Oszczędź nawet 50% na polisie.

Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.

Porównaj ceny

Autocasco za granicą - jakie wybrać?

Oszczędź nawet 50% na polisie.

Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.

Porównaj ceny
Osoby wyjeżdżające za granicę powinny zadbać o dodatkowe ubezpieczenie samochodu. Będzie chronić kierowcę i pasażerów przed skutkami nieprzewidzianych zdarzeń. AC przyda się w przypadku kradzieży czy zderzenia ze zwierzyną. Co się liczy przy wyborze?

Podróż za granicę własnym samochodem to komfort i większa swoboda, dlatego wiele osób decyduje się na takie wyprawy. Warto jednak pamiętać, że obowiązkowe OC (od odpowiedzialności cywilnej) chroni osoby trzecie, które zostały poszkodowane z winy ubezpieczonego. Oznacza to, że finansowe konsekwencje w jego imieniu poniesie TU. Co jednak z ochroną kierowcy?

Warto pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu jak autocasco, dzięki któremu kierowca może liczyć na pomoc również wtedy, gdy to jego auto zostanie uszkodzone lub skradzione. Takie wsparcie jest szczególnie ważne, gdy do zdarzenia dojdzie poza granicami Polski.

Czym jest ubezpieczenie autocasco?

AC (autocasco) to ubezpieczenie dobrowolne, dlatego nie każdy kierowca decyduje się wykupić tę polisę. AC ma chronić finansowo właściciela pojazdu przed skutkami sytuacji losowych. Zalicza się do nich działanie osób trzecich czy żywiołów.

Kiedy przyda się dobrowolne ubezpieczenie AC? Przede wszystkim w przypadku:

  • uszkodzenia auta,
  • zniszczenia,
  • kradzieży pojazdu.

Zakres ochrony zależy od wybranego wariantu, dlatego zawsze należy zapoznać się z OWU ubezpieczenia. Właściciel pojazdu, który ma ubezpieczenie samochodu AC może liczyć na:

  • ochronę przed szkodami, które wyrządził samodzielnie (stłuczki, zarysowania),
  • ochronę w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń jak działanie sił natury (pożar, powódź, gradobicie), zderzenie ze zwierzyną,
  • ochronę przed kradzieżą,
  • zabezpieczenie na wypadek dewastacji auta, np. zniszczenie lusterka, wybicie szyby.
Pamiętaj! Przed podpisaniem umowy ubezpieczenia zawsze sprawdź, przed czym chroni, a w których sytuacjach nie zapewnia zabezpieczenia. Ważny jest także zakres terytorialny polisy. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Wyjazd za granicę to jedna z tych sytuacji, kiedy AC może się szczególnie przydać. Zakres ubezpieczenia może obejmować wszystkie zdarzenia (all risk) lub wybrane (Mini AC).

Czy ubezpieczenie AC działa za granicą?

Standardowe AC działa w Polsce oraz Europie. Trzeba jednak pamiętać, że towarzystwa indywidualnie określają zasięg terytorialny ubezpieczenia. Niektóre kraje mogą być zatem wyłączone z odpowiedzialności, a niekiedy zakres polisy zostaje rozszerzony o dodatkowe państwa spoza Europy.

Przykład: Allianz oferuje ubezpieczenie AC działające w Polsce i Europie w europejskiej części Rosji oraz krajach basenu Morza Śródziemnego, poza Algierią, Syrią i Libią. Z kolei Benefia proponuje AC chroniące w Polsce, Europie, Tunezji, Maroko, Izraelu i Iranie. W krajach jak Ukraina, Rosja, Mołdawia, Białoruś i Albania spod ochrony wyłączone są zdarzenia jak kradzież auta, jego części lub wyposażenia.

Zakres terytorialny ubezpieczenia autocasco

Nawet doświadczonym kierowcom może przytrafić się kolizja, stłuczka, zderzenie ze zwierzęciem. Warto zabezpieczyć się na taką okoliczność, wybierając dobrowolne ubezpieczenie. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe może dowolnie kształtować zakres polis nieobowiązkowych, dlatego też różny może być zakres terytorialny AC. W praktyce poszczególne firmy samodzielnie ustalają, w których krajach ochrona zadziała i w jakim stopniu, a w których nie.

Niektóre  oferują klientom rozszerzenie ochrony na inne państwa za dodatkową opłatą. O takim rozwiązaniu warto pomyśleć, gdy masz w planach choćby przejazd przez teren krajów, które znalazły się na liście wyłączeń. To gwarancja bezpieczeństwa i większego spokoju.

Stefania Stuglik, eksper ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w ubezpieczeniaonline.pl

Autocasco działa w Polsce i krajach europejskich:

  • Balcia – Polska, Europa (poza Białorusią, Mołdawią i europejską częścią Rosji),
  • BeeSafe – Polska, państwa Unii Europejskiej, europejskie części Rosji i Turcji oraz Albania, Andora, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Islandia, Liechtenstein, Macedonia Północna, Mołdawia, Monako, Norwegia, San Marino, Serbia, Szwajcaria, Ukraina, Watykan, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii, Irlandia Północna,
  • Compensa – Polska, kraje Unii Europejskiej, europejskie części Rosji i Turcji oraz Albania, Andora, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Islandia, Liechtenstein, Macedonia Północna, Mołdawia, Monako, Norwegia, San Marino, Serbia, Szwajcaria, Ukraina, Watykan, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii, Irlandia Północna. Ubezpieczenie nie obejmuje kradzieży pojazdu w Albanii, Białorusi, Mołdawii, Rosji, Ukrainie,
  • Generali – Polska, Europa, cześć europejska Rosji; polisa nie obejmuje kradzieży auta w Albanii, Białorusi, Mołdawii, Rosji, Ukrainie,
  • LINK4 – Polska, Europa; polisa nie obejmuje kradzieży samochodu w Rosji, Białorusi, Ukrainie i Mołdawii,
  • PZU – Polska, Europa oraz Algieria, Maroko, Izrael i Tunezja. Polisa nie obejmuje kradzieży w Rosji, Białorusi, Ukrainie i Mołdawii, ale za dopłatą można rozszerzyć zakres polisy o te kraje,
  • UNIQA – ochrona działa jedynie w Polsce; za dodatkową opłatą można rozszerzyć ubezpieczenie o kraje Europy,
  • Warta – Polska, Europa, Algieria, Izrael, Tunezja, Maroko,
  • Allianz – Polska, Europa, europejska część Rosji, kraje basenu Morza Śródziemnomorskiego poza Algierią, Libią, Syrią.

Porównaj polisy OC i AC

Gdzie ubezpieczenie samochodu AC nie zadziała?

Niektóre firmy ubezpieczeniowe nie zapewniają ochrony w konkretnych państwach. Najczęściej wyłączenia dotyczą krajów jak:

  • Rosja,
  • Ukraina,
  • Białoruś,
  • Mołdawia.

Polisa AC może zawierać wyłączenie całkowite lub częściowe, np. obejmujące jedynie brak zabezpieczenia na wypadek kradzieży samochodu, wyposażenia lub części pojazdu.

Jaki zakres ochrony AC wybrać, jadąc za granicę samochodem?

Planujesz wyjazd za granicę? A może dość często wyruszasz na wyprawy? Musisz pamiętać, że nawet najbardziej doświadczonym kierowcom przytrafiają się przykre sytuacje podczas podróży samochodem, dlatego warto się zabezpieczyć na taką okoliczność. W odróżnieniu od ubezpieczenia OC, AC jest dobrowolne i w różnych towarzystwach umowa może być nieco inaczej skonstruowana.

Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia dotyczące wysokości składki, zakresu ubezpieczenia, wyłączeń odpowiedzialności znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Na co zwrócić uwagę szukając AC działającego za granicą?

  • zakres terytorialny – sprawdź, w jakich krajach obowiązuje ochrona, czy można rozszerzyć polisę o inne państwa; dobrze dobrane ubezpieczenie ma gwarantować uzyskanie pomocy w kraju, do którego się wybierasz, a także w tych, przez które przejeżdżasz,
  • zasady likwidacji szkody – dowiedz się, jak wygląda likwidacja szkody, czy ma to miejsce za granicą, czy jedynie w kraju; nawet jeśli ubezpieczenie samochodu obejmuje likwidację w Polsce, towarzystwo musi zapewnić naprawę pojazdu, by można nim wrócić do kraju,
  • pozostałe wyłączenia – warto sprawdzić, za jakie zdarzenia ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania, gdy dojdzie do nich za granicą; czy polisa chroni przed kradzieżą pojazdu, zderzeniem ze zwierzyną, zdewastowaniem samochodu przez osoby trzecie.

Ile kosztuje autocasco za granicą?

Ubezpieczenie komunikacyjne AC dające ochronę za granicą jest nieco droższe od polisy obowiązującej jedyne na terenie Polski.

Przykład: 44-latek z Krakowa planuje wyjazd za granicę. Chce wykupić dodatkowe ubezpieczenie autocasco dla samochodu marki Hyundai i20 z 2016 roku (benzyna). Kierowca zadeklarował pobyt za granicą poniżej miesiąca.
 
TU OC AC ASS NNW CENA
Link4 x x x - 836,45 zł
Trasti x x x - 1232 zł
mtu24.pl x x - - 1365 zł
  • LINK4 oferuje AC Mini chroniące od żywiołów, oferujące ubezpieczenie od szkody częściowej i całkowitej na terenie Polski i Europy.
  • Trasti proponuje AC działające na terenie Polski i Europy, chroniące od wypadku, kradzieży, uszkodzenia. Ubezpieczeniu podlega szkoda całkowita i częściowa.
  • mtu24.pl zapewnia ochronę od żywiołów na terenie Polski i Europy. Ubezpieczeniu podlega szkoda całkowita i częściowa.
Przykład: 44-letnia kobieta z Łodzi szuka AC działającego za granicami Polski. Sprawdziła ofertę dla samochodu Ford Fiesta z 2010 roku (benzyna).

 

TU OC AC ASS NNW CENA
Link4 x x x - 961,65 zł
BeeSafe x x x - 1074,48 zł
Trasti x x x x 1082 zł
  • LINK4 oferuje AC Mini działające w Polsce i Europie chroniące przed żywiołami.
  • BeeSafe natomiast zabezpiecza przed zderzeniem ze zwierzyną, kradzieżą oraz żywiołami (AC Mini).
  • W Trasti można wykupić AC chroniące w Polsce i Europie. Zabezpieczenie obejmuje wypadek, kradzież i uszkodzenie auta.

Jak zgłosić szkodę z AC za granicą?

Jeśli masz ubezpieczenie auta, sprawdź, ile masz czasu na zgłoszenie szkody. Niezgłoszenie w terminie może skutkować odmową wypłaty odszkodowania. Jeśli dojdzie do zdarzenia, kierowca powinien skontaktować się z ubezpieczycielem, który wyjaśni, jak powinno wyglądać dalsze postępowanie.

W OWU większości polis znajduje się informacja, że szkoda powstała w innym kraju musi zostać naprawiona w Polsce. Ubezpieczyciel ma jednak obowiązek pomóc kierowcy doprowadzić samochód do takiego stanu, by mógł nim bez problemu wrócić do kraju.

Jakie ubezpieczenie samochodu za granicę poza AC?

Podróżujący za granicę mogą wykupić również dodatkowe ubezpieczenie assistance. Ta polisa pomoże, gdy np. w drodze dojdzie do awarii samochodu. Jakie wsparcie oferuje towarzystwo ubezpieczeniowe?

  • dostarczenie paliwa,
  • naprawę na miejscu zdarzenia,
  • holowanie pojazdu,
  • samochód zastępczy,
  • transport kierowcy i pasażerów,
  • zakwaterowanie w hotelu,
  • naprawę koła.

Zakres ochrony zależy od wybranego wariantu ubezpieczenia. Niektóre towarzystwa oferują bardzo szeroki zakres ASS, dzięki czemu kierowca może liczyć na wsparcie w wielu niespodziewanych sytuacjach, do których może dojść podczas podróży zagranicznej. Polisa assistance zapewnia pomoc informacyjną, czy wsparcie tłumacza.

Czy ubezpieczenie OC działa za granicą?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkową polisą, która chroni osoby trzecie, jeśli ubezpieczony doprowadzi do kolizji, stłuczki. OC umożliwia pokrycie szkód. Oznacza to, że ubezpieczyciel bierze na siebie finansową odpowiedzialność. Polskie OC działa także w krajach Unii Europejskiej.

Trzeba jednak pamiętać, że są kraje, w których potrzebna będzie Zielona Karta, czyli tzw. Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczenia Komunikacyjnego. Jest on wystawiany przez towarzystwo, w którym kierowca ma wykupione OC. Zielona Karta może być wystawiona darmo lub za niewielką opłatą.

Zobacz więcej: Zielona Karta - co to jest? Kiedy jest potrzebna?

Brak Zielonej Karty oznacza, że kierowca musi wykupić tzw. ubezpieczenie graniczne - można to zrobić w momencie przekroczenia granicy.

Zielona Karta potrzebna jest w:

  • Albanii,
  • Azerbejdżanie,
  • Białorusi,
  • Iranie,
  • Izraelu,
  • Maroko,
  • Mołdawii,
  • Macedonii,
  • Rosji,
  • Tunezji,
  • Turcji,
  • Ukrainie.

Jeśli często podróżujesz za granicę i chcesz ubezpieczyć się np. na cały rok, również masz taką możliwość. Co więcej, często zakup autocasco z zasięgiem za granicą jest tańsze w pakiecie OC kupowanym każdego roku.

Porównaj polisy OC i AC

Wyboru pakietu wraz z jego zakresem możesz dokonać nawet bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem kalkulatora OC i AC. Nie dość, że zyskasz szeroku wybór ofert od różnych ubezpieczycieli, to jeszcze atrakcyjne ceny i szybką ścieżkę zakupową. 

Co warto wiedzieć?
  1. Planując wyjazd za granicę warto pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu, np. autocasco. AC za granicą pokrywa koszty naprawy samochodu, gdy dojdzie do kolizji, czy wypadku. Przyda się również w przypadku kradzieży auta.
  2. Przed zakupem polisy należy sprawdzić zakres terytorialny AC, a także sposób likwidacji szkody i wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Znajdziesz je w OWU dołączonym do umowy ubezpieczenia.
  3. Kierowca może również wykupić ochronę assistance. Polisa gwarantuje holowanie auta, naprawę na miejscu, transport kierowcy, pojazd zastępczy, pomoc informacyjną itp.
  4. Ubezpieczenie OC jest ważne w krajach Unii Europejskich. W niektórych państwach niezbędna jest Zielona Karta lub ubezpieczenie graniczne, które można zakupić zaraz po przekroczeniu granicy.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o AC za granicę

  1. Czy w ramach ubezpieczenia AC mogę liczyć na naprawę samochodu za granicą?

    Zazwyczaj szkoda powinna zostać zlikwidowana w Polsce. Ubezpieczyciel musi jednak pomóc doprowadzić samochód do takiego stanu, by możliwa była dalsza podróż i powrót do kraju. Dokładne informacje na temat ochrony znajdują się w OWU.

  2. Co mam zrobić za granicą, jeśli auto zostanie skradzione?

    Pierwszym krokiem jest kontakt z ubezpieczycielem. Należy to zrobić w wyznaczonym czasie, ponieważ niedotrzymanie terminu może skutkować odmową wypłaty odszkodowania. Ubezpieczyciel poinformuje o dalszych krokach.

  3. Czy na terenie Unii Europejskiej potrzebuję Zielonej Karty na wyjazd?

    Na terenie Unii Europejskiej nie jest potrzebna Zielona Karta. Wystarczy polskie OC. W części krajów europejskich należy mieć przy sobie także Zieloną Kartę lub wykupione tzw. ubezpieczenie graniczne.

  4. W jaki sposób ubezpieczyciel pomoże mi w ramach autocasco?

    Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie w przypadku uszkodzenia samochodu na skutek działania sił natury (gradobicie, pożar, powódź), uszkodzenia wozu na skutek aktu wandalizmu, a także w przypadku kradzieży. Warunkiem jest zgłoszenie szkody w terminie.

  5. Czy w ramach autocasco mogę liczyć na holowanie samochodu?

    Ubezpieczenie ASS zapewnia naprawę na miejscu zdarzenia lub holowanie auta na określoną odległość. Szczegóły te zapisane są w OWU, dlatego zawsze należy zapoznać się z zapisami umowy.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia