Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Gdzie na weekend majowy?

W 2019 roku wystarczy wziąć trzy dni wolnego (29-30 kwietnia i 2 maja), aby w maju odpoczywać przez 9 dni (27 kwietnia-5 maja). Wiele osób zastanawia się gdzie w tym czasie wybrać się na weekend majowy.

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Najlepiej w rejon nieodkryty jeszcze przez tłumy turystów! By ułatwić wybór, przygotowaliśmy listę 5 najlepszych miejsc na weekend majowy w Europie. Wybrane przez nas lokalizacje nie zajmują czołowych lokat w rankingach najchętniej odwiedzanych przez turystów miast Starego Kontynentu. Jednak podczas majówki świetnie będą się w nich czuć miłośnicy sztuki, wina, zwiedzania, przyrody czy motoryzacji.

1. Colmar – kraina wina i sztuki


To najlepsze miejsce na majówkę w 2019 roku dla entuzjastów  wina i sztuki. To tutaj urodził się Auguste Bartholdi, jeden z współprojektantów nowojorskiej Statuy Wolności. Colmar nazywane również Małą Wenecją leży na pograniczu francusko-niemieckim pośrodku Szlaku Wina, którego podczas pobytu w mieście należy obowiązkowo spróbować (szczególnie białego). Podobnie jak tarty z cebulą będącą specjałem miejscowej kuchni. Miło także można spędzić czas odbywając rejs gondolą po rzece Lauch.
 
Colmar jest również pełne wspaniałych dzieł sztuki, której miłośnicy koniecznie powinni odwiedzić muzeum d'Unterlinden. Jego perłą jest wykonany w latach 1512-1516 ołtarz z obrazami Matthiasa Grunewalda. W podziemiach budynku prezentowane są obrazy współczesnych mistrzów malarstwa, jak Picasso, Leger czy Vasarely. Warto także odwiedzić kościół dominikanów, którego ozdobą jest tryptyk "Madonna w ogrodzie różanym" autorstwa Martina Shongauera.  
 
Do Colmar ze Strasburga można dojechać autostradą w kilkadziesiąt minut. Jednak znacznie przyjemniejszą opcją jest jazda bocznymi drogami pomiędzy licznymi wzgórzami. Dzięki temu będziemy mogli podziwiać malownicze widoki francuskich miasteczek, takich jak Barr, Dambach, Obernai czy Ribeauville.
Podczas weekendu majowego w 2019 roku ceny wynajęcia pokoju dwuosobowego w Colmar na 6 nocy w okresie 29 kwietnia-5 maja zaczynają się od 1250 zł.

2. Dubrownik – „Perła Adriatyku” tętniąca historią


Nazywany „Perłą Adriatyku” Dubrownik to świetne miejsce na długi weekend majowy w 2019 roku dla miłośników zwiedzania. Chociaż w mieście mieszka zaledwie 40 tys. osób, jest ono przesiąknięte historią. Wiele znajdujących się tutaj zabytków zostało objętych patronatem UNESCO. Część z nich powstała we wczesnym średniowieczu. Stanowią mieszankę architektury romańskiej, renesansowej i barokowej.
 
Wizytówką Dubrownika jest Stare Miasto, w którym znajduje się kościół św. Błażeja – patrona miasta. Koniecznie trzeba również odwiedzić wzniesioną w 1667 roku w stylu barokowym katedrę. Tłumy turystów można spotkać na najbardziej znanej ulicy Starego Miasta Stradun, które dzieli na część północną i południową. Położone są na niej fontanna Onofrio, słynny Pałac Sponza czy kolumna Orlando. Często odbywają się tutaj liczne festiwale i wydarzenia kulturalne.

Turyści wybierający się do Dubrownika powinni pamiętać, że ceny potrafią być w nim nawet dwa razy wyższe niż w innych miastach w Chorwacji. Za hamburgera w lokalu trzeba zapłacić około 25 kun (14 zł), za pizzę w restauracji od 40 kun (około 22,40 zł), za kalmary z frytkami nawet 90 kun (50,40 zł), a ceny dań mięsnych zaczynają się od 100 kun (56 zł). Piwo z kija w piwiarni kosztuje około 25 kun (14 zł).

Podczas weekendu majowego w 2019 roku ceny wynajęcia pokoju dwuosobowego w Dubrowniku na 6 nocy w okresie 29 kwietnia-5 maja zaczynają się od 750 zł.


3. Bergen – brama do krainy fiordów


Bergen to drugie największe miasto w Norwegii, nazywane jest bramą do krainy fiordów, czyli głębokich zatok. Jego wizytówką jest zabytkowe nadbrzeże Bryggen, które od 1979 roku znajduje się na liście UNESCO. Tworzy je sieć kolorowych domów skierowanych ku zatoce. Panoramę miasta można podziwiać ze szczytu góry Floyen. Smakosze ryb koniecznie powinni odwiedzić targ rybny (Fisketorget),który od początku maja do końca sierpnia jest czynny codziennie od 7 do 19. Można na nim poznać smak wędzonego łososia, kraba królewskiego czy wieloryba.
 
Bergen to również stolica kulturalna Norwegii. Miasto przyciąga turystów corocznymi festiwalami muzyki i folkloru norweskiego. Znajduje się w nim również skansen, w którym zrekonstruowano około 50 domów datowanych na okres od XVIII do XX wieku. Można w nim spotkać aktorów odtwarzających scenki z życia ówczesnych mieszkańców miasta.
 
Osoby wybierające się do Bergen na majówkę powinny kupić kartę Bergen Card. Uprawnia ona do nielimitowanych przejazdów komunikacją publiczną (z wyjątkiem jazdy Flybussem, w którym posiadacz uzyska zniżkę), a także kolejką na wzgórze Floyen. Bergen Card pozwala również na bezpłatny wstęp do licznych muzeów, kościołów bądź miejskiego akwarium. 24-godzinny pakiet kosztuje 280 koron norweskich (123 zł), 48-godzinny 360 koron (158 zł), a 72-godzinny 430 koron (189 zł).

Podczas weekendu majowego w 2019 roku ceny wynajęcia pokoju dwuosobowego w Bergen na 6 nocy w okresie 29 kwietnia-5 maja zaczynają się od 1750 zł.


4. Lucerna – mekka dla motomaniaków


To miasto położone pomiędzy alpejskimi szczytami a jedną z zatok Jeziora Czterech Kantonów to prawdziwy raj dla fanów motoryzacji. Znajduje się w nim największe w Europie muzeum transportu i komunikacji. Wśród eksponatów możemy zobaczyć pierwszy samochód na benzynę, automobil na parę, Srebrną Strzałę (wyścigowy Mercedes z 1934 roku), najstarsze aeroplany czy odrzutowce. Jednym słowem wszystko, czym kiedykolwiek zdarzyło się człowiekowi podróżować.
 
Najbardziej znaną atrakcją turystyczną Lucerny jest najstarszy w Europie drewniany Most Kapliczny wybudowany w 1333 roku. Posiada charakterystyczną wieżę, która w przeszłości pełniła rolę więzienia, sali tortur czy skarbca państwowego. Do innych interesujących zabytków można zaliczyć 100 lat młodszy Most Plewny, Muzeum Picassa, mur Museggmauer z dziewięcioma basztami, Panoramę Bourbaki czy wykuty w litej skale „lwi pomnik” Löwendenkmal. Będąc w mieście warto odwiedzić również jeden z lokali serwujących specjały miejscowej kuchni jak Fondue czy Kügelipastete (podwójny naleśnik nadziewany cielęciną i grzybami polany sosem).
 
Zwiedzanie 60-tysięcznej Lucerny ułatwia turystom zakaz ruchu samochodowego na starówce.Znajduje się tutaj jedna z najsłynniejszych piekarni i cukierni w mieście Bäckerei-Konditorei Hug, która działa nieprzerwanie od 1877 roku. Można w niej kupić zarówno chleb na zakwasie, jak i liczne rodzaje ciastek pokryte czekoladą.
Podczas weekendu majowego w 2019 roku ceny wynajęcia pokoju dwuosobowego w Lucernie na 6 nocy w okresie 29 kwietnia-5 maja zaczynają się od 2600 zł.

5. Toledo – majówka w mieście muzeum


Toledo, położone 70 kilometrów od Madrytu, jest określane miastem muzeum, ponieważ znajduje się w nim ogromna liczba zabytków na wyjątkowo małej powierzchni. Do rozwoju jego przyczynili się wyznawcy chrześcijaństwa, islamu oraz judaizmu, którzy przed wiekami żyli ze sobą w harmonii. Miasto stanowi enklawę przeszłości, gdyż trudno w nim znaleźć elementy XX-wiecznej architektury. Dominują ciasne uliczki, w których turyści błądzą niczym w labiryncie.
 
Toledo to miejsce, w którym turyści wiele atrakcji mogą zwiedzić całkowicie za darmo! Panoramę miasta mogą podziwiać z Ruta al Valle, czyli 6,5 kilometrowego szlaku pieszego przebiegającego od Ermita El Cristo de la Vega aż do la puerta de Cabrón. Spacerując nim można podziwiać zabytkowe mosty, pustelnie czy pomniki historii. Warto zobaczyć również pozostałości cyrku rzymskiego wybudowanego w pierwszym wieku. Punktem obowiązkowym wydaje się także dzielnica żydowska, w której znajduje się wybudowana w 1365 roku Synagoga Transito, która jest najstarszym tego typu obiektem na świecie. W soboty po godzinie 14 całkowicie bezpłatny jest też wstęp do muzeum El Greco, w którym zostały zgromadzone dzieła legendarnego malarza.
 
Toledo słynie z dużej liczby bram obronnych. Najsłynniejszą z nich jest Puerta de Bisagra zbudowana przed X wiekiem. Pomiędzy jej dwoma fasadami znajduje się przestronny dziedziniec, który w średniowieczu pełnił funkcję zbrojowni. Równie okazale prezentuje się również Puerta del Sol w przeszłości będąca przejściem do dzielnicy arabskiej. Najwyższa jest Puerta del Cambrón, której powstanie szacuje się na przełom VI i VII wieku.

Podczas weekendu majowego w 2019 roku ceny wynajęcia pokoju dwuosobowego w Toledo na 6 nocy w okresie 29 kwietnia-5 maja zaczynają się od 800 zł.

Najtańsze noclegi podczas majówki w 2019r.

Nazwa miasta Cena za jedną osobę
Dubrownik Od 750 zł
Toledo Od 800 zł
Colmar Od 1250 zł
Bergen Od 1750 zł
Lucerna Od 2600 zł
Źródło: Booking.com (29 kwietnia-5 maja, 6 noclegów w pokoju dwuosobowym)
 

Jakie ubezpieczenie turystyczne na majówkę w 2019 roku?


W przypadku wyjazdu do Colmar, Dubrownika, Bergen, Lucerny lub Toledo bezpłatny dostęp do podstawowej opieki medycznej zapewnia Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Jednak EKUZ posiada bardzo ograniczony zakres ochrony. Nie pokrywa kosztów transportu helikopterem lub karetką do Polski, a także akcji ratowniczej, które mogą sięgnąć nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. W przeciwieństwie do polisy turystycznej, karta nie zawiera również ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC), bagażu czy usług Assistance.
 
Osoba dorosła wyjeżdżająca do Colmar, Dubrownika, Bergen, Lucerny bądź Toledo w czasie majówki za najtańszą 6-dniową ochronę ubezpieczeniową zapłaci 19,78 zł (3,29 zł dziennie). Jednak jej zakres ochrony może okazać się niewystarczający. Polisa nie posiada OC w życiu prywatnym oraz ubezpieczenia bagażu:

Najtańsza polisa turystyczna podczas majówki w 2019 roku w Europie

Zakres ochrony Suma gwarantowana
Koszty leczenia 85 938 zł (20 000 euro)
Koszty ratownictwa 25 782 zł (6 000 euro)
OC w życiu prywatnym
NNW 15 000 zł
Usługi Assistance W ramach kosztów leczenia
Ubezpieczenie bagażu
Cena polisy 19,78 zł
Źródło: rankomat.pl (ceny w przypadku wyjazdu w okresie 29 kwietnia-t maja 2019 r.)

Optymalna polisa turystyczna podczas wyjazdu majowego w celu wypoczynku lub zwiedzania powinna zawierać następującą ochronę ubezpieczeniową:
 
  • koszty leczenia na kwotę co najmniej 30 000 euro,
  • koszty ratownictwa w wysokości co najmniej 5000 euro,
  • OC w życiu prywatnym,
  • NNW,
  • ubezpieczenie bagażu,
  • usługi Assistance.
 
Jedno z towarzystw oferuje optymalną ochronę ubezpieczeniową podczas długiego weekendu majowego dla osoby dorosłej za 27 zł (4,50 zł dziennie). Ubezpieczenie turystyczne zawiera:

Optymalna polisa turystyczna podczas majówki w 2019 roku w Europie

Zakres ochrony Suma gwarantowana
Koszty leczenia 171 876 zł (40 000 euro)
Koszty ratownictwa 25 781 zł (6000 euro)
OC w życiu prywatnym 107 422 zł
NNW 10 000 zł
Usługi Assistance Wariant podstawowy
Ubezpieczenie bagażu 1000 zł
Cena polisy  27 zł
Źródło: rankomat.pl (ceny w przypadku wyjazdu w okresie 29 kwietnia-5 maja 2019 r.)
 
Przed wyjazdem na majówkę należy porównać ze sobą co najmniej kilka ofert ubezpieczeń turystycznych, aby dostosować je do własnych potrzeb. W prosty sposób można to zrobić za pomocą naszego kalkulatoraktóry zawiera propozycje kilkunastu towarzystw. Do każdej z nich dołączony jest plik z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU), z którym możemy dokładnie się zapoznać przed zakupem polisy. Gdy zakupimy interesujący nas pakiet, na wskazany adres e-mail otrzymamy umowę. Następnie wystarczy ją wydrukować i bezpiecznie odpoczywać podczas długiego weekendu majowego.

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Co warto wiedzieć?
  1. W 2019 roku wystarczy wziąć trzy dni wolnego (29-30 kwietnia i 2 maja), aby w maju odpoczywać przez 9 dni (27 kwietnia-5 maja).
  2. Podczas majówki najtaniej za 6 noclegów zapłacimy w Dubrowniku (od 750 zł), a najdrożej w Lucernie (od 2600 zł).
  3. Najważniejszym elementem polisy jest wysokość kosztów leczenia (powinny wynosić co najmniej 30 000 euro).
  4. Optymalne ubezpieczenie turystyczne na majówkę można kupić za 4,50 zł dziennie.
Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
0
9
6
3
8

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy