerejestrowania. Jeżeli jednak pojazd nie posiada ważnego ubezpieczenia, należy wykupić krótkoterminowe OC. Polisę kupisz wraz z tzw. tablicami zjazdowymi (wywozowymi). Będzie ona obowiązywać aż do czasu wygaśnięcia ich ważności.

Przeczytaj także: OC krótkoterminowe - kto i kiedy może kupić i ile kosztuje?


Tymczasowe tablice rejestracyjne otrzymasz w kraju, w którym auto zostało kupione. Przykładowo, aby wyjechać legalnie z niemieckim autem, należy wykupić tablice na okres 5 dni lub 30 dni, które dostaniesz w punktach przy niemieckich urzędach, po uprzedniej wizycie w dziale komunikacji. Nieco problematycznie wygląda sytuacja zakupu samochodu w Belgii – tam dokumenty oraz tablice wyjazdowe można zakupić tylko w Brukseli.

Uwaga! Samochód możesz również sprowadzić do Polski na lawecie, bez konieczności zakupu tablic i OC. Za taką usługę zapłacisz zwykle powyżej 2000 zł (w zależności od gabarytu samochodu i odległości do pokonania). Laweta jest konieczne wtedy, kiedy sprowadzany samochó ma status powypadkowego.

Formalności po przekroczeniu granicy

Jeśli decydujesz się sprowadzić wymarzony samochód na własną rękę, niestety czeka cię dużo więcej formalności niż w przypadku kupna pojazdu od pośrednika. Przede wszystkim musisz zadbać o:

  • przetłumaczenie dokumentów (przysięgłe),
  • wykonanie badania technicznego,
  • opłatę podatku akcyzowego,
  • zarejestrowanie pojazdu w Polsce,
  • całoroczne ubezpieczenie OC.

Samochód z zagranicy kupiony od pośrednika

Z całą pewnością mniej formalności i kłopotów czeka na przyszłych właścicieli zagranicznych aut, gdy zdecydują się kupić pojazd z komisu lub od pośrednika. Zazwyczaj otrzymają już przetłumaczone dokumenty oraz krótkoterminową polisę OC.

Przy zakupie pojazdu warto jednak zwrócić uwagę na tzw. komisowe ubezpieczenie. Z takiego OC możemy korzystać do czasu wygaśnięcia umowy, ale ubezpieczyciel ma prawo do przeliczenia składki, zgodnie z naszymi danymi. Najlepiej jeśli skontaktujemy się z towarzystwem jak najwcześniej po zakupie auta, bo zazwyczaj komis opłaca tylko symboliczną składkę (szczególnie w przypadku OC całorocznego) i za każdy dzień korzystania z umowy możemy dopłacić nawet kilkadziesiąt złotych różnicy.

Uwaga! Krótkoterminowe OC komisowe nie przedłuża się automatycznie. Właściciel auta jest zobowiązany do zachowania ciągłości ubezpieczenia. Za brak ważnego OC grożą surowe kary finansowe ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

 

Jak ubezpieczyć samochód sprowadzony z zagranicy?

Masz świadomość, że aby móc poruszać się sprowadzonym samochodem po polskich drogach, musi on być ubezpieczony. Jeśli przyjeżdżasz do kraju zakupionym autem, wcześniej wykupujesz wspomniane OC krótkoterminowe. Przy sprowadzaniu auta na lawecie nie jest to koniecznie i możesz od razu wykupić całoroczne OC już po przyjeździe do Polski.

Niezależnie od tego, na którą opcję się zdecydujesz, musisz pilnować terminu zakupu pełnej polisy OC - w przypadku nawet jednodniowej przerwy w ochronie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może nałożyć na Ciebie karę. Przypomnijmy, że w Polsce wysokość mandatu ustalana jest w odniesieniu do aktualnej minimalnej płacy brutto. 

W pierwszej połowie 2024 roku wysokości kar kształtują się następująco:


 

W drugiej kary nieco wzrosną:

Nawet jeden dzień zwłoki, co przy nawale obowiązków po sprowadzeniu samochodu z zagranicy, może się przytrafić, to ryzyko otrzymania bardzo dużej kary. Wwożąc auto przez granicę, koniecznie trzeba pamiętać o ubezpieczeniu OC i zakupić polisę bezzwłocznie. Nie musi to być od razu ubezpieczenie na cały rok – wielu kierowców decyduje się na zakup polisy krótkoterminowej, w czasie trwania której są w stanie załatwić niezbędne formalności bez ryzyka poniesienia kary finansowej.

Warto jednak wiedzieć, że polisa krótkoterminowa nie odnawia się automatycznie!

Od czego zależy cena OC samochodu?

Kalkulacja składki ubezpieczeniowej odbywa się zawsze indywidualnie i jest zależna od szeregu czynników związanych zarówno z kierowcą, jak i samochodem. Są to:

  • wiek kierowcy (im młodszy, tym co do zasady wyższa składka ubezpieczenia),
  • miejsce zamieszkania,
  • doświadczenie za kierownicą,
  • stan cywilny, 
  • marka i model samochodu,
  • rok produkcji, 
  • pojemność silnika,
  • historia szkód.

To parametry istotnie zarówno przy ubezpieczeniu auta kupionego w kraju, jak i sprowadzonego z zagranicy. Zobacz, jak kształtowały się różnie na podstawie danych z rynku ubezpieczeń w I kwartale 2024 roku.

Zakup samochodu od pośrednika bez ważnego OC

Jeżeli samochód nie posiada aktualnej polisy OC (np. pośrednik przywiózł auto na lawecie i nie wykupił polisy), powinieneś kupić ubezpieczenie najpóźniej w dniu rejestracji (jeśli nie zamierzasz poruszać się nim do tego czasu po drodze). Wcześniej możesz nabyć także OC krótkoterminowe. Jest to wydatek rzędu 60-100 zł.

Krótkoterminowe OC wykupuje się na okres 30 dni. W tym czasie można dopełnić wszelkich formalności przed przerejestrowaniem auta. 
Pamiętaj, że OC na 30 dni nie przedłuża się automatycznie, a osoby fizycznie mogą kupić taką polisę tylko raz. Jedynie przedsiębiorstwa, które zajmują się sprzedażą samochodów używanych mają możliwość kilkukrotnego przedłużenia ubezpieczenia lub nawet zakupu polisy całorocznej.

 

Porównaj polisy OC/AC

 

Gdzie szukać ofert całorocznego ubezpieczenia OC?

Jeśli chodzi o ubezpieczenie OC, warto wybrać najtańsze i sugerować się przede wszystkim ceną. Zakres tej ochrony jest z góry określony ustawowo i nie zmienia się w zależności od towarzystwa. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku ubezpieczeń dodatkowych, jak:

Tutaj kryterium wyboru powinna być nie tylko cena, ale również zakres. Jeśli szukasz kompleksowej ochrony, ASS czy NNW możesz dobrać za nawet niewielką opłatą. Wszystko zależy od tego, jak często podróżujesz i jak oceniasz związane z tym ryzyko. Obawiasz się, że przepłacisz za polisę? Dobrym pomysłem będzie porównanie cen w kalkulatorze OC i AC: https://rankomat.pl/kalkulator/oc-ac/. W kilka minut porównasz oferty z kilkunastu towarzystw w jednym miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą propozycję. Możesz na tym zaoszczędzić od kiluset do nawet kilku tysięcy złotych!

Przykład: Pan Jan sprowadził auto z Niemiec na lawecie. Samodzielnie załatwia wszystkie formalności. Ponieważ chce uniknąć kary z UFG, w dniu przekroczenia granicy uruchomił porównywarkę Rankomat.pl, gdzie wprowadził niezbędne dane. Samochód to Audi A4 z 2016 roku, z silnikiem diesla 2.0 i przebiegiem 126 tys. km. 49-letni Pan Jan, mieszkaniec dużego polskiego miasta, ma wszystkie zniżki za bezszkodową jazdę, a samochód trzymał będzie w prywatnym garażu. 

 

TOWARZYSTWO OC AC ASS NNW CENA
Trasti + - - - 465 zł
Uniqa + - + - 575 zł
Benefia + - - - 576 zł
Wiener + - + + 1657 zł
BeeSafe + - + + 1830,34 zł

Dzięki porównywarce znalezienie ubezpieczenia OC (i opcji dodatkowych) jest szybkie, łatwe i bardzo wygodne. Załatwienie formalności również nie zajmuje dużo czasu. Kiedy dodamy do tego pewność, że polisa będzie faktycznie najtańsza, takie rozwiązanie okazuje się idealne dla osób, które sprowadziły samochód z innego kraju i zależy im na czasie. 

Ubezpieczenie samochodu z zagranicy - to warto wiedzieć
  1. Z roku na rok liczba samochodów sprowadzanych do Polski rośnie – wynika to z ich dużej dostępności, a także konkurencyjnych cen. Niezmiennie najpopularniejszym kierunkiem są Niemcy, ale do Polski trafia również dużo aut z Francji czy Holandii.
  2. Kupując samochód z zagranicy na własną rękę, musimy dopełnić znacznie więcej formalności niż po nabyciu auta od pośrednika. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety.
  3. Od komisu zazwyczaj otrzymujemy komplet dokumentów wymaganych do rejestracji pojazdu w kraju. Za każdym razem warto jednak skrupulatnie zweryfikować ich wiarygodność.
  4. Jeżeli pojazd nie posiada ważnej polisy, przed jego rejestracją możemy kupić OC na 30 dni. Koszt takiego ubezpieczenia to zwykle 60 do 100 zł. Pamiętaj, żeby odpowiednio wcześnie kupić całoroczne OC, ponieważ nawet jeden dzień przerwy w obowiązkowej ochronie może skutkować karą finansową ze strony UFG.
  5. Polisy krótkoterminowe nie przedłużają się automatycznie i przed ich wygaśnięciem trzeba koniecznie zadbać o kontynuację umowy.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie auta z zagranicy

  1. Ile mam czasu na ubezpieczenie sprowadzonego samochodu?

    Ustawodawca wymaga, aby zarejestrować auto sprowadzone z zagranicy w ciągu 30 dni od sprowadzenia. Jeśli nie dochowasz terminu, zapłacisz karę od 200 do 1000 zł.

  2. Czy mogę ubezpieczyć samochód zarejestrowany za granicą?

    Tak, tylko na 30 dni i pod warunkiem, że zamierzasz go zarejestrować w Polsce. W przeciwnym razie, gdy samochód nie ma być sprowadzony do Polski, powinien być ubezpieczony w kraju zarejestrowania.

  3. Czy mogę ubezpieczyć samochód na numer VIN?

    W wyjątkowych sytuacjach, np. utraty lub kradzieży tablic rejestracyjnych można ubezpieczyć samochód z użyciem tylko numeru VIN. Musisz jednak uważać na oszustów, którzy będą próbowali Ci sprzedać samochód z tzw. kolekcjonerskimi tablicami rejestracyjnymi. Ich posiadanie jest nielegalne i grozi surową karą.

  4. Czy ubezpieczenie AC jest obowiązkowe?

    W świetle panujących w Polsce przepisów ubezpieczenie AC nie jest obowiązkowe. Jest to rodzaj ubezpieczenia dodatkowego, które chroni pojazd przed szkodami wynikającymi z różnych zdarzeń, takich jak kolizje, kradzieże czy zdarzenia losowe.

  5. Czy kraj pochodzenia samochodu wpływa na wysokość OC?

    Kraj pochodzenia samochodu może mieć (ale nie musi) wpływ na wysokość składki OC. W niektórych przypadkach samochody sprowadzone z zagranicy mogą być oceniane przez ubezpieczycieli jako bardziej ryzykowne, co może prowadzić do wyższych składek OC. Czynniki takie jak historia pojazdu, jego specyfikacje techniczne, czy dostępność części zamiennych mogą być brane pod uwagę przy ustalaniu wysokości składki. Ewentualne wyższe OC dotyczy raczej aut nietypowych i bardzo drogich, które sprowadzane są na przykład z USA.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wasze komentarze (1)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Rzeczoznawca

2018-11-02 20:02:18

I znowu nikt nie pisze o OC dla aut sprowadzonych na tablicach spoza UE

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia