Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać? Najczęstsze pytania i odpowiedzi z forum podróżnego

Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny
Jak wybrać dobrą polisę na podróż – takie pytanie w wyszukiwarkę wpisuje wielu podróżników. Nic dziwnego. W morzu informacji, jakie można znaleźć w Internecie, wcale nietrudno się pogubić.

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Przygotowaliśmy więc praktyczny artykuł zawierający odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące polis turystycznych, pojawiające się na popularnych forach. Jakie są polecane towarzystwa? Ile kosztuje dobra polisa? Gdzie ją zakupić? Wyjaśniamy.  

Czym jest ubezpieczenie podróżne? 

Na samym początku zacznijmy od podstaw. To pytanie zadaje wiele forumowiczów, którzy wyruszają w pierwszą podróż. Ubezpieczenie turystyczne (polisa turystyczna, polisa podróżna) to nic innego jak rodzaj ubezpieczenia na czas podróży zagranicznej lub krajowej. Zapewnia m.in. pokrycie kosztów leczenia oraz chroni na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń.  

Czy EKUZ wystarczy na podróż po Europie?

Forumowicz o nicku dexter74 zastanwia się, czy Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego wystarczy:

Czy w razie problemów zdrowotnych EKUZ wystarczy, czy jednak warto się ubezpieczyć. Jeśli ubezpieczenie na czas podróży (Europa) - to jakie?

EKUZ zapewnia podstawową opiekę medyczną na terenie Unii Europejskiej oraz krajów należących do Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Nie refunduje wszytskich usług. Nie pokrywa między innymi kosztów ratownictwa, transportu powrotnego do kraju, leczenia prywatnego. W wielu krajach trzeba dopłacić do wizyt u specjalistów, pobytu w szpitalu czy leków. 

Na terenie Europy warto więc mieć ubezpieczenie turystyczne zapewniające koszty leczenia z sumą gwarantowaną minimum 30 000 euro, koszty ratownicywa na przynajmniej 6 000 euro, NNW oraz OC

 Jakie polecacie ubezpieczenie podróżne? 

Użytkownik hco, wyjeżdżający na tydzień do Francji na jednym z forum pyta:

 Jakie polecacie ubezpieczenie KL + NW + OC ?

Ubezpieczenie podróżne najlepiej dopasować do swoich indywidualnych potrzeb. Polecenia innych osób mogą nie sprawdzić się w naszym przypadku. Warto zastanowić się, co będziemy robić w trakcie wyjazdu i jakie mamy oczekiwania co do zakresu ochrony, a następnie – porównać oferty. Takie działanie daje pewność, że ubezpieczenie będzie skrojone na miarę.

Warto jednak wiedzieć, jaki zakres ochrony jest standardowy. Koszty leczenia są najważniejsze, suma gwaranrowana na terenie Europy powinna być niższa 30 000 euro. Przyda się równiez NNW oraz OC. Warto zainwestować również w ochronę bagażu.

Są jakieś polecane/odradzane towarzystwa lub ubezpieczenia? 

Forumowicz piotrkr, wyjeżdżający na 10 dni do Szwajcarii zastanawia się, czy:

Są jakieś polecane/odradzane towarzystwa lub ubezpieczenia? W porównywarce ubezpieczeń ceny są od 30 do 200 zł więc nie jakoś bardzo drogo.

Obecnie niemal każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma ciekawe propozycje dla turystów. Należy więc kierować się przede wszystkim własnymi potrzebami i oczekiwaniami. Warto jednak korzystać z ofert pewnych, renomowanych towarzystw ubezpieczeniowych, jak np. AXA, Generali, Proama, czy Europa Ubezpieczenia. Propozycje kilkunastu zaufanych towarzystw ubezpieczeniowych można znaleźć w naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych.

Czy mając ubezpieczenie na karcie kredytowej, kupujecie dodatkowe?  

Użytnikwnik dzadzax, planujący dłuższą podróż z małożonką oraz dwójką dzieci do 18 lat pyta:

Czy mając ubezpieczenie na karcie kredytowej, kupujecie dodatkowe?  

Zakup dodatkowego ubezpieczenia turystycznego zawsze jest najbezpieczniejszą opcją i warto to robić. Dzięki temu turysta dokładnie zna zakres polisy, wie, na co może liczyć, a na co nie.  Posiadanie kilku polis się nie wyklucza, a można wtedy liczyć na wypłacanie odszkodowania z różnyhch źródeł.

Warto zawsze sprawdzić, co zapewnia taka polisa dodawana do karty, jaki ma zakres ochrony, czy zadziała np. w przypadku uprawiania sportów bądź po alkoholu. Jeśli nie, dodatkowe ubezpieczenie jest koniecznością.

Czy na coś powinienem zwrócić uwagę – coś działa nietypowo przy takim ubezpieczeniu? 

Użytkownik o nicku antolll planując kupić polisę turystyczną zastanawia się:

Czy na coś powinienem zwrócić uwagę - coś działa nietypowo przy takim ubezpieczeniu?

Wybierając ubezpieczenie podróżne, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na sumę gwarantowaną kosztów leczenia – zasadniczo czym wyższa, tym bezpieczniej dla podróżnika. Polisa powinna zawierać co najmniej koszty leczenia, koszty ratownictwa, NNW i podstawowy Assistance. Zdecydowana większość ubezpieczeń działa podobnie, w standardowy sposób.  

Każde towrzystwo ma też szereg wyłączeń ochrony. Są to sytuacje, w któych polisa nie zadziała. Należą do nich między innymi:

  • uprawianie sportów bez odpowiedniego rozszerzenia,
  • zdarzdenia pod wpływem alkoholu i środków odurzających,
  • ataki terrosystyczne,
  • pandemie i epidemie,
  • choroby przewlekłe,
  • koszty leczenia powyżej sumy gwarantowanej.

Listę wszytskich wyłączeń można znaleźć w dokumencie przygotowanym przez każdego ubezpieczyciela - są to Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Od niektóych wyłącze można się ubezpieczyć, rozszserzając ochronę za dodatkową składką.

Jakie najkorzystniejsze ubezpieczenie kupić dla 2 osób podróżujących? 

Forumowicz pilotbombowca planujący podróż do Meksyku z druga osobą pyta:

Jakie ubezpieczenie polecacie?  Meksyk. Wyjazd typowo turystyczny. 2 osoby dorosłe.

Najkorzystniejsze ubezpieczenie dla dwóch podróżujących najłatwiej wybrać, porównując ze sobą różne oferty. Najłatwiej zrobić to przy pomocy naszego kalkulatora ubezpieczeń podróżnych. Uzupełniając dane służące do wygenerowania propozycji, wystarczy podać, że podróżnych jest dwóch.  

W przypadku podróży do Meksyku warto wybrać polisę, która zapewnia:

  • koszty leczenia na sumę gwarantowaną co najmniej 100 000 euro,
  • koszty ratownictwa,
  • NNW i OC,
  • ochronę bagażu.

Jeśli planuje się dodatkowe aktywności, przyda się rozszerzenie o uprawianie sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych. Najlepiej jednak samemu dopasować ochronę do swoich potrzeb.

Jak działa ubezpieczenie od rezygnacji z podróży?

Użytkowniczka ara, często podróżująca po całym świecie pyta na forum: 

Czy ktoś korzystał i może polecić ubezpieczenie od rezygnacji z podróży? Wiecie jak to funkcjonuje? Ostatnim razem byłam zmuszona anulować loty (choroba bliskiej osoby), kasa przepadła... polecicie coś aby się zabezpieczyć przed kolejnym takim przypadkiem?

Taką polisę należy zakupić zaraz po rezerwacji podróży - maksymalnie do kliku dni. Ochroną od rezygnacji z wyjazdu można objąć wycieczki z biura podróży, noclegi, loty, bilety autokarowe, kolejowe, na wydarzenia czy koncerty. W razie wystąpienia jednej z wyjątkowych sytuacji, takiej jak choroba, ważny egzamin, sprawa w sądzie, utrata pracy, rozpoczęcie nowego zatrudnienia - ubezpieczyciel pokryje koszty rezygnacji potrącane przez organizatorów, hotele czy przewoźników.

Co ważne, zwrot kosztów nastąpi tylko w przypadku sytuacji określonych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Warto się z nimi zapoznać przed zakupem polisy. Nie można zrezygnować z wyjazdu bez powodu. 

Jak działa dokumentowanie zachorowania w kontekście kosztów rezygnacji z wyjazdu? 

Użytkowniczka trocha w tym samym wątku pyta o dokuemntacji sytuacji związanych z rezygnacją z podróży:

Czy ktoś ma doświadczenie jak w rzeczywistości działa dokumentowanie zachorowania w kontekście kosztów rezygnacji z wyjazdu? 

Świadczenia z tzw. ubezpieczenia od rezygnacji są turyście wypłacane na podstawie dokumentacji - prawnej, medycznej, od pracodawcy, z policji, wojska, sądu itp. Wszelkie dokumenty potwierdzające wystąpienie sytuacji zmuszającej do rezygnacji z podróży należy przesłać do towarzystwa ubezpieczeniowego. 

Jeśli się zachoruje, konieczna będzie dokumentacja medyczna. Podobnie jest w przypadku rozpoczęcia pracy - należy przedstawić kopię umowy. Jeśli rezygnuje się z powodu wezwania do sądu, kopia tego dokumentu będzie wymagana. Zawsze w przypadku rezygnacji z podróży ubezpieczyciel będzie wymagane udokumentowanie pisemnym zaświadczeniem powodu.

Czy przebywanie w trenie górskim wymaga rozszerzenia ochrony o sporty wysokiego ryzyka? 

Forumowicz Alpenverein zastnawia się na dodadtkowym rozszerzeniem ochrony, pytając:

Czy przebywanie w trenie górskim wymaga rozszerzenia ochrony o sporty wysokiego ryzyka? 

Samo przebywanie w terenie górskim, np. spacery w dolinach, najprawdopodobniej nie będą wymagały takiego rozszerzenia. Rozszerzenie będzie natomiast konieczne, jeśli planujemy uprawiać sporty górskie jak narciarstwo czy np. jazda na rowerze. Jeśli chcemy mieć pewność, jakie sporty dany ubezpieczyciel uznaje za wysokiego ryzyka, najlepiej sprawdzić to w OWU.

Zdarza się, że niektórzy ubezpieczyciele określają powyżej jakiej wysokości konieczne będzie w górach rozszerzenie ochrony. 

Czy ubezpieczenie roczne się opłaca? 

Podróżnik o nicku mmaratończyk pyta na forum:

Czy ktoś z Was miał doczynienia z ubezpieczeniem firmy xxx? Przymierzam się do rocznej wyprawy i natrafiłem na ten produkt na blogu. Wydaje się być idealnym na długie wyprawy, nawet do dwóch lat. Ma niezłe rozszerzenia i KL na bardzo wysokim poziomie. Czy to się opłaca?

Roczne ubezpieczenie turystyczne może się opłacać osobom, które naprawdę często podróżują. Trzeba jednak pamiętać, że polisa roczna oznacza wybór jednej polisy na cały rok – bez możliwości zmian sum gwarantowanych czy dodania dodatkowych elementów. Może się więc okazać, że zakres polisy rocznej będzie niedopasowany do konkretnego miejsca wyjazdu. 

Na cały okres podróżowania bez względu na to, dokąd się jedzie będzie jeden zakres ochrony, te same sumy gwarantowane i te same elementy ubezpieczenia. Jeśli faktycznie jest się cały czas w podroży bez przerw, to dobre rozwiązanie. W przeciwnym razie lepiej za każdym razem kupić jednorazową polisę.

Kiedy najpóźniej kupić ubezpieczenie? 

Forumowicz yaris21 wybierający się swoich samochodem do Włoch, pyta:

Potrzebuję wykupić ubezpieczenie na przyszły wtorek do Włoch i nie wiem, kiedy najpóźniej muszę to zrobić, by doszła mi polisa na maila?

Ubezpieczenie turystyczne najlepiej kupić przed podróżą – zanim wyruszymy z Polski. Po przekroczeniu granicy nadal można kupić polisę turystyczną, ale zacznie ona obowiązywać najwcześniej od kilku godzin do kilku dni po dokonaniu zapłaty. To tzw. karencja, zapobiegajaca wyłudzeniu ochrony już po nieszczęśliwym wypadku.

Zakup polisy online zajmie około 5 minut. Zaraz po opłaceniu składki dokument ubezpieczenia będzie wysłany na podany adres mailowy. Można więc to zrobić w każdym momencie, najlepiej jednak na kilka dni przed wyjazdem.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne?  

To jedno z najcześciej przewijających się pytań na forach turystycznych. Cena ubezpieczenia turystycznego zależy m.in. od zakresu polisy, miejsca, do którego się wybieramy, czasu trwania ochrony, czy wybranych rozszerzeń. Jedno jest jednak pewne: polisa turystyczna nie zrujnuje budżetu podróżnika.

Ubezpieczenie turystyczne na podróże po Europie można mieć już za ok. 4 zł dziennie. Poniżej kilka propozycji.  

Podróż 

Towarzystwo ubezpieczeniowe 

Zakres polisy  

Cena za 1 dzień ochrony  

7-dniowa do Włoch 

AXA 

Koszty leczenia: 200 000 zł 
Ochrona COVID-19: zakres 3 / 7 
NNW: 20 000 zł  
Sporty objęte polisą: 114 Ratownictwo: 200 000 zł 

4,31 zł  

3-dniowa do Londynu 

Allianz 

Koszty leczenia: 200 000 zł 
Ochrona COVID-19: zakres 6 / 7 
Bagaż: 1 800 zł 
NNW: 20 000 zł  
OC: 50 000 zł  
OC sportowe: 50 000 zł Sporty objęte polisą: 49 Ratownictwo: 50 000 zł  

6,42 zł  

14-dniowa do Tajlandii 

Nationale Nederlanden 

Koszty leczenia: 300 000 zł 
Ochrona COVID-19: zakres 5 / 7 
Bagaż: 1 000 zł 
NNW: 10 000 zł  
OC: 150 000 zł  
OC sportowe: 150 000 zł Sporty objęte polisą: 60 Ratownictwo: 100 000 zł  

13,31 zł  

10-dniowa na Dominikanę 

Generali  

Koszty leczenia: 800 000 zł 
Ochrona COVID-19: zakres 5 / 7 
Bagaż: 4 000 zł 
NNW: 50 000 zł  
OC: 300 000 zł Ratownictwo: 800 000 zł 

17,00 zł  

Propozycje ubezpieczycieli warto porównywać. Dzięki praktycznym porównywarkom jak nasz kalkulator turysta ma pewność, że wybrał najkorzystniejszą opcję. Porównanie ofert i zakup polisy zajmują zaledwie kilka minut.  

 

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Co warto wiedzieć?
  1. Ubezpieczenie turystyczne to ochrona na czas wyjazdu za granicę lub krajowego.
  2. Pokrywa koszty leczenia i ratownictwa, zapewnia oszkodowanie w razie nieszczęśliwych wypadków.
  3. W razie jakichkolwiek kłopotów podczas podróży można korzystać z pomocy ubezpieczyciela.
  4. Taką ochronę można znaleźć od kilku złotych dziennie.

Najczęściej zadawane pytania

  1. Dlaczego warto mieć polisę na podróż? 

    Polisa turystyczna pozwala uniknąć konieczności pokrywania ogromnych kosztów, jakie mogą powstać na skutek leczenia turysty za granicą. Refunduje też koszty akcji ratowniczych czy powrotu medycznego do kraju. Polisa pozwala po prostu poczuć się bezpiecznie!  

  2.  Czy w jakichś krajach ubezpieczenia turystyczne jest obowiązkowe? 

    Tak, istnieje wąska lista takich krajów. W znacznej większości przypadków ubezpieczenia nie trzeba mieć, ale ze względu na własne bezpieczeństwo – warto je wykupić. Ubezpieczenie trzeba mieć obowiązkowo, jadąc np. do: Rosji, Białorusi, Iranu, Madagaskaru, Nigerii czy Algierii.  

  3.  Kto pomoże w wyborze ubezpieczenia? 

    Polisę najłatwiej wybrać, porównując ze sobą oferty poszczególnych ubezpieczycieli. Wszystkie porównywane oferty są precyzyjnie rozpisane i zawierają ceny. Nic nie pomoże tak jak dobra porównywarka, która zaprezentuje kilka najlepszych opcji.

  4.  Czy polisę można kupić online? 

    Tak. Polisę w zaledwie kilka minut można kupić przy pomocy kalkulatora Rankomat.pl. Dokument kolejno należy tylko wydrukować i zabrać ze sobą w podróż.  

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia