Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Ile kosztuje ubezpieczenie na narty do Włoch?

Włochy należą do ścisłej czołówki pod względem najpopularniejszych wśród Polaków kierunków wyjazdów na narty. Optymalne ubezpieczenie narciarskie do tego kraju można kupić już od 3 złotych dziennie.

Włochy oferują dużą liczbę świetnie przygotowanych tras, piękną zimową scenerię, a także liczne opcje apres-ski.Poza tym, nadal są tym nieznacznie tańsze od sąsiedniej Austrii. Aby faktycznie tak pozostało i pobyt w tym kraju nie wygenerował nadmiernych kosztów, należy wykupić jednak optymalne ubezpieczenie na narty.
 

    Kup tanie ubezpieczenie na narty


Organizując wyjazd na narty do Włoch trzeba pamiętać, że w tym kraju, jak zresztą wszędzie za granicą, nie działa ochrona Narodowego Funduszu Zdrowia. Oznacza to, że w razie odniesienia urazu, zachorowania, czy jakiegokolwiek innego problemu zdrowotnego, za pomoc trzeba zapłacić z własnej kieszeni. By nie dopuścić do takiej sytuacji, należy zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) lub w polisę turystyczną. Dlaczego pierwsza z opcji może okazać się niewystarczająca dla narciarza? Jaki oferuje ona zakres ochrony? Ile kosztuje ubezpieczenie na narty do Włoch i które wybrać?
  

Koszty wypadku na włoskim stoku


Powodem, dla którego nie tyle warto, co wręcz trzeba zadbać o ubezpieczenie wyjazdu narciarskiego, są wysokie koszty ewentualnego leczenia. U polskich narciarzy i snowboardzistów najczęściej dochodzi do kontuzji kolan, a także skręceń oraz złamań kończyn dolnych i górnych. W przypadku szusowania po włoskich stokach, tego typu urazy mogą zakończyć się rachunkiem na kwotę od kilkunastu do nawet ponad 100 tys. złotych. Warto podkreślić, że w tym kraju tylko sam specjalistyczny transport medyczny do Polski kosztuje średnio około 40 tys. złotych.

W przypadku wyjazdu do Włoch  nawet stosunkowo niegroźna kontuzja może poważnie nadwyrężyć portfel. Jako przykład niech posłuży tu wypadek 68-letniej klientki towarzystwa ERV, która doznała urazu stopy bez złamania. Gdyby nie polisa narciarska, zapłaciłaby za udzieloną pomoc łącznie ponad 12 tys. zł.

Finansowe konsekwencje wypadku na stoku to nie zawsze wyłącznie koszty własnego leczenia. Wyrządzając niechcący krzywdę innemu narciarzowi, trzeba liczyć się z koniecznością wypłacenia mu odszkodowania. To, że będzie ono najprawdopodobniej niemałe, najlepiej obrazuje historia innego polskiego narciarza, od którego poszkodowany domagał się: 22 417 euro za spowodowanie uszczerbku na zdrowiu, 11 208 euro za szkody moralne i 3 484 euro za niezdolność do pracy. Sprawca wypadku szczęśliwie posiadał ubezpieczenie narciarskie, dzięki któremu zamiast zapłacić blisko 40 tys. euro, nie zapłacił ostatecznie nic.


 

Wyjazd na narty do Włoch – dlaczego EKUZ nie wystarczy?


W razie nieszczęśliwego zdarzenia na stoku czy poza nim, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie zapewni wystarczającego wsparcia. Dzięki niej można liczyć jedynie na bezpłatny dostęp do podstawowych usług zdrowotnych – i to wyłącznie tych świadczonych przez państwowe placówki medyczne. Karta EKUZ nie gwarantuje zwrotu kosztów: akcji ratowniczej, prywatnej opieki zdrowotnej, czy też transportu medycznego do kraju. Co więcej, nie ochroni również w przypadku wyrządzenia szkody na zdrowiu lub mieniu innego narciarza. Dlatego też, mimo że jest produktem bezwarunkowo bezpłatnym i w pewnych sytuacjach przydatnym, wybierając się na narty do Włoch nie warto jej nawet wyrabiać.
 

Na narty do Włoch – tylko z ubezpieczeniem narciarskim


Dodatkowe ubezpieczenie narciarskie jest wolne od wszystkich wspomnianych wad, a przy tym gwarantuje jeszcze kilka innych przydatnych rozwiązań. Dzięki takiej polisie, narciarz czy snowboardzista nie musi z własnej kieszeni płacić za swoje leczenie, akcję ratowniczą na stoku, czy szkody wyrządzone osobie trzeciej. Może również liczyć na odszkodowanie w przypadku odniesienia trwałego uszczerbku na zdrowiu, czy utraty sprzętu narciarskiego lub innego bagażu. Poza tym, w ramach usługi assistance, ubezpieczyciel pomoże mu na przykład: zorganizować leczenie, rozwiązać problem prawny, porozumieć się w razie bariery językowej, czy znaleźć najbliższy warsztat samochodowy.
 

Jak wygląda optymalne ubezpieczenie narciarskie do Włoch?


Choć każde ubezpieczenie narciarskie będzie lepsze od EKUZ, to jednak nie każde zapewni wystarczający poziom ochrony. Dobra polisa na narty posiada krótką listę wyłączeń i ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela, a także odpowiednio wysokie sumy ubezpieczenia.
Firmy ubezpieczeniowe stosują określone kwotowo górne limity swojej odpowiedzialności (sumy ubezpieczenia). Oznacza to, że jeśli wydatki związane z danym zdarzeniem przekroczą wskazany poziom, to nadwyżkę trzeba już pokryć samodzielnie. W przypadku wyjazdu do Włoch, aby zminimalizować ryzyko takiej sytuacji, sumy ubezpieczenia powinny wynosić co najmniej:

  • 30 000 euro dla kosztów leczenia,
  • 6 000 euro dla akcji poszukiwawczej i ratowniczej,
  • 30 000 euro dla odpowiedzialności cywilnej.

Należy podkreślić, że w polisach OC nierzadko można spotkać się z rozróżnieniem szkód wyrządzonych „w życiu prywatnym” i podczas uprawiania sportu. Dlatego zawsze trzeba upewnić się, że wskazana kwota dotyczy zdarzeń na stoku.


 

Ubezpieczenie na narty – na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę?


W skład polisy narciarskiej często wchodzi też ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), a nierzadko również ochrona sprzętu narciarskiego i bagażu. Te elementy mają generalnie mniejsze znaczenie od wcześniej wymienionych, ale w ostatecznym rozrachunku to narciarz określa, na których składnikach ochrony zależy mu najbardziej. Trzeba przy tym podkreślić, że jeśli zamierza uprawiać sporty zimowe wysokiego ryzyka (np. szusować poza wyznaczonymi trasami), najprawdopodobniej będzie musiał wykupić rozszerzony zakres ochrony.


 

Cennik popularnych polis narciarskich


3 złote na dzień – już za taką cenę można zapewnić sobie podstawową ochronę w ramach ubezpieczenia narciarskiego. W praktyce jednak, chcąc skorzystać z naprawdę optymalneego ubezpieczenia na narty do Włoch, należy przygotować się na wydatek rzędu od około 7 do 13-14 złotych dziennie. Mając na uwadze korzyści jakie zapewnia taki produkt należy uznać, że jest to relatywnie niewielka kwota.

Warto podkreślić, że ubezpieczyciele rozróżniają jedynie polisy o zasięgu terytorialnym: Polska, Europa, Świat. Oznacza to, że ubezpieczenie w danej firmie wyjazdu narciarskiego do Włoch będzie kosztowało tyle samo, co w przypadku wyjazdu do Francji, Austrii, czy innego europejskiego kraju.
 

    Kup tanie ubezpieczenie na narty

Przykładowe oferty polis, które spełniają kryteria optymalnego ubezpieczenia do Włoch:

  Nationale Nederlanden AXA AVIVA
Koszty leczenia i assistance 150 000 zł 600 000 zł 200 000 zł
Poszukiwanie i ratownictwo 50 000 zł 600 000 zł 40 000 zł
Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym i na stoku 150 000 zł 150 000 zł 200 000 zł
Bagaż, sprzęt elektroniczny i sportowy brak 1 500 zł brak
Polisa NNW brak 50 000 zł 50 000 zł
Składka za tydzień ochrony 41,12 zł 50,89 zł 96,00 zł
Co warto wiedzieć?
  1. EKUZ nie refunduje kosztów akcji ratowniczej w górach w przeciwieństwie do polisy.
  2. EKUZ nie refunduje kosztów transportu medycznego do Polski w przeciwieństwie do polisy.
  3. Koszty leczenia we Włoszech mogą wynieść nawet 100 tys. zł.
  4. Polisę narciarską do Włoch można kupić od 3 zł dziennie.
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
4
0
1
2
0
1

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy