Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 12 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 3 zł dziennie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?
Wypełnij formularz w 2 minuty.
Porównaj ceny

Odszkodowanie za złamane żebro - ile wynosi?

Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?
Wypełnij formularz w 2 minuty.
Porównaj ceny
Wśród wielu urazów, jakie mogą przytrafić się w nieszczęśliwym wypadku, może zdarzyć się złamanie żeber. To dość bolesny uszczerbek na zdrowiu, który może stanowić podstawę do otrzymania odszkodowania.

W jakiej wysokości świadczenie możesz otrzymać i kiedy taka forma wsparcia się należy? Poniżej dowiesz się, co możesz zyskać z polisy na życie, gdy dojdzie u Ciebie do złamania żebra.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 

Co warto wiedzieć o złamaniu żeber?

Uraz, jakim jest złamanie żeber to kontuzja, która może wystąpić w wielu różnych okolicznościach losowych. Może to być efekt urazu ciała, ale może powstać wskutek mikrourazów. Taka sytuacja często ma miejsce u tych osób, które zajmują się sportem mniej lub bardziej regularnie. Do pęknięcia lub złamania żeber może również dojść u osób cierpiących na różne problemy zdrowotne lub u osób starszych. 

Najczęściej w zakres złamania żeber wchodzi uraz jednego lub dwóch położonych obok siebie żeberek. Mówimy wówczas o tzw. złamaniach stabilnych, a to znaczy, że nie dochodzi do przemieszczenia się fragmentów kości. Taki uraz nie wywołuje kolejnych uszkodzeń w klatce piersiowej. Nie oznacza to jednak, że złamanie żebra jest bezpiecznym urazem – nic bardziej mylnego. Takie zdarzenie może doprowadzić do wielu groźnych komplikacji, które mogą unieruchomić poszkodowanego, jak również sprawić mu wiele trudności z oddychaniem.

Złamane żebro powoduje ból w okolicach klatki piersiowej, który jest dokuczliwy szczególnie przy wykonywaniu ruchów tułowia, kaszlu, kichania lub przy głębokim wdechu. Przy złamaniu żeber może wystąpić również zasinienie na klatce piersiowej, opuchnięcie lub inne obrzęki. Z całą pewnością utrudnia codzienne funkcjonowanie przez problemy z oddychaniem czy poruszaniem się.

Pamiętaj również o tym, że uraz, jakim jest złamane żebro, może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji i komplikacji. Jednym z nich może być uszkodzenie płuc, naczyń krwionośnych lub innych narządów wewnętrznych ciała. Kolejnym może być np. odma płucna, zapalenie płuc, a nawet zniekształcenie w obrębie klatki piersiowej. Taki uraz będzie wymagał leczenia oraz konsultacji ze specjalistą.

 

Co zrobić, gdy dojdzie do złamania żebra?

Podejrzewasz, że doszło u Ciebie do złamania żeber? W tej sytuacji szybko udaj się do lekarza, by uniknąć ewentualnych powikłań, które mogą z tego wynikać.

Diagnostyka złamanych żeber opiera się na wstępnym wywiadzie z lekarzem, badaniu fizycznym, ale wymaga również diagnostyki obrazowej. Bez badania rentgenowskiego (RTG) lekarzowi trudno będzie określić stopień urazu. W sytuacji, gdy istnieje podejrzenie uszkodzenia narządów wewnętrznych, lekarz zleci dalszą diagnostykę w postaci np. tomografii komputerowej (TK).

Sposób leczenia jest zależny od stopnia urazu. Istotne jest uśmierzenie bólu, które jest najbardziej męczące przy oddychaniu. W okresie rekonwalescencji ważny jest również brak ruchu – najlepiej odpoczywaj w łóżku, zrezygnować z aktywności fizycznej i zadbać o dietę, bogatą w wapń.

Czas gojenia się złamanych żeber jest zależny od tego, jak duży jest uraz oraz ewentualne powikłania. Samo gojenie może trwać około 2 miesięcy.

 

Czy możesz liczyć na odszkodowanie za złamane żebro?

Złamanie żebra może mocno skomplikować Twoje codzienne życie. Sprawność fizyczna w okresie leczenia jest mocno ograniczona i może wiązać się z koniecznością przebywania na zwolnieniu lekarskim.

Z tego powodu możesz ubiegać się o świadczenie z tytułu złamanego żebra. Dotyczy to zarówno prostego urazu, jak i tego, który wymaga hospitalizacji, operacji chirurgicznej lub dłuższego leczenia.

 

Jak wysokie świadczenie możesz dostać za złamanie żeber?

Kwota odszkodowania za złamanie żebra nie jest jednakowa dla wszystkich polis, a na jej wysokość wpływa nie tylko wybrane towarzystwo ubezpieczeniowe czy suma ubezpieczenia, ale i rodzaj urazu, jaki doznałeś.

Na świadczenie wpływ ma to, czy konieczny był pobyt w szpitalu, zabieg chirurgiczny, czy doszło również do innych urazów ciała (np. głowy, innych złamań lub obrażeń wewnętrznych).

Wyższe odszkodowanie dostaniesz oczywiście, gdy zdecydowałeś się na wysoką sumę ubezpieczenia, a Twój zakres ochrony został rozbudowany o umowy dodatkowe w zakresie ochrony zdrowia.
 

ZŁAMANE ŻEBRO – ILE ODSZKODOWANIA?

Zdarzenie (rodzaj złamania żeber)

Nationale Nederlanden

Allianz

PZU

 bez zmniejszenia wydolności oddechowej

od 1 do 3 żeber – za każde żebro – 2%;

4 i więcej żeber – 8%

złamanie żebra w przypadku złamania do 4 żeber (za każde żebro) – 1%;

Złamania więcej niż 4 żeber (niezależnie od ich liczby) – 10%

żebro – bez zniekształceń – 1%;

 

bez zniekształceń, bez zmniejszenia

wydolności oddechowej – 2-5%

z obecnością zniekształceń

i bez zmniejszenia wydolności oddechowej

2-10%

z niewielkim ograniczeniem ruchomości klatki piersiowej z niewielkiego stopnia zmniejszeniem wydolności oddechowej

10%

5-10%

ze średniego stopnia ograniczeniem ruchomości klatki piersiowej i zmniejszeniem wydolności oddechowej średniego

stopnia

 

20%

10-25%

ze znacznego stopnia ograniczeniem ruchomości klatki piersiowej oraz ze znacznym zmniejszeniem wydolności

oddechowej

 

35%

25-40%

Tabela 1.  Opracowanie własne w oparciu o oferty wybranych TU (28.02.2024 r.).

Pamiętaj o tym, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe może wyznaczać własne zasady rozliczania uszczerbku na zdrowiu. Zasady te znajdziesz w dokumencie OWU (Ogólne Zasady Ubezpieczenia). Zanim zdecydujesz się na jakąkolwiek polisę na życie, zapoznaj się wcześniej z treścią umowy i sprawdź, ile możesz dostać w określonych okolicznościach. 


-    podkreśla Adrianna Chruściel, ekspert ds. ubezpieczeń na życie.

 

Co możesz zyskać oprócz pieniędzy przy złamaniu żeber?

Zanim kupisz ubezpieczenie za złamane żebro, pamiętaj również o tym, że nie tylko odszkodowanie może być Ci potrzebne w trudnych chwilach. Złamane żebro może spowodować niezdolność do pracy, ale również być trudne do funkcjonowania w codziennym życiu, szczególnie, gdy jesteś osobą samotną lub mieszkasz daleko od szpitala, w którym przyjdzie Ci się leczyć.

Warto rozważyć więc również inne opcje, jakie może zaoferować Ci ubezpieczenie na życie:

  • ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu,
  • ubezpieczenie od utraty pracy,
  • ubezpieczenie na wypadek operacji chirurgicznej.

Każde z powyższych zdarzeń może stanowić do otrzymania odszkodowania za złamane żebro oraz zdarzenia, jakie mogą być jego konsekwencjami.

Ciekawym rozwiązaniem może okazać się także pakiet assistance, który zapewnia coś innego niż świadczenie pieniężne. Taka umowa dodatkowa zapewnia określone usługi, które mogą okazać się bardzo pomocne, gdy dojdzie do urazu ciała. W skład assistance, w zależności od oferty, wchodzić może:

  • całodobowa infolinia medyczna,
  • dowóz leków do miejsca zamieszkania,
  • pomoc psychologiczna,
  • wizyty domowe lekarza lub pielęgniarki,
  • pomoc w opiece nad dziećmi w czasie pobytu w szpitalu,
  • pomoc w opiece nad zwierzętami domowymi w czasie pobytu w szpitalu,
  • transport medyczny,
  • pomoc w zorganizowaniu rehabilitacji.

 

Te punkty w umowie sprawdź koniecznie przed jej podpisaniem 

Znajomość treści umowy jest kluczowa zanim dojdzie do jej podpisania. Musisz wiedzieć o tym, że istnieją okoliczności, w których ubezpieczyciel może nie wypłacić odszkodowania za złamane żebra lub inne zdarzenia. Dzieje się tak, gdy dojdzie do:

  • wyłączenia odpowiedzialności – ten punkt w umowie precyzuje, w jakich okolicznościach towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić wypłaty świadczenia, dzieje się tak np. gdy spowodujesz wypadek samochodowy prowadząc pod wpływem alkoholu,
  • karencji – jeśli Twój uraz lub inne zdarzenie będzie miało miejsce w kilka dni po podpisaniu umowy z ubezpieczycielem, może on odmówić realizacji wypłaty odszkodowania powołując się właśnie na karencję, określa ona czas między zawarciem umowy, a rozpoczęciem ochrony i w zależności od zdarzenia może wynosić od 1 do 24 miesięcy,
  • limity świadczeń – poszczególne zdarzenia, w tym również urazy ciała mogą stanowić podstawę do odszkodowania ale w określonym limicie, jeśli w ciągu roku polisowego dojdzie do czwartego urazu, gdzie przewidziany limit był mniejszy, możesz nie dostać odszkodowania.

 

Gdzie znajdziesz dobre ubezpieczenie na wypadek złamania żebra?

Znalezienie odpowiedniej oferty powinno zostać poprzedzone analizą dostępnych ofert. Nie warto decydować się zbyt pochopnie, ponieważ w ten sposób mogą ominąć Cię korzystne rozwiązania i atrakcyjne ceny innych, konkurencyjnych polis. 

Kluczowe jest porównanie ofert. Pomóc może Ci w tym porównywarka ubezpieczeń na życie. Jej zadaniem jest zebranie kilku ważnych informacji (wiek, miejsce zamieszkania, preferowana suma ubezpieczenia, zakres ochrony), by wyeliminować te polisy, które leżą poza Twoim zainteresowaniem.

Porównywarka może Ci również pomóc znaleźć inne ubezpieczenia, np. polisę mieszkaniową lub na wczasy za granicą. Zakup kilku ubezpieczeń może zapewnić Ci atrakcyjne zniżki, o czym warto pamiętać.
 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Ubezpieczenie na życie ma zapewnić Ci wsparcie finansowe w różnych trudnych chwilach, sam decydujesz jakich dokładnie. Przed zakupem polisy zawsze warto porównać oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych – dzięki temu uda się wybrać najlepszą opcję spośród dostępnych na rynku. Jeśli nie chcesz przepłacić za polisę i zależy Ci na najlepszych warunkach, skorzystaj z naszego kalkulatora. Porównasz w nim naraz nawet 5 różnych ofert 20 najpopularniejszych towarzystw ubezpieczeniowych, w tym także polisy na życie z rozszerzeniem na wypadek utraty pracy.

To warto wiedzieć

1.    Złamanie żebra może mocno skomplikować codzienne życie i funkcjonowanie, dlatego warto pomyśleć o odpowiedniej ochronie z polisy na życie

2.    Wysokość odszkodowania jest zależna od stopnia doznanego urazu, wybranej przez Ciebie sumy ubezpieczenia i zakresu ochrony

3.    Zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy, zapoznaj się dokładnie z treścią OWU

4.    Przed zakupem polisy skorzystaj z pomocy porównywarki ubezpieczeniowej, która pomoże Ci dotrzeć do najbardziej korzystnych ofert 

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie na wypadek złamanego żebra

  1. Ile wynosi odszkodowanie za złamane żebro?

    Wysokość odszkodowania zależy od kilku czynników. Ważna jest wybrana wcześniej suma ubezpieczenia, zakres ochrony oraz rozmiar doznanego uszczerbku. Za złamane żebra możesz otrzymać zarówno 500, jak i 3 000 zł, kwota naliczana jest procentowo w zależności od okoliczności zdarzenia. Jeśli Twojemu urazowi towarzyszył pobyt w szpitalu, inne urazy, operacja oraz rehabilitacja, to kwota odszkodowania będzie wyższa niż przy prostym uszkodzeniu żeber.

  2. Czy za złamane żebro należy się odszkodowanie?

    Tak, złamanie żeber może stanowić podstawę do odszkodowania, jeśli zakres ochrony obejmuje takie zdarzenie. Wysokość świadczenia zależna jest od stopnia doznanej szkody oraz innych kilku czynników.

  3. Ile czasu zrasta się złamane żebro?

    Czas leczenia złamanego żebra zależy od doznanego urazu. Jeśli jest ono proste, leczenie może trwać około 2 miesięcy. Przy bardziej skomplikowanych przypadkach może trwać znacznie dłużej.

  4. Kto może ubiegać się o odszkodowanie za złamane żebro?

    Świadczenie może otrzymać osoba, która posiada ubezpieczenie na życie, indywidualne lub grupowe, które uwzględnia złamanie jako podstawę do otrzymania pieniędzy. Należy wówczas skompletować dokumentację medyczną, wypełnić wniosek roszczenia i przesłać je ubezpieczycielowi.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia