Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać? Najczęstsze pytania i odpowiedzi z forum podróżnego

Jak wybrać dobrą polisę na podróż – takie pytanie w wyszukiwarkę wpisuje wielu podróżników. Nic dziwnego. W morzu informacji, jakie można znaleźć w Internecie, wcale nietrudno się pogubić.

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Przygotowaliśmy więc praktyczny artykuł zawierający odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące polis turystycznych, pojawiające się na popularnych forach. Jakie są polecane towarzystwa? Ile kosztuje dobra polisa? Gdzie ją zakupić? Wyjaśniamy.  

Czym jest ubezpieczenie podróżne? 

Ubezpieczenie turystyczne (polisa turystyczna, polisa podróżna) to nic innego jak rodzaj ubezpieczenia na czas podróży zagranicznej lub krajowej. Zapewnia m.in. pokrycie kosztów leczenia oraz chroni na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń.  

 Jakie polecacie ubezpieczenie podróżne? 

Ubezpieczenie podróżne najlepiej dopasować do swoich indywidualnych potrzeb. Polecenia innych osób mogą nie sprawdzić się w naszym przypadku. Warto zastanowić się, co będziemy robić w trakcie wyjazdu i jakie mamy oczekiwania co do zakresu ochrony, a następnie – porównać oferty. Takie działanie daje pewność, że ubezpieczenie będzie skrojone na miarę. 

Są jakieś polecane/odradzane towarzystwa lub ubezpieczenia? 

Obecnie niemal każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma ciekawe propozycje dla turystów. Należy więc kierować się przede wszystkim własnymi potrzebami i oczekiwaniami. Warto jednak korzystać z ofert pewnych, renomowanych towarzystw ubezpieczeniowych, jak np. AXA, Generali, Proama, czy Europa Ubezpieczenia. Propozycje kilkunastu zaufanych towarzystw ubezpieczeniowych można znaleźć w naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych.

Czy mając ubezpieczenie na karcie kredytowej, kupujecie dodatkowe?  

Zakup dodatkowego ubezpieczenia turystycznego zawsze jest najbezpieczniejszą opcją i warto to robić. Dzięki temu turysta dokładnie zna zakres polisy, wie, na co może liczyć, a na co nie.  Posiadanie kilku polis się nie wykluza, a można wtedy liczyć na wypłacanie odszkodowania z różnyhch źródeł.

Czy na coś powinienem zwrócić uwagę – coś działa nietypowo przy takim ubezpieczeniu? 

Wybierając ubezpieczenie podróżne, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na sumę gwarantowaną kosztów leczenia – zasadniczo czym wyższa, tym bezpieczniej dla podróżnika. Polisa powinna zawierać co najmniej koszty leczenia, koszty ratownictwa, NNW i podstawowy Assistance. Zdecydowana większość ubezpieczeń działa podobnie, w standardowy sposób.  

Każde towrzystwo ma też szereg wyłączeń ochrony. Są to sytuacje, w któych polisa nie zadziała. Należą do nich między innymi:

 • uprawianie sportów bez odpowiedniego rozszerzenia,
 • zdarzdenia pod wpływem alkoholu i środków odurzających,
 • ataki terrosystyczne,
 • pandemie i epidemie,
 • choroby przewlekłe,
 • koszty leczenia powyżej sumy gwarantowanej.

Listę wszytskich wyłączeń można znaleźć w dokumencie przygotowanym przez każdego ubezpieczyciela - są to Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Od niektóych wyłącze można się ubezpieczyć, rozszserzając ochronę za dodatkową składką.

Jakie najkorzystniejsze ubezpieczenie kupić dla 2 osób podróżujących? 

Najkorzystniejsze ubezpieczenie dla dwóch podróżujących najłatwiej wybrać, porównując ze sobą różne oferty. Najłatwiej zrobić to przy pomocy naszego kalkulatora ubezpieczeń podróżnych. Uzupełniając dane służące do wygenerowania propozycji, wystarczy podać, że podróżnych jest dwóch.  

 Jak działa dokumentowanie zachorowania w kontekście kosztów rezygnacji z wyjazdu? 

Świadczenia z tzw. ubezpieczenia od rezygnacji są turyście wypłacane na podstawie dokumentacji medycznej. Wszelkie dokumenty uzyskane od lekarza należy przesłać do towarzystwa ubezpieczeniowego. Nie jest wymagany pobyt w szpitalu. 

Czy przebywanie w trenie górskim wymaga rozszerzenia ochrony o sporty wysokiego ryzyka? 

Samo przebywanie w terenie górskim, np. spacery w dolinach, najprawdopodobniej nie będą wymagały takiego rozszerzenia. Rozszerzenie będzie natomiast konieczne, jeśli planujemy uprawiać sporty górskie jak narciarstwo czy np. jazda na rowerze. Jeśli chcemy mieć pewność, jakie sporty dany ubezpieczyciel uznaje za wysokiego ryzyka, najlepiej sprawdzić to w OWU. 

Czy ubezpieczenie roczne się opłaca? 

Roczne ubezpieczenie turystyczne może się opłacać osobom, które naprawdę często podróżują. Trzeba jednak pamiętać, że polisa roczna oznacza wybór jednej polisy na cały rok – bez możliwości zmian sum gwarantowanych czy dodania dodatkowych elementów. Może się więc okazać, że zakres polisy rocznej będzie niedopasowany do konkretnego miejsca wyjazdu. 

Kiedy najpóźniej kupić ubezpieczenie? 

Ubezpieczenie turystyczne najlepiej kupić przed podróżą – zanim wyruszymy z Polski. Po przekroczeniu granicy nadal można kupić polisę turystyczną, ale zacznie ona obowiązywać najwcześniej od kilku godzin do kilku dni po dokonaniu zapłaty. To tzw. karencja, zapobiegajaca wyłudzeniu ochrony już po nieszczęśliwym wypadku.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne?  

Cena ubezpieczenia turystycznego zależy m.in. od zakresu polisy, miejsca, do którego się wybieramy, czasu trwania ochrony, czy wybranych rozszerzeń. Jedno jest jednak pewne: polisa turystyczna nie zrujnuje budżetu podróżnika.

Ubezpieczenie turystyczne na podróże po Europie można mieć już za ok. 4 zł dziennie. Poniżej kilka propozycji.  

Podróż 

Towarzystwo ubezpieczeniowe 

Zakres polisy  

Cena za 1 dzień ochrony  

7-dniowa do Włoch 

AXA 

Koszty leczenia: 200 000 zł 
Ochrona COVID-19: zakres 3 / 7 
NNW: 20 000 zł  
Sporty objęte polisą: 114 Ratownictwo: 200 000 zł 

4,31 zł  

3-dniowa do Londynu 

Allianz 

Koszty leczenia: 200 000 zł 
Ochrona COVID-19: zakres 6 / 7 
Bagaż: 1 800 zł 
NNW: 20 000 zł  
OC: 50 000 zł  
OC sportowe: 50 000 zł Sporty objęte polisą: 49 Ratownictwo: 50 000 zł  

6,42 zł  

14-dniowa do Tajlandii 

Nationale Nederlanden 

Koszty leczenia: 300 000 zł 
Ochrona COVID-19: zakres 5 / 7 
Bagaż: 1 000 zł 
NNW: 10 000 zł  
OC: 150 000 zł  
OC sportowe: 150 000 zł Sporty objęte polisą: 60 Ratownictwo: 100 000 zł  

13,31 zł  

10-dniowa na Dominikanę 

Generali  

Koszty leczenia: 800 000 zł 
Ochrona COVID-19: zakres 5 / 7 
Bagaż: 4 000 zł 
NNW: 50 000 zł  
OC: 300 000 zł Ratownictwo: 800 000 zł 

17,00 zł  

Propozycje ubezpieczycieli warto porównywać. Dzięki praktycznym porównywarkom jak nasz kalkulator turysta ma pewność, że wybrał najkorzystniejszą opcję. Porównanie ofert i zakup polisy zajmują zaledwie kilka minut.  

 

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Co warto wiedzieć?
 1. Ubezpieczenie turystyczne to ochrona na czas wyjazdu za granicę lub krajowego.
 2. Pokrywa koszty leczenia i ratownictwa, zapewnia oszkodowanie w razie nieszczęśliwych wypadków.
 3. W razie jakichkolwiek kłopotów podczas podróży można korzystać z pomocy ubezpieczyciela.
 4. Taką ochronę można znaleźć od kilku złotych dziennie.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Dlaczego warto mieć polisę na podróż? 

  Polisa turystyczna pozwala uniknąć konieczności pokrywania ogromnych kosztów, jakie mogą powstać na skutek leczenia turysty za granicą. Refunduje też koszty akcji ratowniczych czy powrotu medycznego do kraju. Polisa pozwala po prostu poczuć się bezpiecznie!  

 2.  Czy w jakichś krajach ubezpieczenia turystyczne jest obowiązkowe? 

  Tak, istnieje wąska lista takich krajów. W znacznej większości przypadków ubezpieczenia nie trzeba mieć, ale ze względu na własne bezpieczeństwo – warto je wykupić. Ubezpieczenie trzeba mieć obowiązkowo, jadąc np. do: Rosji, Białorusi, Iranu, Madagaskaru, Nigerii czy Algierii.  

 3.  Kto pomoże w wyborze ubezpieczenia? 

  Polisę najłatwiej wybrać, porównując ze sobą oferty poszczególnych ubezpieczycieli. Wszystkie porównywane oferty są precyzyjnie rozpisane i zawierają ceny. Nic nie pomoże tak jak dobra porównywarka, która zaprezentuje kilka najlepszych opcji.

 4.  Czy polisę można kupić online? 

  Tak. Polisę w zaledwie kilka minut można kupić przy pomocy kalkulatora Rankomat.pl. Dokument kolejno należy tylko wydrukować i zabrać ze sobą w podróż.  

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
3
5
7
5

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy