Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Bułgarii?

Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny
Ubezpieczenie turystyczne do Bułgarii to obowiązkowy element przygotowań do podróży do tego malowniczego kraju. Polisa pokryje koszty leczenia i zapewni turyście bezpieczeństwo wszędzie tam, gdzie nie zrobi tego EKUZ.

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Polisa turystyczna to dokument, którego zakup rekomenduje również polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Zakres ubezpieczenia należy dopasować do swoich potrzeb, choć oczywiście istnieją również elementy uniwersalne. Co powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne do Bułgarii? Jaka powinna być suma gwarantowana kosztów leczenia? Czy warto dokupić ubezpieczenie bagażu lub inne dodatki? Sprawdźmy.

Koszty leczenia w Bułgarii. Czy EKUZ wystarczy?

Bułgaria jest członkiem Unii Europejskiej. Oznacza to, że karta EKUZ jest tam honorowana i wszystkie osoby ubezpieczone w polskim NFZ mogą skorzystać ze świadczeń medycznych w Bułgarii. Obywatele Polski otrzymują dostęp do tych świadczeń na tych samych zasadach jak obywatele Bułgarii. Świadczenia na podstawie EKUZ są udzielane wyłącznie w placówkach, które podpisały umowę z bułgarskim odpowiednikiem NFZ. Potrzebna jest karta i dowód osobisty.

Trzeba jednak pamiętać, że karta EKUZ, również w Bułgarii, ma wiele ograniczeń. Zapewnia prawo do korzystania jedynie z podstawowych usług medycznych, tylko w niezbędnych przypadkach. W praktyce decyzja o tym, czy dany przypadek jest niezbędny, leży po stronie bułgarskiego lekarza pierwszego kontaktu, który przyjmuje pacjenta.

Co ważne, Bułgaria wprowadziła także dopłaty do podstawowych usług medycznych. Przykładowe stawki dopłat to:

 • Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu – ok. 10 zł dopłaty.

 • Badania laboratoryjne – od ok. 5 zł do ok. 15 zł dopłaty.

 • Leczenie szpitalne – ok. 15 zł dopłaty za dzień pobytu w szpitalu.

Koszty bardziej specjalistycznych usług medycznych, nie posiadając ubezpieczenia turystycznego, trzeba będzie pokryć w całości. To jednak nie wszystko. Trzeba pamiętać też, że karta EKUZ nie obejmuje leczenia w placówkach prywatnych. To ogromna niedogodność, ponieważ w nadmorskich kurortach jak np. Złote Piaski, a także w innych popularnych miejscowościach turystycznych, nierzadko skorzystanie z prywatnych placówek medycznych jest najszybszym lub jedynym sposobem uzyskania pomocy.

Często też okazuje się, że publiczna opieka zdrowotna na terenie Bułgarii nie zapewnia oczekiwanego poziomu. Dodatkowo transport powrotny do Polski również nie jest finansowany przez EKUZ, co w praktyce może generować ogromne koszty po stronie podróżnika.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Bułgarii?

Jadąc na wakacje do Bułgarii, w planie przygotowań trzeba umieścić zakup polisy turystycznej. Do nieszczęśliwych wypadków dochodzi niestety nawet w najbardziej malowniczych miejscach na świecie, w najpopularniejszych kurortach. Nie warto więc podejmować ryzyka.

Ubezpieczenie turystyczne do Bułgarii powinno zawierać co najmniej elementy takie jak:

 • Koszty leczenia. Koszty leczenia zapewnią podróżnikowi pokrycie wszelkich kosztów związanych z powrotem do zdrowia – leczenia szpitalnego, badań laboratoryjnych, wizyt lekarskich, czy elementów takich jak zakup leków. Rekomendowana minimalna suma gwarantowana na koszty leczenia do Bułgarii to 20 000 euro. Ubezpieczenie COVID-19 zawiera się w kosztach leczenia – warto zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, aby upewnić się, że ubezpieczenie COVID zawarte jest również w interesującej nas ofercie.
 • Koszty ratownictwa. Dzięki nim ubezpieczyciel pokrywa koszty akcji ratowniczych i poszukiwawczych, w tym m.in. ratownictwo górskie czy morskie.
 • Ubezpieczenie NNW – następstw nieszczęśliwych wypadków. Chroni przed skutkami finansowymi uszczerbku na zdrowiu lub kontuzji, do których doszło w trakcie wyjazdu.
 • OC w życiu prywatnym. Za sprawą OC w życiu prywatnym podróżnik nie będzie musiał wypłacać odszkodowania z własnej kieszeni, jeśli wyrządzi szkodę osobie trzeciej.
 • Pakiet Assistance. Dzięki Assistance turysta może szybko uzyskać np. wsparcie prawnika i pomoc tłumacza.

O jakie elementy można rozszerzyć ubezpieczenie do Bułgarii?

Jeśli oczekujemy możliwie pełnej ochrony podczas wypoczynku, powinniśmy rozszerzyć ochronę i uzupełnić nasze ubezpieczenie turystyczne do Bułgarii. Zakres ubezpieczenia, w tym dodatki do polisy turystycznej należy wybierać, biorąc pod uwagę m.in.: cel podróży, plany na spędzanie czasu, choroby oraz wybrany środek transportu.

Elementy, o które możemy uzupełnić zakres polisy, to:

 • OC w życiu prywatnym. Dzięki niemu turysta nie będzie musiał z własnej kieszeni wypłacać odszkodowania, jeśli wyrządził szkodę osobie trzeciej. Zrobi to ubezpieczyciel.

 • Klauzula sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka. Niezbędna dla wszystkich osób aktywnych fizycznie. Dzięki niej towarzystwo pokryje koszty leczenia wynikające z wyrządzenia sobie krzywdy podczas uprawiania sportów. Listę sportów uznawanych za ekstremalne lub wysokiego ryzyka znajdziemy w OWU konkretnej oferty.

 • OC sportowe. Działa jak OC na życie prywatne, w warunkach uprawiania sportów.

 • Ubezpieczenie sprzętu sportowego. Zapewnia wypłatę odszkodowania na wypadek uszkodzenia, kradzieży, czy zgubienia sprzętu.

 • Ubezpieczenie bagażu. Dzięki niemu ubezpieczyciel zapewnia wypłatę odpowiedniej kwoty, jeśli bagaż zostanie skradziony, zgubiony lub zniszczony.

 • Klauzula alkoholowa. Umożliwia pokrycie kosztów leczenia i uzyskanie odszkodowania z NNW, gdy ubezpieczony był pod wpływem alkoholu podczas zdarzenia.

 • Klauzula chorób przewlekłych. Osoby, które cierpią na choroby przewlekłe, także powinny rozszerzyć ochronę poprzez dokupienie specjalnej klauzuli.

Co ciekawe, czasem zdarza się, że pewne dodatkowe elementy, jak np. klauzula alkoholowa, czy OC na życie prywatne, zawierają się już w standardowej wersji polisy. Warto dokładnie zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Bugarii?

Taką polisę można mieć już od około 3 zł za dzień ochrony. Warto jednak dopasować zakres ubezpieczenia do swoich potrzeb i charakteru wyjazdu. W kilka minut możesz porównać różne oferty za pomocą kalkulatora ubezpieczeń turystycznych. Po wyborze tej najlepszej zakupisz ją online - szybko i wygodnie. Dokument z polisą otrzymasz na maila. 

Poniżej prezentujemy kilka przykładowych ofert ubezpieczenia do Bułgarii:

Ubezpieczyciel

Signal Iduna

Axa Partners

Europa Ubezpieczenia

Generali

Cena

4,87 zł/dzień

8,89 zł/dzień

9 zł /dzień

11 zł/dzień

Suma ubezpieczenia

40 000 euro

600 000 zł

100 000 euro

500 000 zł

Ratownictwo

7 000 euro

600 000 zł

7 000 euro

500 000 zł

Koszty hospitalizacji

TAK

TAK

TAK

TAK

Leczenie ambulatoryjne

TAK

TAK

TAK

TAK

Transport medyczny do kraju

Bez limitu

TAK

TAK

Bez limitu

Stomatolog

250 euro

1 600 zł

300 euro

200 euro

Choroby przewlekłe

TAK

TAK

TAK

TAK

Assistance

W ramach kosztów leczenia

W ramach kosztów leczenia

Wariant VIP

Wariant Premium

Ubezpieczenie bagażu

TAK

TAK

TAK

TAK

Suma ubezpieczenia

1 000 PLN

3 000 zł

1 000 euro

1 000 zł

OC

-

TAK

TAK

TAK

Suma ubezpieczenia

-

250 000 zł

100 000 euro

200 000 zł

NNW

TAK

TAK

TAK

TAK

Suma ubezpieczenia

30 000 zł

50 000 zł

10 000 euro

50 000 zł

Ubezpieczenie dla aktywnych

TAK

TAK

TAK

TAK

Zdarzenia pod wpływem alkoholu

TAK

TAK

TAK

TAK

Co warto zobaczyć w Bułgarii?

Planując podróż do danego kraju, zwykle przygotowujemy listę atrakcji. Bułgaria to kierunek, który ma ich na pęczki, a dodatkowo nadal charakteryzują go stosunkowo niskie ceny. Warto zwiedzić nie tylko liczne zabytki, ale też piaszczyste plaże.

Atrakcje szczególnie godne uwagi to m.in.:

 • Bułgarskie plaże. Najpopularniejsze kurorty to oczywiście Złote Piaski i Słoneczny Brzeg. Osoby poszukujące w Bułgarii większego spokoju powinny wybrać inne miejsca, jak np. Albena czy Rawda.
 • Sofia. W stolicy Bułgarii odnajdą się zwłaszcza fani zabytków i architektury sakralnej. Największe perełki to m.in. Cerkiew Bojańska i Sobór św. Aleksandra Newskiego.
 • Sozopol. W Bułgarii nie brakuje ciekawych miast. W Sozopolu zwiedzić należy przede wszystkim starówkę, zamek Ravadinovo i Wyspę Świętego Jana.
 • Rezerwat przyrodniczy Pobiti Kaman, Rezerwat Kamczija i Parku Narodowy Ropotamo. Niesamowite dzieła natury, idealne na dłuższy trekking i spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Bułgaria to również dzika przyroda!
 • Bułgaria to oczywiście także pyszne jedzenie, biesiady oraz słynna bałkańska gościnność. Nie bez przyczyny kraj od lat pozostaje jednym z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych.

Z Polski do Bułgarii dostaniemy się samolotem i samochodem. Ze względu na niższe koszty większość Polaków wybiera podróż do Bułgarii samochodem – aby przekroczyć granicę, wystarczy dowód osobisty. Warto pamiętać o wymianie walut (również online), a w większych kurortach uważać na zagrożenia takie jak kieszonkowcy czy nieuczciwi sprzedawcy.

Pogoda i średnia temperatura w Bułgarii – kiedy warto jechać?

Wakacje w Bułgarii warto zaplanować w miesiącach letnich – czerwiec, lipiec i sierpień gwarantują idealne warunki do skorzystania z uroków, jakie gwarantują piaszczyste plaże i bułgarskie miasta. Wiosna i wczesna jesień gwarantują natomiast bardziej komfortowe warunki do zwiedzania Bułgarii – bez upałów i tłumów.

Poniżej tabela zawierająca informacje o średnich temperaturach w Bułgarii.

 

Miesiąc

Średnia temperatura powietrza w dzień 

Styczeń

7°C

Luty

8°C

Marzec

12°C

Kwiecień

16°C

Maj

21°C

Czerwiec

26°C

Lipiec

28°C

Sierpień

28°C

Wrzesień

24°C

Październik

18°C

Listopad

14°C

Grudzień

9°C


 

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Co warto wiedzieć?
 1. Planując wakacje w Bułgarii, nie należy zapominać o zakupie ubezpieczenia.
 2. Ubezpieczenie do Bułgarii powinno zawierać co najmniej elementy takie jak: koszty leczenia, koszty ratownictwa, NNW, Assistance.
 3. Polisę do Bułgarii można rozszerzyć m.in. o klauzulę sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka, OC sportowe, ubezpieczenie bagażu, klauzulę alkoholową, choroby przewlekłe i szereg innych dodatków.
 4. Koszty leczenia na wycieczkę do Bułgarii powinny być na poziomie co najmniej 20 000 EUR.
 5. Dobrą polisę turystyczną na wyjazd do Bułgarii kupimy już za ok. 4,50 zł za jeden dzień ochrony.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Jakie ubezpieczenie na wyjazd do Bułgarii?

  Dobór ubezpieczenia to indywidualna kwestia – dobieramy je do swoich potrzeb i planowanych aktywności. Najważniejsze elementy polisy to koszty leczenia, ratownictwa, NNW i Assistance.

 2. Ile kosztuje ubezpieczenie do Bułgarii?

  Dobrą ofertę ubezpieczenia na wakacje w Bułgarii znajdziemy już od ok. 4,50 zł za dzień ochrony.

 3. Czy w Bułgarii obowiązuje EKUZ?

  Tak, w Bułgarii możemy skorzystać z karty EKUZ. Należy jednak zachować szczególną ostrożność, ponieważ EKUZ nie obejmuje m.in. kosztów leczenia w placówkach prywatnych.

 4. Gdzie najlepiej wykupić ubezpieczenie turystyczne?

  Ubezpieczenie na podróż do Bułgarii najlepiej kupić online, przy pomocy porównywarki internetowej. Pozwala to zestawić ze sobą oferty i wybrać tę najkorzystniejszą!

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia