Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Ceny w Chorwacji - na co trzeba się przygotować?

Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny
Ceny w Chorwacji to temat, który zdecydowanie powinieneś zgłębić, zanim zaczniesz planować podróż. Wejście do strefy euro sprawiło, że za niektóre produkty i usługi trzeba zapłacić więcej.

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Sprawdziliśmy, jakie obecnie są ceny noclegów transportu i atrakcji turystycznych. Przeczytaj, czy i jak możesz zaplanować urlop w Chorwacji, aby zwiedzić piękne miejsca w rozsądnej cenie.

Wakacje w Chorwacji – czy to się opłaca?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: to zależy od Twoich oczekiwań. Nie da się ukryć, że ceny w Chorwacji w ciągu ostatnich kilku lat poszybowały do góry i rzadko są już porównywalne z polskim morzem. Minęły też czasy, w których Chorwacja określana była jako tańsza od Hiszpanii, Włoch, Grecji i innych zachodnioeuropejskich kierunków.

Ceny wzrosły jednak niemal na całym świecie. Jeśli chcesz spędzić urlop w malowniczych warunkach, w kraju słynącym z błękitnych wód Adriatyku, pięknych parków narodowych i pysznych owoców morza, a przy tym – niezbyt odległym od Polski – Chorwacja będzie bardzo dobrym wyborem.

Wakacje w Chorwacji mogą być droższe lub tańsze – ceny są zróżnicowane i z pewnością da się zaplanować wypoczynek tak, aby nie zbankrutować.

Ile kosztuje dojazd na Chorwację? Winiety, opłaty drogowe i paliwo

Podróż samochodem to najpopularniejszy sposób dotarcia do Chorwacji. Jest wygodny i pozwala zwiedzić dodatkowe miejsca w drodze powrotnej. Planując wyjazd autem, trzeba uwzględnić ceny paliwa oraz opłat autostradowych. W 2024 r. kwoty, jakie trzeba przeznaczyć na przejazd, mogą okazać się nieco wyższe niż w latach poprzednich.

Obecna cena paliwa w Chorwacji to ok. 7 zł za 1 l (Pb95). Koszt zakupu benzyny w obie strony, w zależności od miejsca, z którego rozpoczynamy podróż w naszym kraju, to zwykle ok. 1 500 – 2 000 zł (różnice będą wynikać również ze specyfiki konkretnego auta).

Do tego trzeba doliczyć opłaty drogowe w Czechach, na Słowacji, w Austrii, Słowenii i na Węgrzech – zwykle wynoszą one ok. 100 zł w jedną stronę. Sama Chorwacja nie wprowadziła systemu winietowego na autostradach.

Ile kosztują loty do Chorwacji?

To, ile kosztują wakacje w Chorwacji, w dużej mierze zależy od wybranego środka transportu. Jeśli chodzi o loty, ceny kształtują się na poziomie od ok. 300 zł do nawet 1 000 zł za bilet w jedną stronę (w sezonie wysokim). Jeśli nie mieliśmy czasu, aby zarezerwować przelot wcześniej – musimy liczyć się z koniecznością wyboru droższej oferty.

Do Chorwacji dolecimy m.in. z Warszawy, Katowic i Krakowa. Loty realizowane są również przez popularne tanie linie – warto więc polować na okazje!

Ile kosztują noclegi w Chorwacji

W Chorwacji ceny noclegów są bardzo różne. O ile w centrum Splitu lub w innych popularnych miastach, na pewno będą wyższe, o tyle w mniej turystycznych miejscowościach wcale nie musi być bardzo drogo – choć bez wątpienia będzie drożej niż w Polsce. Ceny zakwaterowania różnią się też w zależności od standardu i jakości – baza noclegowa obejmuje hotele, hostele, prywatne apartamenty i kempingi.

Pokój z prywatną łazienką w pensjonacie to zwykle koszt ok. 200 zł za dobę. Ceny w hotelach trzygwiazdkowych rozpoczynają się od ok. 400 zł za dobę. Ceny za miejsce na kempingu w Chorwacji w 2024 r. to zwykle ok. 100 zł/doba.

Ile kosztują produkty spożywcze w Chorwacji?

Po zmianie waluty ceny żywności w chorwackich sklepach często wzbudzają lęk w turystach. Czy słusznie? Poniżej zestawienie cen uwzględniające produkty często kupowane przez turystów.

 • biały chleb: 1,59 euro (400 g),
 • bułka grahamka: 0,24 euro,
 • banany: 1,45 euro (1 kg),
 • masło: 2,59 euro (250 g),
 • jaja rozmiar M: 3,29 euro (10 sztuk),
 • czekolada mleczna: 1,45 euro (80 g),
 • pomarańcze: 0,93 euro (1 kg),
 • pierś z kurczaka: 7 euro (1 kg).

Nie da się ukryć, że taniej... już było. Trzeba jednak dodać, że choć ceny jedzenia w Chorwacji to zwykle istotny aspekt wyjazdowego budżetu, ceny produktów będą się różnić w poszczególnych marketach. Nie we wszystkich jest drogo. Za najtańsze sklepy uchodzą Lidl, Kaufland, czy Studenac – warto obserwować ceny podane w gazetkach promocyjnych.

Ile kosztuje obiad w Chorwacji? Ceny w restauracjach

Ceny posiłków zależą m.in. od lokalizacji restauracji – w małej miejscowości będą niższe niż w dużych miastach i najpopularniejszych kurortach, licznie odwiedzanych przez turystów. Cena oczywiście zależy również od jakości serwowanych produktów.

Uśredniając ceny, za popularne potrawy zapłacimy:

 • owoce morza: od ok. 15 euro/porcja,
 • zupa pomidorowa: ok. 2,5 euro,
 • grillowana ryba: ok. 60 euro (1 kg),
 • spaghetti bolognese: ok. 7,5 euro
 • naleśniki: ok. 2,5 euro,
 • ciasto czekoladowe: ok. 4 euro (100 g),
 • świeżo wyciskany sok pomarańczowy: ok. 2 euro,
 • kawa: ok. 2 euro.

Ile kosztuje alkohol w Chorwacji?

Alkohol w Chorwacji jest droższy niż w Polsce. Cena jednego z popularnych drinków w restauracji najpewniej nie będzie niższa niż 5-7 euro.

To, ile kosztuje piwo, zależy oczywiście od miejsca, w którym jest serwowane. Piwa kraftowe to zwykle koszt od 1 Euro do 4 euro – najpopularniejsze piwa to Karlovačko i Ožujsko.

Ile kosztują atrakcje turystyczne w Chorwacji w 2024 roku?

Choć w Chorwacji atrakcji turystycznych nie znajdziemy na każdym kroku, z pewnością nikt nie będzie się nudził. Ceny biletów do najpopularniejszych miejsc przedstawiają się następująco:

 • Spacer z przewodnikiem po murach Dubrownika – ok. 55 euro.
 • Bilet wstępu do Parku Narodowego Jezior Plitwickich – od maja do października – ok. 24 euro.
 • Wejście do Parku Narodowego Wodospadów Krka – od czerwca do września – ok. 40 euro.

Pamiętaj też, że jeśli zwiedzasz Chorwację autem, musisz liczyć się z dodatkowymi opłatami za parking – przy najpopularniejszych atrakcjach parkingi są płatne.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji?

Choć ceny w Chorwacji – w sklepach, w restauracji i w innych miejscach – są wysokie, to istnieje jeden aspekt, na który nie wpłynęło znacząco wejście kraju do strefy euro. Jest nim cena ubezpieczenia. Ceny dobrej polisy na wyjazd do Chorwacji rozpoczynają się już od ok. 4 zł za dzień ochrony. Poniżej kilka propozycji z naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych.

TU

Cel wyjazdu

Zakres ubezpieczenia

Cena za jeden dzień ochrony

Uniqa

wypoczynek, zwiedzanie

Koszty leczenia: 250 000 zł
NNW: 30 000 zł
Ratownictwo: 250 000 zł 

Bagaż: 2 000 zł

Sporty objęte polisą: 52 Zdarzenia pod wpływem alkoholu: ✓
Zachorowanie COVID-19: ✓ 

4,20 zł 

AXA

wypoczynek, zwiedzanie

Koszty leczenia: 200 000 zł
Ratownictwo: 200 000 zł 

NNW: 20 000 zł
Sporty objęte polisą: 114
Zdarzenia pod wpływem alkoholu: ✓  Zachorowanie COVID-19: ✓ 
Rehabilitacja po powrocie do Polski: (+3,50 zł)

4,53 zł 

Allianz

wypoczynek, zwiedzanie

Koszty leczenia: 400 000 zł
Ratownictwo: 100 000 zł
NNW: 25 000 zł 

OC: 1 000 000 zł

Bagaż: 2 000 zł
OC sportowe: 1 000 000 zł
Sporty objęte polisą: 54 Zdarzenia pod wpływem alkoholu: ✓ 
Zachorowanie COVID-19: ✓  

10,00 zł

Każde dobre ubezpieczenie powinno zawierać co najmniej koszty leczenia, koszty ratownictwa, NNW i Assitance. Jeśli jednak w Chorwacji zamierzasz uprawiać sporty, zadbaj, aby rozszerzyć polisę o klauzulę sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych, OC sportowe i ubezpieczenie sprzętu sportowego.

Warto zdecydować się też na klauzulę alkoholową, aby mieć zapewnioną ochronę na wypadek sytuacji mających miejsce po spożyciu alkoholu. Przydatnym rozszerzeniem jest też ubezpieczenie bagażu.

Chorwacja to bezpieczny i piękny kraj, ale nawet w malowniczych okolicznościach może dość do nieszczęśliwego wypadku. Przygotowania do wyjazdu zacznij więc od ubezpieczenia!

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Co warto wiedzieć?
 1. Chorwacja to od lat jeden z ulubionych kierunków wakacyjnych Polaków.
 2. Ceny w Chorwacji, od kiedy znalazła się w strefie euro, powszechnie uchodzą za wysokie.
 3. Warto poszukiwać ofert na tanie loty – można je znaleźć nawet w sezonie wysokim.
 4. Ceny w restauracjach w Chorwacji są ok. 20-30% wyższe niż w Polsce; podobnych różnic można spodziewać się w sklepach.
 5. Dobre ubezpieczenie na wyjazd do Chorwacji na szczęście nie zrujnuje budżetu podróżnika – można je znaleźć już za ok. 4 zł za dzień ochrony.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy w Chorwacji jest teraz drogo?

  Od kiedy Chorwacja dołączyła do strefy euro wśród turystów z Polski uchodzi za stosunkowo drogi kraj.

 2. Ile kosztuje wyżywienie w Chorwacji?

  Ceny w Chorwacji są wyższe niż w Polsce. Za najpopularniejsze produkty spożywcze w Chorwacji zapłacimy co najmniej 20% więcej. Dokładne ceny jedzenia zależą jednak od naszych potrzeb i preferencji.

 3. Ile pieniędzy na tydzień w Chorwacji?

  W zależności od potrzeb turystów, całościowe koszty 7-dniowego wypoczynku w Chorwacji mogą zaczynać się od ok. 4 000 zł (uwzględniając transport, noclegi, jedzenie). Wzrost cen w strefie euro jest niestety odczuwalny w Chorwacji, dlatego koszty 7-dniowego wyjazdu mogą kończyć się nawet na kilkunastu tysiącach, w zależności od preferowanego standardu.

 4. Ile kosztuje gałka lodów w Chorwacji?

  Uśredniając, gałka lodów w Chorwacji to koszt ok. 2,20 euro. Dla porównania w sklepie (np. Lidl) lody kupimy za ok. 3 euro/1 l.

 5. Ile zapłacisz za obiad w Chorwacji?

  Jeśli chodzi o restauracje, ceny w Chorwacji bardzo różnią się w zależności od wybranego miejsca – mogą wynosić od kilku, do nawet kilkudziesięciu Euro za danie obiadowe. Najwyższe będą w popularnych wśród turystów kurortach.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia