Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Ubezpieczenie pracownika - zyska też pracodawca

Polisy grupowe dla pracowników to dziś standard i jeden z elementów wizerunkowych firmy. Sama możliwość przystąpienia do ubezpieczenia to jednak za mało.

Liczy się wnętrze oferowanej polisy, której warunki powinny być starannie wynegocjowane i dobrane już na samym początku współpracy ubezpieczyciela z zamawiającym.

Już nie tylko karta typu multisport czy ochrona medyczna. Pracodawcy, którzy dbają o kadrę i nie chcą dopuścić do kosztownych rotacji, stosują szereg zachęt mających zatrzymać pracownika w miejscu zatrudnienia.

Co prawda, pracownik zatrudniony na umowę o pracę jest do pewnego stopnia chroniony, ale zakres tej ochrony jest ściśle reglamentowany, np. miejscem wykonywania zawodu.

Indywidualne czy grupowe?

Ubezpieczenie, jakie może zawrzeć pracownik, zależy od jego preferencji, ale i wewnętrznej polityki zakładu pracy. Z osobistymi preferencjami mamy do czynienia wtedy, gdy chodzi o indywidualną polisę na życie. Pracownik chce być dodatkowo chroniony lub chroniony jakkolwiek, jeśli w jego miejscu zatrudnienia nie są oferowane żadne formy ochrony finansowej życia i zdrowia.

 

KUP POLISĘ ONLINE


Wewnętrzna polityka firmy to sytuacja, w której funkcjonuje model grupowego ubezpieczenia pracowniczego albo i nie. Ale i wówczas ubezpieczony może wybrać model indywidualny, łącząc go z grupowym.

Polisa grupowa – 4 zalety

Ubezpieczenie grupowe na życie od indywidualnego różni bardzo wiele i nie chodzi o to, by w tym miejscu rozstrzygać o przewadze jednego z rozwiązań. Każda z form ochrony jest dla pracownika korzystna. Podobnie pracodawca – oferując pakiet ubezpieczeń grupowych przyczynia się do poprawy wizerunku własnej firmy.

W firmie, gdzie pracodawca nie oferuje ubezpieczenia grupowego, pracownik będzie musiał liczyć na indywidualną ochronę w ramach polisy. Tam z kolei, gdzie „grupówka” istnieje i można przystąpić do niej bezpłatnie lub za symboliczną opłatą, zatrudniony najczęściej nie korzysta z innych form zabezpieczenia życia i zdrowia.

Ale nawet najlepsze ubezpieczenie pracownika jest produktem, w którym należy uwzględnić niewątpliwe zalety, jak i mniej korzystne (dla niektórych) rozwiązania:

1.Szeroki zakres ubezpieczenia – polisa grupowa obejmuje wiele zdarzeń, jakie mogą przytrafić się pracownikowi, czyli nieszczęśliwe wypadki, poważne zachorowania, pobyt w szpitalu czy urodzenie się dziecka. Tutaj zakres ubezpieczenia jest nie tylko ograniczony, ale i sztywny, przez co polisy grupowej nie można dopasować do indywidualnej sytuacji finansowej.

2.Brak karencji – czyli okresu, w którym nie obowiązuje odpowiedzialność ubezpieczyciela. Warto zwrócić uwagę, czy karencja odnosi się do konkretnych rozwiązań, np. urodzenia dziecka. W przypadku indywidualnego ubezpieczenia na życie TU stosuje zabezpieczenie w postaci 9-cio czy nawet 12-to miesięcznego okresu karencji. W grupowej polisie to z reguły maksymalnie 6 miesięcy, a czasem brak takiego okresu. Ubezpieczyciel rozkłada ryzyko odszkodowania za przypadek urodzenia dziecka na wszystkich pracowników danej firmy. Ubezpieczeniu może podlegać nie tylko zatrudniona kobieta, ale i małżonka pracownika.
 

PORÓWNAJ OFERTY

 

3.Niska składka – koszt grupowego ubezpieczenia nie jest sumą wygórowaną. To zazwyczaj kwota 50 do 100 zł w skali miesiąca. Wysokość składki, podobnie jak zakres ubezpieczenia, jest z góry ustalana i dobrana pod wszystkich ubezpieczonych. Nie ma więc możliwości ustalania indywidualnej taryfy. Dla innych taki model wyliczania i opłacania ubezpieczenia jest bardziej przejrzysty i klarowny.

4.Minimum formalności – dla tych, którzy lubią uproszczone rozwiązania, polisa grupowa będzie najbardziej odpowiednią formą finansowej ochrony życia i zdrowia. Wystarczy, że ubezpieczony wypełni formularz przystąpienia do polisy. W przypadkach budzących wątpliwości ubezpieczyciela może dojść do wysłania pracownika na badania lekarskie potwierdzające stan zdrowia.

Wybór między rodzajami polisy na życie nie zawsze jest prosty, o ile ubezpieczony ma możliwość skorzystania z ochrony grupowej czy indywidualnej. Za „grupówką” przemawiają proste zasady umowy i niska składka. Ubezpieczeni indywidualnie nie muszą być zatrudnieni w firmie na czas trwania polisy i dysponują szerszym zakresem ubezpieczenia z możliwością negocjowania i rozszerzania składników umowy.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
0
6
3
8
0

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy