Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Ubezpieczenie nurkowe - czym jest?

Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny
Sporty wodne, w tym nurkowanie, dostarczają niezapomnianych wrażeń. Równocześnie jednak wiążą się z ryzykiem. Planując wyjazd w celu uprawiania tej aktywności, warto zadbać o ubezpieczenie nurkowe.

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Większość ubezpieczycieli zalicza amatorskie nurkowanie do sportów wysokiego ryzyka, dlatego ta aktywność wymaga odpowiedniej ochrony – dodatkowej klauzuli. Jak działa ubezpieczenie nurkowe? Czy obejmuje też sprzęt sportowy? Sprawdziliśmy.

Czy nurkowanie jest bezpieczne?

Nurkowanie, w tym nurkowanie z automatem oddechowym, to sport, który wymaga odpowiedniego przygotowania. Amatorzy tego typu aktywności powinni przejść kurs nurkowania – zwłaszcza gdy planują nurkowanie na głębokość większą niż 30 m p.p.m. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej przejść kurs i móc legitymować się wymaganym certyfikatem.

Do najczęstszych przyczyn wypadku nurkowego należą:

 • problemy na tle aparatów oddechowych lub problemy z aparatem powietrznym,
 • przeciążenie nurka (złe wyważenie),
 • zbyt szybkie wynurzenie,
 • stres (i często spowodowana nim utrata przytomności),
 • utrata kontaktu z grupą lub jednostką pływającą.

W skrajnych przypadkach może dojść do sytuacji takiej jak wybuch butli nurkowej, czy dziurawy skafander. Nurkowie zapewniają jednak, że sprzęt zawodzi rzadko.

Czy zatem jest to niebezpieczny sport, podczas którego dochodzi do nieszczęśliwych wypadków nurkowych? To oczywiście zależy od samych sportowców i ich zachowania. Sporty wysokiego ryzyka, w tym nurkowanie z aparatem oddechowym, niosą ze sobą – jak sama nazwa wskazuje – pewnego rodzaju niebezpieczeństwa. W przypadku wypadku nurkowego przede wszystkim należy zachować zimną krew i stosować się do wytycznych otrzymanych od instruktorów.

Czym jest ubezpieczenie nurkowe?

Ubezpieczenie nurkowe to nic innego jak specyficzne ubezpieczenie turystyczne. Jest ono rozszerzone o uprawianie sportów związanych z nurkowaniem, np. podczas wakacyjnych wyjazdów.

Większość ubezpieczycieli klasyfikuje nurkowanie jako sport wysokiego ryzyka, inni – zaliczają je do sportów ekstremalnych. Rodzi to obowiązek dokupienia do polisy odpowiedniej dodatkowej ochrony (klauzuli). Bez niej ubezpieczyciel nie pokryje kosztów pobytu w szpitalu oraz będzie mógł odmówić innych świadczeń. Zdarzają się jednak towarzystwa ubezpieczeniowe, które nie wymagają dodatkowej składki. W ich przypadku klasyfikacja nurkowania to sport amatorski lub rekreacyjny.

Ubezpieczenie nurkowe chroni przed koniecznością pokrywania z własnej kieszeni kosztów, jakie mogą powstać na skutek problemów ze zdrowiem nurka (koszty leczenia i ubezpieczenie COVID). Może zawierać również szereg innych elementów, jak np. ochrona na sprzęt sportowy, OC sportowe, czy pokrycie kosztów transportu powrotnego do Polski.

Jak ubezpieczyciele klasyfikują nurkowanie?

Jak dany ubezpieczyciel klasyfikuje nurkowanie? Czy nurkowanie to zawsze sport wysokiego ryzyka, a może to jednak kategoria sporty ekstremalne? Sprawdziliśmy, jak na tę kwestie zapatrują się najpopularniejsze towarzystwa ubezpieczeniowe.

Ubezpieczyciel

Klasyfikacja nurkowania

AXA Partners

sport wysokiego ryzyka – nurkowanie z aparatem oddechowym powyżej 10 metrów (z instruktorem lub z wymaganym certyfikatem

sport zwykły – nurkowanie z aparatem oddechowym do głębokości 10 metrów (z instruktorem lub z wymaganym certyfikatem)

Allianz

sport wysokiego ryzyka – nurkowanie z automatem oddechowym na głębokość większą niż 30 m p.p.m.

sport rekreacyjny – nurkowanie z automatem oddechowym na głębokość do 30 m p.p.m.

Nationale Nederlanden

sport ekstremalny – nurkowanie z wykorzystaniem sprzętu specjalistycznego poniżej 30 m (również na zatrzymanym oddechu – freediving)

sport rekreacyjny – nurkowanie do 30 metrów

Wiener

amatorskie uprawianie sportów – nurkowanie przy użyciu aparatów oddechowych i płetwonurkowanie sportowe

Europa Ubezpieczenia

sport wysokiego ryzyka –  nurkowanie z aparatem powietrznym do głębokości 30 metrów

Ergo Ubezpieczenia Podróży

sport wysokiego ryzyka – nurkowanie z użyciem aparatów oddechowych

Ergo Hestia sport wysokiego ryzyka - nurkowanie do 30 metrów
mtu24.pl sport wysokiego ryzyka - nurkowanie do 30 metrów
Generali sporty amaroskie - snorkeling - rekreacyjne nurkowania przy użyciu „sprzętu ABC” czyli fajki, maski i płetw

sporty wysokiego ryzyka - nurkowanie z wykorzystaniem sprzętu specjalistycznego (poniżej 15 metrów), free diving
Proama sporty amaroskie - snorkeling - rekreacyjne nurkowania przy użyciu „sprzętu ABC” czyli fajki, maski i płetw

sporty wysokiego ryzyka - nurkowanie z wykorzystaniem sprzętu specjalistycznego (poniżej 15 metrów), free diving
Signa Iduna sporty amatorskie - nurkowanie z aparatem powietrznym do 30 metrów (udokumentowane kwalifikacje, licencja nurka, nurkowanie z instruktorem)

sporty ekstremalne - nurkowanie wrakowe i jaskiniowe

 

Źródło: oprac. własne ubezpieczeniaonline.pl na podstawie OWU towrzystw

Co powinno zapewniać ubezpieczenie nurkowe?

Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas nurkowania, należy zaopatrzyć się w dobre ubezpieczenie nurkowe – bez względu kierunek wyjazdu i na to, czy planujemy nurkowanie z automatem oddechowym w Polsce, Europie, czy w pozostałych krajach świata. Ubezpieczyciele oferują różne propozycje dla polskich nurków, które można dopasować do swoich indywidualnych potrzeb.

W skład każdego dobrego ubezpieczenia nurkowego powinny wchodzić elementy takie jak:

 • Koszty leczenia. Ważne, aby wybrać jak najwyższą sumę gwarantowaną. To właśnie one zagwarantują, że ubezpieczyciel zapewni pokrycie kosztów pobytu w szpitalu, kosztów badań, wizyt lekarskich oraz w każdej innej sytuacji, gdy zdrowie podróżnika będzie wymagało ingerencji medycznej. Wiele ofert nadal zapewnia ubezpieczenie covid – na wypadek zachorowania na koronawirusa. Warto dokładnie zapoznać się z OWU, jeśli ubezpieczenie covid jest dla nas istotne.
 • Koszty ratownictwa. Dzięki nim ubezpieczenie nurkowe pokryje koszty wszelkich akcji ratowniczych i poszukiwawczych, w tym z wykorzystaniem sprzętu specjalistycznego. To istotny element w związku z tym, że uprawianie sportów wysokiego ryzyka (w tym nurkowanie) może generować więcej niebezpiecznych sytuacji.
 • OC w życiu prywatnym oraz OC sportowe. Uchroni podróżnika przed koniecznością ponoszenia z własnej kieszeni kosztów wyrządzenia szkody innej osobie. OC sportowe działa analogicznie, tylko w warunkach uprawiania sportów, w tym nurkowania.
 • NNW – następstwa nieszczęśliwych wypadków. Zagwarantuje pomoc finansową na wypadek uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia lub w skrajnych przypadkach – śmierci. Jako że nurkowanie przy użyciu aparatów oddechowych to sport wysokiego ryzyka, ten element ubezpieczenia może mieć szczególne znaczenie.
 • Pakiet assistance. W zależności od wybranej oferty może zapewniać m.in. pomoc prawnika, tłumacza, czy wsparcie logistyczne. Szczegóły w ogólnych warunkach ubezpieczenia.

Warto także, aby polisa gwarantowała ubezpieczenie na sprzęt nurkowy, zawsze, gdy zabieramy własny. Bywa on przecież niezwykle kosztowny. Polisę warto rozszerzyć także o ubezpieczenie bagażu, a jeśli nie wykluczamy spożywania alkoholu – również o klauzulę alkoholową.

Ile kosztuje ubezpieczenie nurkowe?

Amatorzy nurkowania dobre ubezpieczenie nurkowe znajdą już od ok. 6,50 zł dziennie za jeden dzień ochrony – nie warto z niego rezygnować. Ubezpieczenie zagwarantuje kompletne wsparcie poza granicami Polski, zapewniając najważniejsze elementy, jak np. koszty leczenia (w tym ubezpieczenie covid), koszty transportu medycznego i inne opisane powyżej – po prostu, pełną ochronę. Ubezpieczyciel udzieli finansowej pomocy poszkodowanym nurkom, gwarantując to, co niezwykle istotne – poczucie bezpieczeństwa w każdej sytuacji.

Poniżej kilka propozycji polisy dla amatorów nurkowania. Szczegóły ofert znajdują się w ogólnych warunkach ubezpieczenia.

Kierunek podróży

Towarzystwo ubezpieczeniowe

Zakres ubezpieczenia

Cena za 1 dzień ochrony

Grecja

Allianz

Koszty leczenia: 200 000 zł
Ratownictwo: 50 000 zł
NNW: 20 000 zł
OC: 50 000 zł
Zachorowanie COVID-19: ✓
Sporty objęte polisą: 49

6,42 zł
1 dzień / 1 osoba

Egipt

Nationale Nederlanden

Koszty leczenia: 300 000 zł
Ratownictwo: 100 000 zł
NNW: 10 000 zł
OC: 150 000 zł
Bagaż: 1 000 zł
OC sportowe: 150 000 zł
Sporty objęte polisą: 60
Zdarzenia pod wpływem alkoholu: ✓
COVID-19: ✓ 

9,18 zł
1 dzień / 1 osoba

Chorwacja

AXA Partners

Koszty leczenia: 600 000 zł
OC: 250 000 zł
Bagaż: 1 500 zł
NNW: 50 000 zł
OC sportowe: 250 000 zł
Sporty objęte polisą: 181 Ratownictwo: 600 000 zł 
Sprzęt sportowy: 1 500 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu: ✓
COVID-19: ✓

17,78 zł
1 dzień / 1 osoba

Uprawianie sportów wysokiego ryzyka jest znacznie bezpieczniejsze, gdy mamy dobre ubezpieczenie. Najlepiej kupić je wygodnie online, przy pomocy naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych bez względu na to, czy planujemy nurkowanie, nurkowanie z aparatem oddechowym, płetwonurkowanie sportowe, czy inną odmianę tego sportu.

Wystarczy podać niezbędne dane dotyczące podróży i osób podróżujących, wybrać najlepszą, dopasowaną do naszych potrzeb ofertę i opłacić ubezpieczenie. Polisa w ciągu kilku minut przyjdzie na wskazany adres e-mail. To najwygodniejsza i najszybsza opcja ubezpieczeniowa dla polskich nurków.

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Ubezpieczenie nurkowe - co warto wiedzieć?
 1. Nurkowanie to sport, który dostarcza adrenaliny – pod warunkiem odpowiedniego przygotowania, może być w pełni bezpieczny.

 2. Przed rozpoczęciem przygody z nurkowaniem, warto przejść kurs, aby móc legitymować się wymaganym certyfikatem.

 3. Ubezpieczeniowa klasyfikacja nurkowania to zwykle „sport wysokiego ryzyka” lub „sport ekstremalny”.

 4. Sporty wysokiego ryzyka lub ekstremalne, w tym nurkowanie objęte są wymogiem dokupienia do ubezpieczenia dodatkowej klauzuli.

 5. Można ubezpieczyć również sprzęt nurkowy.

Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie nurkowe:

 1. Ile kosztuje ubezpieczenie nurkowe?

  Ubezpieczenie nurkowe można znaleźć już od ok. 6,50 zł za jeden dzień ochrony. Cena zależy od wybranego ubezpieczyciela, wysokości sumy gwarantowanej kosztów leczenia (pokrycie kosztów leczenia jest kluczowe w polisie dla nurka!) i zakresu ubezpieczenia.

 2. Co obejmuje ubezpieczenie nurkowe?

  Ubezpieczenia turystyczne, w tym ubezpieczenie nurkowe, może obejmować m.in. koszty leczenia (w tym ubezpieczenie COVID-19), koszty ratownictwa, NNW, OC sportowe i OC w życiu prywatnym oraz Assistance. Można ubezpieczyć też sprzęt do nurkowania.

 3. Czy nurkowanie to sport ekstremalny?

  Klasyfikacja nurkowania to najczęściej „sport wysokiego ryzyka” lub „sport ekstremalny”. Wymaga to dokupienia dodatkowej klauzuli. Nieliczne towarzystwa określają w OWU nurkowanie jako sport amatorski lub rekreacyjny (bez konieczności rozszerzania polisy).

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia