Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Co zabrać na rejs statkiem wycieczkowym?

Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny
Podróż statkiem może być wspaniałą przygodą. Przygotowaliśmy poradnik, który pozwoli Ci na bezpieczne spędzenie czasu na morzu. Podpowiadamy, co zabrać na rejs statkiem wycieczkowym.

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Rejs wycieczkowy to jeden z ciekawszych pomysłów na spędzenie wakacji. Musisz wiedzieć, że statki nie stanowią jedynie źródła transportu, a atrakcję samą w sobie. Są niczym pływające kurorty turystyczne. Największym zainteresowaniem cieszą się rejsy po Morzu Śródziemnym i Karaibach. Jeśli nie boisz się chłodniejszych klimatów, skuś się na wycieczkę po Bałtyku.

Bajeczne norweskie fiordy także stanowią niezwykły cel podróży. Żegluga może trwać od kilku dni, do nawet kilku tygodni! Przerywana jest postojami w wybranych portach, dając gościom czas na zwiedzanie. Pamiętaj, że twoja garderoba powinna być dostosowana do wybranej destynacji i okresu wycieczki. Dzięki naszemu poradnikowi, w Twojej walizce niczego nie zabraknie!

Rejs statkiem - co musisz wiedzieć?

Statki przypominają pływające kurorty turystyczne. Niektórzy twierdzą, że nawet miasteczka! Samo zakwaterowanie na pokładzie nie różni się bardzo od zwykłej rejestracji w hotelu. Jeśli nie miałeś wcześniej doświadczenia z wakacjami na statku, zapoznaj się z naszym poradnikiem. Oto co warto wiedzieć, przed pierwszym rejsem:

Zaokrętowanie

Zaokrętowanie to nic innego, jak wpuszczenie pasażerów na pokład statku. Pamiętaj, aby pojawić się w wyznaczonym miejscu, co najmniej 2 godziny przed planowanym wypłynięciem. Dokładną datę i godzinę stawienia się w porcie, odnajdziesz na voucherze lub zaproszeniu na rejs. Weź ze sobą niezbędne dokumenty: dowód osobisty, paszport oraz wspominany już voucher.

Po wpuszczeniu na pokład otrzymasz kartę pokładową, która będzie najważniejszym dokumentem podczas rejsu. Pozwoli Ci także na dokonywanie opłat na statku, legitymowanie się i jest kluczem do kabiny.

Wyokrętowanie

Procedura opuszczenia statku po skończonym rejsie, nazywana jest wyokrętowaniem. Wszystkie szczegóły dotyczące zakończenia podróży zostaną Ci dostarczone do kajuty przez załogę.

Kabiny

Warto wiedzieć, że komfort naszej kabiny będzie uzależniony od ceny wycieczki. Najtańsze są niewielkie pokoje wewnętrzne, nieposiadające okna. Droższy wariant, czyli kabina zewnętrzna zapewni Ci przestronny pokój z widokiem.

Bagaż

Na pokład statku możesz zabrać ze sobą wyłącznie dwie sztuki bagażu rejestrowanego i rzeczy znajdujące się w bagażu podręcznym. Spakuj wyłącznie niezbędne elementy garderoby. Dostosuj swoje stroje do warunków klimatycznych. Letnie kreacje idealnie nadadzą się na rejsy po Morzy Karaibskim. Nie zapomnij też o spakowaniu ciepłych bluz, swetrów i kurtek. Pogoda lubi płatać figle!

Dresscode

Na niektórych statkach obowiązuje odpowiedni strój - szczególnie na tych luksusowych wycieczkowcach. Sprawdź, czy na pokładzie Twojego wycieczkowca wymagana jest stosowna garderoba.

Internet

Wakacje na statku to doskonały czas na odcięcie się od świata. Nawet jeśli organizator zapewni Wi-Fi na pokładzie, zasięg będzie bardzo słaby, a cena połączenia może okazać się nieatrakcyjna. Prawdopodobnie dostępu do internetu nie będzie w Twojej kajucie. Jedynym rozwiązaniem będą kafejki, dostępne na pokładzie.

Dokumenty potrzebne na rejs statkiem

Jeśli spędzasz wakacje na statku wycieczkowym, musisz pamiętać o kompletnych dokumentach podróży. W momencie zaokrętowania należy okazać ważny dowód osobisty, paszport oraz voucher/zaproszenie na rejs statkiem. Warto wiedzieć, że okazanie książeczki szczepień nie jest wymagane, jednak upewnij się na stronach rządowych odwiedzanych miejsc, czy nie zaszły zmiany w tym zakresie.

Co spakować na rejs statkiem?

Czasami zdarza się, że w trakcie przygotowań do wyjazdu zapomnimy o czymś istotnym. Jeśli to ,,coś" nie jest Twoim synem o imieniu Kevin, nie musisz się martwić. Na statku odnajdziesz wiele sklepów wolnocłowych, w których będziesz mógł uzupełnić garderobę albo kosmetyczkę. Są jednak przedmioty, których nie dostaniesz na pokładzie.

Przygotowaliśmy listę niezbędników, bez których Twoja wycieczka nie może się odbyć:

  1. Apteczka - jak pewnie się domyślasz, dostęp do lekarstw na statku będzie utrudniony. Zabierz wszystkie środki, z których korzystasz na co dzień, najlepiej – z zapasem co najmniej na 1-2 dni. Jeśli korzystasz ze strzykawek, nietypowych akcesoriów higienicznych lub jakiejkolwiek aparatury medycznej, również zabierz je ze sobą. Warto też spakować podstawowe leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i środki przeciwko owadom itp.

  2. Niezbędne dokumenty - nie zapomnij o zabraniu ważnych dokumentów tożsamości i przysłanych przez biuro podróży kart pokładowych.

  3. Książeczka szczepień - w niektórych krajach (szczególnie tropikalnych) kompletna książeczka szczepień będzie niezwykle istotna. Przed rejsem sprawdź, czy Twój cel podróży wymaga dodatkowych szczepień.

  4. Ubezpieczenie turystyczne - zapewnij ochronę sobie i swoim bliskim, wykupując ubezpieczenie medyczne. Polisa powinna być dostosowana do Twoich potrzeb.

  5. Gotówka oraz karty płatnicze - dla bezpieczeństwa nie zabieraj ze sobą zbyt dużej ilości gotówki. W większości portów, w których się zatrzymasz bez problemu zapłacisz standardowymi kartami płatniczymi.

Czego nie zabierać na rejs statkiem?

Ograniczenia dotyczące bagażu są Ci pewnie znane z podróży samolotem. Czy wiesz, że statki wycieczkowe również posiadają zasady dotyczące przewozu? Przed rozpoczęciem rejsu upewnij się, że w Twoim bagażu nie znajdują się następujące przedmioty:

  • Sprzęt AGD - ten zakaz stanowi koszmar fanek pięknych fryzur. Na statku niedopuszczalne są wszelkie sprzęty posiadające grzałkę. Zatem przewiezienie suszarki, lokówki, prostownicy, żelazka czy mini ekspresu do kawy jest niemożliwe. Na szczęście na statku powinna znajdować się pralnie samoobsługowe, w których uratujesz swoje ubrania po długim leżakowaniu w walizce.

  • Drony i zdalnie sterowane zabawki - uwiecznianie podróży z perspektywy lotu ptaka stało się ostatnio bardzo modne. Musisz jednak pamiętać, że zarówno drony, jak i inne urządzenia sterowane elektrycznie są wpisane na listę rzeczy zabronionych na pokładzie statku.

  • Alkohol i produkty spożywcze - jedzenie czy napoje alkoholowe będą dla Ciebie dostępne w barach i restauracjach. Jeśli wykupisz pakiet all inclusive przez cały rejs możesz cieszyć się ulubionymi trunkami za darmo.

  • Broń - wszelkie przedmioty uważane za stwarzające zagrożenie dla innych pasażerów znajdują się na liście rzeczy zabronionych. Każdy niebezpieczny pakunek będzie konfiskowany przez załogę wycieczkowca.

Pewnie zastanawiasz się, co stanie się z zakupionymi w porcie pamiątkami? Jeśli Twoją pamiątką będzie alkohol, załoga przechowa go dla Ciebie do czasu wyokrętowania.

Dodatkowe wyposażenie na statek - co warto zabrać?

Statki wycieczkowe oferują pasażerom szereg atrakcji. Na pokładzie odnajdziesz wystawne restauracje, puby, kawiarenki, kina czy butiki, ale też baseny i siłownie. Załoga organizuje wiele imprez tematycznych i dyskotek. Tak bogata oferta wycieczki wiąże się z częstą zmianą stroju. Należy pamiętać, że na morzu panują zmienne warunki atmosferyczne. Dostosuj swoją garderobę do pogody panującej w danym regionie świata.

Pewnie teraz zastanawiasz się, jak zamieścić w niewielkim bagażu całą zawartość szafy? Na szczęście przychodzimy z uniwersalną listą ubrań, która zapewni Ci komfort, podczas całego rejsu statkiem.

  • Kostium kąpielowy - podczas rejsu statkiem możesz skorzystać z kompleksu basenów mieszczącego się na najwyższym pokładzie. Poszalej na wodnych zjeżdżalniach lub wskakuj na leżak, aby złapać opaleniznę. Tylko nie zapomnij o posmarowaniu się kremem z filtrem UV! Przydatne będą także okulary przeciwsłoneczne.

  • Krótkie spodenki - jeśli wybierasz się na rejs po Morzu Śródziemnym, Twoja walizka powinna zawierać głównie letnie ubrania. Ciepłe wody to także piękna, upalna pogoda. Nie zapomnij spakować swoich ulubionych krótkich spodenek, sukienek i sandałów!

  • Długie spodnie/ Sukienka/ Spódnica - wybierając się na wystawną kolację, ubierz odpowiedni strój. Nie musisz zabierać kompletnego garnituru. Eleganckie spodnie i biała koszula czy klasyczna sukienka zapewnią Ci komfort, ale też stosowny wygląd w trakcie wieczornych posiłków.

  • Ciepła bluza - podczas rejsów po krajach należących do basenu Morza Bałtyckiego, przygotuj się na możliwe ochłodzenie. Ciepła bluza zapewni Ci przyjemną podróż przez zimne wody Skandynawii.

  • Kurtka przeciwdeszczowa - niezbędna część garderoby, którą powinieneś zabrać na rejs statkiem. Niezależnie od kierunku wyprawy będzie najważniejszym elementem każdego stroju. Pamiętaj, że wiatr i deszcz mogą dopaść Cię w każdych warunkach klimatycznych.

Choroba morska a rejs statkiem - jak się ochronić?

Chociaż załoga dba, aby rejsy odbywały się podczas dogodnych warunków atmosferycznych, a podróż przebiegała w możliwie bezpiecznych warunkach, mogą zdarzyć się nieprzewidziane załamania pogody. Jeśli obawiasz się, że może dopaść Cię choroba morska, upewnij się, że w Twojej apteczce znajdują się odpowiednie leki.

W tym przypadku świetnie sprawdzą się medykamenty, zwalczające chorobę lokomocyjną. Innymi sposobami na złagodzenie objawów, jest właściwe nawodnienie organizmu i odpowiednia ilość snu.

Niezwykle na wypadek choroby morskiej pomocne będzie również świeże powietrze. Nie chowaj się więc w kajucie, a wybierz na spacer podczas po statku.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na rejs statkiem?

Nawet na statku może czekać na Ciebie wiele zagrożeń, szczególnie podczas zwiedzania portów. W celu ochrony siebie i bliskich, zdecyduj się na odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Wiele biur podróży oferuje wcześniej przygotowane polisy. Musisz jednak wiedzieć, że taka umowa jest droga, a pakiet ochrony ograniczony.

Jeśli chcesz mieć pewność, że polisa zapewni Ci pomoc w każdym przypadku, zakup ubezpieczenie samodzielnie. Podpowiadamy, co powinna zawierać dobrze dobrana polisa:

  • Ubezpieczenie kosztów leczenia i ratownictwa - im wyższą sumę gwarantowaną wybierzesz – tym lepiej. Każda wizyta u lekarza na statku jest płatna. Dobrze jest więc zadbać o zwrot poniesionych kosztów w ramach ubezpieczenia.

  • Pakiet Assistance- będzie bardzo przydatny, jeśli w takcie rejsu zajdzie konieczność skorzystania z pomocy np. tłumacza czy prawnika.

  • OC w życiu prywatnym - dzięki temu ubezpieczeniu możesz liczyć na pokrycie kosztów przez towarzystwo ubezpieczeniowe w przypadku wyrządzenia szkody osobie trzeciej.

  • Ubezpieczenie NNW (następstwa nieszczęśliwych wypadków) - zapewni wypłatę odszkodowania, jeśli padniesz ofiarą nieszczęśliwego wypadku.

Ubezpieczenie można też dodatkowo rozszerzyć o elementy dostosowane do własnych potrzeb.

  • Ubezpieczenie bagażu - będzie szczególnie ważne, jeśli na rejs statkiem zabieramy np. kosztowną elektronikę czy sprzęt sportowy.

  • Klauzula alkoholowa - dodatkowa opcja zapewniająca Ci pomoc medyczną w przypadku zdarzeń, do których dojdzie pod wpływem alkoholu.

  • Odwołanie wyjazdu - osobna polisa zapewniająca zwrot kosztów za wyjazd, który nie doszedł do skutku, np. w wyniku choroby osoby ubezpieczonej.

  • Choroby przewlekłe - dodatkowa klauzula zapewniająca ochronę osobom będącym pod stałą opieką lekarza.

Takie ubezpieczenie znjadziesz w naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych. Możesz je mieć już od około 4 zł dziennie. Porównaj różne pakiety, dopasuj ochronę do swoich potrzeb i zakup polisę online - szybko i wygodnie.

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Co warto wiedzieć?
  1. Przed wyruszeniem w rejs morski upewnij się, co oferuje i wymaga organizator.

  2. Zabierz ze sobą ważne dokumenty, lekarstwa, ubrania na każdą pogodę, gotówkę i karty płatnicze.

  3. Sprawdź, co nie powinno znaleźć się w Twojej walizce.

  4. Dobrze dobrana polisa na rejs morski powinna zawierać: wysoką sumę gwarantowaną, NNW, OC w życiu prywatnym.

  5. Zadbaj, aby Twoja apteczka zawierała leki na chorobę lokomocyjną.

Najczęściej zadawane pytania

  1. Co zabrać na statek wycieczkowy?

    Zabierz ze sobą ważne dokumenty, lekarstwa, ubrania na każdą pogodę, gotówkę i karty płatnicze.

  2. Czego nie można zabrać na statek?

    Niedozwolone na statku są sprzęty AGD, drony, własny alkohol i broń.

  3. Czy rejs statkiem jest bezpieczny?

    Załoga dba o całkowite bezpieczeństwo pasażerów. Musisz jednak pamiętać, że także na statku może spotkać Cię nieszczęśliwy wypadek. Na taką ewentualność wykup ubezpieczenie turystyczne zapewniające pomoc medyczną.

  4. Czy na rejs statkiem jestem ubezpieczony?

    Wiele biur podróży posiada w swoich ofertach polisy turystyczne. Cena takiego ubezpieczenia może okazać się nieatrakcyjna, a pakiet niepełny. W przypadku polis zakupywanych samodzielnie, to Ty decydujesz o jej wariancie. Masz także możliwość sporo zaoszczędzić.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia